# 0

- Artykuły - Interesujące tematy -

NEWSY

2025-07-05

Andrzej Duda odznaczył pracowników TVP z czasów rządów PiS. Tworzyli kontrowersyjne materiały

Andrzej Duda odznaczył Srebrnymi Krzyżami Zasługi pracowników TVP z czasów rządów PiS, Maksymiliana Maszendę oraz Marcina Tulickiego. Obaj tworzyli materiały krytykujące ówczesną opozycję, na której czele stał Donald Tusk. Powodem takiej decyzji prezydenta RP są ich "osiągnięcia w pracy dziennikarskiej". Uroczystość, podczas której Maksymilian Maszenda oraz Marcin Tulicki zostali odznaczeni Srebrnymi Krzyżami Zasługi, odbyła się w piątek 4 lipca w Pałacu Prezydenckim. Andrzej Duda nie uczestniczył w wydarzeniu, a odznaczenie w jego imieniu wręczył byłym pracownikom TVP, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Andrzej Dera.
Pierwszy z nich, który obecnie pracuje w Telewizji Republika, porównywał politycznych przeciwników PiS do "reżimu Aleksandra Łukaszenki". Z kolei drugi z wyróżnionych byłych pracowników TVP, pracuje teraz w telewizji wPolsce24, a w przeszłości przygotowywał filmy "Nasz człowiek w Warszawie", który uderzał w obecnego premiera RP oraz "Pan z Chobielina", który atakował Radosława Sikorskiego.

msn.com/pl

2025-07-05

Uchwała Sądu Najwyższego ws. ważności wyborów opublikowana w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw została opublikowana uchwała Sądu Najwyższego w sprawie uznania ważności wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta. Uchwałę poprzedza adnotacja ws. wątpliwości dotyczącej Krajowej Rady Sądownictwa, że "nie daje rękojmi niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej" oraz, że "nieprawidłowości w procesie powoływania sędziów" nie pozwalają na uznanie SN. Strona rządowa kwestionuje legalność Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która decyduje o ważności wyborów.
W sprawie nieprawidłowości wyborczych toczą się postępowania w prokuraturze. Prokurator generalny Adam Bodnar powołał zespół, który ponownie przeliczy głosy w obwodowych komisjach wyborczych. Śledczy sprawdzą wyniki w 296 komisjach.

gazeta.pl

2025-07-04

Szymon Hołownia rozmawiał z wysłannikiem Jarosława Kaczyńskiego. Sensacyjne spotkanie w środku nocy

W nocy z czwartku na piątek w Warszawie doszło do niecodziennego spotkania. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził w prywatnym mieszkaniu europosła PiS Adama Bielana — przekazał dziennikarz Radia Zet Mariusz Gierszewski. Dodatkowo fotoreporter "Faktu" widział na miejscu także samochód, którym zwykle porusza się prezes PiS Jarosław Kaczyński. Limuzyna prezesa PiS pojawiła się na miejscu kilka minut po godz. 1 w nocy i wyjechała z podziemnego garażu 50 min później. Po godz. 2 z budynku wyszedł wicemarszałek Senatu Michał Kamiński z Trzeciej Drogi. Polityk potwierdził swoją obecność na zdjęciach "Faktu", jednak podkreślił, że jego prywatne spotkania nie powinny być przedmiotem publicznego zainteresowania. Nie chciał odpowiedzieć na pytania dotyczące obecności Adama Bielana i Jarosława Kaczyńskiego. — Marszałek Sejmu zawsze spotyka się z przedstawicielami wszystkich ugrupowań reprezentowanych w Sejmie, gdy o to poproszą. Spotkania te służą zwykle wymianie poglądów i informacji czy przekazaniu próśb. Nie wiążą się z żadnymi ustaleniami — to komentarz Katarzyny Karpy-Świderek, rzeczniczki Szymona Hołowni. Tymczasem koalicja rządząca przeżywa powyborczy kryzys związany z porażką Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich. Gorąco jest zwłaszcza na linii Koalicja Obywatelska–Polska 2050.

onet.pl

2025-07-04

Barbara Nowacka reaguje na wyrok TK ws. religii w szkołach.

- To jest próba destabilizacji systemu oświaty, gdzie grupa udająca trybunał, wraz z biskupami, podważa działanie rządu. Zapominają, że to nie oni kierują państwem i nie mogą się pogodzić z tym, że działamy zgodnie z prawem i tym, co obiecaliśmy naszym wyborcom. Wybory wygrała koalicja 15 października, nie biskupi. I nie dla biskupów jest szkoła, tylko dla dzieci i młodzieży. Barbara Nowacka podkreśliła, że niezależnie od wyroku TK od września w szkołach będzie - zgodnie z rozporządzeniem - tylko jedna lekcja religii tygodniowo. Przekonywała, że takie rozwiązanie ma ogromne poparcie społeczne. Przypomniała także, że próbowano dojść do porozumienia z biskupami, ale "oni postawili weto". - Rozporządzenie będzie obowiązywać, my z budżetu państwa będziemy opłacać jedną lekcję religii. Konkordat nic nie mówi o dwóch lekcjach, wymaga tylko, aby państwo takie lekcje organizowało. Ile ich ma być, to już decyzja rządu. Nie biskupów i nie państwa Pawłowicz, Piotrowicza i Święczkowskiego.

gazeta.pl

2025-07-03

Historyczny moment w Polsce. Zauważył to nawet prestiżowy "FT". "Mamy mijankę"

W czerwcu 2025 roku Odnawialne Źródła Energii (OZE) odpowiadały za 44,1 proc. krajowej produkcji energii elektrycznej. W tym samym czasie węgiel kamienny i brunatny za 43,7 proc. "Historyczny moment dla polskiej energetyki! Mamy mijankę OZE i węgla" - napisał na portalu Marek Józefiak z Greenpeace Polska.

gazeta.pl

2025-07-02

Wielkie zakupy polskiego wojska. MON ogłasza. "Nadrabianie błędów po poprzednikach"

Polska kupi 180 czołgów K2 wraz z zabezpieczeniem technicznym. Umowa zostanie podpisana po wyborze nowego ministra obrony Korei Południowej. Około 60 czołgów z tego pakietu ma zostać wyprodukowanych w Polsce.
- Umowa obejmie 180 czołgów, 80 pojazdów towarzyszących oraz pełen pakiet, który nigdy wcześniej nie był realizowany w umowach na czołgi K2. Mówimy tu szczególnie o wozach wsparcia i towarzyszących, które stanowią bezpośrednią część infrastruktury - bez nich sam czołg nie może być efektywnie wykorzystany - podkreślił szef MON. Jak dodał, "to jest nadrabianie błędów, które zastaliśmy po poprzednikach, uzupełnianie niedociągnięć, które zostały pozostawione, ponieważ pierwsza umowa wykonawcza, zawarta przez poprzedni rząd, po prostu tego nie zawierała".

gazeta.pl

2025-07-02

Tusk o sytuacji na granicy. Grzmi na PiS i Konfederację. "Próbują sparaliżować Straż Graniczną"

"Im bardziej państwo polskie odzyskuje kontrolę na granicach, tym mocniej jest atakowane przez PiS, Konfederację i ich bojówki. Wpierw wpuścili setki tysięcy migrantów z Azji i Afryki, zarabiając na wizach, a teraz próbują sparaliżować naszą Straż Graniczną. Nie pozwolimy na to" - napisał szef rządu. Donald Tusk podkreślił, że kontrole na granicy polsko-niemieckiej są konieczne "aby ograniczyć, zredukować do minimum niekontrolowane przepływy migrantów". Przez Litwę idzie "strumień nielegalnej migracji organizowany przez Rosję i Białoruś

gazeta.pl

2025-07-02

Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Jest reakcja Trybunału Konstytucyjnego

Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK podjęło uchwałę o przeniesieniu sędzi TK Krystyny Pawłowicz w stan spoczynku. "Z wielkim żalem przyjęliśmy wniosek Pani Profesor Krystyny Pawłowicz z prośbą o przeniesienie w stan spoczynku po 6 latach kadencji i zakończenie pełnienia urzędu Sędziego Trybunału Konstytucyjnego z dniem 5 grudnia 2025 r." — czytamy w oświadczeniu Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

onet.pl

2025-07-02

USA wstrzymują wsparcie dla Ukrainy

Pentagon wstrzymał dostawy między innymi pocisków rakietowych do systemów obrony powietrznej Patriot, precyzyjnych pocisków artyleryjskich, pocisków Hellfire i innych, które były wystrzeliwane przez Ukrainę z myśliwców F-16 oraz dronów - przekazał Politico. Według doniesień CBS News jeden z amerykańskich urzędników wyjaśnił, że decyzja zapadła w wyniku obaw dotyczących zmniejszenia się amerykańskich zapasów wojskowych. Z kolei zastępczyni rzeczniczki prasowej Białego Domu - Anna Kelly przekonywała, że celem jest "postawienie interesów USA na pierwszym miejscu po przeglądzie przez DOD (Departament Obrony USA) wsparcia wojskowego i pomocy udzielanej innym krajom na całym świecie".

gazeta.pl

2025-07-02

Kontrole na granicy z Niemcami. Mieszkańcy pogranicza: Nie mamy tu problemu z imigrantami

- To działanie typowo pod publiczkę - komentują mieszkańcy pogranicza decyzję o wprowadzeniu przez Polskę kontroli na granicy z Niemcami.
Od poniedziałku, 7 lipca, Polska wprowadzi na granicach z Niemcami i Litwą tymczasowe kontrole graniczne. To reakcja na zaostrzającą się na granicy polsko-niemieckiej sytuację i pojawienie się w pobliżu przejść granicznych tzw. obywatelskich patroli, które w samozwańczy sposób zamierzają chronić Polskę przed zawracanym rzekomo z Niemiec imigrantami. Choć jeszcze nie wiadomo, jak intensywne będą kontrole, to stracić na tym mogą przede wszystkim mieszkańcy pogranicza, dojeżdżający do pracy po drugiej stronie granicy, czy prowadzący w pasie przygranicznym swoje biznesy. Część naszych rozmówców przyznaje, że bardziej niż kontroli prowadzonych przez służby państwa, obawia się wystających obecnie na granicy grup, które np. w Lubieszynie czy w Rosówku czekają na rzekome przywożenie imigrantów przez niemiecką policję. Jedna z osób, z którymi rozmawialiśmy, mówi, że zaobserwowała na granicy nawet 12-13-letnie dzieci. - Najpierw było to kilka osób, teraz na granicy stoi już duża grupa głównie mężczyzn. Zatrzymują samochody, zaglądają do nich - opowiada, prosząc o anonimowość. - Dla mnie to szokujące, że państwo na to pozwala.

gazeta.pl

2025-07-01

Polscy dziennikarze żądają wyjaśnień od ambasadora USA. Tak potraktowano ich na lotnisku w Nowym Jorku

Dziennikarze OKO.press zostali poddani dodatkowej kontroli na lotnisku w Nowym Jorku. W jej trakcie pytano o poglądy polityczne, doszło również do konfiskaty telefonu. Dziennikarze napisali w tej sprawie list do ambasadora USA w Polsce.

gazeta.pl

2025-07-01

Nawołuje do głodzenia Palestyńczyków. Szokujące nominacje do Pokojowej Nagrody Nobla

Wśród tegorocznych kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla znaleźli się politycy i aktywiści, których działania wydają się sprzeczne z ideą tej nagrody, tacy jak Donald Trump, Elon Musk czy izraelska liderka ruchu osadniczego otwarcie nawołująca do przymusowego głodzenia Palestyńczyków. Czy to cyniczna gra polityczna, a może autentyczne przekonanie o "pokojowej misji"?

gazeta.pl

2025-07-01

Czasowe przywrócenie kontroli na granicach z Niemcami i Litwą.

Dziś rano odbyła się odprawa z udziałem moim i premiera Kosiniaka-Kamysza. Byli z nami przedstawiciele Straży Granicznej, rozmawialiśmy o konieczności przywrócenia czasowej kontroli na granicach. Podjęliśmy decyzję, że przywracamy czasową kontrolę na granicy Polski z Niemcami i Polski z Litwą. Zapadła ona dziś, a wejdzie w życie w poniedziałek 7 lipca — poinformował przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk

onet.pl

2025-06-30

Polska nie będzie dopłacać do Unii Europejskiej. Jeszcze przez 10 lat

Wkrótce wygaśnie siedmioletni plan finansowy Unii Europejskiej, a 16 lipca komisarz ds. budżetu UE Piotr Serafin ujawni, jak Komisja Europejska widzi dochody i wydatki na lata 2028-34. Projekt musi zostać zatwierdzony jednomyślnie przez wszystkie kraje UE oraz Parlament Europejski. Jak podkreśla "Rzeczpospolita", "to oznacza jeszcze przynajmniej rok czy dwa trudnych rokowań".

gazeta.pl

2025-06-30

Donald Tusk: "Morze pieniędzy dla Polski". Ważna umowa podpisana. Idą wielkie inwestycje

Sieci energetyczne w naszym kraju czeka "największy program inwestycyjny w historii". Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) podpisały z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę na 10,8 mld zł pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Z tej kwoty sfinansowana zostanie budowa nowych linii i stacji przesyłowych służących do wyprowadzenia mocy z nowych niskoemisyjnych źródeł wytwórczych, OZE i magazynów energii. - Polskie Sieci Elektroenergetyczne zbudują pięć tysięcy nowych linii najwyższych napięć. To kręgosłup polskiego systemu elektroenergetycznego. To inwestycje w bezpieczeństwo energetyczne każdej polskiej rodziny i całego państwa - podkreślał premier Donald Tusk. Pożyczkę na ten cel Polska będzie musiała spłacić do 2050 r., a jej oprocentowanie wynosi 0,5 proc. Co istotne, "w przypadku zwiększenia dostępności środków w ramach KPO możliwe będzie zwiększenie kwoty pożyczki do maksymalnej kwoty 32 mld zł". Po to inwestujemy w sieci elektroenergetyczne, by mogły one przyjąć i dostarczyć do naszych domów i firm energię z odnawialnych źródeł energii i energetyki jądrowej. Dzięki środkom z KPO przygotujemy sieć na wyzwania przyszłości przy jednoczesnym obniżeniu kosztów ponoszonych przez odbiorców.

gazeta.pl

2025-06-30

Reforma Czarnka idzie do kosza. Ministerka Nowacka potwierdza

Od 1 września 2025 roku szkoły czeka wiele zmian. Ministerka edukacji narodowej Barbara Nowacka zapowiedziała, że do szkół wejdzie edukacja obywatelska, edukacja zdrowotna, a także nowa podstawa programowa z wychowania fizycznego. Wejdą przepisy wspierające szkoły w wydaniu zakazu używania telefonów w szkołach. Lekcje pozostaną 45-minutowe. - Nie będzie jednak krótszych lekcji, szkoła jest do nauki - zapewniła. Wiadomo też, że lekcje religii w szkołach będą na pierwszej lub ostatniej godzinie. W 2026 roku nauczyciele mogą też liczyć na 3 procent podwyżki. Nie będzie za to tak zwanych godzin czarnkowych, czyli obowiązkowych dla nauczycieli godzin konsultacji z rodzicami i uczniami. Była to jedna godzina w tygodniu, kiedy nauczyciel musieli prowadzić obowiązkowe konsultacje dla uczniów lub ich rodziców.

gazeta.pl

2025-06-30

Prokuratorzy weszli do Sądu Najwyższego. Chodzi o wybory. "Zażądali wydania akt"

W poniedziałek Sąd Najwyższy wydał komunikat w sprawie złożenia przez dwóch prokuratorów Prokuratury Krajowej stanowiska prokuratora generalnego - Adama Bodnara, w sprawie postępowania dotyczącego stwierdzenia ważności wyborów prezydenckich. "Prokuratorzy zażądali jednocześnie wstępu do sekretariatu Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych i wydania im akt spraw z protestów wyborczych. Pouczono ich o procedurze, w ramach której mogą uzyskać dostęp do akt z zastrzeżeniem, że nie może to dotyczyć akt, które są w dyspozycji składów orzekających" - czytamy w oświadczeniu. Dodano, że prokuratorzy "po konsultacjach telefonicznych" zażądali dostępu do akt 214 spraw zainicjowanych protestami wyborczymi. "Obecnie wypełniają stosowne wnioski - 1 wniosek dla każdej sprawy. Wniosek taki później będzie dołączony do akt danej sprawy. SN w dniu dzisiejszym wyda postanowienia w sprawie ok. 130 ostatnich protestów wyborczych"

gazeta.pl

2025-06-27

Jest orzeczenie Izby Kontroli SN ws. protestów wyborczych. Donald Tusk: Mamy problem

- Wiadomo, że nie jest znany wynik wyborów, jeśli chodzi o precyzyjne, co do jednego głosu, liczby - to przekazała także Izba (...). Tylko sprawdzenie wszystkich nieprawidłowości da przekonanie, że te nieprawidłowości nie miały wpływu na wynik - ocenił Donald Tusk. Premier zabrał głos ws. decyzji dotyczącej protestów wyborczych. "instytucje, które wydają taką formalną ocenę o ważności wyborów, nie są uznawane za legalne przez tę demokratyczną stronę, ale także trybunały europejskie". - Mamy wystarczająco dużo problemów w kraju i za granicą, takich obiektywnych, żeby do tego jeszcze dokładać nadmierne emocje czy konflikty wewnątrz kraju. Nie wszystkim się to będzie podobało, ale biorę na siebie to, żeby państwo polskie dalej funkcjonowało w tych warunkach, na tyle, na ile to jest możliwe sprawnie i bez poważniejszych zakłóceń.

gazeta.pl

2025-06-27

Zamiana głosów w komisji w Gdańsku. Jest ruch prokuratury

Gdańska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przeprowadzenia II tury wyborów prezydenckich. Ze wstępnych ustaleń wynika, że w Okręgowej Komisji Wyborczej nr 17 w Gdańsku doszło do nieprawidłowości podczas liczenia głosów. Śledczy opisali, że członkowie komisji dopuścili się "nadużycia przy przenoszeniu głosów oddanych podczas wyborów z ręcznego protokołu do protokołu głosowania w systemie informatycznym Państwowej Komisji Wyborczej poprzez błędne wskazanie, że Karol Nawrocki uzyskał 585 głosów, a Rafał Trzaskowski uzyskał 346 głosy, podczas gdy w rzeczywistości wyniki te nie były prawidłowe". Wcześniej śledczy z Katowic, Krakowa, Jeleniej Góry i Bielska-Białej wszczęli dochodzenia w sprawie nieprawidłowości w obwodowych komisjach wyborczy w II turze wyborów prezydenckich. Dotyczą one m.in. problemów z liczeniem głosów czy błędnego przypisania wyników kandydatom. Postępowania toczą się w sprawach, a nie przeciwko komuś.

onet.pl

2025-06-27

Zdecydowane oświadczenie byłych prezesów Trybunału Konstytucyjnego. "Nie może być wątpliwości"

Byli prezesi Trybunału Konstytucyjnego ocenili, że w sprawie wyboru prezydenta RP orzekać powinni sędziowie, których status "w myśl standardów krajowych i międzynarodowych nie wywołuje najmniejszych wątpliwości". "Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, organem orzekającym w kwestii ważności wyboru Prezydenta jest Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych" — podkreślili w oświadczeniu Andrzej Rzepliński, Marek Safjan, Jerzy Stępień, Bohdan Zdziennicki oraz Andrzej Zoll. Sędziowie zwrócili uwagę, że "orzecznictwo zarówno Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jak też Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w kwestii prawidłowości powołania tejże Izby zajęło jednoznaczne stanowisko". "Skład orzekający Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego nie jest niezawisłym i bezstronnym sądem ustanowionym uprzednio na mocy ustawy (np. wyrok TSUE w sprawie C-718/21; wyroki ETPC: Dolińska-Ficek i Ozimek przeciwko Polsce, Wałęsa przeciwko Polsce)" — dodali byli prezesi TK w stanie spoczynku.

onet.pl

2025-06-26

Protesty wyborcze.
"Izba Kontroli Nadzwyczajnej nie jest sądem". 28 sędziów Sądu Najwyższego podpisało oświadczenie

Wśród nich są: Piotr Prusinowski, Agnieszka Piotrowska, Zbigniew Puszkarski, Jarosław Matras, Paweł Grzegorczyk, Paweł Wiliński, Jerzy Grubba, Kazimierz Klugiewicz, Eugeniusz Wildowicz, Włodzimierz Wróbel, Roman Trzaskowski, Marek Pietruszyński, Karol Weitz, Romualda Spyt, Andrzej Stępka, Tomasz Artymiuk, Dariusz Dończyk, Władysław Pawlak, Michał Laskowski, Bohdan Bieniek, Marta Romańska, Waldemar Płóciennik, Krzysztof Rączka, Monika Koba, Grzegorz Misiurek, Dariusz Świecki, Dariusz Zawistowski, Jacek Błaszczyk.
"Stosownie do art. 129 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej ważność wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej stwierdza Sąd Najwyższy. Sąd Najwyższy rozpoznaje także, zgodnie z art. 323 § 1 ustawy Kodeks wyborczy, protesty wyborcze w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej. Zgodnie z obowiązującym systemem prawnym Sąd Najwyższy jako organ sprawujący w Polsce wymiar sprawiedliwości (art. 175 ust. 1 Konstytucji) musi spełniać warunki niezależnego, bezstronnego i niezawisłego sądu (art. 45 ust. 1 Konstytucji), wymagane także normami konwencji i traktatów stanowiących źródła prawa w Polsce Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego nie jest sądem, co wynika z orzeczeń Sądu Najwyższego oraz orzeczeń trybunałów międzynarodowych (np. wyroki SN: z 24 kwietnia 2024 r., II PSKP 21/23; z 15 stycznia 2025 r., III PSKP 25/23; postanowienia SN: z 10 stycznia 2024 r., II PUO 2/24; z 8 maja 2024 r., I KO 25/24; z 8 maja 2024 r., I KO 38/24; wyrok TSUE z dnia 21 grudnia 2023 r., C-718/21; postanowienie TSUE z dnia 9 kwietnia 2024 r., C-22/22; wyrok ETPC z dnia 8 listopada 2021 r., Dolińska-Ficek i Ozimek przeciwko Polsce, skargi nr 49868/19 i 57511/19; wyrok ETPC z dnia 23 listopada 2023 r. Wałęsa przeciwko Polsce, skarga nr 50849/21)"

onet.pl

2025-06-26

Rewolucyjna zmiana przyjęta w Sejmie. Nawet 20 tys. zł za wiatraki dla mieszkańców

Sejm zdecydował w sprawie ustawy wiatrakowej. Przepisy nie tylko zmniejszą minimalną odległość elektrowni wiatrowych od budynków mieszkalnych, ale też zapewnią rekompensatę dla mieszkańców za bliskość inwestycji.
Zasadniczym celem tej ustawy i całej naszej działalności w obszarze energetyki wspieranej przez rząd, jest obniżenie i zapewnienie Polkom i Polakom ceny energii na akceptowalnym niższym poziomie: zarówno dla gospodarstw domowych, dla polskich rodzin, jak i dla gospodarki - tłumaczyła w środę ministerka klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

gazeta.pl

2025-06-26

izba nie chce dowiedzieć się o anomaliach w komisjach

Dr Krzysztof Kontek, specjalista zajmujący się analizami statystycznymi, związany wcześniej z SGH, przyjrzał się anomaliom w komisjach wyborczych. Z analizy, którą przeprowadził wynika, że w 1482 komisjach pomiędzy pierwszą a drugą turą Rafał Trzaskowski stracił znaczną liczbę głosów. Karol Nawrocki uzyskał zaś przewagę w miejscach, gdzie wcześniej jej nie miał. Analityk na podstawie swoich ustaleń złożył protest do Sądu Najwyższego. "Po wczorajszym wywiadzie w TVN z Krzysztofem Kontkiem Izba Kontroli Nadzwyczajnej zadziałała błyskawicznie i już dziś rano na posiedzeniu niejawnym rozpoznała jego protest wyborczy, pozostawiając go bez dalszego biegu. Izba nie chce się dowiedzieć o anomaliach w komisjach" - stwierdził pełnomocnik dr Krzysztofa Kontka Jacek Dubois.

gazeta.pl

2025-06-26

Sejm odrzucił sprawozdanie KRRiT oraz informację Rady Mediów Narodowych

Sejm odrzucił w środę sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2024 r. wraz z informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji oraz informację o działalności Rady Mediów Narodowych w 2024 r. W wypadku odrzucenia sprawozdania przez Sejm i Senat kadencja wszystkich członków KRRiT wygasa w ciągu 14 dni, chyba że nie zostanie to potwierdzone przez prezydenta.

onet.pl

2025-06-25

Nieprawidłowości w warszawskiej komisji. Bodnar odniósł się do protestów Giertycha

W środę 25 czerwca poinformowano, że również w jednej z warszawskich komisji wyborczych stwierdzono nieprawidłowości. Po oględzinach Sądu Najwyższego okazało się, że wśród odseparowanych kart, umieszczonych przez OKW nr 113 luzem w worku, znalazło się dodatkowe 160 głosów na Karola Nawrockiego oraz trzy głosy nieważne. Wszystkie te głosy OKW w protokole przypisała Trzaskowskiemu. Według protokołu komisji Nawrocki uzyskał 136 głosów, a Trzaskowski 1774. W rzeczywistości po oględzinach SN stwierdzono 296 głosów na Nawrockiego i 1611 głosów oddanych na Rafała Trzaskowskiego. SN zobowiązał PKW i prokuratora generalnego do zajęcia stanowiska w tej sprawie w terminie jednego dnia.
Adam Bodnar do tej pory zajął stanowisko wobec ponad 200 protestów wyborczych, które otrzymał z Sądu Najwyższego. Ponadto prokurator generalny uznał, że trzy z pięciu złożonych przez Romana Giertycha zarzutów "wymagają weryfikacji poprzez przeprowadzenie przez Sąd Najwyższy czynności o charakterze dowodowym". Prokuratura generalna wszczęła na razie sześć śledztw w sprawie nieprawidłowości wyborczych.

gazeta.pl

2025-06-25

Rosyjska propaganda na polskim Telegramie i nie tylko. BBC wskazała 22 polskojęzyczne serwisy

- Fałszywe lub zmanipulowane materiały najpierw pojawiają się na Telegramie, a następnie są rozpowszechniane na większych platformach, takich jak X. Następnie z X trafiają na kanały dyskusyjne na grupach na Facebooku. Fałszywe wiadomości i materiały są rozprzestrzeniane wśród szerszego grona odbiorców. Założycielem Telegrama jest rosyjski przedsiębiorca Paweł Durow. BBC zidentyfikowało 22 polskojęzyczne kanały, udostępniają prorosyjską propagandę i dezinformację. Jeden z nich twierdzi, że przedstawia "wiarygodne i zweryfikowane informacje ukryte przed opinią publiczną". Większość tych kanałów regularnie cytuje lub kopiuje zawartość rosyjskich mediów, w tym Sputnika i telewizji RT. Zidentyfikowane przez BBC polskojęzyczne serwisy publikują fałszywe informacje m.in. na temat wojny w Ukrainie.

gazeta.pl

2025-06-25

Co z kwotą wolną od podatku? Rząd ma nowy pomysł

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł to jedna z niezrealizowanych do tej pory obietnic wyborczych rządu Donalda Tuska, która nieustannie powraca. Rządzący przekonują, że koalicja nie porzuciła tego pomysłu. Jak się okazuje, może on zostać jednak zrealizowany w trochę inny sposób. Zamiast jednorazowej zmiany, na którą polska gospodarka nie jest gotowa, byłoby stopniowe podwyższanie progu. Podnoszenie kwoty wolnej mogłoby na początku oznaczać wzrost o 10 tys. zł, czyli do kwoty 40 tys. zł rocznie. Dzięki temu zyskałyby osoby pracujące za minimalne wynagrodzenie (płaciłyby niższy PIT niż obecnie). Finansowo skorzystaliby też seniorzy o świadczeniach do kwoty ok. 3,3 tys. zł brutto (te osoby zostałyby zwolnione z płacenia PIT). Obecnie zwolnione są z podatku emerytury do 2,5 tys. zł brutto. Wśród rozwiązań, które rząd mógłby wziąć pod uwagę, jest także zmiana drugiego progu podatkowego, który obecnie wynosi 120 tys. zł (do 120 tys. zł obowiązuje 12 proc. PIT, powyżej tej kwoty już 18 proc.). Aktualnie dotyczy to prawie 2 mln obywateli.

gazeta.pl

2025-06-25

Donald Tusk cofa "podatek Morawieckiego". "Będziemy rozmawiali z Komisją Europejską"

Chodzi o podatek od rejestracji samochodów, który poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego chciał wprowadzić do końca 2024 roku jako jeden z tzw. kamieni milowych (chodzi o reformy dotyczące Krajowego Planu Odbudowy, których realizacja była konieczna, by Polska mogła odblokować unijne fundusze). Miało to związek z ograniczaniem emisji CO2 pochodzącej z transportu. Wysokość jednorazowej opłaty miała być zależna od poziomu szkodliwych emisji danego pojazdu. Planowano również podatek od posiadania pojazdu, a nie tylko przy jego rejestracji, który miał działać do końca drugiego kwartału 2026 roku.
- Kosztowało to sporo czasu, będziemy nadal rozmawiali o tym z Komisją Europejską, ale jeszcze dzisiaj po rozmowie z ministerką Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz podjęliśmy decyzję, żeby odejść od "podatku Morawieckiego" - ogłosił premier Donald Tusk.

gazeta.pl

2025-06-25

Ambasada USA w Polsce wydała komunikat. "Ze skutkiem natychmiastowym"

"Ze skutkiem natychmiastowym wszystkie osoby ubiegające się o wizę nieimigracyjną w celu podjęcia nauki w Stanach Zjednoczonych (...) powinny zmienić ustawienia prywatności swoich kont w mediach społecznościowych na publiczne" — czytamy we wtorkowym oświadczeniu ambasady USA. "Ma to na celu ułatwienie procedur weryfikacyjnych niezbędnych do potwierdzenia tożsamości i oceny dopuszczalności wjazdu do Stanów Zjednoczonych zgodnie z przepisami prawa USA". "W szczególności konieczne jest wskazanie w formularzu DS-160 nazw użytkownika (tzw. handles) ze wszystkich platform społecznościowych używanych w ciągu ostatnich pięciu lat"

onet.pl

2025-06-24

Na te zmiany czekało kilka milionów Polaków. Rewolucja w Kodeksie pracy

Kilka milionów osób skorzysta na zmianach w Kodeksie pracy, które wejdą w życie w przyszłym roku. We wtorek rząd zajmie się przepisami, które pozwolą wliczać do stażu pracy okres przepracowany m.in. na umowie zlecenie.

gazeta.pl

 ~WK Info~ Witaj na stronie Wyborcza Kuźnia. Jest sobota 5 lipca 2025 r. Pogodnego weekendu ~WK Info~ W Dzienniku Ustaw opublikowano uchwałę o stwierdzeniu ważności wyborów. Uchwałę poprzedza adnotacja ws. wątpliwości dotyczącej Krajowej Rady Sądownictwa, że "nie daje rękojmi niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej" ~WK Info~ Nawrocki: Szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego zostanie prof. Sławomir Cenckiewicz [z prokuratorskimi zarzutami odtajnienia planów obronnych, likwidator Wywiadu Wojskowego, prawa ręka Antoniego Macierewicza. Był patronem rosyjskiego szpiega Tomasza L] ~WK Info~ Jest wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu Antoniemu Macierewiczowi a Braunowi postawiono 7 zarzutów prokuratorskich ~WK Info~ Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług. Ustawa podnosi do 240 tys. zł limit przychodów, poniżej którego przedsiębiorca jest zwolniony z rejestrowania się jako podatnik VAT  ~WK Info~ Od 1 lipca miliony klientów PGNiG będą płacić mniej za gaz ~WK Info~ Rada Polityki Pieniężnej niespodziewanie obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych - do 5% ~WK Info~ Prognozy cen paliw na najbliższe dni: benzyna 95 w przedziale 5,78-5,91 zł/l; diesel 5,91-6,04 zł/l; autogaz 2,74-2,80 zł/l. ~WK Info~ Średnie kursy walut NBP w piątek 3 lipca 2025 g.12:00 Dolar amerykański 3,6108 zł ↓0.08%; Euro 4,2515 zł ↓0.28%; Frank szwajcarski 4,5510 zł ↓0.26%; Funt Szterling 4,9339 zł ↓0.07%; Hrywna ukraińska 0,0865 zł ↓0.23%; Bitcoin 389950 zł ↓0.62%