# 0

- Wybory samorządowe -

NEWSY

2024-07-22

Szokujące napisy w Kaliszu. Nawoływały do zabicia Donalda Tuska i Adama Bodnara

Na popularnej ścieżce rowerowej w Kaliszu pojawiły się napisy, które nawoływały do zabicia Donalda Tuska i Adama Bodnara. Sprawę wyjaśnia obecnie policja pod nadzorem prokuratury. - To można potraktować jako groźbę karalną - przekazała oficerka prasowa kaliskiej policji.

gazeta.pl

2024-07-21

Joe Biden rezygnuje z wyścigu o urząd prezydenta USA. Wskazał swoją następczynię

"Podczas gdy demokraci czekali na decyzję prezydenta Joe Bidena, zwolennicy wiceprezydentki Kamali Harris przez ostatni tydzień pracowali za kulisami, aby zapewnić sobie poparcie delegatów. Nie chodziło o to, aby odsunąć Bidena, ale o to, aby być przygotowanym na wypadek, gdyby wycofał się z wyścigu" - informuje CNN. Hilary i Bill Clinton poparli kandydaturę Kamali Harris. "Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby ją wesprzeć" - podkreślili w oświadczeniu.

gazeta.pl

2024-07-21

"Kolejny dzień, kolejny przekręt Ziobry i spółki". Nowe informacje ws. nieruchomości Służby Więziennej

"Biura, mieszkania, a nawet ośrodki wypoczynkowe - Zbigniew Ziobro lekką ręką zabierał nieruchomości Służby Więziennej i przekazywał je uczelni nadzorowanej przez Marcina Romanowskiego. Teraz SW domaga się ich zwrotu, a do prokuratury złożono już dwa zawiadomienia w tej sprawie" - poinformował w sobotę "Newsweek". Chodzi o Akademię Wymiaru Sprawiedliwości, którą kilka dni temu przeszukali funkcjonariusze ABW. Tygodnik podkreśla, że placówka była "półprywatnym bastionem Suwerennej Polski".

gazeta.pl

2024-07-21

Z aresztu w Albanii do Brukseli i z powrotem za kratki.

Polityk jest członkiem greckiej mniejszości w Albanii. Beleri za osiem głosów miał oferować wyborcom około 40 000 leków albańskich, czyli równowartość około 1 700 złotych. 16 maja 2023 roku Fredi Beleri wygrał wybory na burmistrza miasta Hirama z przewagą zaledwie 19 głosów. Urzędu nigdy jednak nie objął, ponieważ na dwa dni przed wyborami został aresztowany. Sąd apelacyjny podtrzymał to orzeczenie. W Albanii zarządzono nowe wybory na burmistrza miasta. Polityk ma opuścić więzienie w październiku 2024 roku. Fredi Beleri opuścił celę w stolicy Albanii i udał się do Brukseli, gdzie został zaprzysiężony podczas inauguracyjnej sesji Parlamentu Europejskiego. Po pięciu dniach albańsko-grecki polityk powrócił do aresztu w Tiranie. Kraj nie należy do Unii Europejskiej, więc polityka nie chroni immunitet europosła.

gazeta.pl

2024-07-19

Tysiące odwołanych lotów. ‘‘Największa awaria w historii‘‘ [RELACJA NA ŻYWO]

Awaria systemów operacyjnych Microsoftu sprawiła, że problemy dotknęły linie lotnicze, media i banki na całym świecie. Rząd Australii zapowiedział nadzwyczajne posiedzenie z powodu globalnej awarii. Według doniesień BBC wszystkie loty zostały wstrzymane w USA. Znany ekspert ds. bezpieczeństwa Troy Hunt twierdzi, że "będzie to największa awaria IT w historii". Premier Donald Tusk poinformował, że w związku z globalną awarią w systemach Microsoftu jest na bieżąco informowany przez służby o wszystkich zdarzeniach wynikających z awarii. Przekazał, że jak na razie mają one ograniczony charakter i nie zagrażają bezpieczeństwu państwa.

onet.pl

2024-07-19

Obajtek zarobił w Orlenie ponad 9 mln zł. Teraz do pensji europosła dorabia... na Węgrzech

Zgodnie z oświadczeniem majątkowym Daniela Obajtka były prezes Orlenu zarobił od 2021 roku ponad 10,4 mln zł. Na brak pracy nie może jednak narzekać, bowiem okazuje się, że poza pensją europosła Obajtek pobiera aktualnie także wynagrodzenie od pewnej węgierskiej firmy związanej z ludźmi bliskimi Viktorowi Orbanowi.

gazeta.pl

2024-07-18

Jest decyzja ws. Ursuli von der Leyen
Parlament Europejski w głosowaniu poparł
Ursulę von der Leyen na kolejną kadencję na stanowisku przewodniczącej Komisji Europejskiej

Parlament Europejski zatwierdził Ursulę von der Leyen na drugą kadencję na stanowisku przewodniczącej Komisji Europejskiej. Będzie ona miała kolejne pięć lat na kierowanie legislatywą u steru głównego organu wykonawczego UE" - czytamy we wpisie Parlamentu Europejskiego w serwisie X.
W głosowaniu 401 europosłów było za. 284 eurodeputowanych było natomiast przeciw, a 16 wstrzymało się od głosu. Łącznie głosowało 701 europosłów. Wymagana bezwzględna większość głosów potrzebna do zatwierdzenia kandydatury Niemki wynosiła 360 eurodeputowanych.

wp.pl

2024-07-17

Na granicy z Białorusią ruszy nowa operacja wojskowa. Weźmie w niej udział 17 tys. żołnierzy

Od sierpnia na granicy z Białorusią zacznie działać nowa operacja wojskowa "Bezpieczne Podlasie". Według zapowiedzi ministra obrony narodowej weźmie w niej udział 17 tys. żołnierzy. - Trwa wojna hybrydowa (...). Jest potrzebna jeszcze większa koordynacja działań na rzecz bezpieczeństwa granicy - przekazał Władysław Kosiniak-Kamysz.

gazeta.pl

2024-07-17

Po wpadce z immunitetem prokurator krajowy gotowy do dymisji

Prokurator krajowy Dariusz Korneluk wyraził gotowość do poniesienia odpowiedzialności za błędy prokuratury w sprawie zatrzymania byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, który decyzją sądu został zwolniony z aresztu. Korneluk zasugerował, że jeśli prokurator generalny uzna, że powinien ponieść konsekwencje, nie będzie konieczne wszczynanie procedury odwołującej

onet.pl

2024-07-17

Niepokojące pożary w Polsce. Ekspert mówi o ingerencji Rosji. "To są przykłady działań dywersyjnych"

- To są przykłady działań dywersyjnych, które mają wprowadzić pewien niepokój, zamęt, destabilizację, angażując służby. To jest gra w to, kto kogo ogra - powiedział na temat ostatnich pożarów w Polsce ekspert ds. bezpieczeństwa. Uznał również, że teraz Polska powinna szczególnie uważać na działania Rosji, której zależy na "sianiu zamętu społecznego".

gazeta.pl

2024-07-16

Zmiany w Trybunale Konstytucyjnym. Komisja sprawiedliwości zdecydowała ws. dwóch projektów

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka opowiedziała się za projektami ustaw dotyczących zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Możliwe, że posłowie będą nad nimi głosować w przyszłym tygodniu. Za projektem reform opowiedziało się 16 członków komisji, przeciw było pięć osób. Przepisy wprowadzające nowelizację ustawy poparło 15 posłów, a przeciwko również było pięciu.

gazeta.pl

2024-07-16

Bezprecedensowa sytuacja. Komisja Europejska bojkotuje prezydencję Węgier po podróżach Orbana

Szefowa Komisji Ursula von der Leyen podjęła bezprecedensową decyzję. Komisja Europejska bojkotuje węgierską prezydencję. Powodem są niezręczne wizyty premiera Węgier Viktora Orbana w Rosji i Chinach. Co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie przejmuje rotacyjną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Takie państwo przewodniczy wtedy posiedzeniom Rady na wszystkich szczeblach i dba o ciągłość prac UE. Z początkiem lipca przyszła kolej na Węgry.

gazeta.pl

2024-07-15

Dwoje zatrzymanych w aferze GetBack. Podejrzani są o szkodę na grubo ponad miliard złotych

CBA zatrzymało dwie kolejne osoby w aferze GetBack. Są podejrzane o szkodę na niemal 1,4 mld zł. W całej sprawie ucierpiały tysiące ludzi. "11 lipca 2024 r. na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, przy wsparciu Centralnego Biura Śledczego Policji, zatrzymali dwie osoby, przedstawicieli większościowego akcjonariusza spółki GetBack, reprezentujących Abris Capital Partners, z których jeden był także członkiem rady nadzorczej spółki" - czytamy w komunikacie prokuratury.

gazeta.pl

2024-07-15

Zaskakujące kulisy dymisji na szczytach armii. To dlatego odszedł gen. Rajmund Andrzejczak

— Po odprawie wszyscy wyszli w bardzo dziwnych nastrojach. Nietęgą minę miał zwłaszcza Rajmund Andrzejczak. Był jakiś taki zadumany, osowiały. Od razu to zauważyliśmy, bo to raczej witalny człowiek. Wtedy jakby zgasł. Tam musiało się coś wydarzyć — mówi oficer z Ministerstwa Obrony Narodowej. Poniżej publikujemy wstrząsający fragment książki pt. "Armia w ruinie". W rozmowach z dziennikarką Onetu Edytą Żemłą wojskowi ujawniają kulisy głośnych dymisji na szczytach armii oraz opowiadają, co działo się w czasach Antoniego Macierewicza i Mariusza Błaszczaka.

onet.pl

2024-07-14

Donald Trump postrzelony na wiecu

Donald Trump został ranny w prawdopodobnym zamachu na jego życie. W trakcie sobotniego wiecu w Pensylwanii w mieście Butler padły strzały, a republikański kandydat na prezydenta przewrócił się i został otoczony i ewakuowany przez agentów specsłużb. Snajper został już zastrzelony. Zginął jeszcze co najmniej jeden z uczestników wiecu, są też ranni w stanie krytycznym.

gazeta.pl

2024-07-13

To on stworzył GROM. Był idealnym dowódcą, ale budził kontrowersje

Był uznawany za ojca polskich komandosów. Miał ogromną siłę perswazji i był wręcz idealnym dowódcą. Słynął z ciętego języka. – Nie należał do dyplomatów – przyznaje Zbigniew Siemiątkowski, były szef Agencji Wywiadu. Bez ogródek mówił to, co myślał. 34 lata temu powstał GROM — jednostka wojsk specjalnych, której twórcą i pierwszym dowódcą był gen. Sławomir Petelicki. Generał słynął m.in. z tego, że bezgranicznie ufał swoim żołnierzom. [Śmierć generała Sławomira Petelickiego, która miała miejsce 12 czerwca 2012 r., nie została wyjaśniona. Śledczy bezrefleksyjnie przyjęli wersję o samobójstwie, ale nie potrafili jej przekonująco uzasadnić.]

onet.pl

2024-07-13

Na wakacje do wojska. MON szuka ochotników. Dobrze zapłaci

Ministerstwo Obrony w wakacje organizuje szkolenia pod hasłem "Wakacje z wojskiem". Za miesiąc szkolenia chętni mogą dostać nawet 6 tysięcy złotych. "Projekt wakacyjnej służby jest skierowany przede wszystkim do osób pełnoletnich w wieku 18-35 lat – szczególnie do tegorocznych maturzystów, studentów, osób w przerwie wakacyjnej oraz tych szukających pracy i zajęcia wakacyjnego. Służba w tym wypadku może stanowić alternatywę dla zwykłej pracy sezonowej" - czytamy na gov.pl.

gazeta.pl/

2024-07-13

Sejm odrzucił kontrowersyjną poprawkę Senatu. Ustawa o KRS czeka na ruch prezydenta

Sejm odrzucił kontrowersyjną poprawkę Senatu do ustawy o KRS, dzięki której do rady kandydować mogliby neosędziowie powołani na stanowisko po 2017 roku. Dalszy los ustawy, mającej na celu poprawić stan polskiego sądownictwa, pozostaje jednak niepewny. Wciąż może zawetować ją bowiem prezydent Andrzej Duda.

gazeta.pl

2024-07-12

Atak hakerów na stronę internetową Sejmu

Sejmowa witryna przestała działać ok. godziny 14, gdy posłowie głosowali nad projektami dotyczącymi aborcji. Przez długi czas nie można było z niej korzystać. Niedostępne były wyniki kolejnych sejmowych głosowań. Nie można było również sprawdzić harmonogramu prac i punktów obrad. Atak DDOS to forma agresji cybernetycznej, która polega na zablokowaniu dostępu do serwera lub usługi poprzez zalewanie go dużą liczbą fałszywych żądań. Żądania te są generowane przez wcześniej zainfekowane przez hakerów komputery.

onet.pl

2024-07-12

Przekop Mierzei Wiślanej. Prokuratura wszczęła śledztwo ws. działań byłego ministra w rządzie PiS

Najwyższa Izba Kontroli jeszcze w czerwcu złożyła zawiadomienie na prokuraturę, iż Marek Gróbarczyk, były minister gospodarki morskiej za kadencji PiS "nie poinformował Rady Ministrów, że wartość inwestycji wzrośnie o ponad 125 proc. (z 880 mln zł do niemal 2 mld zł) i tym samym planowany przekop Mierzei stracił uzasadnienie ekonomiczne".

gazeta.pl

2024-07-12

Afera Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Są pierwsze aresztowania. "Prokuratura obwinia ludzi Morawieckiego"

W materiałach operacyjnych Centralnego Biura Antykorupcyjnego z rozpracowywania układu w RARS opisano rolę Justyny G. "W ramach prowadzonych czynności służbowych przez funkcjonariuszy Delegatury CBA w Rzeszowie uzyskano informacje, z analizy których wynika między innymi, że Michał Kuczmierowski - prezes RARS, Paweł Pietrzak - Pełnomocnik Prezesa RARS ds. Zakupów, Justyna G. - Dyrektor Biura Zakupów RARS oraz inni pracownicy Agencji, wraz z pracownikami Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, realizują mechanizm przestępczy polegający na zlecaniu zakupu towarów i usług z wyłączaniem ustawy prawo zamówień publicznych, korzystając powszechnie z zapisów obejmujących jedynie sytuacje wyjątkowe". Śledczy mają planować kolejne zatrzymania w sprawie.

gazeta.pl

2024-07-12

Tusk ujawnia tajne informacje. "Prezydent wiedział od początku"

- Na początku maja służby przekazały prezydentowi Andrzejowi Dudzie i mnie notatkę, która podsumowała zasadnicze zastrzeżenia wobec pana (Tomasza - red.) Szatkowskiego - poinformował w Sejmie Donald Tusk. - Według ustaleń (SKW z 2019 roku - red.), panu Szatkowskiemu zarzucono nieprawidłowe obchodzenie się z dokumentami niejawnymi, kontakty z zagranicznymi służbami specjalnymi, uzyskiwanie nieuprawnionych korzyści majątkowych, a także opieranie się na sugestiach i inspiracjach zagranicznych firm przy sporządzaniu ważnych dokumentów państwowych dotyczących bezpośrednio bezpieczeństwa państwa. Mówimy o człowieku, który nie tylko miał dostęp, ale wykorzystywał ten dostęp do dokumentów o charakterze strategicznym, które wpływały na decyzję o zamówieniach na gigantyczną skalę. Wiedział o tym od początku pan prezydent - ujawnił Donald Tusk.

gazeta.pl

2024-07-12

Projekt ustawy o depenalizacji aborcji przepadł w Sejmie. Jak głosowali poszczególni posłowie?

Projekt ustawy o depenalizacji aborcji został odrzucony dzięki głosom posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego. W głosowaniu nie wzięli ponadto udział dwaj posłowie Polski 2050 oraz trzej posłowie Koalicji Obywatelskiej, których głosy mogły zapewnić większość koalicji rządzącej. Gazeta.pl dowiedziała się nieoficjalnie o przyczynach nieobecności jednego z polityków.

gazeta.pl

2024-07-11

Sprawozdania finansowe z wyborów. PKW odracza posiedzenie

Państwowa Komisja Wyborcza przekazała, że w sprawie sprawozdań finansowych partii trwała kilkugodzinna ożywiona dyskusja. Ostatecznie wydanie decyzji o przyznaniu subwencji zostało odroczone "z uwagi na konieczność uzupełnienia zgromadzonych materiałów w celu dokonania pogłębionej całościowej analizy". PiS otrzymuje obecnie 25,9 mln zł rocznie.

onet.pl

2024-07-11

Politycy PiS i Suwerennej Polski mogą stracić immunitety. Padły znane nazwiska. "To nie koniec"

Zgodnie z ustaleniami WP immunitety poselskie mogą stracić posłowie Dariusz Matecki z Suwerennej Polski oraz członkowie PiS Łukasz Mejza i Antoni Macierewicz. Pierwszy z polityków może go utracić w związku z aferą związaną z wykorzystywaniem środków z Funduszu Sprawiedliwości. Portal poinformował, że Matecki miał mieć wpływ na kilka fundacji, które były beneficjentami Funduszu. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Krajowa. Wątpliwości budziła też praca Mateckiego dla Lasów Państwowych, kontrolowanych przez Suwerenną Polskę.

gazeta.pl

2024-07-11

Miliony na remont rezydencji prezydenta. Nowy taras i podgrzewana woda w basenie

Rezydencja prezydenta w Juracie i inne obiekty na Helu będą remontowane. Tak wynika z zamowień publicznych. Na liście jest m.in. prestiżowa 35-metrowa Panorama, która otrzyma m.in. nowy taras. Z tej budowli można podziwiać widok na Zatokę Pucką. Kancelaria Prezydenta chce właśnie wpompować w prezydencką rezydencję sporo pieniędzy.

gazeta.pl

2024-07-10

Czternasta emerytura już niebawem.

Czternasta emerytura zostanie w tym roku wypłacona we wrześniu - podobnie jak rok temu. Trafi do emerytów i rencistów razem ze świadczeniem - jak zwykle nie trzeba składać żadnych dodatkowych wniosków. Z racji różnych terminów "tur" wypłat emerytur i rent możliwe, że pierwsza grupa zobaczy pieniądze jeszcze pod koniec sierpnia.

gazeta.pl

2024-07-09

Posłowie zapowiadają "ważny wniosek" ws. Ziobry. Chodzi o komisję ds. Pegasusa

"Pan Zbigniew Ziobro przesłał komisji kolejne zaświadczenie lekarskie. Jutro posiedzenie Komisji będzie zamknięte. Ważny wniosek ws. pana Ziobry przedstawimy jutro po Komisji" - zapowiedział na portalu X wiceprzewodniczący komisji Marcin Bosacki (KO). O jaki wniosek chodzi? Jak zapowiadała w rozmowie z Wp.pl Magdalena Sroka, mowa o wniosku do prokuratora generalnego Adama Bodnara o powołanie biegłego, który będzie mógł ocenić, kiedy będzie możliwe przesłuchanie Zbigniewa Ziobry.

gazeta.pl

2024-07-09

Prokuratura domaga się uchylenia immunitetu czterem sędziom. Wiemy, czego dotyczy śledztwo

Prokuratura Krajowa skierowała do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetu czterem sędziom. Wnioski prokuratury mają związek ze sprawą "ukrywania akt postępowań dyscyplinarnych". Chodzi o Michała Lasotę, Przemysława Radzika, Jakuba Iwańca i Piotra Schaba.

gazeta.pl

2024-07-09

Renata Gruszczyńska nowym prezesem MESKO

Gruszczyńska, jest menadżerem z 20-letnim doświadczeniem w administracji rządowej i samorządowej w zakresie zarządzania, rachunkowości, wdrażania planów strategicznych i projektów inwestycyjnych. Zajmowała kierownicze stanowiska w administracji, jak również w służbach mundurowych, w tym w Wojewódzkim Inspektoracie Transportu Drogowego w Kielcach. W latach 2022-2024 pełniła funkcję prezesa Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach, a wcześniej, od 2021. r. była prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach. Ukończyła studia magisterskie na kierunku zarządzanie, marketing, rachunkowość i kontroling na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz studia podyplomowe w zakresie rachunkowości i finansów na Politechnice Świętokrzyskiej, w zakresie energetyki w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu, w zakresie transportu i logistyki w Wyższej Szkole Handlowej w Kielcach i studia menadżerskie Master of Business Administration (MBA) na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

tvp.pl

2024-07-09

Umowy z fundacjami milionera od norek wypowiedziane po tekście Gazeta.pl. Miliony do zwrotu

Fundacje Szczepana Wójcika będą musiały zwrócić miliony złotych państwowych dotacji. Decyzję w tej sprawie podjęto po tym, jak Gazeta.pl ujawniła, że organizacje Wójcika - milionera zajmującego się m.in. hodowlą zwierząt na futra - otrzymały w sumie 5 milionów złotych na "edukację ekologiczną". W tym samym czasie te same fundacje rozprzestrzeniały dezinformację nt. klimatu i środowiska.

gazeta.pl

2024-07-08

Donald Tusk i Wołodymyr Zełenski podpisali polsko-ukraińską umowę o bezpieczeństwie

- Umówiliśmy się na sformowanie i szkolenie na terenie Polski ukraińskiego legionu ochotniczego - powiedział Wołodymyr Zełenski podczas konferencji z Donaldem Tuskiem. Prezydent Ukrainy i polski premier podpisali wspólną umowę o bezpieczeństwie i jednoznacznie potępili poniedziałkowy zmasowany atak na Ukrainę. Zełenski przekazał ponadto, że nie wiedział, iż Viktor Orban planuje wyprawę do Moskwy po wizycie w Kijowie. Premier Tusk dodał natomiast, że Polska chce uczestniczyć w odbudowie Ukrainy.

interia.pl

2024-07-06

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego kumulują urlopy. "Chcą dodatkowe pieniądze wyciągnąć"

Aż 14 z 15 członków Trybunału Konstytucyjnego ma zaległe, skumulowane urlopy, sięgające nawet 2020 r. Rekordziści, Michał Warciński i Stanisław Piotrowicz uzbierali po — odpowiednio — 128 i 125 niewykorzystanych dni wolnych. — Trudno mi sobie wyobrazić inny motyw niż to, jak chęć zdobycia dodatkowych pieniędzy — mówi Onetowi były wiceprezes TK prof. Stanisław Biernat. — To nieprzyzwoite — dodaje Wojciech Hermeliński, także sędzia TK w stanie spoczynku.

onet.pl

2024-07-05

Wulkan Etna na Sycylii się przebudził. Z krateru Voragine tryska lawa. Wyspę pokrył popiół. Z tego powodu zamknięto między innymi lotnisko.

Informacja własna

2024-07-04

PiS straci władzę w Małopolsce? Sensacyjne doniesienia przed szóstym głosowaniem. Jest nowe nazwisko

Wieczorem na kolejnej nadzwyczajnej sesji zbiera się sejmik województwa małopolskiego. Radni podejmą szóstą próbę wyboru marszałka. O tym, że czwartkowe głosowanie może być ostatnim, a PiS może stracić władzę w Małopolsce, informuje Onet. Z kolei z ustaleń Wprost wynika, że w walce o stanowisko pojawiło się nowe nazwisko. Wprost opublikował własne ustalenia. Wynika z nich, że Łukasz Kmita utracił poparcie prezesa PiS. "Jak udało nam się ustalić, sytuacja zmieniła się przed szóstym głosowaniem. Jarosław Kaczyński miał polecić Łukaszowi Kmicie, aby ten się wycofał, a kandydatem ma zostać Łukasz Smółka. Obecnego wicemarszałka mają poprzeć zarówno radni, którzy głosowali ‘za‘ Kmitą, jak i ‘buntownicy‘, którzy sprzeciwiali się woli władz partii"

gazeta.pl

2024-07-04

Lasy Państwowe wypowiedziały umowę Telusowi. "Samowola budowlana, trzy martwe konie"

Robert Telus musi oddać 15-hektarowy teren, który on i jego rodzina dzierżawią od Lasów Państwowych. Zdecydowano bowiem o wypowiedzeniu umowy byłemu ministrowi rolnictwa. Szef Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi Jacek Chudy przekazał w rozmowie z dziennikiem, że teren był użytkowany niezgodnie z przeznaczeniem. - Samowola budowlana, którą już usunięto, bezumowne korzystanie z części ziemi, trzy martwe konie wykryte podczas kontroli - podkreślił.

gazeta.pl

2024-07-04

Małgorzata Manowska nie dostanie setek tysięcy złotych. Jest decyzja sądu

W czwartek Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił pozew Małgorzaty Manowskiej, pierwszej prezes Sądu Najwyższego, o dodatkowe wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP) — podała "Rzeczpospolita". Manowska domagała się blisko 400 tys. zł od państwa, ale sąd uznał jej roszczenia za bezzasadne.

onet.pl

2024-07-03

"Francja zasługuje na to, abyśmy się nie wahali". Decyzja obozu Emmanuela Macrona i lewicy doprowadzi skrajną prawicę do szału

Politycy z obozu Macrona i kandydaci zjednoczonej lewicy zaciskają zęby i decydują się na nietypowy sojusz, który jeszcze niedawno byłby nie do pomyślenia. Są gotowi poświęcić bardzo wiele, by nie dopuścić do rządów nacjonalistów. Powtarza się scenariusz sprzed ponad dwóch dekad, gdy tzw. kordon sanitarny zamknął Jeanowi-Marie Le Penowi drzwi do Pałacu Elizejskiego. Tym razem współpraca lewicy i centrum może pokrzyżować plany jego córki, która uwierzyła, że zwycięstwo jest w zasięgu ręki.

onet.pl

2024-07-03

Afera wokół Lasów Państwowych. Do ziobrystów miał płynąć strumień pieniędzy. Ujawniono dwa mechanizmy

W trakcie kampanii przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi politycy Suwerennej Polski często przyjeżdżali do gmin i powiatów, które dostały dofinansowanie na remont czy budowę drogi. Ziobryści fotografowali się z kartonami, na których były wypisane kwoty dofinansowań i udzielali w lokalnych mediach wypowiedzi na temat dotacji, nawet jeśli nie mieli wpływu na ich przyznanie. Drugim źródłem finansowania Suwerennej Polski opisywanym przez "Gazetę Wyborczą" miały być środki Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych. Poinformowano, że pieniądze z CILP były przeznaczane na organizację lokalnych imprez, w których brali udział ziobryści.

gazeta.pl

2024-07-03

Mapy Google i Tłumacz. Duże zmiany w aplikacjach giganta z USA. Jest śląski, którego nie chciał Duda

Google wprowadził ponad 100 nowych języków do Tłumacza. To największa taka aktualizacja w historii usługi. Jednocześnie jednak media dotarły do informacji, że z Google Maps znika funkcja obserwowania ulubionych miejsc.

gazeta.pl

2024-07-02

Miliony z państwowej kasy dla milionera od futer. A obok loga państwowej instytucji - dezinformacja

Za rządów Zjednoczonej Prawicy fundacje Szczepana Wójcika dostały z budżetu państwa miliony złotych na kampanie ekologiczne. Po zmianie władzy pieniądze wciąż do nich płyną. Tymczasem Wójcik rozkręca antyunijne protesty i szerzy dezinformację związaną ze zmianami klimatu. Obok widnieje logo państwowej instytucji.

gazeta.pl

2024-07-02

List Kaczyńskiego może słono kosztować PiS. Będzie zawiadomienie do PKW. "Ewidentny dowód"

Ujawniony przez dziennikarzy list Jarosława Kaczyńskiego do Zbigniewa Ziobry może być dowodem na to, że Suwerenna Polska wykorzystywała środki z Funduszu Sprawiedliwości do finansowania kampanii wyborczej - twierdzą politycy Koalicji Obywatelskiej, którzy zapowiedzieli złożenie w tej sprawie zawiadomienia do PKW. Może to zakończyć się nakazem zwrotu subwencji przez partię, a są to miliony złotych. - Uważam, że obawy PiS są uzasadnione - ocenił Wojciech Hermeliński, były szef PKW.

gazeta.pl

2024-07-02

Kłopoty członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dyscyplinarki i groźba wydalenia z zawodu

Ministerstwo Sprawiedliwości bierze się za rozliczanie członków niekonstytucyjnej, upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa. Właśnie powołany został specjalny rzecznik dyscyplinarny, tzw. ad hoc. Został nim sędzia z Wrocławia, karnista Cezariusz Baćkowski, który zbada postępowanie członków Rady — ustalił Onet. Jeśli zdecyduje się wszcząć wobec nich postępowania dyscyplinarne, a sąd dyscyplinarny uzna, że popełnili oni poważne delikty dyscyplinarne, konsekwencją może być nawet wydalenie z zawodu sędziego.

onet.pl

2024-07-01

Donald Tusk otworzył delegaturę ABW w Rzeszowie

Od 1 lipca 2024 r., w związku z decyzją premiera Donalda Tuska, zmieniła się struktura terenowa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Przywrócone zostały delegatury ABW w Bydgoszczy, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Radomiu, Rzeszowie, Szczecinie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Na Podkarpaciu wydziały ABW będą również w Krośnie i Przemyślu.

krosno112.pl

2024-07-01

Jest decyzja sądu. Chodzi o nielegalne "domki covidowe" w Mechelinkach

Sąd w Gdańsku orzekł o oddaleniu skarg inwestora na decyzje Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Gdańsku. Tzw. domki covidowe należy rozebrać na koszt inwestora i przywrócić ich teren do stanu sprzed rozpoczęcia robót budowlanych.

gazeta.pl

2024-07-01

Protesty po wyborach we Francji i zwycięstwie Le Pen. W Paryżu zapłonęły barykady. "Faszyści precz!"

Tysiące osób wyszły na ulice Paryża po ogłoszeniu sondażowych wyników pierwszej tury wyborów parlamentarnych we Francji. Wynika z nich, że po raz pierwszy w historii tego kraju wygrało skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe. Partia Marine Le Pen uzyskała 34 procent poparcia.

gazeta.pl

2024-07-01

Orban łączy siły z partiami z dwóch krajów. Powstała nowa frakcja w Parlamencie Europejskim

- Rozpoczyna się nowa era - ogłosił w niedzielę 30 czerwca w Wiedniu premier Węgier Viktor Orban, ogłaszając współpracę polityczną z Herbertem Kicklem, przewodniczącym Wolnościowej Partii Austrii, oraz Andrejem Babisem, byłym szef czeskiego rządu i liderem ugrupowania ANO. Węgierski premier zapowiedział, że nowa formacja polityczna wkrótce stanie się największą frakcją europejskiej prawicy.

gazeta.pl

2024-07-01

Francuzi zdecydowali. Znamy wyniki exit poll

Pierwszą turę niedzielnych przedterminowych wyborów parlamentarnych we Francji wygrało Zjednoczenie Narodowe z wynikiem 34,2 proc. — wynika z danych exit poll pracowni Ifop Opinion dla stacji TF1. Na drugim miejscu znalazł się Nowy Front Ludowy, na który głos oddało 29,1 proc. wyborców. Na ostatnim stopniu podium uplasowała się partia Odrodzenie prezydenta Emmanuela Macrona z wynikiem 20 proc. Przywódczyni Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen oceniła, że "zdecydowała demokracja".

onet.pl

2024-06-30

Jak wzbogacili się europosłowie? W ciągu ostatnich 5 lat przybyło im aut i domów

Każdy poseł do Parlamentu Europejskiego ma obowiązek składać oświadczenie majątkowe. Kancelaria Sejmu opublikowała na swojej stronie oświadczenia polskich polityków, którzy w latach 2019-2024 pełnili mandat w Parlamencie Europejskim. Wielu z nich w ciągu tych pięciu lat znacznie powiększyło swoje majątki. Eurodeputowani w czasie trwania kadencji nabyli kolejne nieruchomości, zakupili samochody czy nawet warte kilka tysięcy kolekcje biżuterii, obrazów lub torebek.

gazeta.pl

2024-06-29

Ostatnie godziny przed wyborami we Francji. Narodowcy idą po zwycięstwo. Szykuje się wysoka frekwencja

We Francji trwa cisza wyborcza przed niedzielną pierwszą turą wyborów parlamentarnych. Ostatnie sondaże wskazują na pewną wygraną narodowców, co byłoby bezprecedensowym wydarzeniem w historii Francuskiej Republiki. Pod znakiem zapytania stoi jednak kwestia ewentualnej większości. To, co wydaje się pewne, to wysoka frekwencja.

gazeta.pl

2024-06-29

Zastępca Szymona Hołowni odchodzi z władz Polski 2050

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że jego pierwszy zastępca Michał Kobosko, który został wybrany na europosła, zrezygnował ze stanowiska w partii. Zastąpi go Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

onet.pl

2024-06-28

"Dobry Start". Od 1 lipca będzie można składać wnioski. ZUS: Warto się pospieszyć

Wnioski o wypłatę świadczenia "Dobry Start" będzie można składać już od poniedziałku 1 lipca. Jednorazowe świadczenie w wysokości 300 złotych można przeznaczyć na zakup przedmiotów niezbędnych dziecku do rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

gazeta.pl

2024-06-27

"Prognozy grozy" nie takie straszne? Za prąd zapłacimy znacznie mniej. O co chodzi z podwyżkami?

"Prognozy grozy", którymi straszeni są Polacy, w większości przypadków nie odzwierciedlają realnych należności za energię elektryczną. Od 2023 roku ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych pozostają zamrożone na poziomie z 2021 roku, który w przypadku większości gospodarstw wynosi 51 groszy za kilowatogodzinę (kWh), nie wliczając w to opłaty za dystrybucję. Od 1 lipca, jak przypomniała "Gazeta Wyborcza", ceny energii nadal pozostaną zamrożone, ale na poziomie 61 groszy za kWh, co stanowi podwyżkę o około 20 proc. Nowy rząd zdecydował się na kontynuowanie mrożenia cen. Wprowadzono także bon energetyczny dla najbiedniejszych gospodarstw domowych. Prezydent podpisał ustawę 13 czerwca, przez co zmiana weszła w życie zbyt późno, aby spółki energetyczne mogły dokonać nowych prognoz, zgodnych z aktualnymi przepisami. W związku ze zbyt późnym uchwaleniem ustawy, wśród odbiorców prądu pojawił się chaos.

gazeta.pl

2024-06-27

O ile podrożeje gaz od lipca. URE zatwierdził taryfę

Od 1 lipca br., gdy przestaje obowiązywać zarmożenie cen energii, cena gazu dla gospodarstw domowych wyniesie w przypadku taryfy PGNiG Obrót Detaliczny 239 zł/MWh. Oznacza to, że przeciętny odbiorca zapłaci za rachunek za gaz średnio o 20 proc. więcej - wylicza URE. Stawka będzie obowiązywać do końca czerwca 2025 r. Nowe taryfy zostały określone przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

interia.pl

2024-06-27

Tarcia w Brukseli z powodu Orbána. PiS zbojkotował spotkanie prawicowej frakcji

Politycy PiS-u domagają się przyjęcia do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Węgrów z partii premiera Viktora Orbána. Dlatego zbojkotowali środowe spotkanie grupy w Brukseli. Odmiennego zdania są Włosi na czele z premierką Giorgią Meloni, którzy stanowią największą grupę w prawicowej frakcji EKR. W tle sporu są również posłowie z Rumunii i Francji.

gazeta.pl

2024-06-26

Kiedy Polska przystąpi do strefy euro?

Gdy spełni 4 warunki, które dotyczą: stabilnych cen - stopa inflacja nie może być wyższa niż 1,5 pkt proc. od średniego poziomu cen, który oblicza się dla trzech państw w strefie euro z najniższą inflacją; długotrwałej równowagi finansów publicznych - państwo nie może być objęte procedurą nadmiernego deficytu (19 czerwca Komisja Europejska objęła Polskę tą procedurą); stabilnego kursu walutowego - państwo musi od co najmniej dwóch lat uczestniczyć w mechanizmie kursowym ERM II; stabilnych długoterminowych stóp procentowych - stopy te nie mogą być większe niż dwa punkty procentowe od średniej, którą oblicza się dla trzech państw w strefie euro z najniższymi stopami. Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że obecnie Polska nie spełnia żadnego z warunków

gazeta.pl

2024-06-26

Ministerstwo Kultury pod lupą prokuratury. Siedem osób usłyszało zarzuty

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali siedem osób w śledztwie dotyczącym powoływania się na wpływy w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz innych przestępstw o charakterze korupcyjnym – poinformowała Prokuratura Krajowa. Jak podaje RMF FM, wśród zatrzymanych jest Ryszard S., brat byłego wiceministra kultury Jarosława Sellina. Prokuratura informuje, że trafił on do aresztu.

onet.pl

2024-06-26

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2024. Najlepsze uczelnie w Polsce

Wyniki jubileuszowego 25. Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024. W tym roku najlepszy okazał się Uniwersytet Warszawski. Tuż za nim znalazł się Uniwersytet Jagielloński, a na 3. miejscu Politechnika Warszawska.

bryk.pl

2024-06-25

Mija 26 lat od zabójstwa gen. Marka Papały. Odpowiedzialni za zbrodnię nadal nie są znani

Policja z Podkarpacia uczciła 26. rocznicę śmierci byłego Komendanta Głównego Policji generała Marka Papały. Zastrzelony w 1998 roku generał pochodził z miejscowości Pruchnik. Zginął w Warszawie, przed blokiem, w którym mieszkał. Przez ponad ćwierć wieku nie skazano winnych zabójstwa, ani nawet nie stwierdzono, kto za nie odpowiadał.

gazeta.pl

2024-06-25

Orlen wynajął detektywów do inwigilacji za 3 mln zł.

Dwie firmy detektywistyczne miały prowadzić inwigilację na zlecenie Orlenu. Spółka miała zapłacić za usługi prawie 3 mln zł. Jedną z osób inwigilowanych miał być ówczesny prezes KGHM Tomasz Zdzikot.

gazeta.pl

2024-06-25

Czarna dziura w NFZ. Może zabraknąć 160 mld zł. "Kolejny trup po rządzie PiS"

"W 2023 roku Narodowy Fundusz Zdrowia wykorzystał jednorazowo prawie wszystkie rezerwy, które kumulowały się w trakcie pandemii w latach 2020-2022. Doprowadziło do tego m.in. wprowadzenie zmiany w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty w listopadzie 2022 r., która przeniosła ciężar finansowania wielu zadań z budżetu państwa do Narodowego Funduszu Zdrowia" - podaje serwis rynekzdrowia.pl

gazeta.pl

2024-06-23

Brąz Ligi Narodów dla polskich siatkarek!
Ograły Brazylię i powtórzyły sukces sprzed roku

Polska wygrała z Brazylią 3:2 w meczu o trzecie miejsce Ligi Narodów siatkarek rozegranym w Bangkoku. Obie drużyny stworzyły bardzo dobre i emocjonujące widowisko. Reprezentacja Polski powtórzyła sukces z poprzedniego sezonu i po raz drugi w historii wywalczyła brązowy medal VNL.
Polska – Brazylia 3:2 (25:21, 26:28, 25:21, 19:25, 15:9)

polsatsport.pl

2024-06-23

Ceny prądu i gazu. URE podał prognozy

W połowie czerwca Andrzej Duda podpisał ustawę o bonie energetycznym. Ustawa wprowadza w okresie od lipca do grudnia 2024 r. cenę maksymalną za energię elektryczną na poziomie 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych. Urząd Regulacji Energetyki szacuje, że od 1 lipca rachunki za energię elektryczną wzrosną o ok. 30 zł miesięcznie, pod warunkiem że zużycie prądu nie przekroczy 2 MWh. "Przewidujemy, że cena gazu dla gospodarstw domowych w nowej taryfie dla największego sprzedawcy gazu w Polsce, czyli PGNiG Obrót Detaliczny, może być o około 30 zł/MWh wyższa niż obecna cena zamrożenia" - pisze URE w komunikacie.

gazeta.pl

2024-06-22

Czystki w Orlenie. Zwolniono setki ludzi Obajtka. Trwa polowanie na "awatary"

Odkąd Ireneusz Fąfara został prezesem Orlenu, w spółce zwolniono już 450 osób - podaje money.pl. Spółka ma również szukać pracowników, którzy pobierają wynagrodzenie i nie przychodzą do pracy.

gazeta.pl

2024-06-22

Zatrważające wyniki audytu w Lasach Państwowych. Ludzie Ziobry wyprowadzili kolejne miliony

Lasy Państwowe przedstawiły wyniki audytu, zgodnie z którymi w latach 2020-2023 budżet centrum informacyjnego wyniósł ponad 26 milionów złotych. Środki te były wydatkowane głównie na media prawicowe, w tym TVP oraz spółki grupy Polska Press. Z budżetu finansowana miała być także część kampanii polityków Suwerennej Polski. - Do prokuratury skierowano zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa obejmujące 11 osób - ogłosiła dyrekcja Lasów Państwowych.

gazeta.pl

2024-06-21

News dla wszystkich miłośników kopanej.
Siatkarze:
3:0 z Argentyną - po godzinie idziemy pod prysznic.
Siatkarki:
3:2 z jedną z najlepszych drużyn na świecie - Turcią i awans do półfinału VNL

Argentyna poszła w tango? Polacy zatańczyli z nimi, jak chcieli! To o polskich siatkarzach.
Polska reprezentacja pań wygrała z Turcją 3:2 w ćwierćfinale Ligi Narodów siatkarek rozegranym w Bangkoku. Polki wyeliminowały obrońcę tytułu, a w sobotnim półfinale zagrają z reprezentacją Włoch. To o polskich siatkarkach.
Zapraszamy na strony Polsatu Sport.

polsatsport.pl

2024-06-21

Bałkany bez prądu. Doszło do poważnej awarii sieci energetycznej.

Na Bałkanach doszło do potężnej awarii sieci energetycznej. Prądu nie ma w części Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Albanii oraz Czarnogóry. Kłopoty pojawiły się w dniu, gdy przez Bałkany przetacza się fala upałów.

gazeta.pl

2024-06-21

Co jest, a czego nie ma w dyrektywie budynkowej?

Ostatnio wokół unijnych przepisów narosło wiele mitów, a politycy manipulowali i wykorzystywali je do straszenia w kampanii wyborczej. Nie ma "wywłaszczeń", "wyrzucania z domów" ani "wyrywania nowych okien". Zaktualizowana dyrektywa budynkowa już obowiązuje (od końca maja), ale na razie jej skutki nie są dla nas odczuwalne. To dlatego, że dyrektywa jest typem europejskich przepisów, które nie obowiązują nas bezpośrednio, a muszą zostać "przełożone" na krajowe prawo. To oznacza dwie rzeczy. Po pierwsze - jest czas, zanim te przepisy zaczną obowiązywać (kraje powinny wprowadzić je do swojego prawa w ciągu dwóch lat). Po drugie - daje to pewną dowolność tego, jak w praktyce prawo będzie wyglądało w każdy kraju. Dyrektywa wyznacza cele, zaś polski rząd będzie teraz tworzył konkretne środki, dzięki którym mają zostać zrealizowane.

gazeta.pl

2024-06-21

Trzy nowe świadczenia dla rodziców. Wchodzą w życie jeszcze w tym roku

Wnioski w sprawie projektu "Aktywny rodzic" będzie można składać od 1 października 2024 roku. O podpisaniu ustawy, która ma wspierać rodziców, poinformowała Kancelaria Prezydenta. Projekt przewiduje wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Należy przy tym podkreślić, że na to samo dziecko za dany miesiąc może przysługiwać tylko jedno świadczenie.

gazeta.pl

2024-06-21

Wielka Brytania: pierwsze wybory po brexicie.

Konserwatywny premier - David Cameron - rozpisał brexitowe referendum. Konserwatywny premier - Boris Johnson - finalnie wyprowadził kraj z Unii Europejskiej. I konserwatywny premier - Rishi Sunak - za chwilę w niesławie odda władzę. Wybory w Wielkiej Brytanii odbędą się 4 lipca. Sprawy przybrały taki obrót, że blisko połowa Brytyjczyków chciałaby dzisiaj wrócić do Unii. Ale żadna z dwóch największych partii - czyli ani Partia Pracy, ani Partia Konserwatywna - nie ma takich planów.

gazeta.pl

2024-06-21

Tusk laureatem prestiżowej nagrody. Doceniony za "przywracanie demokracji"

Donald Tusk został ogłoszony laureatem dorocznej nagrody przyznawanej przez londyński Chatham House, czyli jeden z najważniejszych think tanków zajmujących się sprawami międzynarodowymi. Gremium uznało, że szef polskiego rządu "odegrał niezwykłą rolę w obronie demokratycznych wartości Unii Europejskiej" oraz doceniło "zaangażowanie w przywracanie demokracji w Polsce". Premier ma osobiście odebrać nagrodę w lipcu. Według najnowszego sondażu Tusk jest najlepiej ocenianym członkiem rządu.

interia.pl

2024-06-19

Andrzej Duda wręczył nominacje sędziowskie. Wśród powołanych sędziów Mikołaj Pawlak

Mikołaj Pawlak został w środę (19 czerwca powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Skierniewicach. Wniosek o powołanie Pawlaka Krajowa Rada Sądownictwa skierowała do Dudy już w październiku 2018 r., jednak w listopadzie tego samego roku Pawlak został wybrany przez posłów PiS na Rzecznika Praw Dziecka. Funkcję tę pełnił do grudnia 2023 r.

gazeta.pl

2024-06-19

Komisja Europejska ogłosiła ważny krok. Dotyczy Polski i kilku innych państw

Komisja Europejska zapowiada procedurę nadmiernego deficytu wobec siedmiu krajów, w tym Polski. Powodem jest przekroczenie dopuszczalnego poziomu 3 proc. PKB. W środę KE opublikowała raporty dotyczące sytuacji gospodarczej w poszczególnych krajach. Polska znalazła się w tej grupie z deficytem wynoszącym 5,1 proc. za 2023 r. Publikacja raportu przez Komisję Europejską to pierwszy krok na drodze do objęcia Polski procedurą nadmiernego deficytu. Oznacza ona ścisły monitoring przez Brukselę sytuacji finansowej i wydatków kraju. W najbliższy piątek KE wyśle do Warszawy rekomendacje sugerujące działania, które mają doprowadzić do poprawy sytuacji finansów publicznych.

gazeta.pl

2024-06-18

Fundusz Patriotyczny pod lupą NIK. Jest zawiadomienie do prokuratury

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) w swoim najnowszym raporcie ujawnia niepokojące nieprawidłowości w zarządzaniu Funduszem Patriotycznym. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zostało złożone do prokuratury.

onet.pl

2024-06-18

Nowacka: Mam już odzyskanych 11 milionów z inwestycji pana Czarnka. Chodzi o program "willa plus"

- Mam już odzyskanych 11 milionów złotych z różnych inwestycji pana Czarnka, w tym "willi plus" - przekazała ministerka edukacji Barbara Nowacka. W kwietniu Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło wstępny raport, w którym wykazano nieprawidłowości w funkcjonowaniu programu "willa plus", gdy szefem resortu był Przemysław Czarnek. Na realizację przedsięwzięcia wydano 40 milionów złotych.

gazeta.pl

2024-06-18

Jest zawiadomienie ws. podkomisji smoleńskiej. "Trafiliśmy na bardzo ciekawe dowody"

Prokuratura podjęła śledztwa po zawiadomieniu dotyczącym działań podkomisji Antoniego Macierewicza - poinformował Cezary Tomczyk. Polityk wskazał, że zawiadomienie dotyczy niszczenia dowodów oraz niszczenia wraku Tupolewa. - Rozpoczęły się dwa śledztwa

gazeta.pl

2024-06-18

Kolejne miliony do zwrotu. Audyt dotacji w instytucji założonej przez PiS

Narodowy Instytut Wolności dokonał szczegółowych kontroli dotacji udzielonych stowarzyszeniom i fundacjom. Jak przekazano, audyt wykazał nieprawidłowości. Oznacza to, że część z dotowanych organizacji musi zwrócić publiczne środki - na razie to 2,2 mln zł. Instytucja została założona przez Prawo i Sprawiedliwość w 2017 roku.

interia.pl

2024-06-18

Afera paszportowa w Inowrocławiu. Dwóch urzędników z zarzutami

Katowicka prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie Terenowego Punktu Paszportowego w Inowrocławiu. Postępowanie wykazało poważne nieprawidłowości w funkcjonowaniu placówki w latach 2018-2022. Dwóch pracowników punktu usłyszało zarzuty poświadczenia nieprawdy. Jeden z nich przebywa w areszcie. Mężczyźni wydawali paszporty na fałszywe nazwiska osobom związanym ze światem przestępczym. Od 1 lipca placówka w Inowrocławiu zostanie czasowo zamknięta. Dwóch pracowników tamtejszej placówki w latach 2018-2022 miało fałszować dokumenty, co pozwalało swobodnie przekraczać granice osobom poszukiwanym za najwyższe przestępstwa. Do tej pory potwierdzono osiem „lewych" paszportów. Badanych jest 8 tys.

tvp.pl

2024-06-17

Bunt w spółkach. Polska Fundacja Narodowa nie dostała wszystkich przelewów

Polska Fundacja Narodowa (PFN) powstała na przełomie 2016 i 2017 roku za rządów Zjednoczonej Prawicy i zasłynęła z zakupu jachtu "I love Poland". Do funduszu założycielskiego fundacji, wynoszącego 97,5 mln zł, dołożyło się 17 spółek Skarbu Państwa. Ale po zmianie władzy w Polsce część spółek postanowiła wstrzymać wpłaty. W tym roku spółka Polskie Koleje Państwowe nie przekazywały i nie planują przekazywać środków finansowych [chodzi o 2,5 mln zł - przyp. red.] na rzecz Polskiej Fundacji Narodowej" - powiadomił rzecznik prasowy PKP SA Michał Stilger. Przelewu dla PFN nie wykonały również: Polska Grupa Zbrojeniowa (kwota 3,5 mln zł), Giełda Papierów Wartościowych (1,5 mln zł), Grupa Azoty (3,5 mln zł) i Enea (3,5 mln zł). Enea stwierdziła, że "nie jest zobowiązana do dokonywania wpłat na działalność fundacji oraz kwestionuje m.in. sposób wydatkowania przez Fundację środków finansowych przekazywanych przez Fundatorów, w tym Eneę.

gazeta.pl

2024-06-17

Paszport możesz wyrobić w 15 minut na lotnisku. Te warunki trzeba spełnić

Warszawskie Lotnisko Chopina daje podróżnym możliwość wyrobienia tymczasowego paszportu od ręki. Na rządowym portalu gov.pl dowiadujemy się jednak, że jeśli termin naszego wyjazdu się zbliża i dokumentu potrzebujemy na już, możemy ubiegać się o tymczasową opcję. Paszport taki kosztuje zaledwie 30 złotych i można go wyrobić m.in. na Lotnisku Chopina. Paszport jest wydawany na podstawie biletu lotniczego i dokumentu potwierdzającego tożsamość, na okres podróży odpowiadający wymogom danego kraju. Wniosek w punkcie na Lotnisku Chopina można złożyć najprędzej na dwa dni robocze przed planowanym wylotem w strefie ogólnodostępnej C budynku w Terminalu A. Co ważne, pasażerowie mogą ubiegać się o wydanie paszportu tymczasowego na lotnisku w przypadku zgubienia lub nie zabrania ze sobą paszportu/dowodu osobistego, posiadania paszportu lub dowodu osobistego, który utracił ważność oraz nieodebrania paszportu biometrycznego z urzędu.

gazeta.pl

2024-06-15

Małgorzata Manowska ma kłopoty. Pierwsza prezeska SN z zarzutami dyscyplinarnymi

Rzecznik dyscyplinarny Sądu Najwyższego postawił pierwszej prezesce SN Małgorzacie Manowskiej zarzut obrazy przepisów prawa i naruszenia godności sędziego - podaje "Gazeta Wyborcza". Sprawa ma związek z głosowaniami w Kolegium SN. Manowska brak oddania głosów przez niektórych sędziów traktowała jako głosy wstrzymujące.

gazeta.pl

2024-06-15

Były senator PiS-u Waldemar Bonkowski ma trafić do więzienia za znęcanie się nad psem, a wciąż jest na wolności.

Ponad miesiąc temu kościerzyńska policja dostała nakaz doprowadzenia byłego senatora PiS Waldemara Bonkowskiego do więzienia. Były polityk został skazany za znęcanie się nad swoim psem ze szczególnym okrucieństwem. Do teraz funkcjonariuszom nie udało się znaleźć Bonkowskiego. - Najwyraźniej nie było mnie w domu. Teraz też mnie nie ma. Jestem w sanatorium - stwierdził w rozmowie z Radiem Gdańsk.

gazeta.pl

2024-06-15

Ważne stanowisko dla Polaka w NATO. Wybrali go w tajnym głosowaniu

Sztab Generalny Wojska Polskiego poinformował, że generał brygady Krzysztof Kociuba został wybrany przez Komitet Wojskowy Sojuszu na stanowisko szefa sztabu Agencji Łączności i Informatyki NATO. W tajnym głosowaniu uczestniczyli przedstawiciele 32 państw członkowskich Sojuszu. W konkursie, oprócz polskiego generała, startowali także generałowie z Holandii, Francji i Włoch. Trzyletnia kadencja gen. Krzysztofa Kociuby rozpocznie się w marcu 2025 roku. Będzie to pierwszy polski generał na tym stanowisku.

gazeta.pl

2024-06-14

Sejm znowelizował Kodeks wyborczy. Będzie można głosować korespondencyjnie. Jest jednak wyjątek

Przygotowane przez Koalicję Obywatelską przepisy wprowadzają możliwość głosowania korespondencyjnego dla wszystkich wyborców w kraju i za granicą w wyborach parlamentarnych i prezydenckich. W wyborach samorządowych korespondencyjnie będą mogli głosować jedynie wyborcy z niepełnosprawnością oraz ci, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończyli 60 lat. Oprócz tego, w okręgach zagranicznych będą tworzone specjalne komisje przeznaczone do głosowania korespondencyjnego.

gazeta.pl

2024-06-14

Kajdanki Donalda Tuska

- W czasie rządów PiS Żandarmeria nakładała zatrzymanym żołnierzom kajdanki ponad PIĘĆSET razy. Nikt się nie oburzał, nie było sensacyjnych artykułów, nie żądano dymisji Ministra Obrony, prezydent nie zwoływał Rady Bezpieczeństwa. Intrygujące. - Donald Tusk

Informacja własna

2024-06-14

Burzliwa debata w Sejmie ws. ustawy o handlu w niedziele

W Sejmie odbyło się w czwartek pierwsze czytanie projektu ustawy liberalizującej zakaz handlu w niedzielę. Przedstawił go w imieniu wnioskodawców poseł Ryszard Petru z Polski 2050. Głosowanie w sprawie dalszych prac nad projektem ustawy dotyczącym niedzieli handlowych autorstwa Polski 2050 odbędzie się na kolejnym posiedzeniu Sejmu, czyli w ostatnim tygodniu czerwca. Zgodnie z projektem handel będzie możliwy w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca. Pracownicy mieliby otrzymywać również podwójne wynagrodzenie i dzień wolny w tygodniu.

gazeta.pl

2024-06-13

Małgorzata Manowska podjęła decyzję ws. składu TS. "Krzykliwie się tego domagali"

Składy orzekające w sprawach wnoszonych do Trybunału Stanu będą wyznaczane przez przewodniczącego tego organu, którym jest I prezes SN, w oparciu o wyniki przeprowadzonego wcześniej losowania - wynika z zarządzenia przewodniczącej Trybunału Małgorzaty Manowskiej. Wcześniej grupa sędziów domagała się, by składy orzekające były losowane, a nie wyznaczane. Jak dodano zarządzenie przewodniczącej TS "wychodzi naprzeciw postulatom grupy członków Trybunału Stanu formułowanym przez nich w pismach kierowanych do Przewodniczącego TS i szeroko - choć nie zawsze w sposób rzetelny - relacjonowanych w mediach".Zapewniono, że po wydaniu tego zarządzenia, składy orzekające Trybunału Stanu - formalnie wyznaczane przez przewodniczącą TS na podstawie dotychczas obowiązującego Regulaminu TS - będą odzwierciedlały wyniki losowania, które będzie poprzedzać to wyznaczenie.

interia.pl

2024-06-13

Sędziowie Trybunału Stanu piszą do Dudy i Tuska ws. Manowskiej. Zawiadamiają też prokuraturę

Sędziowie Trybunału Stanu zawiadamiają prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu, ministra sprawiedliwości oraz prokuratora krajowego w sprawie Małgorzaty Manowskiej. Ta, zdaniem autorów pisma, stojąc na czele Trybunału Stanu, nie wykonuje konstytucyjnego obowiązku zwołania pełnego składu organu.

gazeta.pl

2024-06-12

Kandydaci na kandydatów na prezydenta. Ruszyła karuzela z nazwiskami.

Zdecydowany faworyt po stronie koalicji rządzącej i kilka nazwisk, czasem zaskakujących, po stronie opozycji - tak ponad rok przed wyborami prezydenckimi w Polsce, wygląda sytuacja prawdopodobnych kandydatów, którzy zastąpią Andrzeja Dudę w Pałacu Prezydenckim. Rafał Trzaskowski (30.4%) zostawia konkurentów z KO, Trzeciej Drogi i Lewicy daleko w tyle, a prawica szuka i typuje Mateusza Morawieckiego, Jacka Siewierę lub Dorotę Gawryluk

gazeta.pl

2024-06-12

Saudyjczycy chcą mieć stacje paliw w Polsce.

Aramco Fuels Poland (AFP) skierowało do niezależnych stacji paliw w Polsce ofertę programu partnerskiego "Energia paliw". Jego celem ma być "stworzenie sieci dystrybucyjnej zapewniającej potencjalnym nabywcom paliw łatwiejszy dostęp do paliw". Koncern zachęca stacje do udziału w programie, ale zastrzega, że warunkiem uczestnictwa jest zakup paliw wyłącznie od Aramco Fuels Poland. "Na stacji paliw nie mogą być wykorzystywane ani promowane paliwa innych marek" - podkreśla Aramco Fuels Poland w regulaminie. Czytamy również, że organizator programu "zapewnia paliwa wysokiej jakości, zastrzegając sobie wyłączność dostaw". Kolejnym warunkiem jest uczestnictwo w programie przez co najmniej trzy lata w możliwością przedłużenia współpracy.

gazeta.pl

2024-06-12

KO drugą siłą w kluczowej frakcji w PE. Donald Tusk ujawnia, co teraz zrobi

Polscy europosłowie będą stanowić drugą siłę w największej frakcji w PE, czyli Europejskiej Partii Ludowej. Znajdzie się w niej aż 21 polityków Koalicji Obywatelskiej (wcześniej było ich 15) oraz dwóch europosłów z Polskiego Stronnictwa Ludowego. W związku z tym premier Donald Tusk nie ukrywa, że polska delegacja będzie chciała mieć wpływ na trzy kluczowe obszary. - Będę się absolutnie upierał, że to Polska musi mieć wpływ na bezpieczeństwo, bezpieczeństwo energetyczne i bliskie sąsiedztwo. Będziemy budowali wpływy Polski w tych dziedzinach - oznajmił Donald Tusk i dodał, że musi to być skoordynowane z pracą całego rządu, wymiaru sprawiedliwości, organów ścigania i administracji rządowej. - Od dzisiaj musimy budować mechanizm pełnej synergii - podkreślił szef rządu na spotkaniu z wojewodami w Białymstoku.

gazeta.pl

2024-06-12

Nowe przepisy o broni na granicy.

Donald Tusk zapowiedział wprowadzenie nowych przepisów obowiązujących żołnierzy pełniących służbę na granicy z Białorusią. Jedna z kluczowych zmian dotyczy okoliczności, w których użycie broni przez żołnierza nie będzie stanowiło przestępstwa.

gazeta.pl

2024-06-11

To nie żart. Adam Glapiński odpalił własną telewizję. Wracają twarze z TVP Kurskiego

Adam Glapiński TV już nadaje. To nie żart. Na YouTube ruszył kanał o finansach z namaszczenia banku centralnego oraz samego prezesa NBP. Pierwszy dzień nadawania przyniósł powrót postaci znanych z TVP Jacka Kurskiego. - Uruchamiamy coś, co szumnie nazywamy telewizją - powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego, inaugurując nową odsłonę kanału Obserwator Finansowy w serwisie YouTube. Dotąd funkcjonował jako dodatek do kwartalnika o tym samym tytule. - Dostrzegając zapotrzebowanie na jakość publikowanych opracowań, postanowiliśmy wykonać kolejny krok w rozwoju Obserwatora Finansowego - dodawał Glapiński. I tak (być może) 10 czerwca przeszedł do historii polskich mediów. O godzinie 9:00 zaczął bowiem nadawać kanał OF TV.

gazeta.pl

2024-06-10

Michał Szczerba o "zagrożeniach terrorystycznych" i wiedzy polityków. Poseł wymienił nazwiska

Przewodniczący komisji śledczej ds. afery wizowej Michał Szczerba poinformował o otrzymanej dokumentacji z Agencji Wywiadu i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Dokumenty były objęte klauzulą tajności, ale obecnie są odtajnione. - Te dokumenty przesądzają o tym, że "Jarosław Kaczyński, Mariusz Kamiński, Zbigniew Rau i Mateusz Morawiecki byli informowani przez służby, że stworzyli program o nazwie Poland Bussines Harbour, który miał dotyczyć wiz biznesowych, ale zagrożenia, które były w tym programie, szczególnie po jego rozszerzeniu na obywateli Federacji Rosyjskiej, były zasadnicze - powiedział Michał Szczerba i sprecyzował, że dotyczyły one bezpieczeństwa państwa, interesów kontrwywiadowczych i "mogły spowodować również zagrożenia terrorystyczne". Lech Kołakowski otrzyma zawiadomienie. "Nielegalnie wpływał na decyzje konsulów"

gazeta.pl

2024-06-10

Donald Tusk o eksplozji w zakładach Mesko. "Jesteśmy czujni i wrażliwi"

Szef rządu na wstępie wyjaśnił, że posiedzenie rządu w dużej mierze skupiło się na ostatnich wydarzeniach na granicy z Białorusią oraz kwestii bezpieczeństwa. - Odebrałem także informację od szefa MSWiA o sytuacji w Skarżysku-Kamiennej w zakładach Mesko, gdzie doszło do eksplozji - przekazał. - Z oczywistych względów jesteśmy bardzo czujni i wrażliwi na tego typu sytuacje. Na razie nie ma powodów przypuszczać, aby za tym dramatycznym zdarzeniem stała jakaś zewnętrzna siła. Na miejscu są szefowie odpowiednich służb i będziemy sprawdzać oczywiście każdy szczegół. Tam oczywiście też zginął człowiek w trakcie pracy - dodał.

gazeta.pl

2024-06-10

Pożar w centrum paliw rakietowych w zakładach zbrojeniowych Mesko.

Pożar w jednej z hal magazynowych Mesko w Skarżysku-Kamiennej wybuchł około godz. 10.00 w poniedziałek. Elżbieta Śreniawska, prezeska Mesko mówiła o zdarzeniu podczas konferencji prasowej. - Jedna osoba poniosła śmierć na miejscu. Druga osoba znalazła się w szpitalu. W chwili obecnej została już zwolniona. Jej życiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Jako zarząd Mesko wyrażamy głębokie wyrazy współczucia rodzinie ofiary. Deklarujemy pełną pomoc dla rodziny poszkodowanego, w tym również pomoc psychologiczną. Na naszą pomoc mogą liczyć również pozostali pracownicy spółki - zapowiedziała przedstawicielka Mesko.

gazeta.pl

2024-06-10

Rozkład jazdy po wyborach do Parlamentu Europejskiego. Co czeka nas w nowej kadencji?

W nowej kadencji Parlamentu Europejskiego zasiądzie 720 deputowanych. Na pierwszej sesji plenarnej w Strasburgu zaplanowanej na 16 lipca złożą oni ślubowanie. Zanim jednak zbierze się nowy europarlament, zaczną formować się grupy polityczne. Pierwsze rozmowy na ten temat ruszą zaledwie dzień po wyborach. Na pierwszej sesji w lipcu deputowani powinni wybrać osobę, która stanie na czele Parlamentu Europejskiego. Do przegłosowania pozostaną także sylwetki 14 zastępców i 5 kwestorów. Zapadnie wtedy również decyzja dotycząca składów komisji parlamentarnych i ich władz. Nie jest wykluczone, że deputowani na pierwszej sesji plenarnej zatwierdzą osobę, która stanie na czele Komisji Europejskiej. W tej sprawie jednak najpierw muszą się porozumieć przywódcy unijnych krajów. Jeśli nie zrobią tego w przyszłym miesiącu, to druga okazja będzie na wrześniowej sesji plenarnej.

gazeta.pl

2024-06-10

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Kto zostanie europosłem?

KO 21 mandatów: Borys Budka; Bogdan Zdrojewski; Bartosz Arłukowicz; Bartłomiej Sienkiewicz; Krzysztof Brejza; Magdalena Adamowicz; Dariusz Joński; Ewa Kopacz; Jacek Protas; Andrzej Halicki; Marcin Kierwiński; Kamila Gasiuk-Pihowicz; Michał Wawrykiewicz; Elżbieta Łukacijewska; Łukasz Kohut; Marta Wcisło; Andrzej Buła; Michał Szczerba; Janusz Lewandowski; Jagna Marczułajtis-Walczak; Mirosława Nykiel. PiS 20 mandatów: Beata Szydło; Patryk Jaki; Dominik Tarczyński; Daniel Obajtek; Jadwiga Wiśniewska; Mariusz Kamiński; Marlena Maląg; Anna Zalewska; Joachim Brudziński; Adam Bielan; Maciej Wąsik; Tobiasz Bocheński; Waldemar Buda; Kosma Złotowski; Piotr Mueller; Małgorzata Gosiewska; Michał Dworczyk; Jacek Ozdoba; Arkadiusz Mularczyk; Bogdan Rzońca. Konfederacja 6 mandatów: Grzegorz Braun; Anna Bryłka; Stanisław Tyszka; Marcin Sypniewski; Ewa Zajączkowska-Hernik; Tomasz Buczek; Trzecia Droga 3 mandaty: Adam Jarubas; Krzysztof Hetman; Michał Kobosko. Lewica 3 mandaty: Robert Biedroń; Joanna Scheuring-Wielgus; Krzysztof Śmiszek. [(?) - mandat prawdopodobny, niepewny]

gazeta.pl

2024-06-10

Europa wybiera. Poznajemy pierwsze wyniki z kolejnych państw

Wybory do Parlamentu Europejskiego wg sondaży wygrywa Europejska Partia Ludowa, utrzymując poparcie sprzed pięciu lat, drudzy są socjaldemokraci, a trzeci — liberałowie.

onet.pl

2024-06-09

Wybory do Europarlamentu

EXIT POLL 21.00: Frekwencja wyborcza: 39,7%; Ko 38,2% - 21 mandatów; PiS 33,9% - 19 mandatów; Konfederacja 11,9% - 6; 3D 8% - 4 mandaty; Lewica 6,6% - 3 mandaty

Informacja własna
 ~WK Info~ Witaj na stronie Wyborcza Kuźnia. Jest wtorek 23 lipca. Udanego dnia ~WK Info~ Joe Biden rezygnuje ze startu w wyborach prezydenckich ~WK Info~ - W czwartek unieważniłam przetarg na 270 mln zł, który betonował ten stary system, kiedy nadzór na Centrum e-Zdrowia prowadził między innymi pan minister od respiratorów i receptomatów - min. zdrowia Izabela Leszczyna ~WK Info~ Komisja śledcza ds. afery wizowej: przesłuchanie byłych szefów służb ~WK Info~ Średnie kursy walut NBP w poniedziałek 22 lipca 2024 g.12:00 Dolar amerykański 3,9307 zł ↓0.39% Euro 4,2797 zł ↓0.31% Frank szwajcarski 4,4276 zł ↓0.34% Funt Szterling 5,0813 zł ↓0.32% Hrywna ukraińska 0,0951 zł -0.00%