# 0

- Wybory parlamentarne -

2024-04-18

Donald Tusk w rankingu stu najbardziej wpływowych osób magazynu "TIME"

Magazyn "Time" opublikował listę 100 najbardziej wpływowych osób. Wśród wyróżnionych znalazł się Donald Tusk. "Jest politycznym maratończykiem. Nauczył nas wszystkich, że nigdy nie jest za późno i warto podjąć każdy wysiłek, aby stanąć w obronie naszej demokracji" - napisała w laudacji o polskim premierze szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Polityk został wyróżniony w kategorii Liderzy.

gazeta.pl

2024-04-17

Są miliardy na Czyste Powietrze. Wsparcie dla dziesiątek tysięcy rodzin

- Program Czyste Powietrze ma zapewnione finansowanie na miesiące, a nawet lata - ogłosiła ministerka klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Poinformowała o popisaniu umów na w sumie 6,4 miliarda złotych. Środki będą pochodzić z unijnego funduszu i trafią do osób chcących wymienić "kopciucha" czy wykonać termomodernizację domu. W tym roku Czyste Powietrze może też przejść głębszą reformę.

gazeta.pl

2024-04-17

"Renata" narobi bałaganu w pogodzie

Przez najbliższy tydzień spodziewane są burze, opady deszczu i śniegu, a także mróz - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Po rekordowo ciepłym początku kwietnia do Polski dociera chłodne, arktyczne powietrze z północnej części Europy. - Winowajcą jest niż "Renata" - mówi rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

gazeta.pl

2024-04-16

Zaskakujący ruch Andrzeja Dudy. Co dalej z gigantyczną wypłatą dla Poczty Polskiej?

Poczta Polska jest na ostatniej prostej, aby otrzymać środki ratujące państwową firmę z bardzo trudnej sytuacji finansowej. Jak się okazuje, operator prawdopodobnie będzie musiał na przelew jeszcze poczekać (o ile w ogóle go dostanie), podają media. Andrzej Duda skierował bowiem nowelizację ustawy Prawo pocztowe do Trybunału Konstytucyjnego.

gazeta.pl

2024-04-16

Konferencja prawicy w Brukseli przerwana, interweniowała policja. Wśród gości Mateusz Morawiecki

W dwudniowej Konferencji Narodowego Konserwatyzmu w Brukseli miało wziąć udział kilkaset osób, m.in. były premier Mateusz Morawiecki, Viktor Orban, brexitowiec Nigel Farage, politycy z Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Holandii i Belgii, w tym ze skrajnie prawicowej partii Vlaams Belang. Za udział w konferencji i spotkania z prominentnymi politykami prawicy trzeba było zapłacić nawet do 20 tysięcy euro. Na miejsce przyjechała policja, aby poinformować o tym organizatorów. Oficjalny powód to względy bezpieczeństwa - władze stolicy zamknęły wydarzenie ze względu na ryzyko zakłócenia porządku publicznego.

gazeta.pl

2024-04-16

Żelazna kopuła w Polsce? Andrzej Duda: "To jest biznesowy projekt niemiecki". Jest odpowiedź Tuska

Duda spotkał się we wtorek 16 kwietnia z prezydentką Słowacji Zuzaną Czaputovą. Po rozmowie odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent został zapytany, czy będzie wspierał działania rządu w zakresie budowy żelaznej kopuły. Jest to inicjatywa, w którą zaangażowały się między innymi Niemcy, Dania i Wielka Brytania. Andrzej Duda: To jest biznesowy projekt niemiecki. Premier Donald Tusk podkreślił, że dla niego kwestie biznesowe są nieistotne w przeciwieństwie do bezpieczeństwa Polski. Zaznaczył, że Amerykanie również "robią biznes na sprzęcie, który nam sprzedają". Ponadto podkreślił, że ewentualne uczestnictwo Polski w European Sky Shield Initiative ("żelaznej kopule") nie jest alternatywą wobec czegokolwiek, tylko uzupełnieniem. - Nikt nie mówi o rezygnacji z dotychczasowych programów

gazeta.pl

2024-04-16

Donald Tusk zabrał głos po posiedzeniu rządu dotyczącym kwestii bezpieczeństwa Polski.

Donald Tusk powiedział, że na poziom bezpieczeństwa Polski negatywnie wpłynęły decyzje podejmowane przez byłego szefa MON Antoniego Macierewicza. - Musimy być świadomi, że dzisiaj Polska jest w trudniejszej sytuacji, niż mogłaby być, gdyby nie decyzje pana Antoniego Macierewicza. Za naszych rządów zapadła decyzja o zakupie Patriotów. Zamiast ośmiu baterii, podpisano umowę na dwie. To samo było z przetargiem na uzbrojone drony. Antonii Macierewicz unieważnił postępowania przetargowe. Premier dodał, że większość zakupów, których dokonano za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości, "to skutek nieprzemyślanej strategii, bo tę zniszczył Antonii Macierewicz".

gazeta.pl

2024-04-16

Leśnicy z kontrolą u rodziny byłego ministra rolnictwa z PiS. Odkryto trzy martwe konie. "Bulwersujące"

Trzy padłe konie, samowola budowlana i wykorzystanie gruntu niezgodne z przeznaczeniem - to wstępne kontroli, jaką Lasy Państwowe przeprowadziły na terenach dzierżawionych przez rodzinę byłego ministra rolnictwa w rządzie PiS. Sprawa trafiła do łódzkiego wojewody, który nie wyklucza zawiadomienia służb. Tymczasem sam Robert Telus jest zbulwersowany sytuacją i uważa ją za element "politycznej nagonki".

gazeta.pl

2024-04-15

KPO trafiło do Polski. "Największy przelew z UE w historii naszego członkostwa"

"27 mld zł. Do Polski wpłynął właśnie największy przelew z UE w historii naszego członkostwa. Bycie w Unii się opłaca, ale Unia to nie tylko pieniądze, o czym zapomnieli nasi poprzednicy. Łączą nas wartości: demokracja, równe szanse, rządy prawa, wolności obywatelskie!" - napisała na platformie X szefowa resortu funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

gazeta.pl

2024-04-15

Polska policja korzystała z Pegasusa. Komendant główny zdradza szczegóły

Komendant główny, insp. Marek Boroń w rozmowie z TVN24 ocenił, że kluczowym problemem policji jest jej upolitycznienie, które w ostatnich latach osiągnęło krytyczny poziom, a także "zapaść kadrowa". Ujawnił także, że policja korzystała z Pegasusa.

gazeta.pl

2024-04-15

Samoloty FA-50 były uziemione. Ogromne problemy wojska z koreańskimi maszynami

Najnowsze samoloty szkolno-bojowe polskiej armii, koreańskie FA-50, przez kilka miesięcy były uziemione. To efekt zaniedbań i błędów wynikających z kontraktu podpisanego przez poprzedniego ministra obrony Mariusza Błaszczaka. Kłopotów z południowokoreańskimi myśliwcami jest znacznie więcej. — Obecnie są dla sił powietrznych większym problemem niż korzyścią — twierdzą piloci. W ogólnym pośpiechu zakupowym polska strona zapomniała nawet o zamówieniu symulatora do katapultowania się pilotów. Nie dysponujemy też uzbrojeniem do tych maszyn.

onet.pl

2024-04-13

Wstawili zdjęcie ofiar Holokaustu. Facebook je oflagował m.in. za nagość i aktywność seksualną

21 postów Muzeum Auschwitz ze zdjęciami ofiar Holokaustu według Facebooka naruszyło standardy społeczności. Instytucja się odwołała, ale z marnym skutkiem. Wpisy oznaczono i zmniejszono ich widoczność z powodów, które muzeum określa jako absurdalne. Moderacja Facebooka twierdzi, że zdjęcia ofiar Holokaustu naruszały zasady społeczności przez wzgląd m.in. na "nagość dorosłych i seksualną aktywność", "zastraszanie i nękanie", za "mowę nienawiści" oraz "podżeganie do przemocy". Ponadto instytucja zauważyła, że post z 6 kwietnia upamiętniający tragiczny los żydowskich dzieci z sierocińca w Izieu został usunięty bez możliwości odwołania.

gazeta.pl

2024-04-12

Tyle zarabiają księża na etacie w skarbówce. Szef KAS ujawnił, za co dostają 1,3 mln zł

Krajowa Administracja Skarbowa zatrudnia 11 kapelanów. Szef KAS Marcin Łoboda poinformował, ile wynoszą ich pensje. Część księży co miesiąc otrzymuje z budżetu państwa ponad dziewięć tysięcy złotych. - Kapelani obejmują opieką duszpasterską pracowników i funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, ich rodziny, emerytów i rencistów w zakresie m.in. organizacji i przeprowadzania zajęć z etyki, organizowania nabożeństw, w tym z okazji świąt KAS, współorganizowania uroczystości patriotyczno-religijnych i współdziałania z szefem KAS w zakresie prowadzenia działalności oświatowo-wychowawczej - przekazał Marcin Łoboda.

gazeta.pl

2024-04-11

Debata ws. aborcji przy pustych ławach sejmowych. W tym samym czasie zwołano komisje

Podczas czytania czterech projektów, dotyczących aborcji sala sejmowa była prawie pusta. Część posłów zapewne uczestniczyła w spotkaniach komisji, a pozostali zrezygnowali z uczestnictwa w obradach. Prawo i Sprawiedliwość już złożyło wnioski o odrzucenie trzech z czterech projektów.

gazeta.pl

2024-04-11

Sprawa aborcji. Bodnar powołuje specjalny zespół w Prokuraturze Krajowej

Prokurator Generalny powołał w Prokuraturze Krajowej zespół prokuratorów. Zgodnie z komunikatem zajmie się on "opracowaniem wskazówek metodycznych w zakresie prowadzenia spraw dotyczących odmowy dokonania przerwania ciąży oraz tzw. aborcji farmakologicznej".

gazeta.pl

2024-04-11

Bartłomiej Sienkiewicz odwołał ważnych dyrektorów. W tle Trybunał Stanu dla Świrskiego

Bartłomiej Sienkiewicz odwołał dyrektorów w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej i Instytucie Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. W jednym z nich minister kultury wskazał na występowanie poważnych naruszeń proceduralnych. Przekazał także, że rozważa złożenie wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego.

gazeta.pl

2024-04-11

Europarlament przyjął pakt migracyjny. Donald Tusk: Polska się nie zgodzi

Pakt migracyjny został przegłosowany w Parlamencie Europejskim stosunkiem 322 głosów za i 266 przeciw. - W tym kształcie jest nie do przyjęcia dla Polski - powiedział Donald Tusk.

gazeta.pl

2024-04-11

Sejm zajmie się aborcją. Co w przypadku weta prezydenta? Rząd jest przygotowany

W najbliższych dniach Sejm zajmie się projektami ustaw liberalizujących prawo aborcyjne. Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny przekazał, że jego resort szykuje się na ryzyko prezydenckiego weta i pracuje już nad "planem B".

gazeta.pl

2024-04-10

Z szaf Orlenu wypadają kolejne trupy. Strata ponad 1,5 mld zł

Szwajcarska spółka Orlenu poinformowała polską centralę o kwocie 1,6 mld zł, która jako nieprzewidywany wcześniej koszt obciąży wyniki finansowe całego koncernu za 2023 r. Chodzi o dokonane przedpłaty za ropę, których nie ma możliwości odzyskać.

businessinsider.com.pl

2024-04-10

Wojsko wzywa specjalistów. Pierwsze osoby dostają przydziały mobilizacyjne

Pierwsze osoby posiadające konkretne specjalizacje są wzywane już do wojska. W regionalnych centrach rekrutacji nadawane są im już przydziały oraz karty mobilizacyjne. To oznacza, że w przypadku wybuchu wojny takie osoby będą musiały stawić się w jednostkach wojskowych.

gazeta.pl

2024-04-09

Wybory samorządowe 2024. Kto będzie rządzić w województwach? Możliwe koalicje

W lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim i małopolskim władza należy do PiS, w pomorskim do KO. Partie zdobyły tam wystarczająco dużo mandatów, by sprawować samodzielną władzę. W innych regionach konieczne będzie utworzenie koalicji. W zachodniopomorskim, wielkopolskim, łódzkim, mazowieckim, dolnośląskim i śląskim rządy może przejąć Koalicja Obywatelska, jeśli utworzy koalicje z Trzecią Drogą i Lewicą. W warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim i lubuskim KO musiałaby dogadać się z Trzecią Drogą, a w opolskim - z Trzecią Drogą i Śląskimi Samorządowcami, którzy uzyskali pięć mandatów do sejmiku. Z kolei na Podlasiu może dojść do koalicji PiS i Konfederacji.

gazeta.pl

2024-04-08

Ile zarabia radny? Oto dwa kluczowe czynniki. Ale możliwe są też potrącenia

Radni spotykają się podczas sesji rady gminy i podczas pracy w komisjach. Za wykonywaną pracę przysługuje im określona dieta. Maksymalna wysokość diety radnego jest ściśle powiązana z liczbą mieszkańców gminy. W 2024 r. kwotę bazową dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na podstawie przepisów ustawy o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw ustalono w wysokości 1 789,42 zł. To oznacza, że w tym roku maksymalna wysokość diety radnego gminy wynosi 4 294,61 zł miesięcznie. Wysokość diety jest również zależna od liczby mieszkańców. W gminie powyżej 100 tys. mieszkańców maksymalna wysokość diety to 4 294,61 zł miesięcznie. Od 15 tys. do 100 tys. mieszkańców jest to 75 proc. maksymalnej wysokości diety (3 220,96 zł), natomiast poniżej 15 tys. mieszkańców - 50 proc. maksymalnej wysokości diety (2 147,31 zł).

gazeta.pl

2024-04-08

Znamy ostateczne wyniki wyborów samorządowych. PKW policzyła wszystkie głosy

Państwowa Komisja Wyborcza policzyła głosy ze wszystkich okręgów, w których oddano głosy podczas wyborów samorządowych w niedzielę 7 kwietnia. Ostatecznie lepszy wynik niż w sondażu exit poll zanotowało Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło 34,27 proc. głosów. Spadek zaliczyła natomiast Koalicja Obywatelska. Jej ostateczny wynik to 30,59 proc. Poniżej prezentujemy wyniki w skali kraju i w poszczególnych województwach, a także dane o frekwencji.

onet.pl

2024-04-07

Windows z przed 32 lat.

32 lata temu. 6 kwietnia 1992 roku odbyła się premiera systemu operacyjnego Windows 3.1.
Ktoś to jeszcze pamięta?

Informacja własna

2024-04-07

Gdzie wygraliśmy, a gdzie wygrał PIS

Informacja własna

2024-04-07

Szef MON grzmi po tekście Onetu o dronach Orlik: oczekuję natychmiastowej realizacji kontraktu

Władysław Kosiniak-Kamysz nie zostawia złudzeń konsorcjum spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej, które zobowiązało się do dostarczenia armii dronów Orlik. Bezzałogowce miały być gotowe już w 2021 r., ale do tej pory ich nie ma. Wicepremier i szef MON domaga się natychmiastowej realizacji kontraktu.

onet.pl

2024-04-07

IDŹ NA WYBORY

W niedzielę 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. W ich trakcie Polacy wybiorą radnych gmin, powiatów oraz sejmików województw. Osoby posiadające prawa wyborcze zagłosują również na swoich kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Lokale wyborcze będą czynne w godz. 7.00-21.00

Informacja własna

2024-04-07

Tak wielkiego protestu nie było od lat. Węgrzy mówią "dość" rządom Viktora Orbana. "Nie boimy się!"

Dziesiątki tysięcy osób uczestniczyło w Budapeszcie w marszu przeciwko rządom Viktora Orbana. Protest zorganizował polityk Peter Magyar, który ogłosił zerwanie z obozem rządzącego Fideszu i zapowiedział założenie nowej partii politycznej. Magyar oszacował, że w demonstracji uczestniczyły setki tysięcy ludzi.

gazeta.pl

2024-04-07

Wybory prezydenckie na Słowacji.

Nowym prezydentem Słowacji będzie były premier, a obecnie przewodniczący parlamentu Peter Pellegrini. Po przeliczeniu głosów oddanych w drugiej turze wyborów prezydenckich w 99,93 proc. komisji wyborczych Pellegrini otrzymał 53,17 proc. głosów. Jego konkurent, Ivan Korczok — 46,82 proc. Frekwencja wyniosła ponad 60 proc.

onet.pl

2024-04-06

Donald Tusk ostro o decyzji prezydenta Dudy. "Wynika z braku serca"

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. To kolejna ustawa wysłana do TK w związku z nieobecnością w Sejmie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, których prezydent wciąż uważa za posłów. Premier Tusk napisał na portalu X, że taka decyzja wynika "z braku serca".

onet.pl

2024-04-06

Cisza wyborcza

Informacja własna

2024-04-05

Wybory samorządowe 2024. Tak będą wyglądały karty do głosowania

W niedzielę 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. W ich trakcie Polacy wybiorą radnych gmin, powiatów oraz sejmików województw. Osoby posiadające prawa wyborcze zagłosują również na swoich kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W przypadku kart do głosowania na radnych gminy nazwiska kandydatów będą widnieć na szarym tle, karty do głosowania na radnych powiatu na żółtym, do głosowania na radnych sejmiku województwa niebieskie, na wójtów, burmistrzów lub prezydentów różowe. Na każdej z kolorowych kart należy postawić tylko jeden znak "X" w kratce przy nazwisku wyłącznie jednego kandydata z jednej, wybranej listy. Istnieje również możliwość otrzymania karty tylko z jednym kandydatem. W takiej sytuacji znak "X" należy postawić w kratce oznaczonej "TAK" lub "NIE"

interia.pl

2024-04-05

Ostatni dzień kampanii wyborczej

Piątek to ostatni dzień samorządowej kampanii wyborczej. Komitety wyborcze organizują ostatnie spotkania z wyborcami, konferencje podsumowujące kampanię. Z kolei największe ogólnopolskie komitety organizują konwencje wyborcze. Premier Donald Tusk weźmie udział w konwencji KWW Koalicji Obywatelskiej w Warszawie. KW PiS organizuje finałowe konwencje w Przysusze oraz w Warszawie. Również w stolicy finałowy wiec wyborczy organizuje KKW Lewicy. Trzecia Droga, której liderzy kontynuują spotkania z wyborcami w południowo-wschodniej Polsce, zakończy kampanię w Łomży.

onet.pl

2024-04-05

PZU pokazał zarobki byłego zarządu. Idą w miliony. Najwięcej zarobiła Małgorzata Sadurska

Małgorzata Sadurska, członkini zarządu PZU (była szefowa Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy), zarobiła łącznie w 2023 r. 2,53 mln zł. Na takie zarobki składała się pensja podstawowa, część wynagrodzenia zmiennego za lata 2019-2022 oraz świadczenia niepieniężne przyznane przez PZU oraz podmioty zależne.

gazeta.pl

2024-04-05

Sensacyjne informacje Budki. Orlen miał zapłacić sowitą kwotę za inwigilowanie Sienkiewicza

W trakcie kampanii przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku Orlen zlecił inwigilację Bartłomieja Sienkiewicza amerykańskiemu podmiotowi - poinformował minister aktywów państwowych Borys Budka. - Orlen zapłacił blisko pół miliona złotych.

gazeta.pl

2024-04-04

"Chińska enklawa" w polskim porcie, a obok przeładunek broni. Polski rząd analizuje: Robimy, co się da

Hutchison Ports, chiński operator terminalu kontenerowego GCT w Gdyni, jest zarejestrowany w Hongkongu. Tzw. nabrzeże chińskie stanowiące część gdyńskiego portu jest dzierżawione spółce z chińskim kapitałem. Wywołuje to obawy o bezpieczeństwo Polski.

gazeta.pl

2024-04-04

Właściciel pizzerii za PiS miał zarobić w państwowej spółce ponad 4 mln zł. Teraz zajmuje się nim prokuratura

Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie dot. Dariusza Śpiewaka - dowiedział się Onet. To właściciel pizzerii, w której w wakacje stołuje się Jarosław Kaczyński i z którym prezes żeglował po jeziorach. Jak podkreśla portal, za rządów PiS mężczyzna miał zarobić ponad 4 mln złotych w państwowej spółce.

gazeta.pl

2024-04-04

Ostre spięcie Donalda Tuska rolnikiem na spotkaniu w Krakowie.

- Na mnie w Europie niektórzy patrzą już jak na jakiegoś dziwoląga. Wszyscy mówią o Ukrainie, a Tusk mówi wyłącznie o rolnictwie europejskim i polskim. Ja pamiętam historię choroby. Kiedy w czerwcu z Michałem Kołodziejczakiem, człowiekiem, który był wówczas przeciwko mnie, zaczęliśmy krzyczeć w sprawie ukraińskiego zboża, nie widziałem pana blokującego ulice. Kiedy następnego dnia Kaczyński i Morawiecki powiedzieli, że gadam jak ruski agent, bo chcę osłabić Ukrainę, nie widziałem pana na blokadzie. Kiedy potem rząd PiS mówił, że ukraińskie zboże jest okej, nie widziałem pana na blokadzie - powiedział Tusk - Byłem sam...

gazeta.pl

2024-04-04

Wybory samorządowe 2024. Czy radny może mieć inną pracę? Sprawdź, jakie są ograniczenia w tym zakresie

Zgodnie z przepisami prawa, zawartymi w ustawie o samorządzie gminnym, ustawie o samorządzie powiatowym oraz ustawie o samorządzie wojewódzkim, istnieje zakaz łączenia mandatu radnego z prowadzeniem działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia gminy, powiatu lub województwa. Radny nie może ponadto zajmować się zarządzaniem taką działalnością, a także być jej pełnomocnikiem lub przedstawicielem. Jeżeli radny prowadził wcześniej powyższy rodzaj działalności gospodarczej, to jest zobowiązany do jej zaprzestania w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia ślubowania. Ale to nie wszystko...

gazeta.pl

2024-04-03

MEN "weszło" do 10 willi plus. "Sporo pieniędzy wróci"

Trwa kontrola resortu edukacji w organizacjach, które dostały pieniądze na zakup nieruchomości w programie willa plus. Pod lupą są m.in. granty dla Fundacji "Dumni z Elbląga" i Lokalnej Organizacji Turystycznej "Inte-gra". Muzeum Pałac Saski w Kutnie, które w ramach "wspierania systemu oświaty" kupiło repliki łoża i tronu królewskiego, już oddało pół miliona złotych. - Sporo pieniędzy wróci - słyszymy w MEN.

tvn24.pl

2024-04-03

Wybory samorządowe 2024. Jak sprawdzić kandydatów? Gdzie szukać informacji na ich temat?

Kończy się czas na wybranie osoby, która otrzyma nasz głos w nadchodzących wyborach samorządowych. Państwowa Komisja Wyborcza przygotowała rozwiązanie, aby zobaczyć listy i szczegółowe informacje na temat kandydatów.

gazeta.pl

2024-04-01

Rząd powinien dążyć do wprowadzenia euro?

66,8 proc. respondentów wskazało, że jest przeciwko zmianie polskiej waluty na euro, odmiennego zdania jest z kolei 27,3 proc. ankietowanych - wynika z nowego sondażu United Surveys. W badaniu pod uwagę wzięto także odpowiedzi wyborców poszczególnych partii. Najwięcej przeciwników, jak wskazują wyniki, znalazło się wśród sympatyków Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji.

interia.pl

2024-03-30

Pięknych, słonecznych Świąt

Informacja własna

2024-03-30

Uwaga! Zmiana czasu.

W nocy z 30 na 31 marca przestawiamy zegary na czas letni, czyli z godziny 2.00 na 3.00.

Informacja własna

2024-03-29

RCB radzi, jak spakować plecak ewakuacyjny i ochronić przed wybuchem. Ruszyła specjalna strona

Strona uruchomiona przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa znajduje się pod adresem alert.rcb.gov.pl. Została przygotowana w ramach Funduszy Norweskich. "Podstawowym celem tego projektu jest podniesienie poziomu wiedzy społecznej na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych i eksplozji (CBRNE) oraz przygotowanie społeczeństwa do właściwego zachowania i stosowania procedur bezpieczeństwa w przypadku wystąpienia takich zagrożeń" - informuje RCB.

gazeta.pl

2024-03-29

Nie będzie tabletki "dzień po" bez recepty.

Duda zawetował ustawę dot. tabletki "dzień po". "Prezydent, wsłuchując się w szczególności w głos rodziców, nie mógł zaakceptować rozwiązań prawnych umożliwiających dostęp dzieci poniżej 18. roku życia do produktów leczniczych do stosowania w antykoncepcji bez kontroli lekarza oraz z pominięciem roli i odpowiedzialności rodziców" - przekazała Kancelaria Prezydenta.

gazeta.pl

2024-03-29

Jak oddać ważny głos? [WYBORY SAMORZĄDOWE 2024]

Kluczowe znaczenie ma tutaj miejsce zamieszkania, a nie zameldowania. Z uwagi na to, że wybory dotyczą władz lokalnych, nie można głosować na kandydatów z innej jednostki samorządu terytorialnego niż ta, na której terenie się zamieszkuje. Istotną kwestią są karty do głosowania, których liczba zależy od tego, czy głosujący mieszkają w mieście na prawach powiatu, czy też nie. Jeśli tak, to otrzymają trzy karty, jeśli nie - to cztery. Będą na nich kandydaci do rady gminy, rady powiatu, sejmiku województwa i na wójta, burmistrza, prezydenta miasta. Istotne jest też, by oddać ważny głos, czyli prawidłowo wypełnić kartę do głosowania. Zawsze znajduje się tam krótki opis, jak to zrobić. Należy postawić znak "X" przy nazwisku osoby, na którą głosujemy.

gazeta.pl

2024-03-28

Adam Bielan i Grzegorz Puda pod lupą prokuratury. Chodzi o głośną aferę

Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstw przez europosła Adama Bielana i byłego ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudę. Postępowanie jest prowadzone na wniosek Najwyższej Izby Kontroli i dotyczy nieprawidłowości w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

onet.pl

2024-03-28

Rosyjska siatka w Polsce. Duża akcja ABW

"Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeprowadzili przeszukania na terenie Warszawy i Tychów, w ramach prowadzonego śledztwa w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Federacji Rosyjskiej, wymierzonej przeciwko państwom i organom Unii Europejskiej" - przekazał w komunikacie rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Z informacji wynika, że zabezpieczono 48,5 tys. euro oraz 36 tys. dolarów.

interia.pl

2024-03-28

Wybory samorządowe 2024. Sondaż: W Warszawie możliwa druga tura

Z ostatniego sondażu IRCenter przeprowadzonego na zlecenie TVP3 Warszawa wynika, że największe szanse na zwycięstwo ma Rafał Trzaskowski, którego popiera 48 proc. badanych. Taki wynik oznaczałby jednak, że może dojść do drugiej tury. Na drugim miejscu znalazła się Magdalena Biejat (12 proc.), a na trzecim Tobiasz Bocheński (9 proc.). Przemysława Wiplera popiera 5 proc. warszawiaków, Janusza Korwin-Mikkego - 2 proc., a Romualda Starosielca - 1 proc. 18 proc. badanych to wyborcy niezdecydowani.

gazeta.pl

2024-03-27

Rosyjskie służby miały wpływać na eurowybory. Siatka działała także w Polsce

Czeski kontrwywiad cywilny, Informacyjna Służba Bezpieczeństwa (BIS), ujawnił zorganizowaną przez Rosjan sieć, która próbowała wpływać na wybory do Parlamentu Europejskiego. Według czeskich mediów zdemaskowana siatka miała wpływać na polityków w sześciu krajach: Polsce, Węgrzech, Niemczech, Francji, Belgii i Holandii.

onet.pl

2024-03-27

Gen. Gromadziński odwołany z Eurokorpusu. Zajmie się nim SKW

W związku z wszczętym postępowaniem została podjęta decyzja o odwołaniu gen. broni Gromadzińskiego z zajmowanego stanowiska dowódcy Eurokorpusu i jego natychmiastowym powrocie do kraju - czytamy w komunikacie na stronie MON. Decyzja ta jest podjęta zgodnie z Ustawą o Obronie Ojczyzny z 11 marca 2022 r., art. 199...

wp.pl

2024-03-27

281 mln. 879 tys. 118 zł i 7 gr - Wynik 32 Finału WOŚP

Informacja własna

2024-03-27

Milionerzy z PiS w samorządach. W spółkach Skarbu Państwa zarobili krocie

Wbrew zapowiedziom PiS aż 124 radnych partii w sejmikach wojewódzkich pracowało w spółkach Skarbu Państwa i innych instytucjach zależnych od rządu - ustaliła wp.pl. Portal informuje, że zarobki wielu z nich przekroczyły milion złotych.

gazeta.pl

2024-03-27

Komisja śledcza. Były szef NIK pokazał przelewy. 25 mln zł na Pegasusa

- Na prezentowanej fakturze mamy przedstawione przekazanie środków finansowych z Funduszu do CBA. Środki te był przekazywane w dwóch transzach na łączną sumę 25 mln zł. Za tę kwotę zakupiono system inwigilacyjny Pegasus - mówił w czasie komisji śledczej były szef NIK Krzysztof Kwiatkowski. Zaprezentował też list, który został skierowany przez ówczesnego szefa CBA Ernesta Bejdę do ówczesnego szefa MS Zbigniewa Ziobry. "Zwracam się z wnioskiem o przekazanie CBA uzgodnionej kwoty, w celu realizacji zadania polegającego na zakupie środków techniki specjalnej służących do wykrywania i zapobiegania przestępczości" - brzmi fragment pisma. Dokument ten trafił również do wiadomości Mariusza Kamińskiego. W środę przesłuchany zostanie także były wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

gazeta.pl

2024-03-27

Ziobro odcina się od Funduszu Sprawiedliwości. "Szybka ewakuacja kapitana statku z tonącej jednostki"

Kilka godzin po przeszukaniu domu Zbigniewa Ziobry polityk pojawił się przed posesją, gdzie mówił mediom, że działania służb są "bezprawne". Niemal w tym samym czasie Patryk Jaki zapewniał, że były minister sprawiedliwości jest za granicą. Ta sytuacja wywołała lawinę komentarzy. "Przebywał poza granicami kraju, a przerwał leczenie w kraju i już jest przed swoim domem i robi politykę. Oni zawsze kręcili i kręcić będą" - napisał jeden z posłów Lewicy. Komentowano też fakt, że Ziobro odciął się od Funduszu Sprawiedliwości.

gazeta.pl

2024-03-26

Zmiany w ustawie o KRS. W Sejmie wysłuchanie publiczne na temat projektu

Ponad 50 osób reprezentujących blisko 40 podmiotów zgłosiło się do wysłuchania publicznego dotyczącego projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

gazetaprawna.pl

2024-03-26

Trybunał Stanu dla Glapińskiego. NBP zwołuje pilną konferencję prasową

We wtorek do Sejmu wpłynął wniosek w tej sprawie. Dokument zawiera osiem zarzutów wobec Adama Glapińskiego. Został podpisany przez 191 posłów. Postawienie Adama Glapińskiego do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu było jedną z wyborczych obietnic Koalicji Obywatelskiej

gazeta.pl

2024-03-26

Decyzja zapadła. Kraje UE wyraziły zgodę na wypłatę Polsce pieniędzy z KPO

Unijny Komitet Finansowo-Ekonomiczny zatwierdził decyzję Komisji Europejskiej dotyczącej wypłaty Polsce pieniędzy z Krajowej Planu Odbudowy. Chodzi o wniosek na 6 miliardów 300 milionów euro. Rząd ma złożyć kolejne wnioski jeszcze w tym roku. Cała pula KPO dla Polski to prawie 60 miliardów euro, które trzeba wykorzystać do 2026 roku.

gazeta.pl

2024-03-26

Fundusz Sprawiedliwości na celowniku służb. Są zatrzymania

Cztery osoby zostały zatrzymane w związku z działaniami służb dotyczącymi Funduszu Sprawiedliwości — informuje TVN 24. Prokuratura Krajowa informuje, że "przeprowadzane są dziś przeszukania w różnych miejscach na terenie kraju". Jak przekazał nam z kolei Jacek Dobrzyński, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, to działania funkcjonariuszy ABW, związane z "przekroczeniem uprawnień i niedopełnieniem obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych".

onet.pl

2024-03-25

Odblokowane pieniądze z UE trafiają do beneficjentów. Ministerstwo podaje dane

Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podsumowała 100 dni pracy w swoim resorcie. Głównym osiągnięciem jest odblokowanie unijnych funduszy na inwestycje, z łącznym budżetem wynoszącym 600 mld zł. Minister Pełczyńska-Nałęcz potwierdziła, że pierwsze środki już trafiły do beneficjentów.

businessinsider.com.pl

2024-03-25

Wybory samorządowe 2024. Finansowanie kampanii wyborczych i limity wydatków

Finansowane kampanii wyborczych to temat, który warto poznać, zanim odda się ważny głos w wyborach samorządowych 2024. Tym bardziej że Kodeks wyborczy bardzo dokładnie określa to, skąd komitety mogą pozyskiwać fundusze, kto nimi dysponuje, a także, ile maksymalnie może wpłacić osoba fizyczna na rzecz jednego komitetu wyborczego. Co więcej, wskazano nawet, w jakiej formie trzeba przekazywać pieniądze, aby nie złamać prawa.

businessinsider.com.pl

2024-03-24

Ile wynoszą emerytury biskupów? Kwoty znacznie powyżej średniej. Rekordzista dostaje więcej niż papież

Średnie świadczenie emerytalne polskich biskupów jest kilka razy wyższe od przeciętnej emerytury w naszym kraju. Księża otrzymują świadczenia z dwóch źródeł - to ZUS oraz Fundusz Kościelny. Część hierarchów dostaje wyjątkowo dużo pieniędzy. Jednym z nich jest abp Sławoj Leszek Głódź. Przysługuje mu emerytura wyższa od tej, którą jako były papież pobierał Benedykt XVI. Średnia emerytura polskich biskupów to około 10 tysięcy złotych brutto, czyli ponad 6,5 tys. więcej, niż wynosi przeciętne świadczenie emerytalne w naszym kraju. Emerytury pozostałych księży wynoszą średnio mniej więcej pięć tysięcy złotych. Znaczna część tych świadczeń pochodzi z Funduszu Kościelnego. Szacuje się, że podstawowa emerytura wypłacana z funduszu to ok. 2500 zł. Abp Głódź ma 23 tys. zł emerytury.

gazeta.pl

2024-03-24

Rakieta znowu naruszyła polską przestrzeń powietrzną. Jest komunikat

W niedzielę nad ranem polskie Dowództwo Operacyjne przekazało, że podczas zmasowanego ataku na Ukrainę, jedna z rakiet manewrujących naruszyła polską przestrzeń powietrzną. "Obiekt wleciał w polską przestrzeń na wysokości miejscowości Oserdów (woj. lubelskie) i przebywał w niej przez 39 sekund. W trakcie całego przelotu był obserwowany przez wojskowe systemy radiolokacyjne" — podano. "Rozmawialiśmy po godz. 5 rano z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Zwierzchnik Sił Zbrojnych został niezwłocznie poinformowany. Sojusznikom przekazano także informacje o przebiegu kolejnego incydentu naruszenia granicy NATO przez środki bojowe Federacji Rosyjskiej" — napisał szef BBN Jacek Siewiera.

onet.pl

2024-03-24

Audyt hodowlany w stadninie w Janowie Podlaskim. "Proces odbudowy będzie długi"

Audyt hodowlany został zlecony w najstarszej państwowej stadninie w Janowie Podlaskim oraz w Michalowie przez Henryka Smolarza, nowego dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, nadzorującego stadniny. W janowskiej stadninie za rządów PiS wyprzedano wiele wartościowych klaczy. Trudno będzie je zastąpić. Ten proces może ciągnąć się latami. - I to z pewnością nie na dwa-trzy, ani nawet pięć lat. Trzeba myśleć bardziej w perspektywie dekady. Sytuacja z pewnością nie jest dobra. Proces odbudowy świetności Janowa będzie długi, mozolny, ale jest to do zrobienia

o2.pl

2024-03-23

Zamach na obrzeżach Moskwy. ISIS przyznaje się do ataku [RELACJA]

W Crocus City Hall w Krasnogorsku pod Moskwą uzbrojeni ludzie w kamuflażu otworzyli ogień. W budynku doszło do eksplozji, wybuchł pożar. "Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 62" — podała po północy Polska Agencja Prasowa, powołując się na rosyjski portal informacyjny Baza. Do zamachu przyznała się islamska organizacja terrorystyczna ISIS. "The Washington Post" nieoficjalnie potwierdza informacje o działaniu tej grupy z terenu Afganistanu, Pakistanu i Iranu na terenie Rosji.

onet.pl

2024-03-22

Obrona cywilna w Polsce. Szefowie MON i MSWiA przekazali nowe informacje

— Na czele obrony cywilnej stanie minister spraw wewnętrznych Marcin Kierwiński — powiedział szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. — Powstanie też zespół ds. obrony cywilnej. Kierwiński przekazał, że przygotowany projekt ustawy w sprawie obrony cywilnej jest podzielony na sześć zasadniczych części.

wp.pl

2024-03-22

Rektor Collegium Humanum sypie układ. "Czegoś takiego jeszcze nie widziałem w swej karierze"

Rektorowi Collegium Humanum postawiono zarzut przyjęcia ponad miliona złotych za wystawianie dyplomów. Paweł C. liczy na zostanie świadkiem koronnym i otworzył się przed prokuraturą - ustaliła "Rzeczpospolita".

gazeta.pl

2024-03-22

Jasna deklaracja Węgier wobec Rosji. "Chcielibyśmy współpracować"

- W sektorach, które nie są objęte sankcjami (...) chcielibyśmy rozwijać współpracę z Rosją - oświadczył Peter Szijjarto. Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Węgier dodał, że wiele krajów, w tym europejskich, tak robi. Zdaniem węgierskiego polityka, niektóre państwa "robią to potajemnie, niektóre otwarcie". Z kolei Viktor Orban pogratulował Władimirowi Putinowi zwycięstwa w "wyborach" w Rosji.

interia.pl

2024-03-22

Przyłębski ma plan dla PiS. Proponuje sojusz z AfD

Sojusz PiS i skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD)? Andrzej Przyłębski uważa, że obie partie powinny współpracować na forum Unii Europejskiej. - Wartości AfD bardzo mocno przypominają (wartości) PiS - przekonuje były ambasador Polski w Niemczech.

interia.pl

2024-03-22

Poczta Polska w finansowych tarapatach. Teraz zapłacisz więcej. Oto nowy cennik

Poczta Polska w ubiegłym roku miała zanotować stratę w wysokości ok. 800 mln zł. Teraz informuje o zmianach w cenniku. Będzie drożej. Tymczasem na pomoc spółce ruszył rząd. Sejm zaakceptował poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o Prawie Pocztowym. Przewiduje ona przekazanie Poczcie Polskiej kwoty ponad 2 mld zł.

gazeta.pl

2024-03-22

Jest wyrok ws. Julii Przyłębskiej. ETPC: Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że Polska naruszyła art. 10. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Chodzi o nieudzielenie dostępu organizacji pozarządowych do kalendarzy spotkań Julii Przyłębskiej i Mariusza Muszyńskiego z Trybunału Konstytucyjnego.

gazeta.pl

2024-03-21

Premier, pandemia i specsłużby. Jak firma od pędzelków kosmetycznych dostała 2 mln dol.

Najwyższa Izba Kontroli złoży dziś doniesienie do prokuratury na Mateusza Morawieckiego, Michała Dworczyka oraz Jacka Sasina. Zarzuca im ustawianie zakupów w pandemii pod konkretne firmy. To sensacyjna historia, w której do spółeczki zajmującej się handlem pędzelkami kosmetycznymi trafiło z dnia na dzień 2 mln dol. Spółka dziś już nie istnieje.

onet.pl

2024-03-20

Astronomiczne wynagrodzenia podkomisji smoleńskiej. Ministerstwo Obrony Narodowej ujawniło kwoty

Ministerstwo Obrony Narodowej ujawniło dane, z których wynika, że członkowie podkomisji smoleńskiej zarobili łącznie miliony złotych. Zanim to wyszło na jaw, organizacja Demagog miała zmagać się z trudnościami z dostępem do uzyskania tej informacji. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że wynagrodzenia "członków" prezentują się następująco:
71 134,00 zł,
803 634,10 zł,
496 139,71 zł,
203 355,53 zł,
470 719,70 zł,
19 920,00 zł,
24 085,52 zł,
40 000,00 zł,
508 866,38 zł,
554 785,40 zł,
21 933,39 zł,
165 409,89 zł,
682 975,58 zł,
479 327,40 zł,
84 200,00 zł,
724 818,93 zł,
743 969,86 zł,
191 915,48 zł,
707 783,23 zł,
21 000,00 zł,
790 145,35 zł,
551 025,70 zł,
21 000,00 zł,
24 000,00 zł,
219 692,68 zł,
20 041,00 zł,
29 580,00 zł,
31 231,92 zł,
45 000,00 zł,
900 035,64 zł,
66 866,80 zł,
63 838,32 zł.

gazeta.pl

2024-03-20

Donald Tusk przechodzi do ataku. "Zaraz wszystko będzie jasne"

Biała księga finansów publicznych jest już gotowa. - Narzucamy ostateczne redakcyjne szlify - mówi nam wysoko postawiony urzędnik Ministerstwa Finansów. Dokument ma ujawniać patologię zarządzania kasą państwa w czasach PiS i stanowić podkładkę dla przesunięć niektórych reform. Audyt ma według władzy stać się także nowym politycznym katalizatorem do dyskusji nad tym, na co nas stać jako kraj w tym roku, a co trzeba będzie poprzesuwać - bądź odchudzić w kolejnych latach. Innymi słowy, będzie podkładką i argumentem, iż PiS tak zaciemniło obraz kasy państwa, że w dobie wyzwań związanych z obronnością wiele kosztownych propozycji powinno się odłożyć na półkę.

money.pl

2024-03-20

Rolnicy znów wyjadą na drogi.

Policjanci poinformowali, że środowy protest rolników przyniesie utrudnienia dla kierowców na wielu drogach w kraju. Apelują do kierowców o zrozumienie i cierpliwość. [W artykule szczegóły]

money.pl

2024-03-19

Na to szły dotacje MON za Błaszczaka. Na liście fundacja Rydzyka, parafie i koła gospodyń wiejskich

Ministerstwo Obrony Narodowej ujawniło wykaz dotacji, które resort przekazał podmiotom w 2023 roku. Za rządów PiS pieniądze trafiły m.in. do wojskowych uczelni oraz zakładów zbrojeniowych. Na liście nie zabrakło jednak także fundacji Tadeusza Rydzyka, parafii, kół gospodyń wiejskich oraz rodzinnej miejscowości ówczesnego szefa MON Mariusza Błaszczaka.

gazeta.pl

2024-03-18

Górnicy dostaną miliony złotych. Jeden warunek: muszą zmienić pracę

Górnicy, którzy stracili pracę, lub ich praca jest zagrożona przez transformację energetyczną, mogą liczyć na olbrzymie wsparcie finansowe. Budżet programu "Twoja droga do zatrudnienia po węglu", który ma pomóc im odnaleźć się na rynku pracy lub założyć firmę, opiewa na ponad 200 mln złotych.

gazeta.pl

2024-03-18

Dostali wizy, ale nie przyjechali. Poseł KO: To mógł być kanał przerzutowy

Trwa wyjaśnianie okoliczności działania programu Poland. Business Harbour, który miał ułatwić pracę w Polsce m.in. informatykom z Białorusi. Jak podaje "Rzeczpospolita", choć samym Białorusinom wydano ok. 93 tys. wiz, w rzeczywistości liczba osób, które przyjechały do Polski, była kilkukrotnie niższa. Uruchomiony we wrześniu 2020 r. program miał przyciągnąć do Polski informatyków i firmy z branży IT z Białorusi. Potem został rozszerzony na kraje takie jak Gruzja, Rosja, Ukraina, Mołdawia i Armenia. Od września 2022 r. zostały nim objęte także firmy z branż strategicznych z całego świata. Operatorami programu były Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

gazeta.pl

2024-03-17

Trwa akcja "w południe przeciwko Putinowi". Opozycja próbuje się policzyć, tymczasem Kreml oferuje kieliszek wódki za głos

Mieszkańcy Moskwy, Petersburga Czelabińska, Rostowa nad Donem, Omska i innych miejscowości rosyjskich przyłączyli się do akcji "W południe przeciwko Putinowi". Długie kolejki przeciwników reżimu tworzą się przed lokalami wyborczymi w całej Rosji. Policja stara się zatuszować antyrządowe wydarzenie, ale zdjęć w Internecie jest coraz więcej.

onet.pl

2024-03-17

Wipler: Podczas komisji ds. Pegasusa dostałem groźby śmierci. Ujawnił treść przerażającego mejla

"Groźba zabójstwa to poważna sprawa. Po dramatach które miały miejsce w polskiej polityce w ostatnich latach, podchodzę do sprawy poważnie i muszę zareagować" - napisał Przemysław Wipler na portalu X. Zapowiedział również zgłoszenie sprawy na policję i do marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Do swojego posta dołączył screeny wiadomości, jakie otrzymał. Nadawca nazwał Wiplera m.in. "pajacem" i "oszustem" i kazał "skończyć z tą szopką". Treść mejli, w których pojawiły się groźby brutalnego zamordowania polityka, jeśli ten zostanie wybrany na prezydenta Warszawy, nie nadaje się jednak do pełnego cytowania.

gazeta.pl

2024-03-17

Szef MON komentuje aferę z unijnymi pieniędzmi na zbrojenia. Mówi o "błędach poprzedników"

Będziemy aplikować po kolejne środki z programu amunicyjnego i wyciągniemy wnioski z błędów poprzedników, bo gdy skończył się proces zbierania aplikacji, to niewiele można było już zrobić — powiedział w sobotę wicepremier szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Chodzi o sprawę przekazania przez Komisję Europejską pulę 500 mln euro dla europejskich firm zbrojeniowych na zwiększenie produkcji amunicji artyleryjskiej, z której Polska otrzyma zaledwie ok. 2,1 mln euro.

onet.pl

2024-03-16

Spięcie między Mariuszem Błaszczakiem a ministerstwem. W tle unijne pieniądze na zbrojenia

"Donald »Król Europy« Tusk załatwił dla Polski całe 0,42 proc. z unijnego programu produkcji amunicji. Inicjatywa Komisji Europejskiej jest słuszna i potrzebna. Tylko dlaczego z przekazanych 500 mln euro dla europejskich firm zbrojeniowych na zwiększenie produkcji amunicji artyleryjskiej, Polska otrzymuje zaledwie ok. 2,1 mln euro? Niemieckie firmy dostaną ok. 85 mln, a węgierskie 27 mln" — napisał Mariusz Błaszczak. "Panie Pośle Błaszczak: grantów na produkcję amunicji mamy dokładnie tyle, ile Pan pozostawił po sobie w polskim przemyśle zbrojeniowym. To, że zdobywa go tylko jedna nasza firma powinno być dla Pana wstydem, bo oferty można było składać przez 2 miesiące od października 2023 r. a do tego programu zgłosił Pan akces osobiście w marcu 2023" — brzmi fragment komentarza MON.

onet.pl

2024-03-16

Podatek od aut spalinowych może trafić do kosza. Jest zapowiedź ministerstwa

W najbliższych latach w życie miały wejść nowe opłaty dla posiadaczy samochodów spalinowych. Ich wprowadzenie było jednym z tzw. kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy. Teraz ministerka funduszy i polityki regionalnej zapowiada, że będzie domagać się od Brukseli wykreślenia tego punktu z KPO.

gazeta.pl

2024-03-16

W Rosji trwają wybory prezydenckie.

W Rosji trwają wybory prezydenckie. Choć ich wynik jest właściwie przesądzony, władza próbuje sprawiać wrażenie, że jest inaczej. Władimir Putin opublikował nawet serię zdjęć, na których pokazuje, jak oddaje głos, co rozbawiło internautów.

gazeta.pl

2024-03-15

Donald Tusk leci na pilny szczyt w Berlinie. Zamieścił wymowny wpis w sieci

W południe ma rozpocząć się szczyt Trójkąta Weimarskiego. W Berlinie spotkają się przywódcy Niemiec Francji i Polski. Z inicjatywą wyszedł kanclerz Olaf Scholz, który, jak podają niemieckie media, chce załagodzić spór z prezydentem Emmanuelem Macronem wokół wsparcia militarnego dla Ukrainy. Pomóc ma w tym szef polskiego rządu, Donald Tusk. Premier ma także zrelacjonować swoją rozmowę z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem.

gazeta.pl

2024-03-14

Polska musi zapłacić ogromną karę. Przez zaniechania rządu PiS. Jest wyrok TSUE

Polska zgodnie z orzeczeniem TSUE została zobowiązana do zapłaty ryczałtu w wysokości 4 milionów euro, okresowej kary pieniężnej w wysokości 50 tys. euro dziennie licząc od dnia 14 marca 2024 r. do dnia usunięcia naruszenia oraz zwrotu kosztów postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości UE.

gazeta.pl

2024-03-14

Od dziś konfiskata aut pijanych kierowców w Polsce.

Zgodnie z nowymi przepisami kierowca prowadzący w stanie nietrzeźwości straci samochód, jeśli w jego organizmie wykryje się półtora promila alkoholu i więcej. Policja w takich przypadkach zabezpiecza pojazd, a o jego dalszym losie decyduje sąd.

gazeta.pl

2024-03-14

Facebook łamał prawo. Nie może cenzurować według własnego widzimisię. Zapadł przełomowy wyrok w Polsce

Usuwanie kont i treści bez uzasadnienia oraz możliwości odwołania na Facebooku jest bezprawne. W środę zapadł przełomowy wyrok w sprawie przeciwko Meta. Orzeczenie polskiego sądu daje możliwości w walce z prywatną cenzurą - komentuje Fundacja Panoptykon.

gazeta.pl

2024-03-13

Smoczy ogień ujawnił swoją potęgę. Pierwszy pokaz nowej broni w akcji. Porażająca precyzja [WIDEO]

Brytyjski rząd odtajnił nagranie z testów broni laserowej DragonFire. Laserowa wiązka jest w stanie trafiać z olbrzymią precyzją bardzo małe cele. Zaletą takiej broni są też niskie koszty "amunicji".

gazeta.pl

2024-03-13

Zbliża się ważny termin. Jest nowa opłata dla rolników. Za brak posypią się kary

Fundusz Ochrony Rolnictwa został utworzony na mocy ustawy z 2023 roku przyjętej przez rząd PiS. Stanowi wyodrębniony rachunek bankowy zarządzany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Celem wpłat na fundusz ma być gromadzenie środków na wypłatę rekompensaty dla producentów rolnych, którzy w przypadku niewypłacalności nabywców ich produktów nie otrzymają za nie zapłaty.

gazeta.pl

2024-03-13

Polacy nie mają się gdzie ukryć. Druzgocący raport NIK o stanie schronów

W razie zagrożenia Polacy nie mają bezpiecznego schronienia. W wielu gminach nie ma żadnego schronu, a w innych nawet jeśli schron jest, to nie spełnia wymogów technicznych. Najwyższa Izba Kontroli opublikowała druzgocący raport. Wynika z niego, że podane przez Państwową Straż Pożarną dane, że tylko 4 proc. Polaków może liczyć na schronienie i tak są zawyżone.

gazeta.pl

2024-03-13

Sąd uchylił decyzję środowiskową ws. wydobycia węgla w kopalni Turów!

Wojewódzki Sąd Administracyjny zdecydował o uchyleniu decyzji środowiskowej dotyczącą wydobycia węgla w kopalni Turów. - Ten wyrok, choć nieprawomocny, to sygnał, że Turów nie działa zgodnie z prawem. Ten prawny węzeł gordyjski wokół kopalni powinien zostać przecięty - Agnieszka Stupkiewicz, radczyni prawna z Frank Bold. Jej zdaniem nadszedł moment, by wszystkie strony - rząd i samorząd, PGE, górnicy, mieszkańcy i organizacje pozarządowe usiadły do rozmów i zaplanowały sprawiedliwą transformację regionu.

gazeta.pl

2024-03-13

Biały Dom zapowiedział ogromną pożyczkę dla Polski. Padła też obietnica śmigłowców

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ma ogłosić plany udzielenia pożyczki dla Polski - poinformował Biały Dom. Kwota to aż 2 miliardy dolarów. Dodatkowo USA ma zaoferować Polsce sprzedaż 96 śmigłowców Apache.

gazeta.pl

2024-03-13

Poważne zapewnienia Bidena na spotkaniu z Dudą i Tuskiem. "Zaangażowanie Ameryki w Polskę jest żelazne"

Prezydent Stanów Zjednoczonych podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Donaldem Tuskiem przyznał, że "zaangażowanie Ameryki w Polskę jest żelazne". Podkreślił też, że polskie i amerykańskie oddziały służą ramię w ramię na wschodniej flance NATO. Odniósł się również do trwającej w Ukrainie wojny, a także zapewnił, że będzie dążył do zwiększenia obronności wśród krajów NATO.

gazeta.pl

2024-03-11

Wybory samorządowe 2024. Zmiana miejsca głosowania uproszczona

Od 21 lutego 2024 roku obowiązują zmienione procedury dotyczące wniosków o rejestrację stałego obwodu głosowania w wyborach samorządowych mające zasadnicze znaczenie dla osób pragnących głosować poza swoim miejscem zameldowania. Nowa metoda rozpatrywania wniosków ma na celu szybsze wydawanie decyzji. Podpowiadamy, jak zmienić obwód głosowania w uproszczonej procedurze.

interia.pl

2024-03-11

Podatek Belki do zmiany. Minister finansów przedstawił szczegóły.

Minister finansów Andrzej Domański przedstawił w rozmowie z "Pulsem Biznesu" szczegóły reformy podatku Belki. Projekt zakłada wprowadzenie kwoty wolnej - czyli odsetek, od których nie byłby pobierany 19-procentowy podatek. Co ciekawe, wysokość kwoty wolnej zależałaby m.in. od decyzji Rady Polityki Pieniężnej.

gazeta.pl

2024-03-11

Jarosław Kaczyński przed komisją śledczą.

Jarosław Kaczyński wkrótce stanie przed komisją śledczą do spraw Pegasua. - To jest ciekawe, jak jego nerwy, emocje wytrzymają - powiedział Tomasz Trela. Poseł nie wykluczył, że prezes PiS nie odpowie na żadne pytanie. Jak zapowiedział, w takim przypadku Kaczyński będzie wzywany do skutku. Zwłaszcza że Trela chce go zapytać o spotkanie z Viktorem Orbanem i relacje z Mariuszem Kamińskim.

gazeta.pl

2024-03-10

Sąd w Moskwie zdecydował w sprawie oblania w Warszawie ambasadora Andriejewa sokiem.

Wraca sprawa oblania czerwoną substancją rosyjskiego ambasadora w Polsce Siergieja Andriejewa. Sąd w Moskwie zaocznie aresztował Irinę Zemlanę, która przyznała się do działań wobec dyplomaty.

Wobec Ukrainki wszczęto postępowanie karne w związku z atakiem na osobę korzystającą z ochrony międzynarodowej w celu sprowokowania wojny - tak brzmi art. kodeksu karnego Rosji.

wp.pl

2024-03-08

Daniel Obajtek miał dostęp do tajemnic państwowych. Zgód udzielał Jacek Sasin

Choć Daniel Obajtek nie posiadał certyfikatu dostępu do informacji niejawnych, miał dostęp do dokumentów z klauzulą "tajne" i "ściśle tajne". Dostępu prezesowi PKN Orlen udzielał Jacek Sasin.

gazeta.pl

2023-05-30

WIELKI MARSZ 4 CZERWCA 2023 WARSZAWA

4 CZERWCA, 12:00 AL. UJAZDOWSKIE - WARSZAWA. Nie możesz już znieść tego, jaka jest dzisiaj Polska? Masz dosyć szalejącej drożyzny? Stać Cię na coraz mniej rzeczy? Chcesz Polski wolnej, demokratycznej i europejskiej? Pójdźmy razem w Wielkim Marszu 4 czerwca w samo południe. Startujemy z Al. Ujazdowskich, skąd przejdziemy pod Kolumnę Zygmunta na Placu Zamkowym. Przebijmy ten mur. Zróbmy to jeszcze raz. Tym razem, kilkadziesiąt lat później. Bądźmy tam wspólnie. Pokażmy, jak wielu nas jest. Pokażmy, że wygramy. Pokażmy naszą siłę! - Wszystkie niezbędne informacje w linku poniżej.

marsz4czerwca.info

2023-05-24

Zemsta FB

Z przykrością informujemy, że FB zamknął naszą grupę - Wyborcza Kuźnia. Jednak spodziewaliśmy się tego posunięcia i istnieje już strona alternatywna. Wyborcze Kowadło Zapraszamy do nowej grupy.

Wyborcze Kowadło

2023-05-24

Marsz Równości przeszedł ulicami Gdańska.

W sobotę ulicami Gdańska przeszedł V Trójmiejski Marsz Równości, zorganizowany przez środowisko LGBT pod hasłem “Miłość może tylko łączyć”. Słowa takie wypowiedział podczas Marszu Równości dwa lata temu były prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

dziennik.pl

2023-05-24

Polski PiS gotowy do rozmowy z włoskim, hiszpańskim skrajnie prawicowym premierem

WARSZAWA (Reuters) - Rządzący w Polsce nacjonaliści Prawo i Sprawiedliwość (PiS) są gotowi do rozmów w sprawie europejskiego sojuszu parlamentarnego z skrajnie prawicową partią Włoch i hiszpańskim Voxem, premier Mateusz Morawiecki powiedział w wywiadzie dla portalu Polska Times.pl.

reuters.com

 ~WK Info~ Witaj na stronie Wyborcza Kuźnia. Jest czwartek 18 kwietnia. Dobrego dnia ~WK Info~ Magazyn "Time" opublikował listę 100 najbardziej wpływowych osób. Wśród wyróżnionych znalazł się nasz premier Donald Tusk w kategorii LIDER. ~WK Info~ Orlen otrzymał 62 mln euro bezzwrotnego dofinansowania z Unii Europejskiej na projekt wodorowy ~WK Info~ Mariusz Kamiński nie stawił się na komisję ds. afery wizowej. ~WK Info~ W maju i czerwcu w ok. 3,5 tys. szkół w całej Polsce odbędą się szkolenia "Edukacja z wojskiem". Żołnierze będą przekazywali uczniom informacje m.in. na temat ewakuacji, szukania schronienia i pierwszej pomocy. ~WK Info~ II tura wyborów samorządowych 21 kwietnia w godzinach od 7.00 do 21.00 ~WK Info~ Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 9 czerwca 2024 r.  ~WK Info~ Średnie kursy walut NBP w czwartek 18 kwietnia 2024 g.12:00 Dolar amerykański 4,0559 zł ↓0.45% Euro 4,3309 zł ↓0.10% Frank szwajcarski 4,4637 zł ↓0.31% Funt Szterling 5,0589 zł ↓0.44% Hrywna ukraińska 0,1024 zł ↓0.58%