Możesz wybrać interesującą Cię sekcję klikając we właściwą grafikę. Możesz również użyć menu rozwijanego umieszczonego pod banerem.

NEWSY

2021-03-03

Józef Pinior skazany na 1,5 roku więzienia. "To będzie fascynujące doświadczenie"

Były senator i opozycjonista w czasach PRL został prawomocnie skazany na 1,5 roku pozbawienia wolności za korupcję.

gazeta.pl

2021-03-03

Skandal wokół sprawy "wilków z Brzozowa"? Samowola prokuratora, który okazał się myśliwym

Sprawa wilków, które zaatakowały w poniedziałek pracujących w lesie pilarzy sprokurowała ogromną dyskusję na temat okoliczności zdarzenia i zasadności ewentualnego odstrzału zwierząt, o który zawnioskowały władzę Brzozowa. Okazuje się, że jeden prokuratorów, który zabierał głos w sprawie, popełnił przewinienie dyscyplinarne. Co więcej, internauci doszukali się, że on sam jest myśliwym.

onet.pl

2021-03-02

Komentarze po orzeczeniu TSUE. "Kolejne osiągnięcie PiSowskiej złej zmiany!", "PiS znów przegrywa przed TSUE"

"Dzisiejsze orzeczenie TSUE dot. KRS to zwycięstwo praworządności nad bezprawiem", "PiS znów przegrywa przed TSUE!" - to komentarze opozycji po publikacji orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dot. powoływania sędziów Sądu Najwyższego. Innego zdania jest Krystyna Pawłowicz. "TSUE kolejny raz naruszył UE traktaty" - stwierdziła sędzia TK.

gazeta.pl

2021-03-02

Wyrok w sprawie tęczowej Matki Boskiej. Aktywistki uniewinnione

Decyzją sądu w Płocku aktywistki oskarżone o znieważnienie uczuć religijnych zostały uniewinnione. Sprawa dotyczy rozlepiania w 2019 r. wokół kościoła nalepek z wizerunkiem Matki Bożej w tęczowej aureoli.

onet.pl

2021-03-01

Andrzej Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem m.in. o zakupie szczepionek z Chin

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem; na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, prezydent poruszył m.in. kwestię możliwości zakupu przez Polskę szczepionek na COVID-19 wyprodukowanych w Chinach - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

onet.pl

2021-03-01

Były francuski prezydent skazany. Nicolas Sarkozy winny korupcji

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy decyzją trybunału został uznany za winnego zarzucanej mu korupcji i nadużywania wpływów politycznych. W poniedziałek miał miejsce proces dotyczący tzw. afery podsłuchowej. Trybunał Karny w Paryżu skazał byłego prezydenta na trzy lata więzienia, w tym dwa lata w zawieszeniu.

onet.p

2021-02-28

Kraków. Pożar w Archiwum Urzędu Miasta. Przepadło 200 mln dokumentów. 98 proc. zasobów

Wskutek słynnego już pożaru w Archiwum Urzędu Miasta Krakowa spłonęły dokumenty dotyczące m.in. wybitnych osobistości, takich jak Stanisław Lem, Marek Grechuta czy Wisława Szymborska. Oszacowano, że zniszczeniu mogło ulec aż 98 proc. całego zasobu.

gazeta.pl

2021-02-27

Perfekcyjny finał Igi Świątek! Polka zdobyła pierwszy tytuł w WTA Tour!

Tak się wchodzi do czołowej piętnastki światowego tenisa: Iga Świątek zamieniła finał z Belindą Bencić w WTA 500 w Adelajdzie w pokaz doskonałej gry. Wygrała 6:2, 6:2. Teraz przenosi się nad Zatokę Perską: przed nią tydzień odpoczynku, a potem turniej w Dubaju.

sport.pl

2021-02-27

Piotr Żyła mistrzem świata! Ogromny sukces Polaka w Oberstdorfie!

Piotr Żyła mistrzem świata na normalnej skoczni w Oberstdorfie! Polak obronił prowadzenie po pierwszej serii i sięgnął po największy sukces w swojej karierze. W czołówce konkursu znalazł się także Dawid Kubacki.

sport.pl

2021-02-26

Bank pyta klienta, skąd ma pieniądze. "Mamy taki obowiązek"

Już nie tylko urząd skarbowy żąda wyjaśnień, a nawet dowodów, skąd mamy pieniądze. Coraz częściej robią to też banki - pisze portal Money.pl, opisując historię klienta ING Banku Śląskiego. Na jego konto wpływało po kilka tysięcy złotych przez kilka miesięcy. Jak twierdzi, w ramach pożyczki. Bank zażądał dostarczenia umowy.

businessinsider.com.pl

2021-02-26

Sąd Apelacyjny w Warszawie: Igor Tuleya jest sędzią Rzeczypospolitej i wciąż ma immunitet

Igor Tuleya jest nieprzerwanie sędzią sądu powszechnego Rzeczypospolitej Polskiej, z przypisanym do tego urzędu immunitetem i prawem do orzekania - uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie, który rozstrzygał zażalenie prokuratury na zawieszenie jednego z postępowań przez Tuleyę. Stanęła ona na stanowisku, że sędzia jest nieuprawniony do orzekania.

tvn24.pl

2021-02-26

Rudzińska-Bluszcz: nie można było mnie wybrać, bo - jak to powiedział Jan Kanthak - "nie jestem swoja"

Już nie ma w Polsce miejsca na to, co jest obywatelskie. Wszystko stało się partyjne, wszystko ma barwę "my versus oni" - mówiła w TVN24 Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, była kandydatka na Rzecznika Praw Obywatelskich, popierana przez setki organizacji społecznych. Zarzucała rządzącym, że "przykleili jej od razu stygmat, że jest kandydatką polityczną, lewaczką i kandydatką, której wybrać nie można, bo - jak powiedział to Jan Kanthak - nie jest swoja".

tvn24.pl

2021-02-26

Taśmy Daniela Obajtka. Czy prezes Orlenu łamał prawo?

Daniel Obajtek, wychwalany przez Jarosława Kaczyńskiego prezes PKN Orlen, miał w czasach sprawowania funkcji wójta Pcimia bezpośrednio angażować się w kierowanie TT Plast, mimo że prawo zabrania łączenia stanowiska publicznego z działalnością biznesową. „Gazeta Wyborcza” opublikowała nagrania rozmów z pracownikiem przedsiębiorstwa, któremu Obajtek w wulgarny sposób miał wydawać polecenia służbowe.

radiozet.pl

2021-02-25

Zakaz noszenia przyłbic. Jakie maseczki będą dopuszczalne? Czym się od siebie różnią?

W związku z nowymi decyzjami rządu od 27 lutego będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczek. Nie będzie można dłużej zasłaniać ust i nosa przyłbicą, chustą czy szalikiem. Wyjaśniamy, jakie maseczki będą dopuszczalne i czym poszczególne rodzaje się od siebie różnią.

gazeta.pl

2021-02-25

Rząd wysłał do Brukseli pismo, w którym musiał odkryć karty. "Przerażające wnioski"

Rząd wysłał do Komisji Europejskiej pismo, w którym przedstawia, jaka część budżetu naszego kraju jest poza kontrolą parlamentu i przez to samego społeczeństwa. W tym negatywnym rankingu Polska znalazła się na pierwszym miejscu wśród dużych państw Unii. - Wnioski są przerażające. To pokazuje olbrzymią skalę omijania reguł przez ten rząd, skalę nieprzejrzystości finansów publicznych, skalę kreatywności - mówi w rozmowie z Business Insider Polska Sławomir Dudek, od 1 marca główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

businessinsider.com.pl

2021-02-25

I Prezes Sądu Najwyższego chce ograniczyć dostęp do informacji publicznej? Prof. Łętowska: czeka nas "spokój cmentarzyska"

Prof. Małgorzata Manowska złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niekonstytucyjności ustawy o dostępie do informacji publicznej. Jakie mogą być tego konsekwencje? - Władza chce zagłodzić i zakneblować media, naukowców czy sędziów. Ten proces trwa na wielu frontach - mówi prof. Ewa Łętowska.

onet.pl

2021-02-24

Marek Suski szefem Rady Programowej Polskiego Radia. "Skoro słuchał radia, to się nadaje"

Poseł Marek Suski został przewodniczącym Rady Programowej Polskiego Radia. Wywołało to lawinę komentarzy polityków opozycji. Wielu z nich uważa, że nominacja dla Suskiego to przejaw upolitycznienia mediów publicznych oraz drwiny z wyborców. "Życie przerosło kabaret" - napisał w mediach społecznościowych poseł Koalicji Obywatelskiej Artur Łącki.

gazeta.pl

2021-02-24

Tomasz Greniuch dalej będzie pracował w IPN. Jako historyk. Powołano nową tymczasową szefową

Tomasz Greniuch był p.o. dyrektora IPN we Wrocławiu zaledwie 13 dni. Zrezygnował z funkcji po tym, jak ujawniono jego powiązania z ONR. W środę powołano nową szefową pełniącą obowiązki dyrektora - Martę Glubiak.

gazeta.pl

2021-02-24

Górnicy wysypali węgiel przed biurem europosłanki Izabeli Kloc

Grupa związkowców z Jastrzębskiej Spółki Węglowej pikietowała w środę przed biurem poselskim posłanki do Parlamentu Europejskiego Izabeli Kloc w Mikołowie (Śląskie). Protestowali w ten sposób przeciw politycznej – ich zdaniem – nominacji dla nowej prezes JSW, na którą w ich opinii miała wpływ. Domagali się również dymisji wiceprezesa spółki, Tomasza Dudy. Przed biurem, które było zamknięte "z powodu nagłej choroby pracownika" wysypali węgiel.

onet.pl

2021-02-23

Europejskie Igrzyska zagrożone? Majchrowski czeka na ruch rządu. Sasin: Prezydent zachowuje się dziwnie

W 2023 roku Kraków jako trzecie miasto, po Baku i Mińsku, ma podjąć się organizacji Europejskich Igrzysk Olimpijskich. Nieustające przepychanki między miastem a rządem mogą te plany jednak udaremnić.

gazeta.pl

2021-02-23

Aleksander Doba nie żyje. "Oby w niebie oceany do przepłynięcia były jeszcze większe"

Aleksander Doba zmarł podczas zdobywania Kilimandżaro. O jego śmierci poinformowała we wtorek rodzina. Kondolencje składają także politycy, którzy wspominają podróżnika i jego sukcesy, w tym trzykrotne przepłynięcie Oceanu Atlantyckiego.

gazeta.pl

2021-02-23

Strażacy piszą do Jarosława Kaczyńskiego. "Liczymy, że uda się przywrócić honor ludziom polskiego munduru"

Dyskryminacja, mobbing, a nawet łamanie prawa w stosunku do podwładnego – takie zarzuty względem Komendanta Głównego Straży Pożarnej stawiają w liście do wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego strażacy z Wielkopolskiego Związku Zawodowego Strażaków Florian. Z naszych informacji wynika, że pismo w sprawie działań nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka dotarło już do prezesa PiS. Co więcej, w formacji pojawiły się zapowiedzi poważnych zmian.

onet.pl

2021-02-22

Kiedy przyjdzie wiosna? A może od razu lato? Idzie uderzenie ciepła

Idzie już wiosna? Na to wygląda. Najnowsze prognozy pogody dla Polski mówią, że w niektórych regionach słupki rtęci w tym tygodniu będą wskazywać nawet o 20 stopni więcej, niż jeszcze kilka dni temu.

gazeta.pl

2021-02-22

"Sąd źle ustalił przyczyny tragedii". RPO złożył kasację od wyroku w sprawie śmierci Igora Stachowiaka

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył kasację do Sądu Najwyższego w sprawie śmierci Igora Stachowiaka. Chce ponownego rozpoznania sprawy policjantów skazanych za przekroczenie uprawnień i znęcanie się nad 25-latkiem. RPO uważa, że sądy obu instancji popełniły błędy przy ustalaniu przyczyn zdarzenia.

tvn24.pl

2021-02-21

Zmarł Jan Lityński. Politycy i publicyści żegnają opozycjonistę w czasach PRL

Nie żyje Jan Lityński. Były działacz "Solidarności", były poseł i doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego. Miał 75 lat. Informację o jego śmierci przekazał dziennikarz i działacz opozycyjny w okresie PRL Eugeniusz Smolar. Działacza pożegnali politycy i publicyści. [Jan Lityński utonął w rzece Narew. Były polityk i działacz 'Solidarności' ratował swojego psa

onet.pl

2021-02-21

Prokuratura Krajowa komentuje materiał "Kłamstwo vatowskie". "Całkowicie nieprawdziwy obraz"

Reportaż "Kłamstwo vatowskie" podważył efektywność walki rządu PiS z mafiami vatowskimi. Do reportażu odniosła się Prokuratura Krajowa. Jej zdaniem przedstawiony został "całkowicie nieprawdziwy obraz dotyczący postępowań karnych przeciwko członkom mafii vatowskich". Twierdzenia dziennikarzy określono jako "skandaliczne".

onet.pl

2021-02-20

Nieoficjalnie o powodach dymisji Kowalskiego: To on stał za wyciekiem nowego planu premiera

"Nowy Ład" premiera Mateusza Morawieckiego nie został jeszcze opublikowany, ale w mediach pojawiły się opisy założeń planu. Informatorem miał być były już wiceminister Janusz Kowalski - i to ten wyciek miał być bezpośrednim powodem jego zdymisjonowania.

gazeta.pl

2021-02-20

W niedzielę nawet 13 stopni. W kolejnych dniach czeka nas "bomba ciepła"

Przed nami pogodna niedziela, jednak zanim ona nastąpi, czeka nas noc, podczas której w wielu miejscach w kraju wystąpi mgła. W kolejnych dniach prognozowane jest prawdziwe uderzenie ciepła, a aura stanie się prawdziwie wiosenna.

onet.pl

2021-02-19

146 osób doradza Andrzejowi Dudzie. To najliczniejszy zespół od lat

Andrzejowi Dudzie w podejmowaniu prezydenckich decyzji pomagają członkowie aż czterech rad doradczych. Polski prezydent po raz pierwszy od 15 lat ma tak szerokie grono doradców

gazeta.pl

2021-02-19

Nagła dymisja szefa lodołamaczy. Grozi nam powódź?

Urzędnik dowodzący akcją rozbijania lodołamaczami kry na Wiśle zrezygnował ze stanowiska – wynika z informacji Onetu. Okoliczności dymisji owiane są tajemnicą. Nasze źródła mówią o nerwowej atmosferze w Wodach Polskich, czyli instytucji, która ma dbać m.in. o zabezpieczenia przeciwpowodziowe. A na dodatek właśnie pojawiły się bardzo niepokojące prognozy pogody.

onet.pl
*** * 02-03-2021 Odnotowano 15 250 przypadków koronawirusa w Polsce. Zmarło 289 osób. Zaszczepiono 151 148 osób. Dotychczas podano 3 465 576 dawek szczepionki w tym 1 281 179 osób zaszczepiono 2 dawkami. *** *Szanowni Państwo. Trwa zrzutka na prowadzenie naszej strony internetowej. 1-go marca osiągnęliśmy nasz założony cel finansowy. 3000,00 zł. Wszystkim Darczyńcom Bardzo serdecznie dziękujemy. Ponieważ tak jak już podaliśmy wcześniej wszystkie kwoty pozostałe na koniec roku po rozliczeniu zostaną przekazane na WOŚP, nie zamykamy zrzutki, przed końcem t.j dniem 30.04 br.