# 0

- Artykuły SF -

2023-09-21

Generał Skrzypczak o inwigilowaniu Pegasusem: Nie sądziłem, że jestem wrogiem swojej ojczyzny

Gen. Skrzypczak Gen. był inwigilowany przez służby od marca do czerwca 2019 r., agenci wchodzili na jego telefon co najmniej kilkanaście razy i przejmowali nad nim kontrolę - poinformowała w środę "Gazeta Wyborcza‘‘ w tekście Michała Kokota pt. "Wyborcza" ujawnia: Pegasusem w generałów". Były dowódca wojsk lądowych i były wiceminister obrony narodowej o ustaleniach dziennika, które pochodzą z danych zdobytych przez międzynarodowe konsorcjum Pegasus Project, dowiedział się właśnie od dziennikarzy "Wyborczej". - Teraz wiem, że i "nasi" [mnie inwigilowali - przyp. red.]. Myślałem, że jestem wrogiem Rosjan, co dla mnie, żołnierza, wydaje się naturalnym. Natomiast nie sądziłem, że jestem wrogiem swojej Ojczyzny, której oddałem swoje życie.

gazeta.pl

2023-09-20

Unijna komisarz wysłała list do ministra Zbigniewa Raua. Pyta o aferę wizową

Europejska komisarz Ylva Johansson wysłała list do polskiego ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua, w którym pyta o szczegóły dotyczące afery wizowej. Korespondent TVN24 dotarł do treści listu, w tym między innymi do pytań, które zadała komisarz.

tvn24.pl

2023-09-20

Chcieli poświęcić Polskę wschodnią? Generał Koziej ujawnia plan sprzed lat. Politykom PiS to się nie spodoba

—To jest zupełny fałsz, mieszanie ludziom w głowach. Dużo o tym dyskutować nie można, bo trzeba by było ujawniać rzeczywisty plan. Myślę, że minister w tym kierunku nie pójdzie, ale gdyby ujawnił rzeczywisty plan, to wtedy nie mógłby tak manipulować ludźmi. Z tego planu wynikałoby, że ta obrona była organizowana od samej granicy, od pierwszej linii, a Wisła jest strategiczną rubieżą obronną i zawsze nią była – mówi "Faktowi" generał Koziej. Jest przekonany, że również obecne plany, na razie tajne, także zakładają obronę od samej granicy, a dopiero w wypadku niepowodzenia, oparcie się na linii Wisły i Wieprza. Generał Koziej dziwi się też ministrowi Błaszczakowi, że ujawnił tylko ten dokument, a pominął wcześniejsze opracowania, na których bazie on powstał.

fakt.pl

2023-09-19

Afera wizowa. Hindusi zostali oszukani. "Rodzice sprzedali ziemię, zapożyczyli się"

Trzech obywateli Indii, którzy skorzystali z usług pośredników i nielegalnie zdobyli polskie wizy, opowiedziało w rozmowie z ‘‘Gazetą Wyborczą" jak przebiegał cały proceder. - Na emigrację do Polski zrzuciła się cała moja rodzina. Zastawiliśmy dom, wydaliśmy ostatnie oszczędności - relacjonował jeden z mężczyzn.

gazeta.pl

2023-09-19

Afera wizowa. Edgar K. wymazany z rządowych stron. "Ktoś niszczy dowody na powiązania z politykami PiS"

Edgar K., były współpracownik byłego wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, zniknął ze stron rządowych. Jak ujawniła posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, nazwisko mężczyzny zostało wprost usunięte z jednego z artykułów. Edgar K. to jeden z bohaterów ostatnich medialnych publikacji ws. tzw. afery wizowej.

gazeta.pl

2023-09-19

Śledczy wzywają pacjentki ginekolożki na przesłuchania. "Pytają, czy przepisywała jakieś tabletki"

Kolejna pacjentka dr Marii Kubisy, ginekolożki ze Szczecina, została wezwana na przesłuchanie - informuje TVN24. 9 stycznia 2023 roku CBA i Prokuratura Regionalna w Szczecinie zabezpieczyła w jej gabinecie 30-letnią dokumentację medyczną, zabrano jej telefon i kalendarz.

gazeta.pl

2023-09-18

Wyciekły zdjęcia z komendy głównej po wybuchu granatnika.
"To jest niewyobrażalne"

— Każdy, zwykły obywatel, zostałby w takiej sytuacji zatrzymany oraz zostałyby mu postawione zarzuty. Jeśli istniałaby obawa matactwa, to taka osoba byłaby jeszcze tymczasowo aresztowana. Dlatego wciąż nie dociera do mnie fakt, że człowiek, który użył tego granatnika, ma status osoby pokrzywdzonej. To jest niewyobrażalne – mówi Onetowi Andrzej Mroczek, były oficer policji, a obecnie ekspert ds. terroryzmu w Collegium Civitas.

onet.pl

2023-09-18

Duda w USA był pytany o aferę wizową. "Tak naprawdę to polskie służby wykryły ten proceder"

- Proszę państwa, państwo wybaczą, ale mimo wszystko pamiętajmy o tym, że były to wizy wydawane przez polskie konsulaty. Oczywiście prowadzone są - i bardzo dobrze - czynności przez polskie służby. Bo tak naprawdę to polskie służby, czyli polskie państwo wykryło ten proceder, że tutaj mogą być nieprawidłowości i wprowadziło odpowiednie w tym aspekcie postępowania. Ale to były mimo wszystko wydawane wizy pod kontrolą polskich placówek dyplomatycznych - powiedział Duda pytany o aferę wizową. Następnie, zgodnie z linią, którą przyjęli politycy PiS, Duda zaczął mówić o działaniach rządów PO-PSL.

gazeta.pl

2023-09-18

Wyniki prawyborów w Wieruszowie. To "Polska w pigułce"?

Prawybory w Wieruszowie dobiegły końca. Koalicja Obywatelska zdobyła 34,08 proc. głosów, Prawo i Sprawiedliwość 32,32 proc., a Trzecia Droga — 11,94 proc. Frekwencja wynosiła 19,27 proc. Gmina Wieruszów organizuje swoje prawybory po raz trzeci. Miejscowi samorządowcy twierdzą, że na ich terenie wyniki oficjalnych głosowań – na kandydatów do parlamentu czy w elekcji prezydenckiej – są bardzo zbliżone do wyników ogólnopolskich.

onet.pl

2023-09-17

Wybory parlamentarne - podział mandatów do Sejmu i Senatu. Co to jest metoda D‘hondta?

Najprostszy jest sposób przeliczania głosów na mandaty w Senacie. Do rozdysponowania jest tutaj 100 miejsc. Jednocześnie kraj jest podzielony na setkę jednomandatowych okręgów. Stąd też obowiązuje zasada, że ‘‘zwycięzca bierze wszystko‘‘. Senatorem zostaje kandydat lub kandydatka z największą liczbą głosów w okręgu. Jeśli chodzi o Sejm, to mandaty rozdzielane są metodą D‘Hondta. Aby ugrupowanie wprowadziło swoich przedstawicieli do Sejmu, musi uzyskać samodzielnie co najmniej 5 proc. poparcia lub 8 proc. - jeśli jest w koalicji. W pierwszej kolejności liczone są głosy oddane na listę, dopiero później uwzględnia się ich liczbę uzyskaną przez kandydata. Liczba głosów zdobytych przez dany komitet w okręgu przekłada się na liczbę przysługujących mu miejsc.

gazeta.pl

2023-09-16

Kosmiczny mecz Polaków w finale ME. Włosi znokautowani

Tak, tak, tak! Polscy siatkarze po raz drugi w historii zostali mistrzami Europy! W niedzielnym finale w Rzymie zawodnicy Nikoli Grbicia zrewanżowali się Włochom za porażkę w zeszłorocznych mistrzostwach świata, wygrywając pewnie 3:0 (25:20, 25:21, 25:23)! Bohaterami Biało-Czerwonych byli w tym meczu Wilfredo Leon i Norbert Huber.

sport.pl

2023-09-15

MSZ utworzyło 402 obwody do głosowania za granicą. Najwięcej w Wielkiej Brytanii. Jak oddać głos?

Obywatele Polski przebywający za granicą będą mogli wziąć udział w nadchodzących wyborach w 402 obwodach. Polacy, którzy chcą wziąć udział w głosowaniu, powinni zgłosić się do odpowiedniego konsula, który powinien wówczas ująć daną osobę w spisie wyborców. Rejestracja trwa do 10 października, można tego dokonać na trzy sposoby: rzy użyciu usługi e-Wybory, w formie papierowej z własnoręcznym podpisem (także korespondencyjnie), na adres poczty elektronicznej konsula z załączonym skanem/fotografią podpisanego własnoręcznie wniosku (formularz wniosku będzie dostępny na stronach internetowych placówek zagranicznych).

gazeta.pl

2023-09-15

Afera wizowa. Media: Marszałek Senatu wygłosi orędzie. Grodzki ma zabrać głos po "Wiadomościach" TVP

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki ma wygłosić orędzie w piątkowy wieczór w związku z aferą wizową - ustaliła Wirtualna Polska. Wystąpienie ma być transmitowane na antenie TVP.

gazeta.pl

2023-09-15

W Warszawie ruszył Marsz Gniewu. Transport publiczny ostrzega, że będą utrudnienia

W Warszawie rusza dziś (15 września) Marsz Gniewu zorganizowany przez związki zawodowe pracowników budżetówki. Powodem protestu jest brak realizacji postulatów o odpowiedniej waloryzacji wynagrodzeń. Warszawski Transport Publiczny ostrzega o utrudnieniach w ruchu oraz możliwych zmianach na trasach autobusów i tramwajów.

gazeta.pl

2023-09-15

Pilna kontrola poselska w MSZ w związku z aferą wizową. Posłowie pokazali tabelę

- Jesteśmy w MSZ, aby uzyskać dokumenty w sprawie afery wizowej. Wiemy, że docierały tu pisemne sygnały, że ta afera wizowa trwa. To nie jest tak, że ta afera pojawiła się w tym roku. Informacja o tym, że polskie wizy sprzedawane są jak leci bez kontroli, były sprzedawane od lat. Informacje te były przesyłane różnymi kanałami do MSZ. To jest informacja publiczna, więc MSZ ma obowiązek udostępnić nam te informacje — stwierdził rzecznik PO Jan Grabiec.

onet.pl

2023-09-14

❗️Już w najbliższy piątek❗️ Donald Tusk w Skarżysku-Kamiennej

Informacja własna

2023-09-14

Afera wizowa. Zdjęcia z Google‘a pokazują skalę procederu. Ambasada RP w Nigerii "najbardziej oblegana"

Afera wizowa, która wstrząsa kampanią PiS na ostatniej prostej przed wyborami, a której skalę ujawnili politycy i media, miała swój początek w konsulacie w stolicy Nigerii - Abudży. To tam według raportu z polskiego konsulatu mogło dojść do korupcyjnego procederu i handlu polskimi wizami na dużą skalę. Na zdjęciach Google można zauważyć, że polska ambasada wzbudzała szczególne zainteresowanie wśród Nigeryjczyków.

gazeta.pl

2023-09-14

Karta do głosowania w wyborach do Sejmu. Jak wygląda? Jak ją wypełnić? Na co zwrócić uwagę?

W lokalach wyborczych na każdego z wyborców będą czekały trzy jednostronicowe karty do głosowania. Na pierwszej karcie znajdą się listy kandydatów do Sejmu zarejestrowanych w danym okręgu wyborczym, na drugiej nazwiska kandydatów do Senatu, a na trzeciej pytania referendalne. Wyborcy nie muszą pobierać wszystkich kart - mogą uczestniczyć w wyborach, nie biorąc udziału w referendum. Na dole każdej karty znajdzie się instrukcja jak zagłosować. Każda z kart musi być opatrzona pieczęciami obwodowej komisji wyborczej oraz okręgowej komisji wyborczej, w przeciwnym razie głos będzie nieważny. kratce przy nazwisku wybranego kandydata (tylko na jednej liście wyborczej!) stawiamy znak "X". Nie może to być przekreślenie kratki, jej zamalowanie lub jakikolwiek inny znak graficzny. Według interpretacji PKW znak "X" to dwie przecinające się ze sobą linie proste. Głos będzie nieważny wtedy, gdy np. linie przetną się poza obrębem kratki; głos może być ważny wówczas, gdy przecięcie linii będzie znajdowało się w kratce, ale same linie będą przekraczać kratkę.

gazeta.pl

2023-09-13

Michał Kołodziejczak na debacie ws. zboża w PE. "Wojciechowski uciekł jak szczur od gradu pytań"

Michał Kołodziejczak brał udział we wtorkowym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego w Strasburgu ws. przedłużenia zakazu wwozu ukraińskiego zboża do Polski. - Dzwoniłem dzisiaj do komisarza Wojciechowskiego, rozmawiałem z jego asystentką, by umówić spotkanie. Nie odpowiedział, chociaż zapewniali, że ta odpowiedź będzie. I to pokazuje, że uciekają od problemów, które zgotowali sami sobie i polskim rolnikom - mówił lider Agrounii o unijnym komisarzu Januszu Wojciechowskim.

gazeta.pl

2023-09-13

Prezes NIK alarmuje organizacje międzynarodowe

Prezes NIK Marian Banaś wystosował listy do dwóch międzynarodowych instytucji – Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz INTOSAI. Zwraca w nich uwagę na istotne problemy, z którymi w ostatnim czasie mierzy się Izba. Podkreśla, że ich charakter może generować uzasadnione obawy o to, czy władza szanuje niezależność tego organu. Wynika to z faktu, iż Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek swoim zaniechaniem w istotny sposób utrudnia funkcjonowanie Kolegium NIK, w którego skład wchodzą: Prezes NIK jako przewodniczący, wiceprezesi i dyrektor generalny oraz 14 członków Kolegium. Właśnie tych 14 członków ma obowiązek powołać marszałek Elżbieta Witek, a mimo stosownych wniosków Prezesa NIK, wstrzymuje się z wykonaniem tych czynności, tym samym wpływając destrukcyjnie na sytuację wewnątrz Izby

nik.gov.pl

2023-09-13

ZUS wysyła listy, chodzi o 14. emerytury. Seniorzy mają 30 dni na reakcję

ZUS wysyła do seniorów ważne listy w sprawie 14. emerytury. W piśmie zawarta jest decyzja o przyznaniu "czternastki". Jeśli dodatkowe świadczenie zostanie wypłacone w niższej kwocie, seniorzy będą mieć 30 dni na reakcję. Wtedy niezbędne będzie pismo z ZUS.

gazeta.pl

2023-09-12

Będzie strajk w Poczcie Polskie tuż przed wyborami parlamentarnymi

Związki zawodowe Poczty Polskiej (PP) zdecydowały się na strajk ostrzegawczy. Będzie on "głosem bezsilności, bezradności, zmęczenia i frustracji". Powodem są finanse.

gazeta.pl

2023-09-12

Marian Banaś uderza w rząd PiS. Składa wnioski do Trybunału Konstytucyjnego

Najwyższa Izba Kontroli zwróciła się do Trybunału Konstytucyjnego, aby zbadał on zgodność z konstytucją tzw. ustaw covidowych — przekazał Marian Banaś podczas konferencji prasowej. Prezes Najwyższej Izby Kontroli powiedział również, że wydawanie środków z budżetu państwa budzi poważne wątpliwości i mogło być niezgodne z konstytucją. NIK zapowiedział złożenie doniesienia do prokuratury na działania m.in. Jacka Sasina.

onet.pl

2023-09-12

OBWE - co to za organizacja? Jej eksperci będą monitorować wybory parlamentarne w Polsce

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Najważniejszym zadaniem tej międzynarodowej organizacji jest zapobieganie konfliktom na naszym kontynencie, zwłaszcza w dziedzinach polityczno-wojskowych, gospodarczo-ekologicznych oraz na płaszczyźnie zwykłych stosunków międzyludzkich. OBWE współpracuje z ONZ, Unią Europejską oraz Radą Europy. Jednym z aktywnych członków OBWE jest Polska. Co to oznacza? Ano bardzo wiele, bo choćby i to, że może ona liczyć na wsparcie innych państw europejskich w dziedzinach, o których mowa powyżej. Od 1992 r. Warszawa jest siedzibą Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE. 4 września 2023 r. przedstawiciele OBWE ogłosili, że rozpoczęli w Polsce misję obserwacyjną w celu ustalenia, czy nasz kraj przestrzega przyjętych zasad uczciwego procesu wyborczego. Jak przekazał szef misji, Douglas Wake, przebieg wyborów parlamentarnych monitorować będzie 31 ekspertów - 11 w Warszawie i 20 w innych częściach Polski.

gazeta.pl

2023-09-11

Polskie bieda-wojsko na granicy z Białorusią. "Jedzenie kupujemy w Biedronce"

Minister obrony Mariusz Błaszczak polecił przygotowanie dużego zgrupowania przy granicy z Białorusią. Wydał polityczną decyzję, na którą wojsko nie było przygotowane. W efekcie dziś żołnierze przesyłają nam zdjęcia skandalicznych racji żywnościowych i warunków, w jakich przebywają.

onet.pl

2023-09-11

Najpierw był szok i niedowierzanie, teraz jest umowa. Chcemy kupić więcej HIMARS-ów, niż ma US Army

MON ogłosiło podpisanie umowy ramowej na zakup 486 wyrzutni systemu HIMARS. Wcześniej kupiliśmy już 218 podobnych koreańskich wyrzutni K239 Chunmoo. Razem da to ogromną liczbę wyrzutni rakiet kierowanych i niekierowanych, przekraczającą na przykład to, co na uzbrojeniu ma aktualnie wojsko USA.

gazeta.pl

2023-09-11

Głos nieważny w wyborach - oto zasady, o których wyborcy często zapominają

Bywa, że oddanie nieważnego głosu w wyborach jest wynikiem błędu osoby, która chciała zagłosować na preferowaną przez siebie listę, ale zrobiła to w niewłaściwy sposób. Bywa też, że oddanie nieważnego głosu to swego rodzaju manifestacja nieufności czy braku poparcia dla klasy politycznej jako takiej. W pierwszym przypadku nieznajomość zasad głosowania kończy się nieuznaniem naszego głosu, w drugim - może zadziałać (w pewnym sensie) przeciwko nam. Głos nieważny w wyborach. Kiedy nasz udział w głosowaniu zostanie uznany za nieważny i czy będziemy wtedy liczeni we frekwencji osób głosujących? Co z ogólnokrajowym referendum? Oto kilka praktycznych porad [w artykule].

gazeta.pl

2023-09-10

Polak szykuje się już do lotu w kosmos. Dołączył do projektu

Sławosz Uznański rozpoczął szkolenie przygotowujące do udziału w misji kosmicznej — poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

businessinsider.com.pl

2023-09-10

Agnieszka Holland nagrodzona w Wenecji. Nagroda Specjalna Jury za "Zieloną granicę"

Najnowszy film Agnieszki Holland "Zielona Granica" miał premierę podczas festiwalu w Wenecji, gdzie dostał kilkunastominutową owację. Zanim publiczność weneckiego festiwalu filmowego zobaczyła najnowszy film Agnieszki Holland "Zielona granica" reżyserka i twórcy spotkali się z dziennikarzami na konferencji prasowej. Wszyscy obecni uczcili minutą ciszy uchodźców, którzy od 2014 r. zginęli, próbując przedostać się do Europy.

gazeta.pl

2023-09-10

Kto może, a kto nie może głosować w wyborach? Co z obcokrajowcami? Wyjaśniamy

Podstawową kwestią jest tu cenzus wieku - czynne prawo wyborcze uzyskujemy wraz ze ukończeniem 18 lat najpóźniej w dniu głosowania. Inaczej rzecz ma się z prawem czynnym, czyli możliwością kandydowania. Tutaj przy wyborach do Sejmu trzeba mieć 21 lat, zaś do Senatu 30 lat. Dodatkowo wyborca nie może być pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, nie został ubezwłasnowolniony przez prawomocne orzeczenie sądu lub nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu. Czas na złożenie wniosków o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania lub dopisanie do spisu wyborców [poza miejscem zamieszkania] upływa 12 października. Cudzoziemcy nie mogą głosować, chyba że uzyskali polskie obywatelstwo. Należy dodać, że samo nadanie cudzoziemcowi numeru PESEL nie uprawnia go do głosowania w polskich wyborach parlamentarnych czy prezydenckich.

gazeta.pl

2023-09-09

Program wyborczy KO 2023. 100 konkretów i zapowiedź Trybunału dla Dudy i Kaczyńskiego [LISTA]

Konwencja programowa Koalicji Obywatelskiej odbywała się w tym samym czasie, co konwencja Prawa i Sprawiedliwości. Te dwa spotkania bardzo się między sobą różniły. Gdy Jarosław Kaczyński mówił o wartościach i zachwalał rząd; Donald Tusk i politycy KO przedstawiali kolejne punkty z programu wyborczego. W artykule prezentujemy pełną listę "100 konkretów na 100 dni" Koalicji Obywatelskiej.

gazeta.pl

2023-09-08

Górnicy jadą manifestować do Warszawy. Domagają się 10 tys. zł premii. Ostatnią dostali w lipcu

Górnicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) będą protestować w Warszawie. Znamy już datę - to 29 września. Domagają się wypłacenia ponad 10 tysięcy złotych nagrody, w związku z przyjętym w sierpniu prawem, które uderzyło w spółkę. Ostatni raz nagrody państwowa firma wypłacała w lipcu [od 7,5 tys. do 11,5 tys. złotych].

gazeta.pl

2023-09-08

Glapiński tłumaczy szokującą obniżkę stóp. "Uroczyście unieważniam wysoką inflację"

- Inflacja rok do roku w Polsce jest już jednocyfrowa, więc obniżka stóp nie jest zaskoczeniem. Uroczyście unieważniam wysoką inflację - powiedział prezes NBP Adam Glapiński. W środę 6 września RPP pod jego przewodnictwem ścięła stopy procentowe aż o 75 punktów bazowych. To ciekawy fikołek - GUS podał, że inflacja w sierpniu wyniosła 10,1 proc., ale Glapiński zakomunikował, że w pierwszym tygodniu września na pewno jest już poniżej 10 proc., a średnio za cały wrzesień wyniesie "nieco ponad 8,5 proc.". Glapiński "rzucił" prognozą inflacji 8,6 proc. we wrześniu i 7,4 proc. w październiku, ale zarzekał się, żeby nie chwytać go za słówka. Po niespodziewanej decyzji o obniżce stóp aż o 75 punktów bazowych, złoty stracił wobec najważniejszych walut (np. euro czy dolara amerykańskiego) po blisko 10 groszy, a w trakcie konferencji tracił kolejnych kilka groszy.

gazeta.pl

2023-09-08

Nowy Kodeks wyborczy. Jakie najważniejsze zmiany wprowadziła nowelizacja z 2023 roku?

Nowy Kodeks wyborczy podpisany kilka miesięcy temu przez Prezydenta RP to niebywale ważny dokument. Nowelizacji towarzyszą jednak pewne kontrowersje. Znowelizowane przepisy zakładają m.in., że komisje w obwodach za granicą i na polskich statkach morskich będą miały tylko 24 godziny na zliczenie głosów. Jeśli członkowie komisji nie zdążą, "głosowanie w tych obwodach uważa się za niebyłe". Zmienił się też sposób przekazywania wniosków o dopisanie do spisu wyborców w zagranicznych obwodach i na statkach. Dawniej można było przekazać odpowiednie informacje ustnie w konsulacie lub przez telefon - teraz konieczne jest złożenie wniosku "na piśmie utrwalonym w postaci papierowej opatrzonym własnoręcznym podpisem albo przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra spraw zagranicznych lub na adres poczty elektronicznej konsula jako odwzorowanie cyfrowe wniosku opatrzonego własnoręcznym podpisem". Zwraca się też uwagę na to, że nowe przepisy prowadzą do przeciążenia pracą komisji wyborczych, są również obciążające dla budżetu (chodzi np. o sposób finansowania instytucji mężów zaufania).

gazeta.pl

2023-09-07

Sto miliardów złotych w kilka godzin. Trzy kontrakty bardzo na plus i jeden z kategorii "ale że co?"

We wtorek podpisano cztery duże umowy wykonawcze i jedną ramową, które razem będą kosztować około 112 miliardów złotych. Jak wylicza dziennikarz branżowy Tomasz Dmitruk (miesięcznik "Nowa Technika Wojskowa" i portal "Dziennik Zbrojny"), teraz polski MON ma podpisane umowy na dostawy uzbrojenia za łącznie około 340 miliardów złotych, a to jeszcze nie koniec.

gazeta.pl

2023-09-07

Senat odpowiada na komisję lex Tusk. Powołał własną

Senat odpowiada na komisję lex Tusk i zdecydował o powołaniu komisji nadzwyczajnej ds. zbadania wpływów rosyjskich na decyzje organów władzy publicznej w Polsce. Jej członkami zostali: Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Wojciech Konieczny, Krzysztof Kwiatkowski, Gabriela Morawska-Stanecka, Aleksander Pociej, Sławomir Rybicki i Kazimierz Ujazdowski.

onet.pl

2023-09-07

Krzysztof Brejza rezygnuje z immunitetu. "Nie boję się Kaczyńskiego ani Ziobry"

Według prokuratury Krzysztof Brejza wspólnie z ojcem Ryszardem Brejzą (prezydentem Inowrocławia) mieli wykorzystywać pracę pracowników magistratu w nowo powstałym wydziale kultury, promocji i komunikacji społecznej dla celów prywatnych — Jestem osobą uczciwą, działająca zawsze zgodnie z prawem i mówiącą prawdę. Będę walczyć o prawdę, niczego się nie boję, a na pewno nie boję się Jarosława Kaczyńskiego ani Zbigniewa Ziobry — powiedział w czwartek na konferencji w Sejmie Krzysztof Brejza

onet.pl

2023-09-07

Tusk wzywa Kaczyńskiego do debaty. "Czy ty kompletnie straciłeś kontrolę? Nie tchórz"

- Czy wiecie, kto w Europie ściąga najwięcej muzułmańskich imigrantów? Rząd, który nimi najgłośniej straszy, rząd PiS - powiedział w wideo opublikowanym na portalu X Donald Tusk. - Tylko w zeszłym roku wydał 135 tys. zezwoleń dla przybyszów z krajów muzułmańskich - dodał. Jak stwierdził, "Polacy dowiedzieli się właśnie, dlaczego oni to robią". - Bo ktoś dostaje 5 tys. dolarów od głowy. Policzcie sobie, ile oni z tego wyciągają. Jarosławie Kaczyński, czy ty kompletnie straciłeś kontrolę nad swoimi ludźmi i tym, co oni wyprawiają, czy sam bierzesz w tym udział? Na te pytania masz obowiązek odpowiedzieć w debacie ze mną, przed wszystkimi Polakami. Nie tchórz, bo twoja słabość i twój strach są dzisiaj największym zagrożeniem dla polskich rodzin - powiedział.

gazeta.pl

2023-09-07

Zarobki w komisji wyborczej. Ile wynosi dieta w 2023 r.? Stawki wzrosły o kilkaset złotych

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że kwoty, które będzie można uzyskać za zasiadanie w obwodowej komisji (OKW) będą się różniły w zależności od podejmowanej funkcji: mniej zarobią szeregowi członkowie, więcej przewodniczący komisji i jego zastępca. W tym roku kwoty wynagrodzeń będą o nawet kilkadziesiąt procent wyższe niż w poprzednich ogólnokrajowych wyborach (prezydenckich w 2020 r.). W wyborach parlamentarnych 2023 dieta przysługująca za pracę w komisji wynosi: 600 zł - w przypadku członka OKW (w wyborach w 2020 r. było 350 zł); 700 zł - dla zastępcy przewodniczącego OKW (wcześniej było 400 zł); 800 zł - dla przewodniczącego OKW (wcześniej było 500 zł).

gazeta.pl

2023-09-06

Niedługo minie termin, aby zostać członkiem obwodowej komisji. Od tego roku można zarobić więcej

Zgodnie z Kalendarzem wyborczym, termin na zgłaszanie przez pełnomocników komitetów wyborczych kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych upływa 15 września 2023 r. Obwodowe komisje wyborcze powołane zostaną do dnia 25 września 2023 roku.

gazeta.pl

2023-09-06

Polska kupuje od USA Apache. Cena? 12 miliardów dolarów, choć Błaszczak liczy na zniżkę

"Mamy zgodę Kongresu USA na sprzedaż Polsce 96 szt. śmigłowców Apache wraz z radarami i uzbrojeniem. Teraz przystępujemy do negocjacji cenowych" - poinformował na platformie X minister obrony Mariusz Błaszczak. Do czasu zakończenia procedur i dostarczenia do Polski zakupionych śmigłowców, armia USA udostępni nam Apache z własnych zasobów. Mowa o ośmiu maszynach.

gazeta.pl

2023-09-06

Kwadrans owacji na stojąco dla Agnieszki Holland w Wenecji po premierze filmu "Zielona granica". Prawica atakuje

Minuta ciszy przed i 15 minut owacji na stojąco po - w takich okolicznościach swoją premierę na 80. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji miał najnowszy obraz Agnieszki Holland "Zielona granica". Inspirowana wydarzeniami na polsko-białoruskiej granicy opowieść walczy w konkursie głównym o prestiżową nagrodę Złotego Lwa.

gazeta.pl

2023-09-06

Jak głosować za granicą? Co z głosowaniem korespondencyjnym?

Wyborcy mogą złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców utworzonego za granicą lub na statku. Wnioski należy składać u konsula kraju, w którym planuje się zagłosować lub u kapitana statku. Ostateczny termin to 10 października. Wnioski składa się w formie papierowej; za pośrednictwem usługi elektronicznej e-wybory; można też wysłać skan własnoręcznie podpisanego wniosku na adres e-mail konsula. Na stronie Państwowej Komisji Wyborczej zostaną też podane wszystkie komisje, w których można oddać głos - stanie się to także odnośnie głosowania za granicą. Podczas wyborów w 2019 r. funkcjonowało 320 komisji wyborczych, które zostały zlokalizowane w placówkach dyplomatycznych czy parafiach. Na 2023 r. planowanych jest 400 komisji.

gazeta.pl

2023-09-05

Kongres Programowy PO. 100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów.

Informacja własna

2023-09-05

Zła wiadomość dla Polaków. Stoimy nad przepaścią

Stabilność finansów publicznych to zbyt ważna sprawa, by pozwolić politykom na rzucanie obietnic bez pokrycia i oszukiwanie wyborców - uważa Marcin Zieliński, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju. Money.pl wraz z FOR uruchomiły właśnie licznik obietnic wyborczych głównych partii politycznych w Polsce.

money.pl

2023-09-05

Awaria w Netii. Problemy z internetem i telewizją. "Silny, długotrwały i złożony atak"

Trwa awaria i jednego z największych polskich operatorów telekomunikacyjnych - Netii. Firma poinformowała, że jest celem "wyjątkowo silnego, długotrwałego i złożonego ataku". Klienci mogą mieć kłopoty z dostępem do usług.

gazeta.pl

2023-09-05

Głosowanie korespondencyjne - co to jest? Kto może z tego skorzystać? Gdzie złożyć wniosek?

Głosowanie korespondencyjne pozwala na udział w wyborach osobom, które z różnych przyczyn - głównie zdrowotnych - nie mogłyby stawić się osobiście w lokalu wyborczym. Możliwość ta przysługuje również w wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r., ale tylko w przypadku głosowania na terenie Polski. Kto konkretnie może skorzystać z głosowania korespondencyjnego? Co powinien zrobić? Wyjaśniamy

gazeta.pl

2023-09-04

Remont Sejmu będzie kosztował ponad 84 mln zł. Ujawniono, na co urzędnicy wydadzą pieniądze

Zaczął się remont budynków sejmowych, na który urzędnicy zamierzają wydać ponad 84 miliony zł. Kancelaria Sejmu przekonuje, że taka inwestycja jest potrzebna, bo budynki nie były remontowane od kilkudziesięciu lat. Prace modernizacyjne uzasadniają względami bezpieczeństwa.

gazeta.pl

2023-09-04

OBWE będzie monitorować wybory w Polsce.

Szef misji obserwacyjnej OBWE Douglas Wake przekazał, że wybory parlamentarne w Polsce będą monitorowane przez 11 ekspertów w Warszawie i 20 ekspertów "długoterminowych" w całym kraju.

gazeta.pl

2023-09-04

Występy Kabaretu Skeczów Męczących w Polsacie ocenzurowane?

W Polsacie wycięto żarty z rządu i z Sasina. Stacja usunęła z nagrania fragmenty występu kieleckiego Kabaretu Skeczów Męczących.
Zdziwienie członków Kabaretu Skeczów Męczących było ogromne, kiedy okazało się jednak, że dwa skecze zostały z niego wycięte. Miały to być najmocniejsze, polityczne punkty programu - skecz o styliście fryzur i "PiS-neylandzie". Tematem tego pierwszego jest drukowanie pieniędzy przez rząd, bohaterem drugiego jest Jacek Sasin, który szukając dobrej strategii na zbliżające się wybory, wymyśla park rozrywki poświęcony PiS-owi.

wp.pl

2023-09-03

Poseł Witold Zembaczyński został zaatakowany.

Poseł Koalicji Obywatelskiej Witold Zembaczyński opublikował nagranie, na którym nieznajomy mężczyzna na rowerze groził mu spaleniem jego samochodu. Następnie pokazał zniszczoną szybę, w którą agresor miał rzucić kamieniem. "Kukiz i PiS jesteście odpowiedzialni za wojnę pomiędzy Polakami" — napisał polityk na Facebooku.

onet.pl

2023-09-01

Zakup broni dla Ukrainy. Węgry rzucają kłody pod nogi i grożą wetem ws. negocjacji akcesyjnych

Budapeszt nadal blokuje nową transzę unijnej pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy. Grozi wetem wobec otwarcia negocjacji akcesyjnych, jeśli Kijów nie ustąpi w kwestii praw językowych mniejszości węgierskiej.

gazeta.pl

2023-08-31

Budżet na 2024 rok bez tarczy antyinflacyjnej. Jest oficjalne stanowisko

Projekt budżetu na 2024 r. nie przewiduje utrzymania tarczy antyinflacyjnej w przyszłym roku - powiedział wiceminister finansów Sebastian Skuza. Obecnie obejmuje on zerowy VAT na żywność do końca roku.

money.pl

2023-08-31

Górnicy wywalczyli sowite premie i nie tylko. Jest porozumienie w Bogdance

Pracownicy mają otrzymać premię specjalną w wysokości średnio 24 tys. zł brutto w dwóch ratach - kwota 14 tys. zł ma zostać wypłacona w terminie do 10 października 2023 r. a dodatkowe 10 tys. zł w pierwszym kwartale przyszłego roku. Ponadto od 1 września br. tzw. flapsy, czyli bezpłatne talony na posiłki profilaktyczne, zostaną podwyższone do wysokości 1,5 proc. minimalnego wynagrodzenia brutto (obecnie jest to 54 złote), a bezpłatne bony spożywcze dla pracowników na powierzchni wzrosną do 0,9 proc. (obecnie to 32 złote). Wynegocjowano także dodatkowy 7-procentowy odpis na Pracowniczy Program Emerytalny od początku 2024 r. (obecnie jest to 4,5 proc.).

gazeta.pl

2023-08-31

Jak zagłosować w wyborach poza miejscem zamieszkania lub zameldowania? Złóż wniosek, uważaj na terminy

Według kalendarza wyborczego opublikowanego przez Państwową Komisję Wyborczą, zapisy na listy wyborców rozpoczną się już 1 września (czyli na 44 dni przed głosowaniem). Ostateczny termin przyjmowania wniosków wyznaczono na 12 października. Bezpłatny wniosek można złożyć osobiście w urzędzie gminy, w której chcemy głosować, lub za pomocą profilu zaufanego na platformie ePUAP. Nie warto czekać z tym jednak na ostatnią chwilę. Jeśli zawnioskujemy o dopisanie do listy wyborców w ostatni możliwy dzień, istnieje duże ryzyko, że nie zostaniemy na czas przepisani na odpowiednią listę. Urzędy mają bowiem aż pięć dni na wydanie decyzji.

gazeta.pl

2023-08-31

Kalendarz wyborczy, czyli czynności przed wyborami parlamentarnymi 2023

Do 28 sierpnia powołanie okręgowych komisji wyborczych, do 25 września - komisji obwodowych, a do 12 października składanie przez wyborców wniosków o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów. To niektóre terminy wynikające z Kalendarza wyborczego.

pap.pl

2023-08-31

Lex Tusk. To oni zasiądą w komisji. Kim są? Autor serialu TVP i szef kontrwywiadu odwołany po 15 dniach

W środę 30 sierpnia wieczorem, podczas ostatniego posiedzenia dziewiątej kadencji Sejmu, posłowie PiS (opozycja nie brała udziału w głosowaniu) powołali dziewięciu członków komisji ds. rosyjskich wpływów, która nazywana jest potocznie "lex Tusk". Kandydatów na te stanowiska wskazał jedynie klub Prawa i Sprawiedliwości.

gazeta.pl

2023-08-31

Sejm odrzucił weto Senatu. Chodzi o tzw. ustawę kompetencyjną i większą władzę prezydenta

Nowelizację ustawy o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej oraz ustawy o Komitecie do Spraw Europejskich przygotował prezydent Andrzej Duda. Dokument określa między innymi zasady współpracy prezydenta, rządu i parlamentu w zakresie wyłaniania kandydatów na niektóre stanowiska w Unii Europejskiej. Za odrzuceniem senackiego weta było 234 posłów, przeciw 207, a siedmiu posłów wstrzymało się od głosu.

gazeta.pl

2023-08-30

Donald Tusk w Gdańsku. 31 sierpnia Europejskie Centrum Solidarności. Plac Solidarności 1.

Informacja własna

2023-08-30

Polska nie wdrożyła unijnej dyrektywy. Są w niej normy bezpieczeństwa dot. legionelli

Do stycznia Polska miała czas, aby zastosować unijną dyrektywę w sprawie wody pitnej. Zawiera ona m.in. normy bezpieczeństwa dotyczące występującej w polskich miastach bakterii legionella. Rzecznik Komisji Europejskiej poinformował, że w marcu wszczęto w tej sprawie postępowanie przeciwnaruszeniowe wobec Polski.

gazeta.pl

2023-08-29

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Kandydaci tylko z jednego klubu - PiS

Klub Prawa i Sprawiedliwości zgłosił dziewięciu kandydatów do Komisji ds. badania wpływów rosyjskich - przekazał dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. Żaden inny klub parlamentarny nie zgłosił kandydatów. Są to: Łukasz Cięgotura, Sławomir Cenckiewicz, Michał Wojnowski, Marek Czeszkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski, Marek Szymaniak, Arkadiusz Puławski, Andrzej Kowalski i Andrzej Zybertowicz.

interia.pl

2023-08-29

Donald Tusk gościem Campus Polska Przyszłości w Olsztynie

Informacja własna

2023-08-29

Tak kształtują się listy wyborcze PiS. Nie dla wszystkich ministrów znalazły się miejsca

Kończy się czas na układanie list przed nadchodzącymi wyborami. PiS swoje listy skrzętnie ukrywa, również przed samymi startującymi. Dziennikarze Radia ZET dotarli jednak do części wyborczych ustaleń z Nowogrodzkiej. Wiadomo już m.in., skąd wystartują wicepremierzy i część ministrów. Wiadomo też, dla kogo miejsc zabraknie.

gazeta.pl

2023-08-29

Sprzedaż lotniska Chopina? Ekspert: "niesłychanie atrakcyjne grunty"

Posłowie Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba i Dariusz Joński przekonują, że rząd Prawa i Sprawiedliwości przygotowuje się do zamknięcia lotniska Chopina w Warszawie i sprzedaży gruntów, na których dziś znajduje się kompleks. Pytany przez Business Insider ekspert ds. nieruchomości podkreśla, że są one szczególnie cenne.

businessinsider.com.pl

2023-08-28

Atom w Polsce. Powstanie nowe składowisko odpadów promieniotwórczych. Rząd szuka chętnych gmin

Rząd szuka gmin, które zgodzą się, aby na ich terenie powstało nowe składowisko odpadów promieniotwórczych. W tym celu Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało zachęty, m.in. w postaci dopłat. Nowe składowisko ma kluczowe znaczenie dla przyszłych elektrowni jądrowych.

gazeta.pl

2023-08-28

Rekordowe wpływy Geotermii o. Rydzyka i rekordowe dotacje od państwa. Ale jest i "drobna strata"

Firma Geotermia Toruń, która należy do Fundacji Lux Veritatis, którą zarządza Tadeusz Rydzyk, odnotowała rekordowe - 9,4 mln zł wpływów. W porównaniu z 2022 rokiem, gdzie było to 18 tys., różnica jest ogromna. Wynik jest efektem uruchomienia budowanej przez kilka lat ciepłowni, na którą państwo przeznaczyło blisko 20 mln zł dotacji oraz podłączenia się do toruńskiej sieci ciepłowniczej.

gazeta.pl

2023-08-28

Polacy boją się wprowadzenia euro: "nie starczy już na nic". Powód? Brak wiedzy

Jak wynika z badania, Polacy wyrabiają zdanie na temat euro na podstawie niedostatecznej lub nieadekwatnej do rzeczywistości wiedzy. Przez to opierają swoje poglądy o euro na (często nieuzasadnionych) obawach i mitach. Polacy nie mieli również pełnej wiedzy o euro w tak podstawowej kwestii, jak wygląd monet, które mają zawsze stronę wspólną i stronę narodową. Wspólna strona monety przedstawia mapę Unii Europejskiej lub - na nowszych znakach pieniężnych - Europy i symbolizuje jedność. Dużo ciekawsza jest jednak strona narodowa, o której zdecyduje również Polska, gdy przyjmie euro, ponieważ każde z państw decyduje o narodowym wizerunku monet.

gazeta.pl

2023-08-28

Roman Giertych wystartuje z listy KO. W okręgu z Jarosławem Kaczyńskim.

Roman Giertych znajdzie się na listach wyborczych Koalicji Obywatelskiej do Sejmu. Dostanie ostatnie miejsce w świętokrzyskim. Z tego okręgu prawdopodobnie wystartuje również Jarosław Kaczyński. Donald Tusk zapowiedział, że obaj panowie mają zmierzyć się w debacie.

gazeta.pl

2023-08-26

Sąd nie wyznaczył terminu rozprawy ws. Bartłomieja Misiewicza. Akt oskarżenia wpłynął dwa lata temu

Sąd Okręgowy w Warszawie nie wyznaczył do tej pory terminu rozprawy, w którym jednym z oskarżonych jest były rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz - podaje Wp.pl. Akt oskarżenia wpłynął w czerwcu 2021 r. Rzeczniczka sądu tłumaczy, że materiał jest obszerny, a sędzia referent musi mieć czas na zapoznanie się z wszystkimi dokumentami.

gazeta.pl

2023-08-26

Nawałnica na Podkarpaciu. Pacjenci ewakuowani ze szpitala

Po nawałnicy, która w sobotę po południu przeszła nad Podkarpaciem, straż pożarna interweniowała już ponad 800 razy. Silny wiatr m.in. zrywał linie energetyczne. Z powodu braku zasilania ewakuowano czworo pacjentów ze szpitala w Dębicy. Pięć innych osób zostało rannych.

onet.pl

2023-08-26

Platformy internetowe pod unijnym nadzorem. Właśnie wchodzi w życie DSA.

W piątek, 25 sierpnia, zaczyna obowiązywać największe platformy internetowe tzw. akt o usługach cyfrowych (DSA). Mowa tu o serwisach posiadających w Europie ponad 45 mln aktywnych użytkowników. Na liście tej jak dotąd znalazło się 19 platform internetowych, w tym Facebook, Instagram, Twitter (dzisiaj pod nazwą X), TikTok, Youtube, Snapchat, LinkedIn, Pinterest, platformy handlowe, jak Amazon, Booking, AliExpress, Zalando, Google Shopping, Wikipedia, Google Maps, sklepy internetowe Google i Apple oraz wyszukiwarki Google Search i Microsoft Bing.

gazeta.pl

2023-08-26

Alkohol i papierosy będą droższe. Rząd zwiększy akcyzę. I to znacznie

Akcyza na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane z wyłączeniem cydru i perry oraz wyroby pośrednie wzrośnie o 5 proc. Natomiast o 10 proc. większa akcyza będzie na wyroby nowatorskie oraz papierosy i tytoń do palenia.

gazeta.pl

2023-08-26

Część Polaków czeka szok. Rachunki za ogrzewanie pójdą w górę. "Wracamy do realnych taryf"

Z końcem roku Polacy przestaną być chronieni przed podwyżkami rachunków za ogrzewanie. Nadchodząca zima może być więc wyjątkowo kosztowna, bo w styczniu dostawcy ciepła zaczną liczyć sobie za usługi według stawek, których nie ogranicza już ustawa.

gazeta.pl

2023-08-25

Miliardy z praw do emisji CO2 miały pójść na transformację. Poszły na łatanie budżetu i... dopłaty do węgla

Unia Europejska umożliwia państwom członkowskim uzyskiwanie środków ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Przychody z tego tytułu są spore, od 2013 roku do polskiego budżetu trafiło już tą drogą 82 mld zł. Rekordowe, jak podaje "Rzeczpospolita", były w roku 2021 oraz 2022 - wówczas dały odpowiednio 25,3 i 23,0 mld zł. W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku dały 14,8 mld zł.

gazeta.pl

2023-08-23

Grupa Wagnera nieoficjalnie: Jewgienij Prigożyn nie żyje

Do katastrofy prywatnego odrzutowca Embraera Legacy doszło w środę. Jak podaje RIA Novosti, powołując się na Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji, pod Moskwą miało zginąć dziesięć osób, w tym Jewgienij Prigożyn. "Na pokładzie było dziesięć osób, w tym trzech członków załogi. Według wstępnych informacji wszyscy na pokładzie zginęli" - poinformował resort. Media podają, że maszyną miał lecieć również Dmitrij Utkin, czyli prawa ręka szefa Grupy Wagnera.

gazeta.p

2023-08-23

Donald Tusk w Sopocie - spotkanie otwarte.

Informacja własna

2023-08-23

Tajne ćwiczenia na szczytach władzy. PiS nie chce teraz ustawy, która po nich powstała

Po przeprowadzeniu tajnych ćwiczeń najważniejszych osób w państwie i armii prezydent Andrzej Duda zgłosił projekt ustawy reformującej dowodzenie armią. PiS uznaje jednak, że uchwalenie ustawy w tej kadencji jest nierealne, choć prezydent liczył na przeforsowania jej na finiszu kadencji.

gazeta.pl

2023-08-23

Tych polityków nie zobaczymy już w Sejmie i Senacie. Są wśród nich znane twarze

Choć wybory parlamentarne odbędą się dopiero 15 października, już teraz wiemy, że niektórzy znani posłowie i senatorowie w kolejnej kadencji nie zasiądą w ławach na Wiejskiej. Dla tych polityków zabrakło miejsc na listach ich ugrupowań.

onet.pl

2023-08-23

Afera Getin Banku. Sąd: KNF ma zwrócić Leszkowi Czarneckiemu 20 milionów złotych

"Przed chwilą Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił karę pieniężną nałożoną przez KNF na L. Czarneckiego za rzekomy brak dofinansowania Getin Noble Bank" - poinformował na platformie X (wcześniej Twitter) pełnomocnik biznesmena Roman Giertych. KNF nałożył na Czarneckiego karę "za niedochowanie zobowiązania inwestorskiego", powołując się na Prawo bankowe. Sąd stwierdził jednak, że - jak pisze Giertych - nałożenie kary zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa i konstytucji. "KNF musi zwrócić 20 milionów złotych wpłaconej kary plus 3 miliony odsetek"

gazeta.pl

2023-08-22

Niemiecki europoseł jednym zdaniem wbił szpilę Polsce i Węgrom. Padły słowa o "wrogach UE"

Niemiecki europoseł Daniel Freund w najnowszym wywiadzie uderzył w Polskę i Węgry. "UE finansuje swoich wrogów, to niewiarygodne" – stwierdził polityk Zielonych. W rozmowie padły ostre słowa o rządzie PiS, a także pojawił się zarzut, że Viktor Orbán przekształcił Węgry w "państwo mafijne".

natemat.pl

2023-08-21

Za umyślne zniszczenie karty do głosowania grozi odpowiedzialność karna.

"Nie ma obowiązku pobrania wszystkich trzech kart do głosowania. To już wyłączna wola wyborcy".
W tym kontekście szef PKW zaznaczył, że podarcie karty do głosowania grozi odpowiedzialnością karną. - Oprócz przepisów karnych w ustawie o referendum ogólnokrajowym w Kodeksie wyborczym, istnieje także przepis z art. 248 punkt 3 Kodeksu karnego umieszczony w rozdziale 31 "przestępstwa przeciwko wyborom i referendom", gdzie jest powiedziane, że kto niszczy kartę do głosowania podlega karze pozbawiania wolności do lat dwóch - przypomniał sędzia Marciniak.

interia.pl

2023-08-20

Kołodziejczak odpowiada premierowi. "Wytrzymam to, panie Morawiecki"

Zmasowany atak całego aparatu państwa w moją osobę pokazuje jak bardzo Mateusz Morawiecki boi się utraty władzy po rozpoczęciu współpracy Agrounii z największą partią opozycyjną — napisał na Twitterze Michał Kołodziejczak, odpowiadając na oskarżenia premiera.

onet.pl

2023-08-19

Donald Tusk oraz Michał Kołodziejczak we Włocławku. Spotkanie z mieszkańcami regionu.

W piątek (18 sierpnia 2023) Donald Tusk oraz Michał Kołodziejczak spotkali się z włocławianami w Amfiteatrze na Słodowie we Włocławku. We Włocławku przewodniczącego Platformy Obywatelskiej powitał Marek Wojtkowski, prezydent miasta. - Ja na początku chciałbym przywitać wszystkich rolników, którzy tu są, którzy mieli odwagę tutaj przyjść, wszystkich ludzi z Agrounii. Chcę podziękować tym wszystkim, którzy tworzyli i zbudowali Agrounię. To miało się nie udać, to jest ich czarny sen. A kolejnym czarnym snem jest to, że przez długi czas przypisywali sobie, że rolnicy, mieszkańcy wsi to tylko oni, to PiS. A tutaj się okazuje, ze są ludzie, którzy potrafią stanąć ponad tym wszystkim i powiedzieć: "Różnimy się". Można się pięknie różnić, ale można mieć też wspólne sprawy do załatwienia - mówił Michał Kołodziejczak, szef Agrounii - dodając, że rolnictwo i produkcja żywności to dla niego temat priorytetowy. Kołodziejczak prosił również o zaufanie, podkreślając, że gdy opozycja wygra wybory, ułoży wszystko na nowo.

wloclawek.naszemiasto.pl

2023-08-19

Roman Giertych zdecydował ws. wyborów do Senatu. "Nigdy bym sobie nie darował"

"Nie była to łatwa decyzja, ale nie będę startował w wyborach do Senatu. Nie mogę, reprezentując Tuska w sądzie, iść przeciwko zatwierdzonej przez niego kandydatce w wyborach i to w wyborach, w których się waży los Polski" - napisał w oświadczeniu Roman Giertych. Prawnik podkreślił, że "liderem opozycji jest Donald Tusk, czy się to komuś podoba, czy nie. Skoro on podjął decyzję o takim kształcie list, a ja od lat z nim współpracuję, to muszę to uszanować. Mam nadzieję, że ten przykład rezygnacji z ambicji osobistych będzie stanowił jakiś mój dobry wkład w tę polską politykę"

gazeta.pl

2023-08-19

Bogusław Wołoszański odpowiada TVP: Mam już dość tych programów powtarzanych od 30 lat

Bogusław Wołoszański skomentował oświadczenie TVP dotyczące przerwy w emisji programów z jego udziałem. - Przyznam, że mam już dość tych programów powtarzanych od 30 lat - powiedział znany popularyzator nauki i kandydat Koalicji Obywatelskiej w nadchodzących wyborach. TVP: "Przerwa w emisji programów, których twarzą jest pan Bogusław Wołoszański, jest podyktowana jego zaangażowaniem politycznym. Ekspozycja na antenach TVP jego cyklicznych programów w okresie przedwyborczym byłaby dodatkową formą promocji jego osoby, co byłoby nieuczciwe w stosunku do innych kandydatów"

gazeta.pl

2023-08-19

Gorlice. Mateusz Morawiecki ujawnił, kiedy zaczną się wypłaty 14. emerytury

Spotkanie z Mateuszem Morawieckim zmieniło formułę z otwartego na zamknięte z powodu głośnych protestów mieszkańców. W trakcie wystąpienia obwiniał Donalda Tuska i opozycję za złe decyzje i działanie przeciwko interesowi Polski. Ogłosił też, że wypłata 14. emerytury rozpocznie się we wrześniu. Konkretną datę ma podać Jarosław Kaczyński.

gazeta.pl

2023-08-18

Sejm przyjął nowe przepisy budowlane. Budowa domów powyżej 70 m kw. bez pozwolenia?

Sejm przyjął w czwartek przepisy umożliwiające budowę domów jednorodzinnych o powierzchni większej niż 70 metrów kwadratowych bez specjalnego pozwolenia. Dotychczas z obowiązku uzyskania pozwolenia wyłączone były tylko budowy domów o powierzchni zabudowy poniżej 70 m kw.

gazeta.pl

2023-08-18

Pytania o głosy Polonii. Szef MSZ twierdzi, że będą gotowi do wyborów. Lewica: "To niezbyt poważne"

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu posłowie Lewicy zapytali o organizację zagranicznych obwodów głosowania podczas wyborów parlamentarnych. Odpowiedzi udzielił wiceminister Piotr Wawrzyk z MSZ. Jego zdaniem nic się nie zmieniło w kwestii organizacji wyborów. Zapewnił, że przygotowania trwają od miesięcy i że partia rządząca nie zaniedbała żadnych obowiązków.

gazeta.pl

2023-08-18

Już dzisiaj odbędzie się potkanie Donalda Tuska we Włocławku

Informacja własna

2023-08-18

"Lex Czarnek 3.0" przyjęte przez Sejm. Ustawa zakazuje "seksualizacji" dzieci w szkołach

W czwartek Sejm uchwalił nowelizację prawa oświatowego zakazującą działania w szkołach organizacji, które chcą "promować zagadnienia związane z seksualizacją dzieci". Projekt Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Chrońmy dzieci" został złożony w lipcu. Pełnomocniczką komitetu jest radna PiS ze Stalowej Woli Karolina Paleń. Projekt ustawy nazywany jest przez media "Lex Czarnek 3.0". Szef resortu edukacji Przemysław Czarnek formalnie nie jest związany z inicjatywą, ale wyraził dla niej jednoznaczne poparcie.

gazeta.pl

2023-08-17

Nowelizacja ustawy o referendum ogólnokrajowym. Jest podpis Dudy

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o referendum ogólnokrajowym. Dzięki temu możliwe będzie przeprowadzenie referendum tego samego dnia, co wybory.

gazeta.pl

2023-08-17

Awans o 17 stopni służbowych w dwa lata. Media: Teraz szef KAS ma otrzymać nominację generalską

W ciągu dwóch lat szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk awansował aż o siedemnaście stopni służbowych: od szeregowca do inspektora. Z ustaleń TVN24 wynika, że za miesiąc, podczas święta służby, ma szansę otrzymać nominację generalską.

gazeta.pl

2023-08-16

Szykują się dwa gorące dni w Sejmie. I to nie przez temperaturę. Ważą się losy referendum PiS-u

Zgodnie z Konstytucją RP, "referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów". Referendum może zarządzić też prezydent za zgodą Senatu.

gazeta.pl

2023-08-16

Dziennikarz Bogusław Wołoszański wystartuje z list KO. Zmierzy się w jednym okręgu z Macierewiczem

Donald Tusk ogłosił, że z list Koalicji Obywatelskiej wystartuje dziennikarz Bogusław Wołoszański. - Jego zadaniem jest zdekonspirować lidera tej listy, z którą walczymy, Antoniego Macierewicza. Naprawdę, nie mogę się doczekać - powiedział w środę były premier.

gazeta.pl

2023-08-16

Sensacje na listach Platformy. Znani politycy odesłani na zaplecze

Platforma Obywatelska już ma gotowe listy kandydatów do Sejmu i Senatu. Wśród kandydatów, którzy na nie trafią nie zabraknie znanych nazwisk. Ale na listach pojawią się też niespodzianki i "zasada suwaka". Największą sensacją jest ogłoszenie wspólnego startu KO i Agrounii.

onet.pl

2023-08-15

Znamy wszystkie pytania referendalne. Rząd podjął decyzję

Rząd zwrócił się do Sejmu o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa. Wniosek w tej sprawie do marszałek Sejmu Elżbiety Witek skierował premier Mateusz Morawiecki.

interia.pl

2023-08-14

Referendum 2023. Nieważny głos liczy się do frekwencji? Były szef PKW tłumaczy

Referendum zapowiadane przez PiS zdominowało kampanię wyborczą, ale tak naprawdę niewiele się dotąd wydarzyło. – Z formalnego punktu widzenia, sprawa referendum jeszcze nie zaistniała. Nie mamy żadnych przepisów, które dałyby podstawę prawną do podjęcia działań – podkreśla Marcin Chmielnicki, rzecznik Krajowego Biura Wyborczego. Już teraz pojawiają się jednak wątpliwości. W opinii prof. Wojciecha Hermelińskiego, byłego szefa Państwowej Komisji Wyborczej, może dojść nawet do złamania konstytucji(...) - Trzeba jednak pamiętać, że nikt nie może nas zmusić do odpowiedzi na żadne z czterech pytań. - W rubryce "Uwagi" w Spisie wyborców, komisja musi w takiej sytuacji odnotować, że uprawniony nie wziął danej karty. Niemniej, adnotacja jest przede wszystkim na użytek komisji, która ma bezwzględny obowiązek rozliczenia się z kart, które jej przekazano - Marcin Chmielnicki - Trzeba odróżnić ważność karty od ważności głosu. Jeśli ktoś weźmie kartę, potem odda pustą, głos jest nieważny, ale dana osoba jest zaliczona do kworum głosujących. W przypadku podarcia karty, dana osoba nie jest zaliczona do głosujących - uważa Hermeliński. - Jeżeli ktoś postawi na przykład dwa krzyżyki przy danej odpowiedzi, głos jest nieważny, ale sama karta zaliczana przy szacowaniu frekwencji.

interia.pl

2023-08-14

Jak Wirtualna Polska i Onet próbowały zorganizować prawdziwą debatę wyborczą i dlaczego jej nie będzie

Ostatecznie to zaproszenie 24 mln Polaków — czytelników i widzów Wirtualnej Polski i Onetu — zostało przez prezesa PiS zlekceważone. W efekcie to Wy, Czytelnicy, nie dostaniecie szansy, by przekonać się, co najważniejsi polscy politycy myślą o kluczowych dla kraju sprawach i jak radzą sobie w bezpośrednim starciu. Jeszcze raz zwracamy się do sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości: proszę przyjąć zaproszenie.

onet.pl

2023-08-14

Messenger traci jedną z funkcji. Zmiany już od września

Już we wrześniu 2023 roku Meta wycofa jedną z funkcji na Messengerze. Chodzi o możliwość obsługi SMS-ów za pomocą aplikacji. Firma zdecydowała się na wycofanie opcji, która była dostępna od 2016 roku. "Użytkownicy nie będą mogli wykorzystywać Messengera do nadawania i odbierania wiadomości SMS przez sieć komórkową. Zmiana wejdzie w życie po aktualizacji zaplanowanej na 28 września 2023 roku" - brzmi oficjalny komunikat Meta, rozsyłany do użytkowników.

gazeta.pl

2023-08-14

Morawiecki ujawnił trzecie pytanie referendalne. Europoseł właśnie dostał pismo od KE. "Szach mat premierze"

"Szach mat Premierze Morawiecki! Sens referendum Kaczyńskiego prysł!" - napisał Robert Biedroń, odnosząc się do trzeciego pytania referendalnego, które przedstawił szef rządu. "Właśnie dostałem oficjalną odpowiedź od Komisji Europejskiej - Polska ma prawo być zwolnioną z przymusowej relokacji" - dodał europoseł.

gazeta.pl

2023-05-30

WIELKI MARSZ 4 CZERWCA 2023 WARSZAWA

4 CZERWCA, 12:00 AL. UJAZDOWSKIE - WARSZAWA. Nie możesz już znieść tego, jaka jest dzisiaj Polska? Masz dosyć szalejącej drożyzny? Stać Cię na coraz mniej rzeczy? Chcesz Polski wolnej, demokratycznej i europejskiej? Pójdźmy razem w Wielkim Marszu 4 czerwca w samo południe. Startujemy z Al. Ujazdowskich, skąd przejdziemy pod Kolumnę Zygmunta na Placu Zamkowym. Przebijmy ten mur. Zróbmy to jeszcze raz. Tym razem, kilkadziesiąt lat później. Bądźmy tam wspólnie. Pokażmy, jak wielu nas jest. Pokażmy, że wygramy. Pokażmy naszą siłę! - Wszystkie niezbędne informacje w linku poniżej.

marsz4czerwca.info

2023-05-24

Zemsta FB

Z przykrością informujemy, że FB zamknął naszą grupę - Wyborcza Kuźnia. Jednak spodziewaliśmy się tego posunięcia i istnieje już strona alternatywna. Wyborcze Kowadło Zapraszamy do nowej grupy.

Wyborcze Kowadło

2023-05-24

Marsz Równości przeszedł ulicami Gdańska.

W sobotę ulicami Gdańska przeszedł V Trójmiejski Marsz Równości, zorganizowany przez środowisko LGBT pod hasłem “Miłość może tylko łączyć”. Słowa takie wypowiedział podczas Marszu Równości dwa lata temu były prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

dziennik.pl

2023-05-24

Polski PiS gotowy do rozmowy z włoskim, hiszpańskim skrajnie prawicowym premierem

WARSZAWA (Reuters) - Rządzący w Polsce nacjonaliści Prawo i Sprawiedliwość (PiS) są gotowi do rozmów w sprawie europejskiego sojuszu parlamentarnego z skrajnie prawicową partią Włoch i hiszpańskim Voxem, premier Mateusz Morawiecki powiedział w wywiadzie dla portalu Polska Times.pl.

reuters.com

*** Witaj na stronie Wyborcza Kuźnia. Jest czwartek 21 września. Udanego dnia.*** Wybory 15 października! Numery list kandydatów na posłów: 1-Bezpartyjni Samorządowcy, 2-Trzecia Droga, 3-Nowa Lewica, 4-PiS, 5-Konfederacja, 6-KO *** Obwodowe komisje wyborcze powołane zostaną do 25 września.*** Komunikat PKW: Jeżeli wyborca odmówi przyjęcia karty lub kart do głosowania [w tym do referendum], obwodowa komisja wyborcza odnotuje to w spisie wyborców. Podarcie karty do głosowania grozi odpowiedzialnością karną.*** OBWE będzie monitorować wybory w Polsce. *** W związku z wrogą polityką FB, który zamknął nam po kolei dwie nasze grupy w tym najważniejszą "Wyborczą Kuźnię" informujemy, że aktualnie działają następujące nasze grupy: Wyborcza Kuźnia(Nowa wersja), Wyborcze Kleszcze oraz Wadim Tyszkiewicz w senacie. Uruchomiliśmy także dla Państwa skrzynkę pocztową: contakt-wk@wyborczakuznia.org.pl *** Kursy walut - Czwartek 21.09.2023 r., godz. 12.00: euro 4,6210 zł ↓0,69%; dolar amerykański 4,3365 zł ↓0,31%; frank szwajcarski 4,7809 zł ↓1,39%; funt szterling 5,3357 zł ↓0,83%; hrywna ukraińska 0,1174 zł ↓0,34%. / Kursy średnie NBP