04-06-1989
Pierwsze częściowo wolne wybory
w PRL-u
Pod presją społeczeństwa ówczesna władza
komunistyczna godzi się na udział w wyborach przedstawicieli SOLIDARNOŚCI. Wybory do Sejmu są wolne w 35%, a do Senatu w 100%. Władza ponosi klęskę. W sejmie Solidarność zdobywa 160 mandatów na 161 możliwych. W senacie 92 na 100 możliwych. Na skutek upadku tzw. Listy krajowej 18 czerwca odbywają się wybory uzupełniające w których startują niemal wyłącznie kandydaci rządowi. W wyniku wyborów powstaje tzw. Sejm Kontraktowy.
12-09-1989
Powstanie rządu Tadeusza Mazowieckiego
29-12-1989
Pierwsze decyzje o charakterze konstytucyjnym nowego Sejmu.Tego dnia na posiedzeniu Sejm decyduje o zmianie nazwy państwa z Polska Rzeczpospolita Ludowa na Rzeczpospolita Polska. Jednocześnie określenie "państwo socjalistyczne" zostało zastąpione przez "państwo demokratyczne". Decyzją Sejmu zmiany weszły w życie z dniem
31-12-1989
23-03-1992
Sejm uchwala ustawę o trybie przygotowania i uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Ustawa ta powoływała do życia instytucję Komisji Konstytucyjnej, która miała zająć się przygotowaniem ostatecznej wersji nowej ustawy zasadniczej. Określiła również, iż uchwalenia konstytucji dokona Zgromadzenie Narodowe, a następnie zostanie ona poddana pod głosowanie w ogólnonarodowym referendum. Prawo wnoszenia projektów nowej Konstytucji RP przysługiwało grupom 56 członków Zgromadzenia Narodowego, Komisji Konstytucyjnej oraz Prezydentowi RP. Po nowelizacji ustawy dokonanej w 1994 roku takie prawo otrzymała również grupa 500 tysięcy obywateli RP.
<
01-08-1992
Uchwalenie przez polski parlament tzw. „Małej Konstytucji”.
„Mała konstytucja” to ustawa regulująca wzajemne stosunki między władzą ustawodawczą, wykonawczą oraz kompetencje samorządów terytorialnych. Po wejściu w życie "Małej Konstytucji" w okresie 1992–1997 przepisy konstytucyjne zawarte były w aż trzech różnych dokumentach.
17-10-1992
Podpisanie przez prezydenta Lecha Wałęsę „Małej Konstytucji”.
08-12-1992
Wejście w życie „Małej Konstytucji”.
02-04-1997
Prace nad obecną konstytucją
Przyjęcie przez zgromaczenie narodowe obowiązującej konstytucji.
Prace nad obecną konstytucją trwały od początków 1992 roku, aż do kwietnia 1997 roku. W toku prac do Komisji Konstytucyjnej wniesiono osiem projektów nowej konstytucji. Prace nad tekstem nowej polskiej konstytucji zakończyły się na początku 1997 roku.
25-05-1997
Referendum konstytucyjne.
W dniu 25-05-1997 odyło się referendum konstytucyjne. W referendum wzięło udział 42,86% obywateli uprawnionych do głosowania. 52,71% głosujących obywateli opowiedziało się za przyjęciem Konstytucji.
16-06-1997
Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał tekst konstytucji i zarządził jej opublikowanie w dzienniku ustaw. Tekst ukazał się w dzienniku ustaw nr. 1997/78 p. 483
17-10-1997
Po upływie trzech miesięcy od daty opublikowania w dzienniku ustaw konstytucja wchodzi w życie.
08-09-2006
Nowelizacje konstytucji
Pierwsza nowelizacja Konstytucji RP.
Sejm uchwalił ustawę o zmianie art. 55 Konstytucji, wprowadzającą możliwość ekstradycji obywatela polskiego na wniosek innego państwa lub sądowego organu międzynarodowego w związku z popełnieniem za granicą czynu, który stanowi przestępstwo zarówno za granicą, jak i w Polsce, jeżeli ekstradycję taką dopuszcza ratyfikowana umowa międzynarodowa lub ustawa wykonująca akt prawa stanowionego przez instytucję międzynarodową, której Polska jest członkiem. Nowelizacja umożliwiła dokonywanie ekstradycji między innymi na podstawie europejskiego nakazu aresztowania. Nowelizacja to została w pewien sposób wymuszona poprzez konieczność dopasowania polskiego prawa do prawa Unii Europejskiej.
07-05-2009
Druga nowelizacja Konstytucji RP.
Sejm zmienił art. 99 Konstytucji (dodano ust. 3), dotyczący rozszerzenia przesłanek biernego prawa wyborczego. Dodany przepis art. 99 ust. 3 Konstytucji stanowi, że „wybraną do Sejmu lub do Senatu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego"
2025-05-09
Pomnik Putina stanął w Warszawie.

Na warszawskim placu przy pomniku żołnierzy radzieckich na Pradze stanęła rzeźba litewskiego artysty Martynasa Gaubasa nazwana przez niego "Chujło". Rzeźba przedstawia rosyjskiego prezydenta jako olbrzymiego fallusa w hełmie.
onet.pl
2025-05-09
Ile będzie zarabiał Leon XIV? Franciszek zrzekł się wynagrodzenia
Od 2013 r. wynagrodzenie dla papieża nie było wypłacane. Papież Franciszek zrzekł się bowiem pensji, co było zgodne z całym jego pontyfikatem. Będąc członkiem Towarzystwa Jezusowego, złożył śluby ubóstwa. Wyrzekł się więc potrzeb materialnych, które mogłyby przesłonić mu chrześcijańskie cele. "The Economic Times" donosi, że wynagrodzenie na stanowisku papieża wynosi 32 tys. dol (ok. 120 tys. zł) miesięcznie. Co jednak ważne, oprócz wynagrodzenia "do ręki" wszelkie wydatki papieża takie jak np. koszty podróży czy zakwaterowania, pokrywa Watykan. Portal churchpop.com, powołując się na amerykański program The Catholic Talk Show wyliczył, że rocznie jest to około 100 tys. dolarów, czyli około 409 tys. złotych. Co więcej, szacuje się, że Franciszek miał dostęp do aktywów o wartości 16 mln dolarów (ok. 60 mln zł), które przysługują papieżowi.
gazeta.pl
2025-05-09
Bogacze z USA mieszali przy wyborze papieża? "Spotykali się z kardynałami w drogich hotelach"
Jeden z wysoko postawionych urzędników kościelnych jeszcze przed rozpoczęciem konklawe zdradził w rozmowie z "Politico", że "Watykan poszukuje zewnętrznego finansowania, dlatego wybór następnego papieża może zależeć od bogatych prawicowych darczyńców z USA". Temat ten miał pojawić się na codziennych spotkaniach kardynałów przed konklawe zwanych - kongregacjami generalnymi. Na kilka dni przed konklawe grupa zamożnych amerykańskich liderów biznesu, filantropów i konserwatywnych aktywistów przybyła do Rzymu i Watykanu, aby spotkać się z kardynałami i duchownymi. Takie spotkanie odbyło się m.in. w Hotel de Russie, gdzie pokoje kosztują ponad 2 200 dolarów za noc. Podczas innego serwowano wina o wartości 100 dolarów za butelkę. National Catholic Reporter opisuje, że jeden z darczyńców rzucił podczas spotkania, że "ten pokój mógłby zebrać miliard dolarów, aby pomóc Kościołowi, o ile miałby odpowiedniego papieża".
gazeta.pl
2025-05-07
Poseł Konfederacji o "polskich żołnierzach w Ukrainie". Szef MON: Skończ z tymi ordynarnymi kłamstwami
Roman Fritz po raz kolejny mówił o tym, że "Wojsko Polskie wysyła żołnierzy do Ukrainy". Władysław Kosiniak-Kamysz zareagował stanowczo z mównicy sejmowej na wypowiedź posła Konfederacji. - Pan opowiada głupoty i naraża na szwank Polskę - odparł między innymi wicepremier. Pisałem to panu w internecie, powiem panu to tutaj. Panie pośle, pan naraża na szwank Polskę, na szwank i niebezpieczeństwo polskich żołnierzy. Pan opowiada głupoty. Jest ataszat w Kijowie! Wie pan o tym? Wie pan, że w ataszatach służą żołnierze polscy? Wie pan, że jadą też przedstawiciele Sztabu Generalnego, są ochraniani? Pan chce o tym rozmawiać? Pan chce rozmawiać o rzeczach, które są sprawą tak naprawdę związaną z bezpieczeństwem państwa polskiego w taki sposób? Pan wyciąga dokument, który nie dotyczy żadnej misji i operacji na Ukrainie, bo takiej nie ma. Przecież postanowienia prezydenta są potrzebne. A pan mówi, że na podstawie decyzji ministra czy nawet szefa sztabu - podkreślił Kosiniak-Kamysz. Szef PSL dodał, że Fritz "kompletnie się na tym nie zna" i nie dość, że "kłamie", to "wprowadza w błąd" i "naraża na szwank bezpieczeństwo państwa polskiego". - Koniec z tym - podkreślił szef MON. Wniosek Fritza został odrzucony przez Sejm.
gazeta.pl
2025-05-07
PKW czeka na ważną decyzję. Chodzi o podważenie ważności wyborów
Trzy komitety wyborcze złożyły skargi dotyczące Państwowej Komisji Wyborczej. Komitet Karola Nawrockiego ma wątpliwości ws. wytycznych dotyczących umożliwienia głosowania osobom, które pojawią się w kolejce do głosowania przed godz. 21:00, jednak do tej godziny nie uda im się wejść do lokalu i zagłosować ze względów logistycznych. Podobnego zdania jest komitet Marka Jakubiaka. Z kolei komitet Magdaleny Biejat skarży, że wytyczne "uniemożliwiają obwodowym komisjom wyborczym uwzględnienie podpisanych elektronicznie (w szczególności podpisanych podpisem kwalifikowanym) zaświadczeń wystawianych mężom zaufania przez komitety wyborcze". Zgodnie z prawem termin rozpoznania tych skarg przypada na środę 7 maja. Jednak, jak informuje money.pl, na razie w ogóle nie wyznaczono daty posiedzenia. "Niemniej, licząc od środy, w każdej chwili orzeczenia będą mogły zapaść, a wyda je kwestionowana Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. To, co z nimi zrobi sama PKW, może mieć duży wpływ na ocenę ważności wyborów przez SN"
gazeta.pl
2025-05-07
Generałowie chcą zmian w polskiej armii.
Jak mówił gen. Kukuła, obecny system oparty jest o schemat tzw. “force providera” i “force usera” (ang. dostawcy siły i użytkownika siła), który został zaprojektowany z myślą o siłach zbrojnych, których głównym zadaniem jest np. udział w zagranicznych misjach walki z terroryzmem. Taki system funkcjonuje w Wojsku Polskim od 2014 roku - funkcję "force providera" pełni w nim Dowództwo Generalne RSZ, odpowiedzialne za takie kwestie, jak wyposażenie czy szkolenie jednostek, a funkcję "force usera" pełni Dowództwo Operacyjne, odpowiedzialne za dowodzenie żołnierzami na misjach, patrolowanie polskiej przestrzeni powietrznej czy misje na Bałtyku. Ten system, jak ocenił gen. Kukuła, jest "kompletnie nieadekwatny" do potrzeb współczesnego świata.- Trzeba wrócić do starej zasady "szkolisz, dowodzisz, odpowiadasz" - przekonywał. Chodzi przede wszystkim o stworzenie Dowództwa Operacji Połączonych, które odpowiadałoby za utrzymywanie gotowości wszystkich rodzajów wojska i zgrywanie ich działań, a w sytuacji wojny - bieżące dowodzenie.
interia.pl
2025-05-04
Ekstremalnie ważne wybory w Rumunii. Wygra były chuligan piłkarski i prawicowy ekstremista?
W niedzielę, 4 maja 2025, odbywają się jedne z najważniejszych wyborów w postkomunistycznej historii Rumunii – wybory prezydenckie, które muszą zostać powtórzone po unieważnionych wyborach pod koniec 2024 roku. Prezydent ma niewiele wewnętrznych uprawnień politycznych w Rumunii, ale za to pewne uprawnienia w zakresie polityki zagranicznej i jest ważnym głosem w kraju. Teraz, po raz pierwszy od upadku nacjonalistyczno-stalinowskiej dyktatury Ceausescu w grudniu 1989 roku, faworytem do tego urzędu jest prawicowy ekstremista – były chuligan piłkarski George Simion. Jego główny przeciwnik, Crin Antonescu, symbolizuje trwającą od dziesięcioleci mizerię rumuńskiej demokracji.
gazeta.pl
2025-05-04
Wybory prezydenckie. 100 tys. podpisów to za mało? Polacy zabrali głos.
W tegorocznych wyborach prezydenckich w Polsce startuje aż 13 kandydatów. Niedawno pojawiły się głosy, że liczba podpisów koniecznych do zarejestrowania kandydata powinna zostać zwiększona. Za zwiększeniem liczby podpisów opowiedziało się 54,5 proc. respondentów. Przeciwnego zdania było 29,7 proc. badanych, natomiast 15,8 proc. nie miało w tej kwestii zdania.
gazeta.pl
2025-05-02
Gorąco w Niemczech, AfD na celowniku. Tajemniczy raport i możliwy bunt
AfD ma powiązania ze skrajnie prawicowymi organizacjami, a w partii działa tzw. skrajnie prawicowe skrzydło. To przede wszystkim byli działacze NPD, którym odcięto źródło finansowania, służby alarmowały też o tzw. obywatelach Rzeszy, którzy mają działać w strukturach AfD. Chodzi o osoby, które negują niemiecki system prawny i identyfikują się jako spadkobiercy ideologii Trzeciej Rzeszy. Mają własne paszporty, dowody osobiste, a nawet organizują w darknecie zbiórki i zakupy broni i amunicji, by przeprowadzić w przyszłości zamach na obecne władze i służby. Björn Höcke, którego oficjalnie można w Niemczech nazywać faszystą, o czym zdecydował w 2022 roku sąd krajowy w Hamburgu. W przeszłości proponował on tzw. historyczny zwrot o 180 stopni, a pomnik ofiar Holocaustu nazwał pomnikiem hańby, bo utrwala winę Niemiec. Podczas wyborczych spotkań używał również zakazanego sformułowania "Alles für Deutschland", czyli "wszystko dla Niemiec", wykorzystywanego przez paramilitarne oddziały SA w czasach Trzeciej Rzeszy.
interia.pl
2025-05-01
21. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Premier Donald Tusk wygłosi orędzie o godz.20.
Informacja własna
2025-04-29
Raport prokuratury. Zbadano kolejne 400 spraw z czasów Ziobry. Ponad połowa z nieprawidłowościami
Szczegóły raportu:
nieprawidłowości polegały m.in. na nierzetelnym prowadzeniu spraw wrażliwych dla polityków należących do partii rządzącej, wdrażaniu postępowań, w których brakowało merytorycznych podstaw do ich prowadzenia, przekazywaniu spraw konkretnym prokuratorom oraz jednostkom prokuratury z pominięciem zasady właściwości miejscowej. Analiza wykazała także, że kierownicy jednostek odgrywali aktywną rolę "w zapewnieniu oczekiwanego sposobu zakończenia postępowania", stosowanie "rozbudowanego, zwierzchniego nadzoru służbowego PK" a także "ingerowanie w przebieg postępowań przed sądami".
gazeta.pl
2025-04-29
NBP ma górę złota. Glapiński chce je przywieźć do Polski.
Glapiński podał, że bank centralny ma już 500 ton tego kruszcu. Złoto jest częściowo ulokowane w Polsce, ale też w Wielkiej Brytanii oraz USA. - Złoto kupujemy dziś głównie w Londynie, gdzie trafia do skarbca. Gdy uzyskamy pełne 20 proc. rezerw w złocie, to zorganizujemy jeden duży transport z Londynu do Polski.Taki transport jest "niełatwy, obarczony ogromnym ryzykiem, a w dodatku kompletnie niepotrzebny". - No, chyba że prezes NBP chce jakoś sobie tym złotem swoje morale podbudować - mówi osoba związana ze służbami specjalnymi. Podkreśla przy tym, iż warto sobie zadać pytanie, jaki jest sens transportowania złota do Polski, skoro sytuacja u nas jest geopolitycznie znacznie bardziej niepewna niż ta w stolicy Wielkiej Brytanii. Wymienia w tym kontekście wschodnią flankę NATO, która jest "zagrożona trwającą wojną w Ukrainie".
gazeta.pl
2025-04-29
TSUE wydał opinię w sprawie Polski. Chodzi o neosędziów.
Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) Dean Spielmann napisał w opinii, że "sądy krajowe powinny mieć możliwość wyłączenia z mocy prawa sędziego niespełniającego wymogów niezawisłości i bezstronności", ale "aby ocenić zgodność z prawem powołania danej osoby, należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki systemowe i faktyczne, w jakich doszło do tego powołania". Sam udział "w procesie nominacyjnym sędziego organu niedającego gwarancji niezawisłości nie uzasadnia bowiem konieczności wyłączenia tego sędziego od rozpoznania sprawy". Ponadto Dean Spielmann zauważył, że "stawka sprawy jest wysoka, gdyż na wniosek KRS powołano do tej pory około 3000 sędziów".
gazeta.pl
2025-04-29
Paraliż w Hiszpanii i Portugalii
Oficjalnie nie wiadomo, co stoi za blackoutem. Trwa dochodzenie w tej sprawie. Portugalczyk Antonio Costa, przewodniczący Rady Europejskiej napisał na platformie X, że aktualnie nie ma oznak, by przyczyną rozległej awarii zasilania na Półwyspie Iberyjskim był cyberatak. Sytuację podobnie oceniła wiceprzewodnicząca Komisji Teresa Ribera, była ministerka w hiszpańskim rządzie. Z kolei portugalski operator sieci elektrycznej REN poinformował, że za blackoutem na Półwyspie Iberyjskim ma stać rzadkie zjawisko atmosferyczne. Przekazano, że z powodu ekstremalnych wahań temperatury w Hiszpanii doszło do drgań linii przesyłowych wysokiego napięcia. Miały one spowodować awarie w synchronizacji między systemami elektrycznymi poszczególnych krajów, co z kolei miało doprowadzić do kolejnych zakłóceń w europejskiej sieci. Według operatora REN zjawisko takie nazywa się "wzbudzonymi drganiami atmosferycznymi".
gazeta.pl
2025-04-28
Pierwsza debata wszystkich kandydatów. Na wyjątkowych zasadach
W poniedziałek o godz. 18 czeka nas debata wszystkich kandydatów na prezydenta - oparta na wzajemnych pytaniach. Jak informuje "Super Express", debata będzie składała się z dwóch rund. Jednak w żadnej nie uświadczymy pytań od dziennikarzy, gdyż w pierwszej turze to sami kandydaci będą mieli za zadanie przepytywać się nawzajem, a w drugiej będzie czas na 90-sekundowe oświadczenia.
interia.pl
2025-04-28
Wstrzymany ruch i zakaz parkowania. Będą duże utrudnienia w Warszawie
W poniedziałek 28 kwietnia i we wtorek 29 kwietnia w Warszawie odbędzie się spotkanie prezydentów i szefów rządów państw Inicjatywy Trójmorza. Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że w czasie przejazdu kolumn z zagranicznymi politykami będzie wstrzymywany ruch w stolicy. Najwięcej zmian obejmie Śródmieście i rejon Starego Miasta. Ulice w okolicach Zamku Królewskiego zostaną zamknięte.
gazeta.pl
2025-04-27
Spór z ojcem Rydzykiem. Albo 210 mln zł, albo działki.
Muzeum "Pamięć i Tożsamość" zarządzane przez fundację Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka:Aktualnie toczą się dwa postępowania. Pierwsze prowadzi prokuratura w Rzeszowie, a "chodzi o przestępstwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych przez wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego" a druga, to umowa zawarta przez MKiDN w 2018 roku z fundacją Lux Veritatis, która dotyczyła utworzenia muzeum "Pamięć i Tożsamość".- Umowa została zawarta w naszej ocenie w sposób narażający Skarb Państwa na stratę, bo zdecydowano się wydatkować ponad 210 mln złotych na budowę muzeum wraz z wystawą stałą na działce będącej de facto własnością prywatną - mówi Maciej Wróbel z resortu kultury - "smaczku sprawie dodaje też fakt, że w momencie, kiedy fundacja Lux Veritatis i Ministerstwo Kultury podpisywały umowę, to Fundacja nie była jeszcze właścicielem żadnej z tych działek". Dopiero kilka miesięcy później redemptoryści przekazali fundacji ziemię pod budowę.
gazeta.pl
2025-04-26
Tysiąclecia Królestwa Polskiego w cieniu wyborów.
W piątek w Gnieźnie odbyło się oficjalne zgromadzenie posłów i senatorów. Inicjatorem obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego w pierwszej, historycznej stolicy Polski był marszałek Sejmu.Na niedzielę 27 kwietnia zaplanowano w Warszawie Piknik Tysiąclecia. Impreza odbędzie się nad Wisłą, w rejonie Wybrzeża Kościuszkowskiego. A na błoniach PGE Stadionu Narodowego, odbędzie się koncert największych gwiazd polskiej muzyki. O godz. 14 na skwerze Tadeusza Kahla i Wybrzeżu Kościuszkowskim odbędzie się historyczno-edukacyjny Piknik Tysiąclecia. Na warszawiaków czekać będą trzy strefy: średniowieczna, współczesności oraz przyszłości. O godzinie 14.30 zaplanowano przelot samolotów F-16 przygotowany przez Siły Zbrojne RP, dostępna będzie wystawa sprzętu wojskowego. Zapowiedziano też pokaz dronów.Impreza zapowiada się bardzo atrakcyjnie.
gazeta.pl
2025-04-24
Pensje w Watykanie. Tak zarabiają kościelni hierarchowie
Papież nie pobiera pensji, nie ma konta bankowego i nie obsługuje gotówki osobiście.Miesięczne pensje kardynałów wynoszą zazwyczaj od 5000 do 5500 euro brutto, wliczając dodatki. W 2021 roku, w związku z pandemicznym kryzysem budżetowym, papież Franciszek ogłosił cięcia pensji kardynałów o 10 proc. Świeccy pracownicy administracyjni (księgowi, archiwiści, informatycy) otrzymują pensje na poziomie od 1500 do 3000 euro brutto - informuje Il Fatto Quotidiano. Każdego roku Stolica Apostolska przeznacza ok. 140 mln euro na wynagrodzenia dla łącznie około 4000 osób zatrudnionych w strukturach Kościoła i państwa.
polsatnews.pl
2025-04-24
Chcesz głosować poza miejscem zameldowania? Wyjaśniamy krótko, jak to zrobić
Informację usunięto z powodu nieścisłych informacji. Zainteresowanych odsyłamy do art.32 §8 i §9 Kodeksu Wyborczego.
Informacja własna
2025-04-22
Interpol odmówił wydania czerwonej noty za Romanowskim.
Interpol odmówił wpisania Marcina Romanowskiego (PiS) podejrzanego w sprawie nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości na listę osób szczególnie poszukiwanych. Organizacja miała nie podać konkretnych argumentów, zasłaniając się zasadą poufności. Zdecydowano również, że dane dotyczące polityka wprowadzone przez polską stronę, zostaną usunięte. To oznacza, że nie ma możliwości międzynarodowego ściągania polityka. Można go zatrzymać jedynie na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania, który obejmuje tylko obszar Unii Europejskiej.
gazeta.pl
2025-04-22
Dzisiaj swoje 68 urodziny obchodzi nasz Premier Donald Tusk
Informacja własna
2025-04-22
Nowy dodatek z ZUS. Rekordowe wypłaty. Niektórzy dostaną blisko 13 tys. zł
Od początku tego roku obowiązują przepisy o dodatku dopełniającym do renty socjalnej. Świadczenie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1 stycznia 2025 roku dotyczy osób, które wymagają stałej opieki, bo ze względu na swój stan zdrowia nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Osoby, którym ZUS przyznał dodatek dopełniający z urzędu, otrzymają wyrównanie od 1 stycznia 2025 r
gazeta.pl
2025-04-19
ALLELUJA!
Informacja własna
2025-04-19
82. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.
19 kwietnia przypada 82. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Tego dnia w samo południe, na znak pamięci o wydarzeniach z 1943 roku, w Warszawie uruchomione zostaną syreny systemu ostrzegania i alarmowania. Zaraz potem, pod Pomnikiem Bohaterów Getta zostaną, złożone zostaną już tradycyjnie żółte kwiaty. Przypomnijmy, powstanie w getcie warszawskim było pierwszym zrywem w okupowanej przez Niemców Europie.
gazeta.pl
2025-04-18
Prezydent podpisał ustawę o delegowaniu sędziów
Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę, która ma zapewnić transparentność procedur delegowania sędziów do orzekania w innych sądach oraz określa formy odwołania z delegowania orzeczniczego aby zapewnić większą transparentność całej procedury, a także kwestii przyznawania dodatków do wynagrodzenia z tytułu delegowania.[Warto zaznaczyć, że PiS wzywał Dudę do zawetowania tej ustawy.]
bankier.pl
2025-04-17
Tysiące zarzutów, kilkudziesięciu zatrzymanych. Służby rozbiły mafię śmieciową
W proceder nielegalnego obrotu odpadami było zaangażowane w prawie 50 osób. Podejrzanym postawiono m.in. zarzut przewożenia niebezpiecznych odpadów i składowania ich w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Część z tego rodzaju śmieci jest toksyczna i rakotwórcza, a ich właściwe składowanie jest niezwykle istotne. Jedna z aresztowanych osób miała wystawić również ponad 600 fikcyjnych faktur VAT na kwotę ponad 11 milionów złotych. Prokuratura postawiła aż 17 tysięcy zarzutów. Śledczy są przekonani, że jest to działalność na szeroką skalę. Spośród zatrzymanych czterem osobom postawiono zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, natomiast 44 udział w grupie. 15 z nich miało się zajmować praniem pieniędzy. Zarzuty obejmują też naruszenie przepisów środowiskowych oraz fałszowanie dokumentów. Sąd (na wniosek prokuratura) zastosował areszt tymczasowy wobec 13 podejrzanych.
gazeta.pl
2025-04-17
Oświadczenie TVP ws. debaty w Końskich.
"Obowiązkiem i misją Telewizji Polskiej jest umożliwianie obywatelom udziału w życiu publicznym oraz rzetelne ukazywanie wydarzeń z kraju i zagranicy. To dlatego Telewizja Polska zdecydowała się na przeprowadzenie transmisji debaty przedwyborczej w Końskich..."W piątek 11 kwietnia w Końskich odbyła się debata kandydatów na prezydenta transmitowana przez TVP, TVN i Polsat. Zorganizował ją sztab wyborczy Rafała Trzaskowskiego. Jak dodano, "wszystkie koszty związane z przygotowaniem debaty, łącznie z realizacją i wyprodukowaniem sygnału telewizyjnego, ponosi organizator tego wydarzenia". "Jedynym kosztem poniesionym przez TVP jest wynagrodzenie prowadzącej oraz wydawcy" - podkreślono. Stacja zaznaczyła jednocześnie, że "wypełni wszelkie obowiązki nałożone na nią przez regulacje prawne dotyczące wyborów" i debatę określoną w Kodeksie wyborczym przeprowadzi 12 maja. Zapewniono, że informację o tym terminie i zaproszenie do wzięcia w niej udziału otrzymali już wszyscy kandydaci.
gazeta.pl
2025-04-17
Fuzja Orlenu z Lotosem. Trzy kancelarie zarobiły 73 mln zł. W jednej z nich córka Andrzeja Dudy
Członkowie rządu ujawnili szczegóły w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem. Jak się okazuje, na doradztwo w tej sprawie wydano ponad 250 mln zł. - Dokładnie 199 milionów wydał Orlen i 53,7 miliona wydał Lotos. Łącznie 252 milionów 800 tys. (...). Podjęto decyzję, żeby zlecić to prywatnym kancelariom prawnym, które wzięły za to ogromne pieniądze - poinformował Dariusz Joński. Jedna z nich miała być związana z córką prezydenta Andrzeja Dudy. W ramach "pakietu doradczego" trzy kancelarie zarobiły w sumie 73 mln zł. Pierwsza z nich zarobiła 35,5 miliona zł, a jej właściciel został delegowany do kolegium Prokuratorii Generalnej RP. Druga kancelaria otrzymała 22,9 miliona zł. - Jest to kancelaria, w której odnalazła się córka prezydenta Rzeczypospolitej, która została partnerem w tejże kancelarii - przekazał Michał Szczerba. Trzecia z nich otrzymała z kolei 15,4 miliona zł. - Jest to kancelaria, która obsługuje rodzinę Morawieckich, m.in. Iwonę Morawiecką w różnych pozwach (...) - dodał. Okazuje się zatem, że wokół spółki Orlen, wokół fuzji pracowały kancelarie "znane z usług na rzecz polityków PiS i rodzin polityków PiS".
gazeta.pl
2025-04-16
Skandal w Pentagonie.
Dan Caldwell, jeden z głównych doradców Sekretarza Obrony USA Pete‘a Hegsetha, został wskazany w wewnętrznym śledztwie jako podejrzany w sprawie wycieku poufnych informacji. We wtorek (15 kwietnia) został wyprowadzony z budynku Pentagonu. Urzędnik został także zawieszony i wysłany na przymusowy "urlop administracyjny" za "bezprawne ujawnienie" danych - poinformował Reuters.
gazeta.pl