NEWSY

2022-01-22

Chińska inwestycja w Gdyni groźna dla Polski? "To budzi niepokój"

Rozstrzyga się przyszłość Portu Gdynia i tego, kto będzie jego partnerem: Chiny czy sojusznicy z NATO. Gdyby Polska postawiła na Chiny, mogłoby to oznaczać większą, strategiczną zmianę w polskich sojuszach oraz problemy z partnerami NATO.

o2.pl

2022-01-22

Zmarł dyrektor z CBA, który wprowadzał i nadzorował Pegasusa

Na początku tygodnia zmarł dyrektor pionu techniki operacyjnej CBA, który odpowiadał w tej służbie za uruchomienie systemu do inwigilacji Pegasus i jego funkcjonowanie przez trzy lata. - Zmarł w poniedziałek, chodzi o kwestie zdrowotne. Nie mamy pełnych informacji, bo rodzina nie chce się komunikować z aktualnym kierownictwem CBA – mówi tvn24.pl funkcjonariusz, prosząc o zachowanie anonimowości.

tvn24.pl

2022-01-22

"Po co im taki ośrodek w lesie?". Siedziba narodowców za publiczne miliony

Artur Warcholiński z tvn24 Czrno na białym ustalił, że powołana przez Roberta Bąkiewcza Straż Narodowa za blisko dwa miliony złotych kupiła willę i kilka domków campingowych w Otwocku. Pieniądze na ten zakup organizacja dostała z państwowego Funduszu Patriotycznego.

tvn24.pl

2022-01-22

Praca zdalna w urzędach, "każdy będzie mógł wejść do apteki i zrobić test". Jest nowe rozporządzenie

Zgodnie z opublikowanym w Dzienniku Ustaw rozporządzeniem praca zdalna w urzędach administracji publicznej lub jednostkach wykonujących zadania o charakterze publicznym będzie wprowadzona do 28 lutego. Z przepisów wyłączone zostały sądy, prokuratury oraz uczelnie. Przekazano też informację o kolejnych zmianach (niezależnych od rozporządzenia) - skróceniu okresu kwarantanny do siedmiu dni oraz wprowadzeniu do aptek darmowych testów antygenowych (zostaną wydane aptekom, które zgłoszą taką chęć).

gazeta.pl

2022-01-22

"Wall Street Journal": Niemcy zablokowały dostawę broni z Estonii na Ukrainę

Niemcy usiłują zablokować decyzję Estonii, która chce udzielić wsparcia militarnego Ukrainie. Kraj odmówił wydawania zezwoleń na eksport broni niemieckiego pochodzenia do Kijowa - poinformował "Wall Street Journal". Wcześniej media obiegła informacja, że kanclerz Niemiec odrzucił ofertę spotkania z Joe Bidenem. Pomoc Ukrainie zaoferowały także inne kraje, m.in. Czechy, Holandia i Wielka Brytania. Inaczej postępują jednak Niemcy, które stawiają nadal na dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu.

gazeta.pl

2022-01-22

Kłamstwo dla Ojczyzny. Szef TVP Jacek Kurski pokazał film, który opluwa Pawła Adamowicza nawet po jego śmierci

Szef TVP Jacek Kurski lubował się w inspirowaniu ataków swych "dziennikarzy" na Pawła Adamowicza za jego życia. Teraz robi politykę na jego śmierci. Za publiczne pieniądze zrobił film pt. "Jesteś mechanizmem niszczącym..." tylko po to, by dowodzić, że to ludzie Platformy przyczynili się do zasztyletowania prezydenta Gdańska przez recydywistę. Gdyby przyjąć tę logikę, to żona i brat Adamowicza — związani dziś z Platformą — kolaborują z oprawcami swego najbliższego.

onet.pl

2022-01-21

Tak rząd buduje mur na granicy za 1,6 mld zł. Dotarliśmy do miażdżącej opinii NIK. "Nieodwracalne szkody"

W związku ze specustawą mieszkańcom nie został przedstawiony plan lub projekt budowy ani nie odbyło się żadne spotkanie informacyjne o działaniach przewidzianych w bezpośrednim sąsiedztwie - napisano w informacji NIK. Kontrolerzy podkreślają, że ze specustawy przyjętej w październiku wprost wynika, że do inwestycji nie będą stosowane przepisy: prawa budowlanego, prawa wodnego, prawa ochrony środowiska, prawa geodezyjnego i kartograficznego, przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, przepisów o udostępnianiu informacji o środowisku, przepisów o ochronie gruntów rolnych, leśnych i środowiskowych, przepisów o transporcie kolejowym, przepisów o szczególnych zasadach przygotowania i planowania w zakresie dróg publicznych.

gazeta.pl

2022-01-21

Bortniczuk ogłasza zmiany w swoim resorcie. "Wsłuchuję się w głosy". W nowej radzie m.in. Jędrzejczak

Kamil Bortniczuk przekazał, że powołana w jego resorcie Społeczna Rada Sportu ma być platformą "wymiany pomysłów, doświadczeń i spostrzeżeń". Będzie miała trzech wiceprzewodniczących: europosła Ryszarda Czarneckiego, byłego żużlowca Tomasza Golloba oraz byłego piłkarza ręcznego Sławomira Szmala.

gazeta.pl

2022-01-21

Rosyjskie wojsko przy granicy z Ukrainą. Jest pomoc ze strony UE i USA - broń i okręt na Morzu Czarnym

Kilkadziesiąt tysięcy rosyjskich żołnierzy znajduje się na granicy z Ukrainą. Państwa UE oraz USA nie pozostają obojętne na tę sytuację i deklarują pomoc. Hiszpański okręt wojenny został już wysłany na Morze Czarne.

gazeta.pl

2022-01-21

Wiceminister Sławomir Gadomski kończy pracę w resorcie zdrowia. Nieoficjalnie: Sygnalizował, że chce odejść

Wiceminister Sławomir Gadomski odchodzi z Ministerstwa Zdrowia. "Z 31 stycznia kończy swoją misję, pozostawiając istotne efekty swojej pracy, choćby Krajową Sieć Onkologiczną" - napisał Adam Niedzielski. Jak dowiedział się Onet, Gadomski chciał odejść już od kilku miesięcy.

gazeta.pl

2022-01-21

Tusk: "Ludzie boją się ze mną spotkać, obawiają się represji". Mówi o pogróżkach dla przedsiębiorców

- Otrzymałem informację, że przedsiębiorca, u którego miałem dzisiaj gościć, dostał od niektórych ludzi sygnał, że będzie się to wiązało z kłopotami dla niego - powiedział Donald Tusk, który od kilku dni odwiedza przedsiębiorców. - Ludzie boją się ze mną spotkać, bo obawiają się, że spotkają ich za to represje - dodał lider Platformy Obywatelskiej.

gazeta.pl

2022-01-20

Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z Andrzejem Dudą. "Produktywne rozmowy z moim przyjacielem"

Zełenski podkreślił, że wraz z Andrzejem Dudą omówił m.in. wyzwania w sferze bezpieczeństwa, znoszenie przeszkód w sektorze transportu, wzmacnianie interakcji energetycznych. Ukraiński prezydent dodał, że uzgodniono też dalszy harmonogram spotkań.

onet.pl

2022-01-20

Tego się raczej nikt nie spodziewał. Europosłowie PiS i PO łączą siły w sprawie gazu

Europosłowie Jerzy Buzek z PO i Bogdan Rzońca z PiS wyszli z inicjatywą napisania listu do Komisji Europejskiej, w którym apelują, by możliwe było finansowanie odchodzenia od węgla na rzecz m.in. gazu jako paliwa przejściowego. Apel poparło 80 europosłów z różnych grup politycznych. Podpisali się pod nim m.in.: Marek Belka, Ewa Kopacz, Beata Mazurek, Leszek Miller czy Radek Sikorski.

money.pl

2022-01-20

Suski: Proponujemy, by stacje radiowe w godzinach 5:00-24:00 grały 80 proc. polskiej muzyki

- Stacje radiowe w godz. 5-24 będą grały 80 proc. polskiej muzyki - to założenia nowelizacji ustawy medialnej, które zapowiedział w trakcie konferencji w Sejmie Marek Suski. Jak podaje Onet, jest to wyjście naprzeciw postulatom Pawła Kukiza.

gazeta.pl

2022-01-20

Sensacja! Lex Czarnek przepadło w głosowaniu, zdecydował jeden głos. “Nominalnie przewagę ma PiS”

Niespodziewany sukces senackiej opozycji! Senackie komisje, w których nominalnie większość ma PiS, sensacyjnie odrzuciły Lex Czarnek. Zdecydował jeden głos. Wniosek o odrzucenie Lex Czarnek w całości złożył senator KO Bogdan Zdrojewski. Jak stwierdził, poprawki nie poprawią tej nowelizacji.

crowdmedia.pl

2022-01-20

Walka z wiatrakami. Zasada 10H zmarnowała nam kilka lat

Zmarnowane pół roku - na tyle można oceniać skutki politycznych zawirowań w rządzie, przez które temat nowelizacji tzw. ustawy odległościowej wytracił impet. Perspektywa luki wykonawczej w lądowej energetyce wiatrowej rysuje się coraz wyraźniej. Ten dołek budowniczowie wiatraków będą musieli jakoś zasypać. W opinii zwolenników energetyki wiatrowej to nawet nie zmarnowane pół roku, tylko ponad pięć lat, bo tyle obowiązuje już ta ustawa. Zgodnie z jej zapisami nie można stawiać wiatraków w odległości mniejszej niż 10-krotność wysokości elektrowni w maksymalnym wzniesieniu łopaty wirnika (tzw. zasada 10H) od budynków mieszkalnych. Polskie przepisy pod tym względem przebijają tylko niektóre niemieckie landy oraz austriackie kraje związkowe.

gazeta.pl

2022-01-20

WOŚP wesprze ratowników medycznych. Fundacja chce zakupić ponad 470 urządzeń

Jurek Owsiak przekazał, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy za pieniądze z finału z 2021 roku zakupi urządzenia dla ratowników medycznych. - Dzisiaj wybraliśmy karetki S, ale wiemy, że także inne zespoły potrzebują tego sprzętu - podkreślił prezes WOŚP.

gazeta.pl

2022-01-20

Kukiz dogadał się z KO ws. komisji śledczej. Nieoficjalnie: W czwartek deklaracja Tuska

Klub Koalicji Obywatelskiej i koło Pawła Kukiza zawarły porozumienie ws. powołania komisji śledczej ds. podsłuchów. O sprawie jako pierwsza poinformowała "Gazeta Wyborcza", później potwierdziły ją też inne media. Szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk ma w czwartek ogłosić deklarację w tej sprawie.

gazeta.pl

2022-01-20

Narodowa zrzutka na państwowych gigantów. Jeszcze w tym roku dostaną miliardy złotych

Najpierw PGE, a później – w środku nocy – Enea ogłosiły, że potrzebują zastrzyku gotówki na inwestycje. W samej tylko PGE wartość kroplówki przekroczy 3 mld zł, a pieniądze te mają popłynąć z państwowej kasy. Do tego doliczyć należy 6 mld zł na górnictwo i kolejne miliardy dla PGNiG w ramach rekompensaty za obniżkę cen gazu. To będzie kosztowny rok dla polskiego podatnika.

businessinsider.com.pl

2022-01-20

Jest deklaracja Bidena ws. ewentualnej inwazji Rosji na Ukrainę. Zwiększona obecność wojsk m.in. w Polsce

Prezydent USA Joe Biden przyznał w środę w trakcie konferencji prasowej, że spodziewa się rosyjskiego ataku na Ukrainę. Amerykański przywódca ostrzegł prezydenta Władimira Putina, że Rosja "zapłaci wysoką cenę", jeśli dokona inwazji. Biden zasugerował jednak, odpowiedź Zachodu będzie zależała od skali rosyjskiej agresji.

gazeta.pl

2022-01-19

Tusk mówi, co zrobi z 500 plus i innymi świadczeniami PiS-u

Wobec programu 500 plus konsensus jest powszechny i zrozumiały, nikt tego nie będzie zabierał — zapewnił szef PO Donald Tusk. Podkreślił jednak też, że państwo, jeśli chce być hojne dla obywateli, musi być oszczędne w innych obszarach, bo inaczej mamy inflację i drożyznę.

businessinsider.com.pl

2022-01-19

"Krytyczna sytuacja" w fiskusie. To przez Polski Ład. Związkowcy: Boimy się, że nie damy rady

Związkowcy działający w urzędach skarbowych zwrócili się z apelem do ministra finansów o uruchomienie dodatkowych środków na realizację zadań, których wymaga Polski Ład. Przedstawiciele Alternatywy informują, że są przepracowani, a szkolenia, w których uczestniczą, realizowane są w kiepskich warunkach technicznych. Chcą też podwyżek. "Niespełnienie żądań spowoduje rozpoczęcie akcji protestacyjnej" - ostrzegają.

gazeta.pl

2022-01-19

Agata Duda zaprosiła posłanki KO do Pałacu Prezydenckiego. Porozmawiają o "lex Czarnek"

Agata Kornhauser-Duda zaprosiła do Pałacu Prezydenckiego posłanki KO, które zwróciły się do niej z apelem ws. "lex Czarnek". Rozmowa odbędzie się w przyszłym tygodniu

gazeta.pl

2022-01-19

Niedzielski: wprowadzamy obowiązek pracy zdalnej w administracji publicznej

Pracownicy administracji publicznej mają "na dniach" przejść na pracę zdalną. Wyjątkiem są zadania, które muszą być realizowane w tradycyjnym modelu pracy. Adam Niedzielski zaapelował do wszystkich pracodawców, by w miarę możliwości także zastosowali takie rozwiązanie.

onet.pl

2022-01-19

Stolica Indonezji tonie. Dżakarta zostanie zastąpiona przez nowe miasto

O przeniesieniu stolicy z Dżakarty do oddalonej o ponad 2000 km prowincji Wschodni Kalimantan na Borneo prezydent poinformował już w 2019 roku. Rząd liczy, że decyzja ta pozwoli zmniejszyć obciążenie 10-milionowego miasta, w którym notorycznie dochodzi do powodzi. W związku z nadmiernym wydobyciem wód gruntowych Dżakarta jest bowiem jednym z najszybciej tonących miast na świecie. Z powodu osiadania niektóre jej części opadają w tempie około 25 cm rocznie - podaje "The Guardian". W mieście nie ma też wystarczającej ilości wody pitnej, co wiąże się z wydobywaniem jej z płytkich warstw wodonośnych.

gazeta.pl

2022-01-19

Ukraina ostrzega: Rosja jest już niemal gotowa do inwazji. Zatrważająca liczba żołnierzy na granicy

Rosja "prawie zakończyła" gromadzenie sił, które mogą zostać wykorzystane do ataku na Ukrainę - ostrzega Kijów. To potęguje też obawy, że Moskwa w każdej chwili może rozpocząć inwazję.

gazeta.pl

2022-01-19

Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem Ziobry. Chodzi o ocenę statusu sędziów przez ETPCz

W środę Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem Zbigniewa Ziobry. Chodzi o zbadanie zgodności z polską konstytucją uprawnień Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w zakresie oceny statusu sędziów powołanych przez nową KRS. - Grozę budzi to, że Ziobro wymontowuje kolejne bezpieczniki pozwalające nam na funkcjonowanie w Europie - stwierdził w rozmowie z Onetem Wojciech Hermeliński, sędzia TK w stanie spoczynku.

gazeta.pl

2022-01-19

Kilka nazwisk jest na liście - PiS szuka już następcy Adama Niedzielskiego

PiS nie chce już Adama Niedzielskiego jako ministra zdrowia. Sam Niedzielski też ma dość. W PiS są rozważane nazwiska następcy - m.in. byłego marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego oraz Bolesława Piechy, również lekarza. Na liście wysoko jest też Czesław Hoc - lekarz i zaufany człowiek prezesa PiS.

gazeta.pl

2022-01-18

Marian Banaś i Krzysztof Kwiatkowski przed senacką komisją w sprawie Pegasusa

Senacka komisja do spraw nielegalnej inwigilacji systemem Pegasus kontynuuje we wtorek swoje prace. Dziś jako świadkowie zeznają przed nią obecny szef Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś oraz jej były prezes, a obecnie senator Krzysztof Kwiatkowski. Drugi z nich poinformował w poniedziałek, że został zwolniony z tajemnicy kontrolerskiej przez obecnego szefa NIK. Przed komisją zeznaje dziś również doradca w Departamencie Administracji Publicznej Izby Marek Bieńkowski. Zapraszamy do śledzenia relacji z prac komisji!

onet.pl

2022-01-18

Będzie trudniej o rozwód? "SE": Projekt ustawy Ministerstwa Sprawiedliwości wkrótce trafi do Sejmu

W Polsce będzie trudniej wziąć rozwód. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy, który wkrótce ma trafić do Sejmu. Zdaniem resortu, nowe przepisy miałyby pomóc małżeństwom mającym pod opieką nieletnie dzieci

gazeta.pl

2022-01-18

Roberta Metsola nową przewodniczącą Parlamentu Europejskiego

Maltańska eurodeputowana Roberta Metsola z grupy Europejskiej Partii Ludowej została wybrana we wtorek na stanowisko nowej przewodniczącej Parlamentu Europejskiego. Metsola otrzymała 458 głosów przy wymaganej większości 309 głosów.

onet.pl

2022-01-18

Adam Niedzielski sam chce odejść. "Ma dość", bo PiS sabotuje jego walkę z covidem

Minister zdrowia Adam Niedzielski jest już skrajnie sfrustrowany swoją niemocą w rządzie. - Niedzielski ma już dość. Chce odejść - mówi nam osoba z obozu rządzącego. Jest jednym z kandydatów do dymisji w rekonstrukcji rządu, do której już na luty lub marzec przymierzała się Nowogrodzka.

gazeta.pl

2022-01-18

Miał wystąpić na senackiej komisji ds. Pegasusa, jednak nie dotarł. Kim jest prof. Jerzy Kosiński?

Prof. Jerzy Kosiński jest ekspertem od cyberbezpieczeństwa, dlatego został zaproszony na posiedzenie senackiej komisji ds. inwigilacji Pegasusem. Zaproszenie przyjął i nawet był już w drodze do Warszawy, kiedy nagle swój udział odwołał. Według doniesień "Gazety Wyborczej" miał odebrać kilka telefonów i dostać ultimatum. Kim jest prof. Kosiński?

gazeta.pl

2022-01-18

Turów. Nieoficjalnie: Polski rząd znalazł bat na Czechów, w planie szantaż ws. decyzji środowiskowych

Po licznych negocjacjach i atakach czeskiego rządu na Turów okazuje się, że czeska kopalnia CSM działała przez rok bez oceny środowiskowej - przekazała wiceprezeska PGE Wanda Buk. Polski rząd zamierza poruszyć tę kwestię w dalszych rozmowach z Czechami, aby skłonić ich do podpisania porozumienia - ustalił z kolei Business Insider.

gazeta.pl

2022-01-17

Paweł Kukiz montuje komisję do spraw podsłuchów za plecami PiS? „Jesteśmy sceptyczni”

Paweł Kukiz przystał na propozycję przedstawicieli Polskiego Stronnictwa Ludowego i komisja miałaby ostatecznie zająć się również latami 2005-2007. Z nieoficjalnych informacji wspomnianego portalu wynika, że pod wnioskiem Pawła Kukiza podpisali się gowinowcy (razem z Jarosławem Gowinem) oraz członkowie koła Polskie Sprawy.

wprost.pl

2022-01-17

Polska 2050 zaprasza liderów opozycji. Hołownia chce zastąpić Tuska?

Szymon Hołownia (46 l.) bierze stery opozycji w swoje ręce! Chce zostać jej liderem, chociaż notowania partii na razie nie dają mu takiej pozycji. Lider Polski 2050 organizuje więc debatę partii opozycyjnych o przyszłości Polski. Liczy, że to odbierze zainteresowanie Donaldem Tuskiem (65 l.), a jemu przyniesie wzrost popularności. Plan może spalić na panewce, bo nadal nie wiadomo, czy w spotkaniu weźmie udział Platforma Obywatelska.

fakt.pl

2022-01-17

Elżbieta Witek i Michał Dworczyk wezwani do NIK. Chodzi o program Polskie Szwalnie?

"Elżbieta Witek miała przekazywać Michałowi Dworczykowi kontakty do jednej z prywatnych firm, która chciała być bezpośrednim dostawcą maseczek ochronnych w rządowym programie Polskie Szwalnie. Ostatecznie została ona do tego projektu wybrana" - podaje stacja.

gazeta.pl

2022-01-17

Ryszard Brejza stawił się w prokuraturze. "Nie godzę się". O PiS: Poświęcili miliony na ściganie nas

- Nie mam żadnych wątpliwości, że mamy stać się ofiarą łamania prawa w Polsce przez Prawo i Sprawiedliwość - powiedział Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia i ojciec senatora Krzysztofa Brejzy, przez przesłuchaniem w prokuraturze. Chodzi o sprawę, którą sam zgłosił śledczym. - Państwo polskie, państwo PiS-u, przez te kilka lat poświęciło kilka milionów złotych na ściganie rodziny Brejzów - dodał.

gazeta.pl

2022-01-17

Komisja ds. Pegasusa. Ekspert: Mamy dowody kryminalistyczne, że z urządzenia Brejzy wykradziono dane

- Dzisiaj po raz pierwszy możemy potwierdzić w przestrzeni publicznej, że posiadamy dowody kryminalistyczne potwierdzające, że z urządzenia senatora Brejzy zostały ukradzione dane - ogłosił podczas poniedziałkowego posiedzenia senackiej komisji nadzwyczajnej John Scott-Railton z Citizen Lab. W posiedzeniu miał brać również udział ekspert z Akademii Marynarki Wojennej, który zrezygnował na dwie godziny przed jej rozpoczęciem.

gazeta.pl

2022-01-17

Niedzielski o olbrzymich wzrostach zakażeń. "60 tys. zakażeń dziennie". Kaczyński obiecał ustawę Hoca

W zależności od prognoz badaczy zbliżające się apogeum piątej fali koronawirusa może przynieść od 60 do nawet 140 tys. zakażeń dziennie. Minister Adam Niedzielski poinformował, że kluczowym narzędziem do walki z pandemią jest ustawa Czesława Hoca. Minister zapewnienie o jej dalszym procedowaniu miał otrzymać od prezesa PiS.

gazeta.pl

2022-01-16

Obniżka podatku na żywność na horyzoncie. Jest reakcja dwóch sieci

Według Lidl Polska w związku obniżką stawki VAT, przecenione ma zostać co najmniej 2 tys. produktów. "Tańsze masło, mleko, śmietana, pieczywo, jabłka, marchew, ziemniaki…. lista artykułów tańszych dzięki obniżce stawki VAT do 0 procent jest bardzo długa (...)" - zapowiedziała sieć, dodając, że "niższych cen klienci mogą spodziewać się już od 1 lutego br." Nowe przepisy skomentowali również przedstawiciele sieci Aldi, która w naszym kraju posiada 203 sklepy. Firma zapowiedziała, że "nie czeka na ustawę i obniża ceny już od 31 stycznia".

tvn24.pl

2022-01-16

Kaczyński w Starachowicach. "Wynocha, hańba"

Jarosław Kaczyński złożył wizytę w Starachowicach. Wziął udział w mszy odprawianej w przeddzień 9. rocznicy śmierci jego matki Jadwigi Kaczyńskiej. Gdy wychodził z kościoła, przywitały go okrzyki "hańba, wynocha, dyktator". - Następcy IV Departamentu MSW, tego który walczył z Kościołem i polskością, żyją, przeszli do następnych pokoleń - stwierdził Kaczyński.

wp.pl

2022-01-16

Rząd chce walczyć z oszustwami SMS-owymi. Operatorzy sieci mieliby skanować wiadomości

Rząd ma pomysł na rozprawienie się z plagą phishingu i spoofingu - oszustw dokonywanych cyfrowo, np. za sprawą fałszywych SMS-ów. Przed kradzieżą danych mieliby nas chronić operatorzy komórkowi, którzy skanowaliby wiadomości w poszukiwaniu podejrzanych fraz.

gazeta.pl

2022-01-16

Białystok. "Wolne wilki Podlasia" na marszu. Symbol swastyki, mówiono o "wyroku śmierci" na Truskolaskiego

"Politycy, to wy poddajcie się szprycy", "Precz z cenzurą!", "Tu jest Polska, a nie Polin!" - m.in. takie hasła pojawiły się podczas liczącej blisko pół tysiąca osób antyszczepionkowej manifestacji w Białymstoku. Protestujący wydali również wyrok śmierci na prezydenta miasta, a także krzyczeli "łajdak" pod jego adresem.

gazeta.pl

2022-01-16

Potężna erupcja wulkanu na Pacyfiku. Fala uderzeniowa dotarła na Kasprowy Wierch

Fala uderzeniowa, czyli fala gwałtownego wzrostu ciśnienia, która powstała po wybuchu wulkanu na wyspie Tonga na Pacyfiku o godz. 20.23 dotarła na Kasprowy Wierch — poinformował w sobotę wieczorem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

onet.pl

2022-01-15

Tajne komplety, harcerze czy firma? Podpowiadamy, jak ominąć Lex Czarnek.

Ciekawostka. Gdyby szkoła chciała zorganizować lekcję o Nowym Ładzie i skorzystać z pomocy organizacji pozarządowej, to uczniowie poznawaliby treść przepisów sprzed 2 miesięcy. Nieaktualnych! Bo Lex Czarnek nakazuje przedstawić kuratorowi dokładną treść zajęć 2 miesiące przed zajęciami.

oko.press

2022-01-15

Rząd interweniował ws. usunięcia konta Konfederacji z Facebooka. Konfederacja chce więcej

Janusz Cieszyński, sekretarz w KPRM, poinformował, że w związku z usunięciem konta Konfederacji z Facebooka, rząd zgłosił swoje uwagi do Meta, która zarządza serwisem społecznościowym. Członkowie Konfederacji nie są jednak zadowoleni z interwencji rządu.

gazeta.pl

2022-01-15

Górnicy z PGG zakopali topór. Dostaną pieniądze za weekendy. "Średnie wynagrodzenie wyniesie 8200 zł"

Związkowcy domagali się podwyżek dla pracowników oraz wypłaty rekompensat za przepracowane weekendy. Porozumienie po długich negocjacjach podpisano w siedzibie PGG w Katowicach. Średnie wynagrodzenie wyniesie 8200 złotych, a rekompensata zostanie wypłacona 1 marca. W związku z podpisaniem porozumienia związkowcy odwołali też blokadę torów kolejowych zapowiadaną na poniedziałek 17 stycznia.

gazeta.pl

2022-01-15

Ceny gazu m.in. dla piekarni czy zakładów fryzjerskich w dół o 1/4. Sasin: Zleciłem PGNiG działania

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zlecił działania, dzięki którym ceny gazu dla klientów biznesowych zostały obniżone o jedną czwartą. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo obniżyło o 25 procent ceny gazu dla klientów biznesowych PGNiG Obrót Detaliczny.

gazeta.pl

2022-01-15

Gazprom żąda podwyżki ceny kontraktowej gazu. Z mocą wsteczną. PGNiG: To jest całkowicie bezzasadne

Gazpromu przekazał Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu (PGNiG) wezwanie na arbitraż przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie. Sprawa dotyczy żądania zmiany ceny gazu dostarczanego gazociągiem na podstawie kontraktu jamalskiego. Rosyjska firma chce jej podwyższenia.

gazeta.pl

2022-01-15

Lato piecze półkulę południową. Rekordowe upały w Australii, w Argentynie blackout przez gorąco

W Australii odnotowano najwyższą temperaturę na półkuli południowej - to rekord ex aequo z temperaturą z roku 1960. Na ochłodzenie się nie zapowiada. Fala upałów uderzyła też w Ameryce Południowej - w Argentynie spowodowała przerwę w dostawach prądu dla setek tysięcy ludzi.

gazeta.pl

2022-01-15

Z Rady Medycznej odchodzi 13 osób. "Mieli dość bycia listkami figowymi", "Wstyd!"

13 z 17 członków Rady Medycznej złożyło na ręce premiera Mateusza Morawieckiego rezygnacje z doradzania rządowi w sprawie epidemii COVID-19. Jako powód medycy wskazali m.in. "brak wpływu rekomendacji na realne działania". "Autorytetem tej władzy nie są profesorowie, tylko antyszczepionkowcy. Wstyd!" - skomentował marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

gazeta.pl

2022-01-15

"Fakt" odkrył, że biznesy polityków dostają miliony w pandemii

Nie tylko zwykli Polacy korzystali z pomocy finansowej państwa w czasie pandemii. Także niektórzy posłowie starali się w ten sposób ochronić swoje rodzinne biznesy. Niektórzy czerpali pieniądze pełnymi garściami. Wśród nich prym wiedzie lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Spółki powiązane z Włodzimierzem Czarzastym dostały w czasie pandemii ponad 5 mln zł pomocy publicznej.

fakt.pl

2022-01-14

Wyciek danych z wojska. MON reaguje po tekście Onetu

Sprawa jest szczegółowo analizowana przez służby. Trwa wyjaśnianie, czy doszło do wycieku oraz, czy ujawniony plik faktycznie został wytworzony w Siłach Zbrojnych RP — pisze w oświadczeniu Ministerstwo Obrony Narodowej, w reakcji na tekst Onetu o wycieku danych z wojska.

onet.pl

2022-01-14

Nowy gospodarczy alians. Rosja zacieśnia relacje z Chinami, ale to one dyktują warunki

Jeszcze przed ostatnimi doniesieniami o możliwym ograniczeniu strategicznych dostaw gazu przez Rosję, plany energetyczne Moskwy zakładały zwiększenie eksportu do Chin. Rosja wie, że musi zdywersyfikować swoją działalność na nowe rynki, ponieważ Unia Europejska zmniejsza zależność od jej dostaw. Tymczasem zapotrzebowanie Chin na gaz rośnie wraz z odczuwaną potrzebą łagodzenia potencjalnych wojen handlowych z USA, UE i Australią.

gazeta.pl

2022-01-14

Lex PGNiG. Rząd chce zamrozić ceny gazu, przy okazji szykując tłusty kąsek dla gazowego czempiona

10 mld złotych mają wynieść w tym roku rekompensaty dla sprzedawców gazu po cenie regulowanej, poniżej rynkowej. Lwią część zgarnie PGNiG, które dodatkowo dostanie linię kredytową na 20 mld zł i nawet 30 mld państwowych gwarancji na dług. Będą też zmiany w zapasach gazu.

gazeta.pl

2022-01-13

Senacka komisja ds. Pegasusa rozpocznie pracę w poniedziałek. Bosacki ujawnił, kto zostanie wezwany

- Pierwszymi świadkami, których wezwiemy do składania wyjaśnień będą eksperci z instytutu Citizen Lab przy Uniwersytecie w Toronto, którzy odnaleźli na telefonach senatora Brejzy, pana mecenasa Giertycha oraz pani prokurator Wrzosek ataki Pegasusem - przekazał w czwartek przewodniczący senackiej komisji ds. wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji Marcin Bosacki. Do komisji wciąż nie dołączyli senatorowie PiS, choć przysługują im dwa miejsca.

gazeta.pl

2022-01-13

Sejm. Wotum nieufności wobec Kamila Bortniczuka. Polityk pozostanie na stanowisku

W czwartek w Sejmie odbyło się głosowanie nad wnioskiem Koalicji Obywatelskiej o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sportu i turystyki Kamila Bortniczuka. 213 posłów było za, 224 przeciw wstrzymało się 4. Oznacza to, że Sejm odrzucił wniosek o odrzucenie wotum nieufności wobec Kamila Bortniczuka.

gazeta.pl

2022-01-13

"Zdrada stanu", "Odsprzedają ludziom Putina". Komentarze po decyzji ws. fuzji z Lotosem

"Kim tak naprawdę jest Obajtek, czyje interesy realizuje?", ""Połączyli dwie spółki, by 80 proc. sieci Lotos odsprzedać ludziom Putina?" - to niektóre z komentarzy po ogłoszonych przez Daniela Obajtka planach dotyczących fuzji Lotosu z Orlenem. W jej ramach Węgrzy i Saudyjczycy odkupią od Polski część biznesu.

gazeta.pl

2022-01-13

Zmiany w Radzie Polityki Pieniężnej. Senat wybrał swoich przedstawicieli

Senat powołał Ludwika Koteckiego i Przemysława Litwiniuka na nowych członków Rady Polityki Pieniężnej.

gazeta.pl

2022-01-13

Ustawa o weryfikacji szczepień bez drugiego czytania w Sejmie. Wcześniej Kaczyński spotkał się z antyszczepionkowcami

W Kancelarii Premiera we wtorek odbyło się spotkanie władz PiS, na czele z Jarosławem Kaczyńskim, z grupą antyszczepionkowców. Jak informowała w środę "Gazeta Wyborcza", Jarosław Kaczyński był "bezradny wobec przeciwników szczepień we własnym klubie". Jak powiedziała gazecie Teresa Hałas, grupa posłów prosiła o wycofanie ustawy o weryfikacji covidowej. Zdaniem posłanki prezes PiS dał grupie "wolną rękę". — Nie próbował nas przekonać. Powiedział, że wie i szanuje, że są różne zdania — podkreśliła Hałas w rozmowie z "GW".

onet.pl

2022-01-13

Senat powołał nadzwyczajną komisję ds. inwigilacji. Chodzi o Pegasusa. Senator PiS głosował za

Senat zdecydował o powołaniu nadzwyczajnej komisję ds. wyjaśnienia nielegalnej inwigilacji. Za było 52 senatorów, przeciwko 45. Nikt się nie wstrzymał. Pracom komisji ma przewodzić Marcin Bosacki, szef grupy senackiej KO.

gazeta.pl

2022-01-13

KE zaczęła już naliczać Polsce karne odsetki za Turów. PiS dostał trzy wezwania do zapłaty

"Komisja Europejska zaczęła już naliczać karne odsetki w związku z Turowem" - przekazała na Twitterze korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon. Kara za niewstrzymanie wydobycia w kopalni została nałożona na Polskę przez TSUE we wrześniu. Rząd PiS do chwili obecnej kary nie uiścił.

gazeta.pl

2022-01-13

Kamil Borniczuk podczas debaty ws. wotum nieufności bronił Mejzy: "był młodym przedsiębiorcą". "Hańba"

W Sejmie odbyła się debata nad wnioskiem Koalicji Obywatelskiej o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sportu i turystyki Kamila Bortniczuka. Podczas dyskusji wstawił się on za byłym wiceministrem, Łukaszem Mejzą. - Łukasz Mejza był młodym przedsiębiorcą, który szukał zarobku tam, gdzie nie powinien był go szukać - mówił. Z sali było słychać "hańba, hańba!".

gazeta.pl

2022-01-12

Nikola Grbić nowym trenerem reprezentacji Polski siatkarzy

Nowym selekcjonerem reprezentacji Polski siatkarzy został Nikola Grbić. Serbski szkoleniowiec to legenda tej dyscypliny sportu. Jako zawodnik wywalczył wiele trofeów, a od 2014 roku z powodzeniem pracuje w roli trenera.

polsatsport.pl

2022-01-12

Stefano Lavarini nowym selekcjonerem reprezentacji Polski siatkarek

Stefano Lavarini został nowym selekcjonerem polskich siatkarek - poinformowano na konferencji prasowej PZPS. Włoch to następca Jacka Nawrockiego.

polsatsport.pl

2022-01-12

PIT-2. Nowy wzór formularza - obowiązuje od 10 stycznia. Dzięki niemu twoja pensja nie spadnie

PIT-2 to jeden z najważniejszych formularzy od wejścia Polskiego Ładu. Na początku tygodnia pojawiła się jego nowa wersja. Gdzie znaleźć i pobrać PIT-2?

gazeta.pl

2022-01-12

Rząd kazał przeliczać pensje, by Polski Ład ich nie zmniejszył. Ekspertka: Trzeba to robić ręcznie

- To jak splunięcie w twarz. To my edukowaliśmy społeczeństwo, a wychodzi pan minister i słyszymy, że to nasza wina. Tak w rozmowie z Gazeta.pl Magdalena Michałowska, właścicielka biura rachunkowego opisuje swoją reakcję na słowa rzecznika rządu. - Jednym z powodów, dla których w niektórych miejscach mogło dojść do złego naliczenia, jest faktycznie błąd księgowych - powiedział Piotr Müller.

gazeta.pl

2022-01-12

NIK ma plan kontroli na 2022 rok. Na liście 88 pozycji.

Najwyższa Izba Kontroli planuje w 2022 roku przeprowadzić 88 kontroli. NIK ma zbadać m.in. realizację zadań finansowanych z funduszu przeciwdziałania COVID-19, funkcjonowanie Agencji Badań Medycznych czy zwalczanie afrykańskiego pomoru świń.

gazeta.pl

2022-01-12

Aktywistki od tęczowej Matki Boskiej prawomocnie niewinne. Sąd podtrzymał wcześniejszy wyrok

Sąd Okręgowy w Płocku podtrzymał w środę ubiegłoroczny uniewinniający wyrok Sądu Rejonowego ws. aktywistek, które rozklejały naklejki z wizerunkiem Marki Boskiej z tęczową aureolą. Apelację od wyroku I instancji wnosiła prokuratura.

gazeta.pl

2022-01-12

Burzliwa dyskusja w Sejmie nad lex Czarnek. Padły mocne słowa

W Sejmie trwa gorąca dyskusja nad ustawą o prawie oświatowym. – Niech się pan uspokoi, bo ciśnienie to ważna sprawa i nie chciałbym mieć pana na sumieniu – mówił Czarnek do jednego z posłów, którzy próbowali mu odpowiedzieć w trakcie jego wystąpienia. – Panuj nad sobą! – krzyknął ktoś do ministra. – Największym wstydem dla Polski jest pan na stanowisku ministra edukacji – powiedział Dariusz Klimczak z Koalicji Polskiej. Jeszcze dziś o godz. 21 w Sejmie posłowie zajmą się wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra sportu Kamila Bortniczuka.

onet.pl

2022-01-12

Sprzedawcy będą musieli informować, że rząd obniżył VAT. Tabliczka przy kasie w sklepach i na stacjach

Sklepy i stacje benzynowe będą musiały informować, że rząd obniżył VAT na żywność i paliwa. Czytelna informacja ma być wyeksponowana przy kasie - czytamy w projekcie ustawy wprowadzającej Tarczę Antykryzysową 2.0.

gazeta.pl

2022-01-12

Minuta ciszy w "Faktach po Faktach"

We wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że "w Polsce przekroczona została kolejna bariera" i od początku pandemii odnotowano ponad 100 tys. zgonów covidowych. Z tej okazji TVN24 przerwało nadawanie programu "Fakty po Faktach", aby uczcić ofiary minutą ciszy.

wp.pl

2022-01-12

Komisja przyjęła projekt ustawy ws. weryfikacji szczepień. Emilewicz: Jesteśmy brutalnie obrażani

Sejmowa komisja zdrowia przyjęła projekt ustawy, która ma umożliwić pracodawcom weryfikację szczepień pracowników. Projekt złożyła grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Na posiedzeniu komisji głosowało łącznie 37 posłów. Za projektem opowiedziało się 21 osób, przeciw było 10, sześcioro posłów się wstrzymało. Komisja zarekomendowała ustawę wraz z poprawkami. Odmowa okazania ujemnego testu czy dowodów zaszczepienia bądź przechorowania wiązałaby się z możliwością delegowania do innego miejsca pracy lub do innego rodzaju pracy, ale bez uszczerbku na wynagrodzeniu.

gazeta.pl

2022-01-12

Przekaz dnia Solidarnej Polski: Michał Woś i Sebastian Kaleta grzmią o IV Rzeszy

Wiceminister Sprawiedliwości Michał Woś krytykował politykę klimatyczną Unii Europejskiej, w tym koszty pakietu „Fit for 55”. – Trzeba zawetować pakiet Fit for 55, zawetować tą szaloną politykę klimatyczną. Jeśli będzie trzeba to opuścić system handlu emisjami, system klimatyczny unijny, zostając w UE, ale nie uczestnicząc w szaleństwie klimatycznym – mówił Woś.

wprost.pl

2022-01-11

Sejm. Awantura na komisji obrony. Opozycja: Posłowie PiS uciekli z sali po pytaniach o aferę mailową

Sejmowa komisja obrony miała wysłuchać stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej wobec treści ujawnionych w e-mailach Michała Dworczyka, które wyciekają w serwisie Poufna Rozmowa. Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz odmówił komentarza, po czym szef komisji Michał Jach z PiS zamknął posiedzenie. "To jest skandal. Absolutny skandal! Szczury!" – grzmieli posłowie opozycji. "Składam zawiadomienie o możliwości popełniania przestępstwa przez Szefa Komisji Obrony Narodowej w związku z zerwaniem prac Komisji i przekroczeniem swoich uprawnień. Dziś rozlicza go kolega z partii, jutro niezależny prokurator" - poinformował poseł Tomczyk w mediach społecznościowych.

gazeta.pl

2022-01-11

Dymisja Ziobry? Zdecydowany komentarz Terleckiego

Zbigniew Ziobro ma zostać zdymisjonowany? Ryszard Terlecki odpowiada jasno: "Nie ma takiej możliwości, ani potrzeby, ani planów, ani pomysłów". Odniósł się również do doniesień ws. premiera Mateusza Morawieckiego - Jesteśmy murem za rządem premiera Morawieckiego - zapewnił.

wp.pl

2022-01-11

David Sassoli nie żyje. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego od kilkunastu dni przebywał w szpitalu

Zmarł przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli. Miał 65 lat. O śmierci przewodniczącego poinformował jego rzecznik Roberto Cuillo na jednym z portali społecznościowych.

gazeta.pl

2022-01-11

Nieoficjalnie: Zgody UE na zerowy VAT na gaz, energię i ciepłownictwo nie będzie

Nie będzie zgody Unii Europejskiej na stosowanie zerowego VAT-u na gaz ziemny, energię elektryczną i ciepłownictwo - ustaliła nieoficjalnie korespondentka RMF FM w Brukseli. Komisja Europejska zgadza się natomiast na stosowanie przez Polskę obniżonego VAT-u na te produkty energetyczne. Rozmówcy twierdzą, że polskie władze dobrze wiedzą, że zerowy VAT na gaz ziemny, energię elektryczną i ciepłownictwo nie jest możliwy, bo same zgodziły się 7 grudnia - podczas posiedzenia unijnych ministrów finansów - na nową dyrektywę VAT-owską, która wyklucza zerowy VAT na wymienione produkty energetyczne. Nowa dyrektywa VAT-owska dopuszcza jedynie obniżoną stawkę, od której UE i tak będzie odchodzić począwszy od 2030 roku ze względu na tzw. Zielony Ład.

rmf24.pl

2022-01-10

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli 12 tys. zł na dziecko. Maląg: Wniosek o złożyło już 300 tys. osób

Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w czwartek w TVP Info mówiła, że Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to świadczenie oczekiwane przez rodziców. Dowodem na to jest liczba złożonych już wniosków - 270 tysięcy. W niedzielę Maląg poinformowała PAP, że liczba wniosków wzrosła do ponad 300 tys. Jak wylicza Ministerstwo Rodziny, w tym roku świadczeniem będzie objęte ok. 615 tys. dzieci.

gazeta.pl

2022-01-10

Nie będzie dymisji Barbary Nowak. Ryszard Terlecki: Niefortunna wypowiedź to nie powód do odwołania

Ryszard Terlecki z PiS ogłosił, że nie będzie dymisji małopolskiej kuratorki oświaty Barbary Nowak. Choć szczepionki określiła ona jako "eksperyment" i opowiadała się za tym, by nie były obowiązkowe dla nauczycieli, zdaniem Terleckiego to "niefortunna wypowiedź", która nie jest powodem do odwołania. Minister zdrowia Adam Niedzielski skomentował to dosadniej: - Od czasu do czasu znajduje się osoba, która uważa, że potrafi przeciwstawić się swoim nikłym autorytetem całemu światu nauki. Potępiam wszystkie takie oznaki braku rozumu i apeluję o pewnego rodzaju wstrzemięźliwość.

gazeta.pl

2022-01-10

Krzysztof Brejza pozywa Jarosława Kaczyńskiego. Chce przeprosin za sugestię ws. afery fakturowej

Senator KO Krzysztof Brejza pozywa Jarosława Kaczyńskiego. Powodem stał się wywiad prezesa PiS dla tygodnika "Sieci", a konkretnie wypowiedź dotycząca inwigilacji Pegasusem. Kaczyński przypomniał o tzw. aferze fakturowej i zasugerował, że polityk Koalicji Obywatelskiej jest zamieszany w kryminalną aferę.

gazeta.pl

2022-01-10

Ryszard Brejza, ojciec senatora KO, otrzymał wezwanie do prokuratury. "Kilka godzin temu pojawiło się dwóch funkcjonariuszy CBA"

Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, ojciec senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Brejzy, otrzymał w poniedziałek wezwanie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku w charakterze podejrzanego. W rozmowie z TVN24 mówił, że po tym, jak jego syn złożył pozew przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu, pojawili się w urzędzie funkcjonariusze CBA z pismem.

tvn24.pl

2022-01-10

Prezes PiS o przedterminowych wyborach: wykluczyć tego całkowicie nie można

Prawo i Sprawiedliwość ma pełną wolę doprowadzenia do kolejnego zwycięstwa, najlepiej w wyborach w roku 2023. Choć może się zdarzyć, że będzie to wcześniej – to co prawda mało prawdopodobne, ale wykluczyć tego całkowicie nie można. W takiej sytuacji też będziemy walczyć o zwycięstwo – powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości, wicepremier Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika "Sieci".

onet.pl

2022-01-10

Prawie trzy czwarte Polaków popiera ratowanie migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę

72 proc. badanych stwierdziło, że to dobrze, iż organizacje humanitarne i mieszkańcy ratują osoby, które w sposób nielegalny przekroczyły granicę Polski i Białorusi. To dane z nowego sondażu dla OKO.press. Poparcie dla pomocy humanitarnej jest wysokie we wszystkich grupach wiekowych. Najwyraźniejszy podział jest polityczny, jednak nawet wśród wyborców PiS więcej osób jest za ratowaniem migrantów.

gazeta.pl

2022-01-10

Prezes IPN i "wieszanie komunistów" na Jasnej Górze. 14. Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców

W sobotę na Jasnej Górze odbyła się 14. Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców. Hasło tegorocznej pielgrzymki to "Polonia semper fidelis" - "Polska zawsze wierna". W wydarzeniu brał udział m.in. prezes IPN Karol Nawrocki. Po nabożeństwie kibice przed Jasną Górą śpiewali o wieszaniu komunistów.

gazeta.pl

2022-01-09

Od tego zależą losy prezesa Obajtka. Dwa wielkie koncerny w grze

"W najbliższym tygodniu PKN Orlen ogłosi, kto odkupi część aktywów Lotosu. Nie będzie to jedna firma, tylko dwie. Partnerem do zakupu części rafinerii w Gdańsku najprawdopodobniej zostanie saudyjski koncern Saudi Aramco. Stacje Lotosu odkupi za to węgierski MOL" - dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz śledczy Radia ZET Mariusz Gierszewski.

money.pl

2022-01-09

Kościński: 14. emerytury nie będzie w tym roku

"O ile mi wiadomo, to 14. emerytury nie będzie w tym roku" - powiedział w sobotę na antenie TVP Info minister finansów Tadeusz Kościński. Czternasta emerytura była jednorazowo wypłacona w 2021 r., natomiast coroczna wypłata tzw. trzynastek jest zagwarantowana ustawowo.

rmf24.pl

2022-01-09

Związkowcy ze skarbówki oburzeni Polskim Ładem. Nie znają nowych przepisów, a "ratują prestiż państwa"

"Nie jesteśmy w stanie z pełnym przekonaniem informować obywateli o nowych rozwiązaniach, skoro najwyżsi przedstawiciele rządu nie są przekonani o tym, jak je interpretować i jaki będzie ich ostateczny kształt" - piszą związkowcy z Krajowej Administracji Skarbowej w apelu do premiera i ministra finansów.

gazeta.pl

2022-01-09

Nieoficjalnie: Jarosław Kaczyński rozważa wyrzucenie Ziobry z rządu. "Taktyka" jak wobec Gowina

Z ustaleń dziennikarzy Radia ZET wynika, że prezes PiS bierze pod uwagę możliwość wyrzucenia z rządu Zbigniewa Ziobry. Jarosław Kaczyński ma rozważać taką opcję, by "zapewnić Polsce pieniądze z funduszy UE".

gazeta.pl

2022-01-09

Katowice. Betonowe fortepiany miały być niemal niezniszczalne. Wandale znaleźli sposób w kilka dni

Tuż przed końcem roku na ulicach Katowic zaczęły pojawiać się odporne na trudne warunki atmosferyczne fortepiany ze stali nierdzewnej i betonu architektonicznego. Muzykalni mieszkańcy miasta nie cieszyli się długo wyjątkowymi instrumentami - już po kilku dniach zostały częściowo zniszczone przez wandali.

gazeta.pl

2022-01-09

Ziobro szykuje „Lex Facebook” – prawo, które ma ratować twórców wątpliwych treści przed banami

Antyszczepionkowcy, zwolennicy teorii spiskowych, rasiści, seksiści i specjaliści od dezinformacji z pewnością trzymają dziś kciuki za Zbigniewa Ziobrę. Jeśli przygotowane przez niego prawo wejdzie w życie, będzie im łatwiej siać nieprawdę i nienawiść w mediach społecznościowych

oko.press

2022-01-08

Za kilkanaście dni obok Ziemi przemknie asteroida mierząca kilometr

Asteroida długości kilku Pałaców Kultury minie nas w bezpiecznej odległości, ponad pięć razy większej niż Księżyc. Można spokojnie patrzeć w górę – przez lornetkę.

focus.pl

2022-01-08

Paliwo po 5 zł? Daniel Obajtek komentuje. Chwali się też ceną zakupu milionów praw do emisji CO2

Prezes Orlenu Daniel Obajtek ocenił, że decyzja rządu obniżająca VAT na paliwa spowoduje spadek ich ceny do około 5 złotych za litr. Decyzję rządu nazwał "bardzo dobrą".

gazeta.pl

2022-01-08

Hiszpania. Takiego poziomu stężenia koronawirusa w wodach ściekowych jeszcze nie było

W Hiszpanii, gdzie nasila się liczba zakażeń wariantem omikron, notowane jest największe stężenie cząsteczek koronawirusa w wodach ściekowych. Przybywa też pacjentów kilkakrotnie zainfekowanych SARS-CoV-2.

gazeta.pl

2022-01-08

Smoliński: PiS rozważa wprowadzenie cen regulowanych na artykuły żywnościowe

- Chcemy wprowadzić ceny regulowane na artykuły żywnościowe - chleb, cukier, mąkę. Jeżeli inflacja będzie wzrastała to nawet takie rozwiązanie może zostać wprowadzone - powiedział Kazimierz Smoliński z PiS-u w programie "Debata Dnia". Taka decyzja miałoby zatrzymać narastającą inflację.

gazeta.pl

2022-01-08

Premier Morawiecki przeprasza za niższe pensje. Opublikowano nowe rozporządzenie

W piątek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra finansów zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

tvn24.pl

2022-01-07

Dni wolne od pracy w 2022 roku. Kiedy wypadają? W których dniach warto wziąć urlop?

Dni ustawowo wolnych od pracy jest 13. Warto podrkeślić, że zgodnie z prawem za święto, które wypada w sobotę, pracodawca ma obowiązek "oddać" dzień wolny pracownikowi w innym terminie. W jakie dni wypadają święta w 2022 roku?

gazeta.pl

2022-01-07

Morawiecki nagle ogłasza: będzie nowa tarcza antyinflacyjna. "Obniżymy VAT na paliwa"

Na kilka godzin przed ogłoszeniem przez Główny Urząd Statystycznych danych dotyczących inflacji premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie nowej tarczy. Tym razem chodzi o paliwo. - Cena powinna spaść do około 5 zł - zapowiedział szef rządu w wywiadzie.

gazeta.pl

2022-01-07

Kazachstan. Siły bezpieczeństwa otworzyły ogień do demonstrantów, zginęło kilkadziesiąt osób

Wojsko otworzyło ogień do protestujących na głównym placu największego miasta Kazachstanu, Ałmaty. Wcześniej resort zdrowia poinformował, że w trakcie starć policji z protestującymi funkcjonariusze zastrzelili kilkadziesiąt osób. Z informacji Agencji Reutera wynika, że żołnierze wieczorem wyparli demonstrantów z centralnego placu miasta.

gazeta.pl
*** 21-01-2022 (wg. raportu MZ z 22.01.2022) Odnotowano 40 876 przypadków koronawirusa w Polsce. Zmarło 193 osób. Zaszczepiono 194 088 osób. Dotychczas podano 50 500 491 dawek szczepionki. W tym zaszczepiono 1-dawką: 22 155 003. 2-dawkami: 18 915 819. 3-dawką: 204 936. Dawką przypominającą: 9 224 733. Liczba w pełni zaszczepionych: 21 559 669. *** 30-01-2022 rusza 30 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nr. konta: 88 1140 1010 0000 5244 4400 1130 / SWIFT: BREXPLPWMBK. W tym roku zbieramy na okulistykę dziecięcą.