NEWSY

2021-09-18

Zakaz handlu w niedziele. Sejm zlikwidował popularną "furtkę" w przepisach

Nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele została przyjęta przez Sejm. Sklepy, które otwierają się pod pretekstem świadczenia usług pocztowych, będą musiały wykazać, że ponad połowa ich przychodów pochodzi z tej działalności.

onet.pl

2021-09-18

Zmiany w 500 plus. Sejm przyjął nowelizację

Sejm przyjął nowelizację ustawy o 500 plus. Zakłada ona m.in. składanie wniosków wyłącznie w sposób elektroniczny i wypłatę tego świadczenia jedynie w formie bezgotówkowej. Zgodnie z nowymi przepisami obsługą programu "Rodzina 500 plus" będzie zajmował się ZUS.

interia.pl

2021-09-17

Ryanair grozi zlikwidowaniem połączeń do Polski.
"Oderwanie od rzeczywistości"

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zapowiedziała podwyżkę aż o 70 procent tzw. opłaty terminalowej, czyli stawki pobieranej przez PAŻP na każdym lotnisku za obsługę samolotów podczas startu i lądowania. Branża lotnicza w Polsce sprzeciwia się planowanym zmianom. Teraz do grona krytyków dołącza szef Ryanaira, Michael O‘Leary, który pisze list otwarty do premiera RP i grozi zlikwidowaniem połączeń z i do Polski.

gazeta.pl

2021-09-17

Trzaskowski w Budapeszcie: Polska to nie Kaczyński, Węgry to nie Orban

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przebywa w piątek w Budapeszcie, gdzie bierze udział w wiecu Gergely Karacsony, burmistrza Budapesztu, jednego z liderów węgierskiej opozycji. Mówił do zgromadzonych, że "Polska to nie Kaczyński, Węgry to nie Orban". - Kaczyński bardzo by chciał, żeby w Warszawie był Budapeszt, więc zróbmy to razem, niech Budapeszt wygra - zwrócił się do zgromadzonych.

tvn24.pl

2021-09-17

Teren Westerplatte wraca do Gdańska. "Wojewoda i minister nie zastosowali się do własnej specustawy"

Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował, że część terenu Westerplatte, którą odebrano władzom Gdańska specustawą, ma wróćić w posiadanie miasta. Decyzja jest prawomocna. - Ten wyrok oznacza, że urzędnicy rządowych instytucji nie stosowali się do zapisów własnej ustawy, która została przyjęta w błyskawicznym tempie - mówił Maciej Buczkowski, zastępca dyrektora Biura Prezydenta Gdańska.

tokfm.pl

2021-09-17

Albanią będą rządzić kobiety - pierwszy taki rząd w historii

W nowym rządzie Ediego Ramy, który po raz trzeci obejmuje urząd premiera Albanii, 12 z 17 resortów obejmą kobiety.

rp.pl

2021-09-17

Andrzej Duda: O terminie spotkania z Angelą Merkel dowiedziałem się z mediów

- Nie mam żalu, mogę wyrazić tylko zdumienie, że w ten sposób tę sprawę załatwiano. Faktycznie było tak, że zostaliśmy o terminie spotkania z Angelą Merkel poinformowani poprzez media - powiedział prezydent Andrzej Duda.

wyborcza.pl

2021-09-17

Chiny wywołały wzrost cen metali rzadkich. To uderzy nie tylko w produkcję samochodów elektrycznych

Ceny metali niezbędnych nie tylko do produkcji samochodów elektrycznych, ale i elektroniki użytkowej poszły ostro w górę, jak tylko Chiny zablokowały ich eksport.

businessinsider.com.pl

2021-09-17

Prezydent dziękuje Świnoujściu, że współfinansuje budowę tunelu z państwem. Rząd nie dał na nią ani złotówki

Andrzej Duda podziękował władzom Świnoujścia, że partycypują w kosztach budowy tunelu, "nie zrzucając tego tylko na Skarb Państwa". Jednak rząd nie przeznaczył na ten cel ani złotówki. Unia Europejska finansuje 85 proc. kosztów inwestycji. Pozostałe pochodzą od samorządu.

onet.pl

2021-09-17

Grzegorz Puda pozostaje na stanowisku ministra rolnictwa

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Grzegorza Pudy przepadł w Sejmie. Rządząca koalicja obroniła szefa resortu rolnictwa. Klub PiS wsparło w głosowaniu sześciu posłów. W PiS panowała ścisła dyscyplina. Przeciw wnioskowi zagłosowało wszystkich 227 posłów z tego klubu oraz trzech posłów Kukiz15 (Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko, Stanisław Żuk), dwóch posłów niezależnych (Zbigniew Ajchler, Łukasz Mejza) oraz Katarzyna Piekarska z KO.

onet.pl

2021-09-17

Opublikowano listę 100 osób na państwowych posadach powiązanych z Mateuszem Morawieckim

Uchwała podobno została wykonana i nepotyzmu podobno w PiS-ie już nie ma. Pojawia się za to lista prawie 100 nazwisk. Chodzi o wpływy u premiera i o zatrudnionych na państwowych posadach.

tvn24.pl

2021-09-16

Postanowienie Sądu Najwyższego uchylone.
Orzekał sędzia wybrany przez nową KRS

Izba Karna Sądu Najwyższego uchyliła postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 16 czerwca, ponieważ w składzie orzekającym zasiadał wtedy sędzia Igor Zgoliński, wybrany przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Sędziowie ocenili, że postanowienie z czerwca zostało wydane "przez sąd nienależycie obsadzony".

Interia.pl

2021-09-16

Sąd w Amsterdamie kieruje pytania do TSUE i zawiesza rozpatrywanie wniosków z Polski

Sąd Okręgowy w Amsterdamie kieruje pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i wstrzymuje rozpatrywanie wniosków polskich sądów o wykonanie Europejskiego Nakazu Aresztowania... Wątpliwości sądów z Holandii i Irlandii budzi fakt, że odesłanych w ramach ENA będą w Polsce sądzić składy niespełniające unijnych kryteriów niezależności. A poprzez to dojdzie to naruszenia prawa do sprawiedliwego procesu.

oko.press

2021-09-16

Sejm. Opozycja wygrała głosowanie na komisji, PiS anulowało wynik. "Witkowanie ma się dobrze"

Komisje finansów i samorządu terytorialnego przegłosowały - głosami posłów opozycji - poprawkę zwiększającą dochody samorządów w związku z programem Polski Ład. Parlamentarzyści PiS zareagowali na to, składając wniosek o cofnięcie prac do stanu sprzed jej rozpatrzenia. Został zaakceptowany.

gazeta.pl

2021-09-16

Czarnek zdecydował. Telefon zaufania dla dzieci poprowadzi egzorcysta. Drugi konkurs unieważniono

Od 10 dni działa całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci i rodziców, która prowadzona jest przez fundację i działa z dotacji przyznanej przez resort edukacji. Jak się okazuje, telefon zaufania prowadzić będzie ksiądz egzorcysta i psycholog. Z kolei inna infolinia - ze wsparciem dla osób w kryzysie psychicznym - nie powstaje mimo tego, że konkurs rozpisano w kwietniu 2021 roku. Jako uzasadnienie podano, że taka jest decyzja Ministerstwa Zdrowia.

gazeta.pl

2021-09-16

Cena za gaz będzie wyższa

Od 1 października gospodarstwa domowe korzystające z taryfy PGNiG Obrót Detaliczny zapłacą za gaz więcej o 7,4 proc. PGNiG poinformowało, że Prezes URE zaakceptował wniosek o podwyżkę cen w taryfie.

onet.pl

2021-09-16

USA, Wielka Brytania i Australia tworzą nowy strategiczny pakt obronny. Joe Biden: Historyczny krok

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia tworzą nowy strategiczny pakt bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku. Przewiduje on bliską współpracę militarną i dyplomatyczną, a także wymianę informacji i technologii. Zdaniem ekspertów pakt AUKUS jest odpowiedzią na rosnące wpływy Chin w regionie.

gazeta.pl

2021-09-16

Belgijska prokuratura ściga Sok z Buraka po doniesieniu Jarosława Kaczyńskiego

Prezes PiS zawiadomił w styczniu organy ścigania w sprawie wpisu zamieszczonego na Twitterze przez profil Sok z Buraka zawierającego sugestię, że Jarosław Kaczyński zaszczepił się przeciw koronawirusowi poza kolejnością. Polscy śledczy poprosili o pomoc prawną swoich kolegów z zagranicy - wynika z dokumentów, z którymi zapoznał się Onet.

onet.pl

2021-09-16

Afera e-mailowa. Problemy z nowym sędzią SN i rekomendacja "prezes Julii"

Morawiecki w odpowiedzi [na maila Dworczyka] miał napisać, że zna Chmala i określić go jako "good guy" (pol. "dobrego chłopaka"), jednocześnie zaznaczając, że jest "za krótko tam", a "jeśli Bosek go rekomenduje to... słabo". Premier miał pytać też, "kto inny tam jest w zarządzie, kto by się nadawał". Dworczyk miał wskazać na Marka Millera, wiceprezesa PGRP, którego "przed wakacjami rekomendowali p. prezes Julia z sędziami".

onet.pl

2021-09-16

Polexit. Anita Czerwińska: PiS przyjęło uchwałę ws. przynależności Polski do UE

W uchwale – wskazała Czerwińska – wykluczono możliwość Polexitu. Jak dodała totalna opozycja przypisuje ugrupowaniu "coś czego absolutnie nigdy nie planowaliśmy, nigdy o tym nie mówiliśmy". - To po prostu nie ma odzwierciedlenia w faktach. Wiążemy przyszłość Polski jednoznacznie z przynależnością do Unii Europejskiej, ale to nie oznacza, że musimy się godzić na postępujący, pozatraktatowy proces ograniczania suwerenności państwom członkowskim – mówiła.

polsatnews.pl

2021-09-16

Elżbieta Witek o reasumpcji: Nie przypominam sobie, żeby ktokolwiek robił wokół tego taki szum

- Pojawiły się zawiadomienia na panią do prokuratury. Autorzy opinii, na które pani się powoływała na sali plenarnej, wycofali się i stwierdzili, że nie miała pani prawa ich wykorzystać. Czy z perspektywy czasu nie uważa pani, że popełniła błąd i że doszło do złamania regulaminu Sejmu? - zapytał, na co Elżbieta Witek stwierdziła, że "absolutnie nie". - Postępowałam zgodnie z regulaminem, zgodnie z kompetencjami Marszałka Sejmu. W żadnym momencie nie złamałam regulaminu, a jeżeli pan stawia taką tezę, to bardzo proszę o podanie artykułu, który przeze mnie został złamany - podkreśliła.

gazeta.pl

2021-09-15

Na ochłodę i zmęczenie złoty trunek. W Karkonoszach stanął... piwomat

Jedna z osób przemierzająca szlak górski w środkowej części czeskich Karkonoszy, zauważyła ciekawą rzecz. W pobliży schroniska Chata Husa położonego na wysokości 1080 m. n.p.m. stanął automat z piwem.

natemat.pl

2021-09-15

Pokazali, co się dzieje na polskiej granicy. Nagrania są drastyczne

Ogrodzenie na granicy polsko-białoruskiej stanowi zagrożenie dla ludzi i zwierząt - przekonuje Partia Zielonych i składa do prokuratury zawiadomienie na Mariusza Błaszczaka. Jednocześnie białoruska straż graniczna wrzuca do sieci nagrania poranionych przez drut łosi. Uwaga! Filmy są drastyczne.

o2.pl

2021-09-15

Debata europosłów o wolności mediów w Polsce. Jourova mówi o zagrożeniu dla demokracji

- Obawiamy się, że strategia repolonizacji mediów jest sprzeczna z naszymi wartościami.- mówiła w środę w Parlamencie Europejskim wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova. W Strasbourgu odbyła się debata na temat wolności mediów i praworządności w Polsce.

onet.pl

2021-09-15

Beata Szydło w PE: unijne instytucje chcą zawłaszczyć nasz wspólny dom

- Na jakiej podstawie traktatowej i moralnej Komisja Europejska chce karać regiony, gminy i województwa, które publiczne wyrażają poparcie czy wsparcie dla tradycyjnego modelu rodziny czy wartości chrześcijańskich? - pytała Beata Szydło w swoim przemówieniu po orędziu Ursuli von der Leyen w Parlamencie Europejskim. Do dziś Polska ma czas, by ostatecznie dać odpowiedź Komisji Europejskiej w sprawie tzw. stref wolnych od LGBT. Chodzi o ustosunkowanie się polskiego rządu wobec wszczętej wobec Polski procedury naruszenia unijnego prawa.

onet.pl

2021-09-15

Francja zapewni młodym kobietom darmowy dostęp do antykoncepcji. "Środki te są dla nich za drogie"

Olivier Véran, minister zdrowia Francji, zapowiedział, że kobiety poniżej 25 roku życia nie będą obciążane kosztami wizyt lekarskich, testów ani innych procedur medycznych związanych z zapobieganiem ciąży. Bezpłatna antykoncepcja w tym kraju będzie dostępna już z początkiem 2022 roku.

gazeta.pl

2021-09-15

Kaczyński przerywa milczenie! Prezes wypowiedział się ws. Polexitu. “Chcemy pozostać suwerennym państwem”

Dzisiaj rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Sejmu na którym PiS-owski walec ma zamiar przepchać ustawę podatkową, która będzie obowiązywała od nowego roku. Zapowiadają się intensywne trzy dni. Ostatni tydzień stał pod znakiem Ryszarda Terleckiego i Marka Suskiego atakujących Unię Europejską. Jeden daje do zrozumienia, że podoba mu się Brexit, drugi opowiada w malignie o “unijnej okupacji”.

crowdmedia.pl

2021-09-15

Marian Banaś chciał odwołać wiceszefa NIK. Jest opinia komisji sejmowej

Marian Banaś wnioskował o odwołanie swojego zastępcy Tadeusza Dziuby. Sejmowa komisja ds. kontroli negatywnie zaopiniowała wniosek szefa Najwyższej Izby Kontroli.

gazeta.pl

2021-09-15

Listonosz może zostawić list polecony w skrzynce. Wystarczy wypełnić wniosek

Jeżeli listonosz nie zastanie adresata listu, to wystawia awizo, z którym następnie trzeba udać się na pocztę i wystać swoje w kolejce. Jest jednak inne rozwiązanie - usługa "Polecony do skrzynki". Po wypełnieniu wniosku listonosz nie wystawi awizo, tylko wrzuci list polecony do skrzynki. Jak złożyć wniosek? Jakich przesyłek nie obejmuje usługa?

onet.pl

2021-09-15

Będzie spory wzrost płacy minimalnej. Sprawdź jakie podwyżki planuje rząd

W przyszłym roku minimalne pensje wzrosną do poziomu 3010 zł, a stawka godzinowa wyniesie 19,70 zł. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w tej sprawie. W 2021 r. płaca minimalna w Polsce wynosiła 2800 zł. Oznacza to, że w 2022 r. płaca minimalne wzrośnie o 210 zł.

onet.pl

2021-09-14

SIATKÓWKA. Koncert Polaków i awans do półfinału ME! Wicemistrzowie olimpijscy rozbici!

Pewnie wielu ekspertów i kibiców spodziewało się trudniejszego meczu. Stało się inaczej - Polacy rozbili wicemistrzów olimpijskich - Rosjan 3:0, a pierwszego seta wygrali do 14.

sport.pl

2021-09-14

Święto państwowe 27 grudnia? Prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Celem projektowanej ustawy jest ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym dla upamiętnienia zrywu z lat 1918-1919 - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta.

onet.pl

2021-09-14

Europarlament chce, by związki partnerskie i małżeństwa jednopłciowe uznawano w całej Unii

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, że małżeństwa jednopłciowe i związki partnerskie powinny być uznawane w całej Unii. Europosłowie głosujący za przyjęciem wniosku uważają, że UE powinna usunąć wszelkie przeszkody, jakie napotykają "osoby LGBTIQ" w korzystaniu ze swoich "podstawowych praw". Zobacz, jak głosowali polscy europosłowie.

interia.pl

2021-09-14

Medycy protestują, chirurdzy zabierają głos: ta niegdyś prestiżowa specjalizacja stała się nieatrakcyjna dla młodych lekarzy

Pracownicy ochrony zdrowia protestują kolejny dzień, czekając na spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim. Minister zdrowia zaprosił ich na wtorek do rozmów, jednak Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia konsekwentnie domaga się rozmów z szefem rządu. Tematem dnia we wtorek w "Białym miasteczku" przed kancelarią premiera jest chirurgia. Jak mówiła chirurg, doktor Renata Florek-Szymańska, "doszliśmy do takiego punktu, że ta niegdyś prestiżowa specjalizacja stała się nieatrakcyjna dla młodych lekarzy".

tvn24.pl

2021-09-14

Zbigniew Ziobro chce odbić drugie ministerstwo. To uderzyłoby w premiera

Solidarna Polska chce mieć w rządzie drugi resort. Dziś "ziobryści" zarządzają jednym - Ministerstwem Sprawiedliwości. W negocjacjach nad rekonstrukcją rządu siadają z postulatem, aby przejąć Ministerstwo Środowiska i Klimatu, którym dziś rządzi Michał Kurtyka.

gazeta.pl

2021-09-14

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu nie ma lex TVN. "Wprowadzimy ją znienacka"

- Zrobimy tak, żeby zaskoczyć dziennikarzy i wprowadzimy znienacka któregoś dnia - powiedział we wtorek szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, odpowiadając na pytanie, kiedy ustawa lex TVN trafi ponownie do Sejmu. W miniony czwartek Senat odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, więc ponownie zajmą się nią posłowie. Na posiedzeniu ma być też przegłosowany znaczący projekt posłów Kukiz15.

onet.pl

2021-09-14

Baltic Pipe już na polskim brzegu. Gazociąg ma połączyć Polskę z Danią i norweskimi złożami

Gazociąg Baltic Pipe osiągnął polski brzeg - wynika z komunikatu operatora polskiego systemu przesyłowego gazy, spółki Gaz-System. Gazociąg został przeciągnięty pod plażą i klifem w okolicy miejscowości Pogorzelica.

businessinsider.com.pl

2021-09-14

Czy Polska powinna być dalej członkiem UE? Sondaż dla "DGP" i RMF FM

[TAK-68,6% Raczej-19,5%. Za wyjściem jest w sumie 7,2%, reszta się waha.] Polska powinna być dalej członkiem Unii Europejskiej - takiego zdania jest ponad 88 proc. ankietowanych w sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. Niecałe 30 proc. uważa jednak, że nasze wyjście ze Wspólnoty to realny scenariusz.

rmf24.pl

2021-09-14

Uwaga! Od października wzrosną raty kredytów

Oprocentowanie kredytów hipotecznych rośnie, mimo że Rada Polityki Pieniężnej nie podwyższyła stóp procentowych. W przypadku kredytów z oprocentowaniem zmiennym przyczyną jest wzrost stawki WIBOR 3M. Expander zwraca też uwagę, że trzy banki - Bank Millennium, ING Bank Śląski i PKO BP - podwyższyły już również oferowane stawki oprocentowania stałego. Chodzi oczywiście o oprocentowanie dla tych klientów, którzy dopiero zaciągają takie kredyty. Wygląda więc na to, że czas najtańszych kredytów w historii powoli zaczyna się kończyć.

interia.pl

2021-09-14

Budżet państwa. "Doszliśmy do sytuacji dramatycznej"

Rząd wstępnie przyjął projekt budżetu na 2022 r. Jednak ekonomiści wskazują, że wiele środków i wydatków nie jest ujmowanych w jego projekcie. Ministerstwo Finansów, mówiąc o planie budżetu na przyszły rok, zakłada 6 proc. PKB - ale jest to tylko szacunkowa wartość. Część ekonomistów zwraca uwagę na to, że przedstawiany budżet od jakiegoś czasu przestał odzwierciedlać rzeczywisty stan finansów państwa. Wielu z nich zarzuca rządowi kreatywną księgowość i przepuszczanie ogromnych środków przez różnego rodzaju organy państwa, które nie są ujęte w budżetowym planie.

interia.pl

2021-09-14

Spis powszechny. Wkrótce mija ważny termin

Spis powszechny potrwa do 30 września - przypomina Główny Urząd Statystyczny i radzi, aby nie odkładać spisania się na ostatnią chwilę. Odmowa wzięcia udziału w spisie wiąże się z karą w wysokości do 5 tysięcy złotych, zaś za podanie nieprawdziwych informacji grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

tvn24.pl

2021-09-13

Sędzia Piotr Gąciarek został zawieszony przez nominata Ziobry za wykonywanie prawa UE

Gąciarek to drugi sędzia zawieszony w ostatnim czasie za to, że wykonując lipcowe orzeczenia TSUE i ETPCz odmówił orzekania z neo sędzią. Pierwszym był Adam Synakiewicz z Sądu Okręgowego w Częstochowie, którego kilka dni temu osobiście zawiesił na miesiąc minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

oko.press

2021-09-13

Prezes NBP chce wywieźć z Londynu kolejne tony złota. Zapowiada także zakupy kruszcu

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński poinformował, że zamierza przedstawić zarządowi banku centralnego wniosek o wycofanie ze skarbca w Londynie ok. 50 ton złota. To byłaby kolejna tego typu operacja w ostatnich latach.

businessinsider.com.pl

2021-09-13

Piotr Bromber nowym wiceministrem zdrowia. Błyskawiczna odpowiedź protestujących

Piotr Bromber będzie odpowiadał m.in. za dialog społeczny z protestującymi obecnie medykami. Stanowisko w resorcie zdrowia objął po b. wiceminister Józefie Szczurek-Żelazko. - Byliśmy przed chwilą świadkami tego, jak pan minister wydaje 16 tys. miesięcznie dla nowego ministra, a to niemalże 107 h psychoterapii dziecięcej, na które nasi pacjenci czekają po 2 lata. Panie ministrze, stać nas na to? - zapytali od razu po konferencji prasowej protestujący.

onet.pl

2021-09-13

Zmiany w 500 plus. W środę Sejm zadecyduje o przyszłości programu

Wnioski o świadczenie wychowawcze będzie można składać tylko przez internet. Samą obsługą programu zajmie się zaś ZUS a nie gminy.

gazeta.pl

2021-09-13

Glapiński: w pewnym momencie będziemy musieli podnieść stopy procentowe, to nie jest normalny poziom

Sytuacja polskiej gospodarki jest wyjątkowo dobra i w 2021 roku wzrost gospodarczy może wynieść około 5 procent, a w 2022 roku około 5,4 procent - powiedział prezes NBP Adam Glapiński w radiowym wywiadzie. Jak dodał, jeżeli chodzi o perspektywy ścieżki stóp procentowych w Polsce, bardzo dużo wyjaśni listopadowa prognoza inflacji przygotowywana przez bank centralny.

tvn24.pl

2021-09-13

KE wstrzymuje 24 mld euro dla Polski. Kolejne 106 mld zagrożone?

Komisja Europejska wstrzymuje blisko 24 mld euro dla Polski z funduszu odbudowy z powodu łamania praworządności. Zagrożone może być też 106 mld euro z nowego budżetu Unii, jeśli Trybunał Sprawiedliwości UE uzna, że rozporządzenie o warunkowości wypłat zgodne jest z prawem UE. Bruksela ma argumenty prawne i poparcie wielu liderów państw UE. Właśnie zyskała dodatkowy: 81 proc. mieszkańców UE uważa, że pieniądze unijne powinny być wypłacane tylko państwom, które szanują demokrację i praworządność, wynika z sondażu Eurobarometr przeprowadzonego przez Ipsos dla Parlamentu Europejskiego.

msn.com

2021-09-13

Będzie "lex anty-Huawei"? To oznaczałoby gospodarczą wojnę z Chinami

Rząd Mateusza Morawieckiego może utrudnić inwestycje w infrastrukturę telekomunikacyjną chińskim firmom. Chińczycy, nie czekając na ostateczny kształt polskiej ustawy, już teraz grożą odwetem, który może być dla nas bardzo dotkliwy.

wp.pl

2021-09-13

Internet od Elona Muska dostępny w Polsce. Ceny kosmiczne

Polacy mogą już zamawiać internet ze Starlinków, czyli małych satelitów wysłanych w kosmos przez firmę Elona Muska. Sama usługa jeszcze nie jest dostępna, ale ma być – jak informuje firma – w drugim półroczu 2021 r. Cena, jaką trzeba zapłacić za internet z satelitów Muska, zaskoczy zapewne niejednego wstępnie zainteresowanego klienta. Zestaw Starlink składa się z anteny, routera, zasilacza, kabli i statywu umożliwiającego montaż. Za sprzęt, dostawę i obsługę trzeba zapłacić ponad 2,5 tys. zł, a za korzystanie z internetu 449 zł miesięcznie. By złożyć zamówienie, należy wpłacić depozyt w wysokości miesięcznej opłaty. Składa się je poprzez stronę internetową starlink.com (która została przetłumaczona, choć nie bez błędów, na język polski).

businessinsider.com.pl

2021-09-13

PiS szykuje nowy parapodatek. Znów "wrzutka" do projektu na ostatniej prostej

Pieniądze, których osoba mająca telefon na kartę nie wykorzysta w określonym terminie i nie zażąda ich zwrotu od operatora, trafią do Skarbu Państwa. Rząd liczy na zysk rzędu nawet 100 mln zł rocznie. Przedstawiciele biznesu oraz prawnicy mówią wprost: chodzi jedynie o zasilenie państwowej kasy.

money.pl

2021-09-12

Tak się zarabia w województwach. Cztery regiony "ciągną" cały kraj

Ponad 5850 zł brutto miesięcznie - to według Głównego Urzędu Statystycznego średnia pensja Polaka w lipcu tego roku. Ale gdy spojrzymy głębiej, to okaże się, że w aż 12 województwach o takich zarobkach można tylko pomarzyć. Cały kraj "ciągną" bowiem tylko cztery regiony, znacznie zawyżając średnią.

businessinsider.com.pl

2021-09-12

Interwencja konnej policji. Mężczyzna omal nie został stratowany

Podczas jednej z interwencji funkcjonariuszy konie policyjne omal nie stratowały mężczyzny. Interwencja miała miejsce Katowicach. Mężczyzna, najprawdopodobniej pod wpływem alkoholu, znieważał funkcjonariuszy policji. Jeden z klientów restauracji zarejestrował moment interwencji.

onet.pl

2021-09-12

Jarosław Kaczyński powinien odejść z rządu? Wynik sondażu jest dość jednoznaczny dla wicepremiera

Na pytanie: "Czy Kaczyński powinien przestać pełnić funkcję wicepremiera" twierdząco odpowiedziało 57,3 proc. respondentów, przeciwnych było 21,7 proc. badanych. 5,7 proc. ankietowanych przyznało, że nie wiedziało, iż Kaczyński jest wicepremierem. 15,3 proc. respondentów nie ma zdania w tej kwestii.

gazeta.pl

2021-09-12

Ryszard Czarnecki powitany na meczu siatkarzy. Reakcja fanów była jednoznaczna

Ryszard Czarnecki jest kandydatem na stanowisko prezesa PZPS. Polityk PiS pojawił się na trybunach podczas meczu 1/8 finału mistrzostw Europy siatkarzy, jednak takiej reakcji fanów na swoją osobę nie mógł się spodziewać - został przywitany potężną salwą gwizdów.

wp.pl

2021-09-12

Emerytury bez podatku? Tak, ale rząd nie mówi nam wszystkiego

Zdecydowana większość emerytów nie zapłaci podatku dzięki rozwiązaniom zawartym w Polskim Ładzie – chwali się premier. I owszem, ponad 90 proc. seniorów uniknie PIT. Ale w zamian zapłacą składkę zdrowotną ponad sześć razy wyższą niż do tej pory. O tym jednak rząd mówi znacznie mniej. Tak zmienią się kwoty świadczeń od stycznia 2022 r. Dzięki podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł zdecydowana większość emerytów nie będzie musiała płacić PIT To jednak wcale nie znaczy, że unikną danin na rzecz państwa. Seniorów czeka bowiem znacznie wyższa niż do tej pory składka zdrowotna

businessinsider.com.pl

2021-09-11

Bunt w policji się rozszerza. Funkcjonariusze oskarżają swoje związki zawodowe o zdradę

- Działamy zgodnie z prawem. Nie za każde przewinienie trzeba wypisywać mandat. Policjanci prewencji, wydziału ruchu drogowego i interwencyjno-patrolowego od kilku dni częściej pouczają, niż karzą płacić. Efekty już widać. Kwota należności z mandatów w jednym z komisariatów spadła o jedną trzecią - mówi oficer Komendy Stołecznej Policji, prosi o anonimowość.

wyborcza.pl

2021-09-11

Rocznica zamachów 11 września. W Nowym Jorku służby "w stanie najwyższej gotowości"

Nowy Jork oddaje hołd ofiarom zamachów z 11 września. Mija właśnie 20 lat od czasu, gdy porwane przez bojowników z Al-Kaidy samoloty wbiły się w wieże Światowego Centrum Handlu. Najwyższe wówczas na półkuli północnej budynki runęły, grzebiąc w gruzach ponad 2700 osób. Samoloty spadły też na Waszyngton i na pole w Pensylwanii. W Nowym Jorku obowiązują podwyższone środki bezpieczeństwa, a niemal na każdej ulicy stacjonują jednostki policji.

gazeta.pl

2021-09-11

Angela Merkel w Warszawie. Ostatnia wizyta niemieckiej kanclerz w Polsce

Niemiecka kanclerz Angela Merkel spotka się w sobotę w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim. Wśród planowanych tematów rozmów - ochrona granic Unii czy Nord Stream 2. To ostatnia wizyta Merkel w Polsce przed jej przejściem na polityczną emeryturę.

gazeta.pl

2021-09-11

Protest medyków w Warszawie. Policja zagrodziła dostęp do KPRM

W sobotę w Warszawie odbywa się ogólnopolski protest pracowników służby zdrowia. Medycy domagają się m.in. poprawy warunków pracy czy lepszego finansowania systemu ochrony zdrowia. Demonstracja zakończy się przed kancelarią premiera, gdzie powstaje "białe miasteczko".

gazeta.pl

2021-09-11

Suski mówi o "brukselskim okupancie". Czarnecki, Brudziński, Szydło - ile zarobili w PE?

W czwartek w Radomiu Marek Suski nazwał Unię Europejską "brukselskim okupantem". Snuł w wypowiedzi analogię z II wojną światową. - Ale szanowni państwo, w trakcie II wojny światowej Polska walczyła z jednym okupantem [niemieckim - red.], walczyła z okupantem sowieckim - będziemy walczyć z okupantem brukselskim. Bruksela przysyła nam namiestników, którzy mają Polskę doprowadzić do porządku. Rzucić nas na kolana, żebyśmy byli może landem niemieckim, a nie dumnym państwem wolnych Polaków - mówił.

gazeta.pl

2021-09-11

Polscy generałowie o manewrach Zapad-2021: Błaszczak gra pod dyktando Putina

W odpowiedzi na manewry Zapad-2021 minister obrony Mariusz Błaszczak podwyższył stan gotowości Wojsk Obrony Terytorialnej, a żołnierze 12. Dywizji ze Szczecina zostali przerzuceni na wschodni poligon. – To nie są najlepsze decyzje. Gramy tak, jak dyktuje nam Putin – mówi w rozmowie z Onetem gen. Mirosław Różański.

onet.pl

2021-09-10

Miliony dofinansowania dla Straży Narodowej i Marszu Niepodległości. Na zakup siedziby, samochodów, elektroniki. Ustalenia posłów KO

Stowarzyszenie Straż Narodowa i Stowarzyszenie Marsz Niepodległości dostały trzy miliony złotych dofinansowania od Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego podległego resortowi kultury. Z dokumentów uzyskanych w czasie kontroli poselskiej przez Michała Szczerbę i Dariusza Jońskiego z Koalicji Obywatelskiej wynika, że w ramach projektów złożonych do programu "Wolność po polsku", Straż Narodowa zawnioskowała między innymi o 1,5 miliona złotych na zakup siedziby oraz o blisko 100 tysięcy złotych na kupno busa i SUV-a. Stowarzyszenie Marsz Niepodległości natomiast uzyskało dofinansowanie na zakup studia telewizyjnego i mobilnej sceny.

tvn24.pl

2021-09-10

Śmierć 25-latka we Wrocławiu. Funkcjonariusz policji zwolniony ze służby

Chodzi o interwencję policjantów z 30 lipca 2021 r. wobec 25-letniego Dmytro Nikiforenki. Tego dnia po godz. 22.30, wrocławscy funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie z prośbą o pomoc, od pracowników pogotowia ratunkowego, którzy udzielali pomocy medycznej mężczyźnie znajdującemu się przy jednym z przystanków MPK.Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu uznał, że zachodzą wątpliwości dotyczące spełniania przez funkcjonariusza ustawowych wymogów określonych w art. 25 ust. 1 Ustawy o Policji warunkujących możliwość pełnienia służby w Policji, jak również policjant sprzeniewierzył się zobowiązaniu określonemu w art. 27 ust. 1 Ustawy o Policji, tj. rocie ślubowania policjantów. Prokuratura prowadzi śledztwo.

onet.pl

2021-09-10

Tusk skomentował wypowiedzi polityków PiS nt. UE. "Polską rządzą nieznośne bachory"

- Elity rządzące mają bardzo poważny dylemat. Znam ich [polityków PiS - red.] od wielu lat i większość z nich jest przekonana, że UE jest w najlepszym wypadku przykrą koniecznością. Są myśli o tym, żeby uwolnić się od tej - zacytuję drugiego klasyka pisowskiego, pana posła Suskiego - okupacji brukselskiej. Jeśli nie jest to plan polityczny, to jest to na pewno ich emocjonalna gotowość i intencja - powiedział w TVN24 przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

gazeta.pl

2021-09-10

Fala odejść ze Straży Marszałkowskiej. Nie ma chętnych do ochrony Sejmu

Straż Marszałkowska mierzy się z falą wypowiedzeń. Obecnie połowa kadry to kursanci, którzy również, podobnie jak strażnicy w wieku emerytalnym, często decydują się na odejście z pracy - i to niedługo po jej rozpoczęciu. Rząd, chcąc walczyć z brakami, zapowiada podwyżki, ale są to niewielkie pieniądze.

gazeta.pl

2021-09-10

"Te pieniądze nam się po prostu należą". Trwa "czerwony marsz" pracowników sądów i prokuratur

Protest pracowników sądów i prokuratur - nazwany "czerwonym marszem" - ruszył po 10 rano z Ronda Dmowskiego w Warszawie. Demonstranci domagają się m.in. podwyżki wynagrodzeń oraz zwiększenia liczby etatów pracowników wymiaru sprawiedliwości, aby zapewnić mu sprawne funkcjonowanie.

gazeta.pl

2021-09-10

Miesięcznica katastrofy smoleńskiej. Nie obyło się bez incydentów, jak 10-go każdego miesiąca.

Tym razem uroczystość usiłowała zakłócić grupa demonstrantów z Lotnej Brygady Opozycji, którzy przez megafony krzyczeli m.in.: "Gdzie jest wrak?!" i "Antek, pokaż raport!". Po uroczystości demonstranci wznieśli przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej jego podobiznę z kartonów. Napisano na nich m.in. "Pokaż raport świrze" i "Kazałeś lądować bratu?". Właściwy pomnik otoczył kordon policji.

onet.pl

2021-09-10

Podwyżki dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Senat za ustawą

Senat przyjął w czwartek z drobnymi poprawkami nowelę ustawy o podwyżkach dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Za całością ustawy wraz z poprawkami głosowało 61 senatorów, przeciw było 27, dwie osoby się wstrzymały.

onet.pl

2021-09-10

Zmiany w sądach powszechnych. Jeden sędzia pokoju na 10 tys. mieszkańców.

W sądach najdrobniejszymi sprawami zajmą się osoby wybierane w wyborach powszechnych, równych i bezpośrednich i w głosowaniu tajnym. Do wprowadzenia instytucji sędziego pokoju nie trzeba będzie zmieniać konstytucji. Jeden sędzia ma przypadać na 10 tys. mieszkańców, a w postępowaniu karnym akt oskarżenia zostanie zastąpiony (tak jak w wykroczeniach) wnioskiem o ukaranie.

rp.pl

2021-09-09

Poznajcie najstarszą fankę na Euro-Volley 2021

W ostatnim dniu fazy grupowej w Tauron Arenie Kraków prawie siedem tysięcy kibiców żywo wsparło drużynę Polski w starciu z Ukrainą. Wśród nich była jedna bardzo wyjątkowa fanka - Pani Pelagia zwana Babcią Pelagią! Jest prawdopodobnie najstarszą fanką biało-czerwonych i zdecydowanie najstarszą na trybunach Euro-Volley, bo ma 104 lata! Po raz kolejny udowodniła, że ​​wiek to tylko liczba, a miłość do siatkówki nie ma granic.

cev.eu

2021-09-09

Senat odrzucił lex TVN

W głosowaniu, które odbyło się o godz. 16.50 Senat zdecydował o odrzuceniu w całości projektu nowelizacji. W głosowaniu wzięło udział 93 senatorów. Za odrzuceniem lex TVN było 53 z nich, przeciwko 37, a 3 wstrzymało się od głosu.

tvn24.pl

2021-09-09

UWAGA!

Informacja własna

2021-09-09

CBA zatrzymało byłą wiceprezydent Krakowa. W tle łapówki za przychylność dla deweloperów

Była wiceprezydent Krakowa Elżbieta K. odpowiedzialna za planowanie przestrzenne została zatrzymana przez CBA. Chodzi o przyjmowanie łapówek w zamian za korzystne decyzje administracyjne dla deweloperów. Śledczy prócz byłej urzędniczki zatrzymali jeszcze cztery osoby. Chodzi m.in. o syna byłej wiceprezydent oraz wicedyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Śledczy planują kolejne zatrzymania.

onet.pl

2021-09-09

Wiesław Gołas nie żyje. Aktor miał 90 lat

Wiesław Gołas nie żyje. Informację dla Onetu potwierdziła jego córka Agnieszka Gołas-Ners. Aktor zmarł w czwartek 9 września nad ranem. Od dłuższego czasu zmagał się z poważnymi problemami ze zdrowiem. Wiesław Gołas za miesiąc kończyłby 91 lat.

onet.pl

2021-09-09

"Polska podrzuca na granicę ciała migrantów". Kuriozalne relacje z granicy w białoruskich mediach

W Polsce skupiamy się głównie na tym, co podają rodzime media. Mało kto zastanawia się, jak o kraju nad Wisłą piszą portale naszych sąsiadów. Prześledziłem, co o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej mówiły media reżimu Aleksandra Łukaszenki. To, co zobaczyłem, to nie tylko zwykła propaganda.

natemat.pl

2021-09-09

Wojska Obrony Terytorialnej ciężarem dla firm. Muszą dać wolne, nie dostają nic w zamian

Blisko 17 tys. z ponad 26 tys. wszystkich żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej jest także normalnymi pracownikami Pracodawcy muszą godzić się na ich absencje związane ze służbą oraz wypłacać za ten czas pensje Na zwrot kosztów muszą jednak czekać latami, bo wojsko odmawia wypłat, dopóki żołnierz jest w służbie czynnej

businessinsider.com.pl

2021-09-09

Stan wyjątkowy. Ponad połowa Polaków dobrze ocenia decyzję o jego wprowadzeniu

IBRiS przeprowadził sondaż dla "Wydarzeń" Polsatu, w którym zapytał respondentów o to, jak oceniają decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią. Ponad połowa respondentów, a dokładnie 53,9 proc. pozytywnie oceniła tę decyzję. 33,4 proc. badanych miało z kolei zdanie negatywne i uznało, że wprowadzenie stanu wyjątkowego nie było dobrym krokiem. Niemal 13 proc. nie miało zdania na ten temat.

gazeta.pl

2021-09-09

Andrzej Duda spotka się z Victorem Orbanem i zostanie odznaczony. "Wielki zaszczyt"

Prezydent Andrzej Duda spotka się w czwartek 9 września z węgierskim premierem Viktorem Orbanem, a także z prezydentem Węgier - Janosem Aderem. Politycy mają rozmawiać w Budapeszcie między innymi o kwestiach związanych z bezpieczeństwem międzynarodowy, w kontekście kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy. Andrzej Duda zostanie też odznaczony.

gazeta.pl

2021-09-09

Ankieta dla osób zaszczepionych. Naukowcy chcą sprawdzić podejście Polaków do trzeciej dawki szczepionki

Obecnie przyjęto, że trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 oferowana będzie w Polsce jedynie osobom z deficytami odporności, pierwotnymi i wtórnymi. Naukowcy w specjalnej ankiecie pytają zaszczepionych Polaków o to, jakie jest ich nastawienie do trzeciej dawki.

gazeta.pl

2021-09-08

50- i 60-latkowie dostają powołania do wojska. "Młode byki z piwkiem na mieście, a mnie starego w kamasze"

"Mam dwójkę dzieci, kobieta pracuje w systemie dwuzmianowym, tak jak i ja. (...) Czy te barany nie biorą tego pod uwagę, że ktoś ma rodzinę i nie będzie miał jak odebrać dzieci ze szkoły bądź przedszkola?" - skarżą się rezerwiści, którzy dostali wezwania na ćwiczenia wojskowe.

gazeta.pl

2021-09-08

Terlecki nie wyklucza polexitu.
"Brytyjczycy odwrócili się i wyszli"

Powinniśmy myśleć nad tym, w jaki sposób możemy jak najbardziej współpracować, żebyśmy wszyscy byli w Unii. Ale żeby ta Unia była taka, jaka jest dla nas do przyjęcia - powiedział w trakcie Forum Ekonomicznego w Karpaczu Ryszard Terlecki. - Brytyjczycy pokazali, że dyktatura brukselskiej demokracji im nie odpowiada. Odwrócili się i wyszli - stwierdził szef Klubu Parlamentarnego PiS i wicemarszałek Sejmu.

gazeta.pl

2021-09-08

Żona Karola Karskiego z PiS idzie do Sądu Najwyższego.
Awans dała jej nowa, polityczna KRS

Elżbieta Karska dostała nominację do powołanej przez PiS Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Zaskoczeniem jest to, że awansów do SN od nowej KRS nie dostały osoby współpracujący ze resortem Ziobry i żona rzecznika dyscyplinarnego Michała Lasoty

oko.press

2021-09-08

Tragiczny wypadek w skarżyskich zakładach zbrojeniowych. Nie żyje kobieta

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło dziś rano w zakładach zbrojeniowych Mesko w Skarżysku-Kamiennej w woj. świętokrzyskim. W wyniku wybuchu życie straciła jedna z pracownic. Trwa ustalanie przyczyn tego zdarzenia.

onet.pl

2021-09-08

Przerwali konferencję Zbigniewa Ziobry. Tomasz Siemoniak komentuje

Minister na konferencji argumentował, że "w przypadku państwa niemieckiego sędziowie sądów federalnych są wybierani wyłącznie i bezpośrednio przez polityków", czyli że sytuacja wygląda tam podobnie jak w Polsce. Podczas transmisji z konferencji TVN24 przerwała relację i wyemitowała komentarz do słów ministra, w którym wyjaśniono, jak sprawa nominacji sędziowskich wygląda naprawdę.

wp.pl

2021-09-08

Terlecki o Kaczyńskim: Zostaje w rządzie. Maile Dworczyka? "Wypadek przy pracy"

- Zmiany w rządzie mogą nastąpić na przełomie września i października - powiedział Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu i szef klubu parlamentarnego PiS. Polityk, który przebywa na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, poinformował dziennikarzy, że trwają dyskusje o przywróceniu Ministerstwa Sportu, a także o ewentualnej obecności w rządzie Republikanów Adama Bielana.

gazeta.pl

2021-09-08

Narada liderów białoruskiej opozycji z całej Europy w Karpaczu. Wśród nich Cichanouska

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu odbywa się spotkanie liderów białoruskiej opozycji, którzy przyjechali z całej Europy - podaje Onet. Bierze w nim udział m.in. Swiatłana Cichanouska, była kandydatka na urząd prezydenta Białorusi.

gazeta.pl

2021-09-08

TVP Info przerywa konferencję Niedzielskiego planszą "PILNE!". I pokazuje Kaczyńskiego na mszy

TVP Info transmitowało we wtorek wystąpienie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na konferencji w Karpaczu na temat m.in. kryzysu w ochronie zdrowia. Nagle transmisja została przerwana i pojawiła się plansza "PILNE!", po czym widzowie zobaczyli prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego przemawiającego na mszy podczas pogrzebu ks. prałata Zdzisława Sochackiego.

gazeta.pl

2021-09-08

Pracownicy ZUS planują strajki. Ostatecznym krokiem "wstrzymanie wypłaty wszelkich świadczeń"

Niezadowolenie wśród pracowników ZUS rośnie. Urzędnicy chcą podwyżek swoich wynagrodzeń o 60 procent, czyli tyle samo, o ile pensje zwiększyli sobie politycy. Jeśli pieniądze nie pojawią się do 14 września, związkowcy przeprowadzą strajk.

gazeta.pl

2021-09-08

Rosja. W wyborach startuje trzech Borysów Wiszniewskich. Z opozycji jest tylko jeden "prawdziwy"

Borys Wiszniewski, rosyjski opozycjonista i radny Petersburga, w najbliższych wyborach lokalnych będzie miał dwóch kontrkandydatów, którzy mają to samo imię i nazwisko. Cała trójka na zdjęciach kandydatów ma identyczny zarost i podobne fryzury. - Jaką osobą trzeba być, żeby zmienić imię, nazwisko i wygląd, aby zadowolić politycznego szefa? - komentuje "prawdziwy" Wiszniewski

gazeta.pl

2021-09-08

KGB w Karpaczu. MSZ szuka kozła ofiarnego po wpadce ze współpracownikiem Łukaszenki

Na Forum Ekonomicznym w Karpaczu pojawił się Jurij Woskriesienski, były działacz białoruskiej opozycji. Jego obecność wywołała oburzenie części działaczy tej opozycji. Większość ekspertów, w ślad za białoruskim dziennikarzem Tadeuszem Ginczanem, nazywa Woskriesienskiego "etatowym pracownikiem białoruskiego KGB". Jednak skandal, o którym w Karpaczu jest głośno, wbrew pozorom wcale może nim nie być. Według informacji Onetu obecność Białorusina w Karpaczu to część polskiej akcji dyplomatycznej. Jej zwieńczeniem ma być spotkanie szefów MSZ Polski i Białorusi w Nowym Jorku.

onet.pl

2021-09-07

Komisja Europejska zwróciła się o nałożenie kar finansowych na Polskę

Komisja Europejska poinformowała również, że rozpoczęła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Spór dotyczy niewykonania przez Polskę wyroku TSUE w sprawie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. "Jesteśmy gotowi do współpracy z polskimi władzami, by znaleźć wyjście z tego kryzysu" - stwierdziła wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova.

onet.pl

2021-09-07

Płatne szczepienia, limity dla niezaszczepionych. Tak ma wyglądać czwarta fala

- Szczepienia przeciw COVID-19 będą odpłatne od przyszłego roku, albo nawet od ostatnich miesięcy tego roku - powiedział rzecznik rządu Piotr Muller. W przypadku wzrostu zachorowań w IV fali koronawirusa obostrzenia ewentualne obostrzenia mają być wprowadzane na poziomie regionów, z zastosowaniem metody tzw. suwaka.

businessinsider.com.pl

2021-09-07

Tak wygląda tabela grupy ME siatkarzy po meczu Polska - Belgia

Reprezentacja Polski siatkarzy pokonała 3:0 Belgię (25:18, 26:24, 25:16) w meczu czwartej kolejki fazy grupowej mistrzostw Europy. Kadra prowadzona przez Vitala Heynena pozostaje liderem grupy A.

sport.pl

2021-09-06

Jean-Paul Belmondo nie żyje

„Liryczny anarchista”, bożyszcze kolejnych pokoleń kinomanów, symbol Nowej Fali, nieustraszony „Zawodowiec”. W poniedziałek, 6 września w wieku 88 lat zmarł francuski aktor Jean-Paul Belmondo. O śmierci artysty poinformował jego pełnomocnik prawny Michel Godest.

vogue.pl

2021-09-06

Sejm zdecydował w sprawie stanu wyjątkowego

Sejm nie uchylił rozporządzenia prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Stan ten obowiązuje od czwartku w pasie przygranicznym z Białorusią. Lewica w piątek złożyła projekt uchwały ws. uchylenia prezydenckiej decyzji.

onet.pl

2021-09-06

Afera e-mailowa. Porady kampanijne dla PiS: "Trzeba samemu podyktować tematykę konfliktu, zanim zrobi to przeciwnik"

Ze skrzynki Michała Dworczyka wyciekają kolejne domniemane e-maile. Tym razem światło dzienne ujrzała korespondencja prof. Andrzeja Kisielewicza do Mateusza Morawieckiego. Czytamy w niej porady, jak PiS powinien w kampanii podsycać konflikty i dyktować ich tematykę "zanim zrobi to przeciwnik".

onet.pl

2021-09-06

"Komisarz" Manowska niespodziewanie zwołuje zgromadzenie. Jutro wojna o Izbę Cywilną

Małgorzata Manowska jako komisarz zarządzający tymczasowo Izbą Cywilną w Sądzie Najwyższym zwołała na jutro zgromadzenie wyborcze sędziów w celu wyboru kandydatów na prezesa izby.

wyborcza.pl

2021-09-06

Nie żyje polski lektor Tomasz Knapik.

"Chciałem Was poinformować, że dzisiaj zmarł mój Tata, Tomasz Knapik. Jak część z Was wie, od ponad dwóch miesięcy walczył z ciężkim kryzysem chorobowym. Wszyscy mieliśmy nadzieję, że mu się uda. Niestety. Był Głosem w naszych domach, naukowcem i wykładowcą Politechniki Warszawskiej. Ukochanym Ojcem i Dziadkiem. W przyszły czwartek skończyłby 78 lat. Odszedł we śnie, nad ranem. Dołączył do mojej Mamy. Informację tę przekazuję w imieniu całej naszej rodziny i najbliższych przyjaciół" - czytamy we wpisie Macieja Knapika.

dziennik.pl

2021-09-06

Michał Szpak oddał hołd Freddiemu Mercury! Zamienił Rynek Główny w Stadion Wembley!

W niedzielę 5 września swoje 75. urodziny obchodziłby legendarny muzyk Freddie Mercury. Z tej okazji Filmbox Polska przygotowało wyjątkowe wydarzenie, aby uczcić pamięć o wokaliście zespołu Queen. Michał Szpak z balkonu sukiennic zaśpiewał "Bohemian Rapsody" i zamienił na te kilka chwil krakowski plac w Stadion Wembley. Nie zabrakło również zespołu Queen Symfonicznie, który stworzył niepowtarzalną atmosferę dla wszystkich przechodniów.

rmf.fm

2021-09-06

Prokurator zwolniony z aresztu, bo immunitet uchyliła mu Izba Dyscyplinarna

Sędzia Marta Pilśnik z Sądu Rejonowego dla Warszawy – Śródmieścia zwolniła z aresztu prokuratora oskarżonego o korupcję. Orzekła, że Izba Dyscyplinarna nie wydała skutecznej zgody na jego ściganie - donosi portal oko.press.

rp.pl
*** 16-09-2021 (wg. raportu MZ z 17.09.2021) Odnotowano 652 przypadki koronawirusa w Polsce. Zmarło 8 osób. Zaszczepiono 34 076 osób. Dotychczas podano 36 878 694 dawki szczepionki. Liczba osób, które przyjęły kompletną szczepionkę. (Dwie dawki lub jedną… w przypadku szczepionki Jonson & Jonson) - to 19 191 249 osoby. *** Szanowni Państwo zgodnie z obietnicą rozpoczynamy publikowanie wydatków ze środków uzyskanych od Państwa w ramach zrzutki. Zebraliśmy 3218,00 zł. Dzisiaj drugi wydatek: 250 zł wypłaciliśmy pewnemu młodzieńcowi za pomoc w dopasowaniu kilkuset plików do nowego formatu naszej strony.