# 0

- Filmy -

NEWSY

2024-06-22

Zatrważające wyniki audytu w Lasach Państwowych. Ludzie Ziobry wyprowadzili kolejne miliony

Lasy Państwowe przedstawiły wyniki audytu, zgodnie z którymi w latach 2020-2023 budżet centrum informacyjnego wyniósł ponad 26 milionów złotych. Środki te były wydatkowane głównie na media prawicowe, w tym TVP oraz spółki grupy Polska Press. Z budżetu finansowana miała być także część kampanii polityków Suwerennej Polski. - Do prokuratury skierowano zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa obejmujące 11 osób - ogłosiła dyrekcja Lasów Państwowych.

gazeta.pl

2024-06-21

News dla wszystkich miłośników kopanej.
Siatkarze:
3:0 z Argentyną - po godzinie idziemy pod prysznic.
Siatkarki:
3:2 z jedną z najlepszych drużyn na świecie - Turcią i awans do półfinału VNL

Argentyna poszła w tango? Polacy zatańczyli z nimi, jak chcieli! To o polskich siatkarzach.
Polska reprezentacja pań wygrała z Turcją 3:2 w ćwierćfinale Ligi Narodów siatkarek rozegranym w Bangkoku. Polki wyeliminowały obrońcę tytułu, a w sobotnim półfinale zagrają z reprezentacją Włoch. To o polskich siatkarkach.
Zapraszamy na strony Polsatu Sport.

polsatsport.pl

2024-06-21

Bałkany bez prądu. Doszło do poważnej awarii sieci energetycznej.

Na Bałkanach doszło do potężnej awarii sieci energetycznej. Prądu nie ma w części Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Albanii oraz Czarnogóry. Kłopoty pojawiły się w dniu, gdy przez Bałkany przetacza się fala upałów.

gazeta.pl

2024-06-21

Co jest, a czego nie ma w dyrektywie budynkowej?

Ostatnio wokół unijnych przepisów narosło wiele mitów, a politycy manipulowali i wykorzystywali je do straszenia w kampanii wyborczej. Nie ma "wywłaszczeń", "wyrzucania z domów" ani "wyrywania nowych okien". Zaktualizowana dyrektywa budynkowa już obowiązuje (od końca maja), ale na razie jej skutki nie są dla nas odczuwalne. To dlatego, że dyrektywa jest typem europejskich przepisów, które nie obowiązują nas bezpośrednio, a muszą zostać "przełożone" na krajowe prawo. To oznacza dwie rzeczy. Po pierwsze - jest czas, zanim te przepisy zaczną obowiązywać (kraje powinny wprowadzić je do swojego prawa w ciągu dwóch lat). Po drugie - daje to pewną dowolność tego, jak w praktyce prawo będzie wyglądało w każdy kraju. Dyrektywa wyznacza cele, zaś polski rząd będzie teraz tworzył konkretne środki, dzięki którym mają zostać zrealizowane.

gazeta.pl

2024-06-21

Trzy nowe świadczenia dla rodziców. Wchodzą w życie jeszcze w tym roku

Wnioski w sprawie projektu "Aktywny rodzic" będzie można składać od 1 października 2024 roku. O podpisaniu ustawy, która ma wspierać rodziców, poinformowała Kancelaria Prezydenta. Projekt przewiduje wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Należy przy tym podkreślić, że na to samo dziecko za dany miesiąc może przysługiwać tylko jedno świadczenie.

gazeta.pl

2024-06-21

Wielka Brytania: pierwsze wybory po brexicie.

Konserwatywny premier - David Cameron - rozpisał brexitowe referendum. Konserwatywny premier - Boris Johnson - finalnie wyprowadził kraj z Unii Europejskiej. I konserwatywny premier - Rishi Sunak - za chwilę w niesławie odda władzę. Wybory w Wielkiej Brytanii odbędą się 4 lipca. Sprawy przybrały taki obrót, że blisko połowa Brytyjczyków chciałaby dzisiaj wrócić do Unii. Ale żadna z dwóch największych partii - czyli ani Partia Pracy, ani Partia Konserwatywna - nie ma takich planów.

gazeta.pl

2024-06-21

Tusk laureatem prestiżowej nagrody. Doceniony za "przywracanie demokracji"

Donald Tusk został ogłoszony laureatem dorocznej nagrody przyznawanej przez londyński Chatham House, czyli jeden z najważniejszych think tanków zajmujących się sprawami międzynarodowymi. Gremium uznało, że szef polskiego rządu "odegrał niezwykłą rolę w obronie demokratycznych wartości Unii Europejskiej" oraz doceniło "zaangażowanie w przywracanie demokracji w Polsce". Premier ma osobiście odebrać nagrodę w lipcu. Według najnowszego sondażu Tusk jest najlepiej ocenianym członkiem rządu.

interia.pl

2024-06-19

Andrzej Duda wręczył nominacje sędziowskie. Wśród powołanych sędziów Mikołaj Pawlak

Mikołaj Pawlak został w środę (19 czerwca powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Skierniewicach. Wniosek o powołanie Pawlaka Krajowa Rada Sądownictwa skierowała do Dudy już w październiku 2018 r., jednak w listopadzie tego samego roku Pawlak został wybrany przez posłów PiS na Rzecznika Praw Dziecka. Funkcję tę pełnił do grudnia 2023 r.

gazeta.pl

2024-06-19

Komisja Europejska ogłosiła ważny krok. Dotyczy Polski i kilku innych państw

Komisja Europejska zapowiada procedurę nadmiernego deficytu wobec siedmiu krajów, w tym Polski. Powodem jest przekroczenie dopuszczalnego poziomu 3 proc. PKB. W środę KE opublikowała raporty dotyczące sytuacji gospodarczej w poszczególnych krajach. Polska znalazła się w tej grupie z deficytem wynoszącym 5,1 proc. za 2023 r. Publikacja raportu przez Komisję Europejską to pierwszy krok na drodze do objęcia Polski procedurą nadmiernego deficytu. Oznacza ona ścisły monitoring przez Brukselę sytuacji finansowej i wydatków kraju. W najbliższy piątek KE wyśle do Warszawy rekomendacje sugerujące działania, które mają doprowadzić do poprawy sytuacji finansów publicznych.

gazeta.pl

2024-06-18

Fundusz Patriotyczny pod lupą NIK. Jest zawiadomienie do prokuratury

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) w swoim najnowszym raporcie ujawnia niepokojące nieprawidłowości w zarządzaniu Funduszem Patriotycznym. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zostało złożone do prokuratury.

onet.pl

2024-06-18

Nowacka: Mam już odzyskanych 11 milionów z inwestycji pana Czarnka. Chodzi o program "willa plus"

- Mam już odzyskanych 11 milionów złotych z różnych inwestycji pana Czarnka, w tym "willi plus" - przekazała ministerka edukacji Barbara Nowacka. W kwietniu Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło wstępny raport, w którym wykazano nieprawidłowości w funkcjonowaniu programu "willa plus", gdy szefem resortu był Przemysław Czarnek. Na realizację przedsięwzięcia wydano 40 milionów złotych.

gazeta.pl

2024-06-18

Jest zawiadomienie ws. podkomisji smoleńskiej. "Trafiliśmy na bardzo ciekawe dowody"

Prokuratura podjęła śledztwa po zawiadomieniu dotyczącym działań podkomisji Antoniego Macierewicza - poinformował Cezary Tomczyk. Polityk wskazał, że zawiadomienie dotyczy niszczenia dowodów oraz niszczenia wraku Tupolewa. - Rozpoczęły się dwa śledztwa

gazeta.pl

2024-06-18

Kolejne miliony do zwrotu. Audyt dotacji w instytucji założonej przez PiS

Narodowy Instytut Wolności dokonał szczegółowych kontroli dotacji udzielonych stowarzyszeniom i fundacjom. Jak przekazano, audyt wykazał nieprawidłowości. Oznacza to, że część z dotowanych organizacji musi zwrócić publiczne środki - na razie to 2,2 mln zł. Instytucja została założona przez Prawo i Sprawiedliwość w 2017 roku.

interia.pl

2024-06-18

Afera paszportowa w Inowrocławiu. Dwóch urzędników z zarzutami

Katowicka prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie Terenowego Punktu Paszportowego w Inowrocławiu. Postępowanie wykazało poważne nieprawidłowości w funkcjonowaniu placówki w latach 2018-2022. Dwóch pracowników punktu usłyszało zarzuty poświadczenia nieprawdy. Jeden z nich przebywa w areszcie. Mężczyźni wydawali paszporty na fałszywe nazwiska osobom związanym ze światem przestępczym. Od 1 lipca placówka w Inowrocławiu zostanie czasowo zamknięta. Dwóch pracowników tamtejszej placówki w latach 2018-2022 miało fałszować dokumenty, co pozwalało swobodnie przekraczać granice osobom poszukiwanym za najwyższe przestępstwa. Do tej pory potwierdzono osiem „lewych" paszportów. Badanych jest 8 tys.

tvp.pl

2024-06-17

Bunt w spółkach. Polska Fundacja Narodowa nie dostała wszystkich przelewów

Polska Fundacja Narodowa (PFN) powstała na przełomie 2016 i 2017 roku za rządów Zjednoczonej Prawicy i zasłynęła z zakupu jachtu "I love Poland". Do funduszu założycielskiego fundacji, wynoszącego 97,5 mln zł, dołożyło się 17 spółek Skarbu Państwa. Ale po zmianie władzy w Polsce część spółek postanowiła wstrzymać wpłaty. W tym roku spółka Polskie Koleje Państwowe nie przekazywały i nie planują przekazywać środków finansowych [chodzi o 2,5 mln zł - przyp. red.] na rzecz Polskiej Fundacji Narodowej" - powiadomił rzecznik prasowy PKP SA Michał Stilger. Przelewu dla PFN nie wykonały również: Polska Grupa Zbrojeniowa (kwota 3,5 mln zł), Giełda Papierów Wartościowych (1,5 mln zł), Grupa Azoty (3,5 mln zł) i Enea (3,5 mln zł). Enea stwierdziła, że "nie jest zobowiązana do dokonywania wpłat na działalność fundacji oraz kwestionuje m.in. sposób wydatkowania przez Fundację środków finansowych przekazywanych przez Fundatorów, w tym Eneę.

gazeta.pl

2024-06-17

Paszport możesz wyrobić w 15 minut na lotnisku. Te warunki trzeba spełnić

Warszawskie Lotnisko Chopina daje podróżnym możliwość wyrobienia tymczasowego paszportu od ręki. Na rządowym portalu gov.pl dowiadujemy się jednak, że jeśli termin naszego wyjazdu się zbliża i dokumentu potrzebujemy na już, możemy ubiegać się o tymczasową opcję. Paszport taki kosztuje zaledwie 30 złotych i można go wyrobić m.in. na Lotnisku Chopina. Paszport jest wydawany na podstawie biletu lotniczego i dokumentu potwierdzającego tożsamość, na okres podróży odpowiadający wymogom danego kraju. Wniosek w punkcie na Lotnisku Chopina można złożyć najprędzej na dwa dni robocze przed planowanym wylotem w strefie ogólnodostępnej C budynku w Terminalu A. Co ważne, pasażerowie mogą ubiegać się o wydanie paszportu tymczasowego na lotnisku w przypadku zgubienia lub nie zabrania ze sobą paszportu/dowodu osobistego, posiadania paszportu lub dowodu osobistego, który utracił ważność oraz nieodebrania paszportu biometrycznego z urzędu.

gazeta.pl

2024-06-15

Małgorzata Manowska ma kłopoty. Pierwsza prezeska SN z zarzutami dyscyplinarnymi

Rzecznik dyscyplinarny Sądu Najwyższego postawił pierwszej prezesce SN Małgorzacie Manowskiej zarzut obrazy przepisów prawa i naruszenia godności sędziego - podaje "Gazeta Wyborcza". Sprawa ma związek z głosowaniami w Kolegium SN. Manowska brak oddania głosów przez niektórych sędziów traktowała jako głosy wstrzymujące.

gazeta.pl

2024-06-15

Były senator PiS-u Waldemar Bonkowski ma trafić do więzienia za znęcanie się nad psem, a wciąż jest na wolności.

Ponad miesiąc temu kościerzyńska policja dostała nakaz doprowadzenia byłego senatora PiS Waldemara Bonkowskiego do więzienia. Były polityk został skazany za znęcanie się nad swoim psem ze szczególnym okrucieństwem. Do teraz funkcjonariuszom nie udało się znaleźć Bonkowskiego. - Najwyraźniej nie było mnie w domu. Teraz też mnie nie ma. Jestem w sanatorium - stwierdził w rozmowie z Radiem Gdańsk.

gazeta.pl

2024-06-15

Ważne stanowisko dla Polaka w NATO. Wybrali go w tajnym głosowaniu

Sztab Generalny Wojska Polskiego poinformował, że generał brygady Krzysztof Kociuba został wybrany przez Komitet Wojskowy Sojuszu na stanowisko szefa sztabu Agencji Łączności i Informatyki NATO. W tajnym głosowaniu uczestniczyli przedstawiciele 32 państw członkowskich Sojuszu. W konkursie, oprócz polskiego generała, startowali także generałowie z Holandii, Francji i Włoch. Trzyletnia kadencja gen. Krzysztofa Kociuby rozpocznie się w marcu 2025 roku. Będzie to pierwszy polski generał na tym stanowisku.

gazeta.pl

2024-06-14

Sejm znowelizował Kodeks wyborczy. Będzie można głosować korespondencyjnie. Jest jednak wyjątek

Przygotowane przez Koalicję Obywatelską przepisy wprowadzają możliwość głosowania korespondencyjnego dla wszystkich wyborców w kraju i za granicą w wyborach parlamentarnych i prezydenckich. W wyborach samorządowych korespondencyjnie będą mogli głosować jedynie wyborcy z niepełnosprawnością oraz ci, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończyli 60 lat. Oprócz tego, w okręgach zagranicznych będą tworzone specjalne komisje przeznaczone do głosowania korespondencyjnego.

gazeta.pl

2024-06-14

Kajdanki Donalda Tuska

- W czasie rządów PiS Żandarmeria nakładała zatrzymanym żołnierzom kajdanki ponad PIĘĆSET razy. Nikt się nie oburzał, nie było sensacyjnych artykułów, nie żądano dymisji Ministra Obrony, prezydent nie zwoływał Rady Bezpieczeństwa. Intrygujące. - Donald Tusk

Informacja własna

2024-06-14

Burzliwa debata w Sejmie ws. ustawy o handlu w niedziele

W Sejmie odbyło się w czwartek pierwsze czytanie projektu ustawy liberalizującej zakaz handlu w niedzielę. Przedstawił go w imieniu wnioskodawców poseł Ryszard Petru z Polski 2050. Głosowanie w sprawie dalszych prac nad projektem ustawy dotyczącym niedzieli handlowych autorstwa Polski 2050 odbędzie się na kolejnym posiedzeniu Sejmu, czyli w ostatnim tygodniu czerwca. Zgodnie z projektem handel będzie możliwy w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca. Pracownicy mieliby otrzymywać również podwójne wynagrodzenie i dzień wolny w tygodniu.

gazeta.pl

2024-06-13

Małgorzata Manowska podjęła decyzję ws. składu TS. "Krzykliwie się tego domagali"

Składy orzekające w sprawach wnoszonych do Trybunału Stanu będą wyznaczane przez przewodniczącego tego organu, którym jest I prezes SN, w oparciu o wyniki przeprowadzonego wcześniej losowania - wynika z zarządzenia przewodniczącej Trybunału Małgorzaty Manowskiej. Wcześniej grupa sędziów domagała się, by składy orzekające były losowane, a nie wyznaczane. Jak dodano zarządzenie przewodniczącej TS "wychodzi naprzeciw postulatom grupy członków Trybunału Stanu formułowanym przez nich w pismach kierowanych do Przewodniczącego TS i szeroko - choć nie zawsze w sposób rzetelny - relacjonowanych w mediach".Zapewniono, że po wydaniu tego zarządzenia, składy orzekające Trybunału Stanu - formalnie wyznaczane przez przewodniczącą TS na podstawie dotychczas obowiązującego Regulaminu TS - będą odzwierciedlały wyniki losowania, które będzie poprzedzać to wyznaczenie.

interia.pl

2024-06-13

Sędziowie Trybunału Stanu piszą do Dudy i Tuska ws. Manowskiej. Zawiadamiają też prokuraturę

Sędziowie Trybunału Stanu zawiadamiają prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu, ministra sprawiedliwości oraz prokuratora krajowego w sprawie Małgorzaty Manowskiej. Ta, zdaniem autorów pisma, stojąc na czele Trybunału Stanu, nie wykonuje konstytucyjnego obowiązku zwołania pełnego składu organu.

gazeta.pl

2024-06-12

Kandydaci na kandydatów na prezydenta. Ruszyła karuzela z nazwiskami.

Zdecydowany faworyt po stronie koalicji rządzącej i kilka nazwisk, czasem zaskakujących, po stronie opozycji - tak ponad rok przed wyborami prezydenckimi w Polsce, wygląda sytuacja prawdopodobnych kandydatów, którzy zastąpią Andrzeja Dudę w Pałacu Prezydenckim. Rafał Trzaskowski (30.4%) zostawia konkurentów z KO, Trzeciej Drogi i Lewicy daleko w tyle, a prawica szuka i typuje Mateusza Morawieckiego, Jacka Siewierę lub Dorotę Gawryluk

gazeta.pl

2024-06-12

Saudyjczycy chcą mieć stacje paliw w Polsce.

Aramco Fuels Poland (AFP) skierowało do niezależnych stacji paliw w Polsce ofertę programu partnerskiego "Energia paliw". Jego celem ma być "stworzenie sieci dystrybucyjnej zapewniającej potencjalnym nabywcom paliw łatwiejszy dostęp do paliw". Koncern zachęca stacje do udziału w programie, ale zastrzega, że warunkiem uczestnictwa jest zakup paliw wyłącznie od Aramco Fuels Poland. "Na stacji paliw nie mogą być wykorzystywane ani promowane paliwa innych marek" - podkreśla Aramco Fuels Poland w regulaminie. Czytamy również, że organizator programu "zapewnia paliwa wysokiej jakości, zastrzegając sobie wyłączność dostaw". Kolejnym warunkiem jest uczestnictwo w programie przez co najmniej trzy lata w możliwością przedłużenia współpracy.

gazeta.pl

2024-06-12

KO drugą siłą w kluczowej frakcji w PE. Donald Tusk ujawnia, co teraz zrobi

Polscy europosłowie będą stanowić drugą siłę w największej frakcji w PE, czyli Europejskiej Partii Ludowej. Znajdzie się w niej aż 21 polityków Koalicji Obywatelskiej (wcześniej było ich 15) oraz dwóch europosłów z Polskiego Stronnictwa Ludowego. W związku z tym premier Donald Tusk nie ukrywa, że polska delegacja będzie chciała mieć wpływ na trzy kluczowe obszary. - Będę się absolutnie upierał, że to Polska musi mieć wpływ na bezpieczeństwo, bezpieczeństwo energetyczne i bliskie sąsiedztwo. Będziemy budowali wpływy Polski w tych dziedzinach - oznajmił Donald Tusk i dodał, że musi to być skoordynowane z pracą całego rządu, wymiaru sprawiedliwości, organów ścigania i administracji rządowej. - Od dzisiaj musimy budować mechanizm pełnej synergii - podkreślił szef rządu na spotkaniu z wojewodami w Białymstoku.

gazeta.pl

2024-06-12

Nowe przepisy o broni na granicy.

Donald Tusk zapowiedział wprowadzenie nowych przepisów obowiązujących żołnierzy pełniących służbę na granicy z Białorusią. Jedna z kluczowych zmian dotyczy okoliczności, w których użycie broni przez żołnierza nie będzie stanowiło przestępstwa.

gazeta.pl

2024-06-11

To nie żart. Adam Glapiński odpalił własną telewizję. Wracają twarze z TVP Kurskiego

Adam Glapiński TV już nadaje. To nie żart. Na YouTube ruszył kanał o finansach z namaszczenia banku centralnego oraz samego prezesa NBP. Pierwszy dzień nadawania przyniósł powrót postaci znanych z TVP Jacka Kurskiego. - Uruchamiamy coś, co szumnie nazywamy telewizją - powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego, inaugurując nową odsłonę kanału Obserwator Finansowy w serwisie YouTube. Dotąd funkcjonował jako dodatek do kwartalnika o tym samym tytule. - Dostrzegając zapotrzebowanie na jakość publikowanych opracowań, postanowiliśmy wykonać kolejny krok w rozwoju Obserwatora Finansowego - dodawał Glapiński. I tak (być może) 10 czerwca przeszedł do historii polskich mediów. O godzinie 9:00 zaczął bowiem nadawać kanał OF TV.

gazeta.pl

2024-06-10

Michał Szczerba o "zagrożeniach terrorystycznych" i wiedzy polityków. Poseł wymienił nazwiska

Przewodniczący komisji śledczej ds. afery wizowej Michał Szczerba poinformował o otrzymanej dokumentacji z Agencji Wywiadu i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Dokumenty były objęte klauzulą tajności, ale obecnie są odtajnione. - Te dokumenty przesądzają o tym, że "Jarosław Kaczyński, Mariusz Kamiński, Zbigniew Rau i Mateusz Morawiecki byli informowani przez służby, że stworzyli program o nazwie Poland Bussines Harbour, który miał dotyczyć wiz biznesowych, ale zagrożenia, które były w tym programie, szczególnie po jego rozszerzeniu na obywateli Federacji Rosyjskiej, były zasadnicze - powiedział Michał Szczerba i sprecyzował, że dotyczyły one bezpieczeństwa państwa, interesów kontrwywiadowczych i "mogły spowodować również zagrożenia terrorystyczne". Lech Kołakowski otrzyma zawiadomienie. "Nielegalnie wpływał na decyzje konsulów"

gazeta.pl

2024-06-10

Donald Tusk o eksplozji w zakładach Mesko. "Jesteśmy czujni i wrażliwi"

Szef rządu na wstępie wyjaśnił, że posiedzenie rządu w dużej mierze skupiło się na ostatnich wydarzeniach na granicy z Białorusią oraz kwestii bezpieczeństwa. - Odebrałem także informację od szefa MSWiA o sytuacji w Skarżysku-Kamiennej w zakładach Mesko, gdzie doszło do eksplozji - przekazał. - Z oczywistych względów jesteśmy bardzo czujni i wrażliwi na tego typu sytuacje. Na razie nie ma powodów przypuszczać, aby za tym dramatycznym zdarzeniem stała jakaś zewnętrzna siła. Na miejscu są szefowie odpowiednich służb i będziemy sprawdzać oczywiście każdy szczegół. Tam oczywiście też zginął człowiek w trakcie pracy - dodał.

gazeta.pl

2024-06-10

Pożar w centrum paliw rakietowych w zakładach zbrojeniowych Mesko.

Pożar w jednej z hal magazynowych Mesko w Skarżysku-Kamiennej wybuchł około godz. 10.00 w poniedziałek. Elżbieta Śreniawska, prezeska Mesko mówiła o zdarzeniu podczas konferencji prasowej. - Jedna osoba poniosła śmierć na miejscu. Druga osoba znalazła się w szpitalu. W chwili obecnej została już zwolniona. Jej życiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Jako zarząd Mesko wyrażamy głębokie wyrazy współczucia rodzinie ofiary. Deklarujemy pełną pomoc dla rodziny poszkodowanego, w tym również pomoc psychologiczną. Na naszą pomoc mogą liczyć również pozostali pracownicy spółki - zapowiedziała przedstawicielka Mesko.

gazeta.pl

2024-06-10

Rozkład jazdy po wyborach do Parlamentu Europejskiego. Co czeka nas w nowej kadencji?

W nowej kadencji Parlamentu Europejskiego zasiądzie 720 deputowanych. Na pierwszej sesji plenarnej w Strasburgu zaplanowanej na 16 lipca złożą oni ślubowanie. Zanim jednak zbierze się nowy europarlament, zaczną formować się grupy polityczne. Pierwsze rozmowy na ten temat ruszą zaledwie dzień po wyborach. Na pierwszej sesji w lipcu deputowani powinni wybrać osobę, która stanie na czele Parlamentu Europejskiego. Do przegłosowania pozostaną także sylwetki 14 zastępców i 5 kwestorów. Zapadnie wtedy również decyzja dotycząca składów komisji parlamentarnych i ich władz. Nie jest wykluczone, że deputowani na pierwszej sesji plenarnej zatwierdzą osobę, która stanie na czele Komisji Europejskiej. W tej sprawie jednak najpierw muszą się porozumieć przywódcy unijnych krajów. Jeśli nie zrobią tego w przyszłym miesiącu, to druga okazja będzie na wrześniowej sesji plenarnej.

gazeta.pl

2024-06-10

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Kto zostanie europosłem?

KO 21 mandatów: Borys Budka; Bogdan Zdrojewski; Bartosz Arłukowicz; Bartłomiej Sienkiewicz; Krzysztof Brejza; Magdalena Adamowicz; Dariusz Joński; Ewa Kopacz; Jacek Protas; Andrzej Halicki; Marcin Kierwiński; Kamila Gasiuk-Pihowicz; Michał Wawrykiewicz; Elżbieta Łukacijewska; Łukasz Kohut; Marta Wcisło; Andrzej Buła; Michał Szczerba; Janusz Lewandowski; Jagna Marczułajtis-Walczak; Mirosława Nykiel. PiS 20 mandatów: Beata Szydło; Patryk Jaki; Dominik Tarczyński; Daniel Obajtek; Jadwiga Wiśniewska; Mariusz Kamiński; Marlena Maląg; Anna Zalewska; Joachim Brudziński; Adam Bielan; Maciej Wąsik; Tobiasz Bocheński; Waldemar Buda; Kosma Złotowski; Piotr Mueller; Małgorzata Gosiewska; Michał Dworczyk; Jacek Ozdoba; Arkadiusz Mularczyk; Bogdan Rzońca. Konfederacja 6 mandatów: Grzegorz Braun; Anna Bryłka; Stanisław Tyszka; Marcin Sypniewski; Ewa Zajączkowska-Hernik; Tomasz Buczek; Trzecia Droga 3 mandaty: Adam Jarubas; Krzysztof Hetman; Michał Kobosko. Lewica 3 mandaty: Robert Biedroń; Joanna Scheuring-Wielgus; Krzysztof Śmiszek. [(?) - mandat prawdopodobny, niepewny]

gazeta.pl

2024-06-10

Europa wybiera. Poznajemy pierwsze wyniki z kolejnych państw

Wybory do Parlamentu Europejskiego wg sondaży wygrywa Europejska Partia Ludowa, utrzymując poparcie sprzed pięciu lat, drudzy są socjaldemokraci, a trzeci — liberałowie.

onet.pl

2024-06-09

Wybory do Europarlamentu

EXIT POLL 21.00: Frekwencja wyborcza: 39,7%; Ko 38,2% - 21 mandatów; PiS 33,9% - 19 mandatów; Konfederacja 11,9% - 6; 3D 8% - 4 mandaty; Lewica 6,6% - 3 mandaty

Informacja własna

2024-06-09

Wybory do Europarlamentu

Lokale wyborcze w całej Polsce są czynne w godzinach 7:00 - 21:00

Informacja własna

2024-06-08

Niemiecka mobilizacja przed Euro 2024. Będą kontrole na granicach

Niemcy postawiły na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa przed zbliżającym się Euro 2024. Na granicach wprowadzane zostają tymczasowe kontrole. Podróżni są proszeni o zabranie wymaganych dokumentów.

gazeta.pl

2024-06-07

Przemyt na granicy polsko-białoruskiej. Adam Bodnar skierował wniosek o ekstradycję obywatela Iraku

Adam Bodnar skierował wniosek o ekstradycję obywatela Iraku. Jest on podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i przemyt co najmniej 1670 osób przez polsko-białoruską granicę. Mohammedowi Kamilowi A. zarzucono również finansowanie działalności terrorystycznej.

gazeta.pl

2024-06-07

Sąd zdecydował ws. doprowadzenia Obajtka na komisję śledczą. Wiadomo, co z Kaczyńskim

Daniel Obajtek nie zostanie zatrzymany i przymusowo doprowadzony na posiedzenie komisji śledczej ds. afery wizowej - ustaliło RMF FM. Sąd podał uzasadnienie swojej decyzji, z której wynika, że nie nastąpiły okoliczności sprzyjające egzekwowaniu tego rodzaju kary. Najbliższe przesłuchanie odbędzie się w piątek, a Jarosław Kaczyński ujawnił, że zamierza się na nim pojawić.

gazeta.pl

2024-06-07

Kto może kandydować w wyborach do Parlamentu Europejskiego? Trzeba spełniać te cztery warunki

Kandydatem w wyborach do Parlamentu Europejskiego może być osoba, która: posiada czynne prawo wyborcze (prawo do wybierania europosłów); najpóźniej w dniu wyborów ukończyła 21 lat; jest obywatelem Polski lub innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej; od minimum pięciu lat stale zamieszkuje terytorium Polski lub innego kraju należącego do UE.

gazeta.pl

2024-06-07

"Nie jestem faszystą, ale...". Jak skrajna prawica włożyła garnitur i maszeruje po władzę

Widmo krąży nad Europą. W czterech spośród sześciu państw, które zakładały UE, w sondażach prowadzą skrajnie prawicowe, nacjonalistyczne partie, którym do neofaszyzmu często jest bliżej niż dalej. Strategia tego marszu po władzę jest spójna i genialna w swojej prostocie. A partie głównego nurtu dają się na nią nabrać jak dzieci.

gazeta.pl/

2024-06-06

Donald Tusk wezwał ministrów na pilne spotkanie. Chodzi o zatrzymanych żołnierzy

- Trzech chłopaków z kompanii wyprowadzono w kajdankach jak bandytów. Wobec dwóch z nich ruszyły postępowania, zostali zawieszeni. Wyszli z aresztu tylko dlatego, że w batalionie zrobiliśmy zrzutkę, żeby im prawnika załatwić, bo dowódca nie był zainteresowany, aby im w jakikolwiek sposób pomóc - podkreślił informator portalu. Resort obrony potwierdził, że do takiego zdarzenia faktycznie doszło. Donald Tusk zapowiedział na piątek 7 czerwca ważne spotkanie, w którym mają uczestniczyć wicepremier, szef Ministerstwa Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Spotkanie to będzie najprawdopodobniej dotyczyło zatrzymania trzech żołnierzy, którzy oddali strzały ostrzegawcze w kierunku napierających na nich migrantów. Donald Tusk: Postępowanie prokuratury i Żandarmerii Wojskowej budzi uzasadniony niepokój

gazeta.pl

2024-06-05

Wybory europejskie 2024. Jaki jest podział na okręgi? Wszyscy kandydaci [LISTA]

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca, a lista osób, na które można zagłosować, jest długa. Przedstawiamy wszystkich kandydatów z każdego komitetu z podziałem na okręgi. Wybory do Parlamentu Europejskiego zdecydują o tym, kto z kandydatów będzie reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej. Zagłosować będzie można jednak na jednego kandydata należącego do konkretnego komitetu w zależności od okręgu.

gazeta.pl

2024-06-05

Nowa odsłona afery RARS. Zamiast na ukraiński front, agregaty trafiły w środek kampanii PiS

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych miała podpisać umowę na zakup agregatów prądotwórczych z agencją eventową, choć spółka nie miała żadnego doświadczenia w branży energetycznej, mechanicznej czy elektrycznej. Sprzęt o łącznej wartości ponad 91 mln złotych miał trafić do Ukrainy - ustalił Onet. Według serwisu agregaty nigdy nie opuściły kraju.

gazeta.pl

2024-06-05

Tak agenci Kremla działali w Europie. Szczegóły na temat polskich wątków w sprawie

Jak poinformowano, "operację Kremla od roku rozpracowują wspólnie służby specjalne Polski, Czech, Belgii, Holandii, Niemiec i Francji". "Chodzi o szeroko zakrojoną próbę uzyskania wpływu na europejskich polityków, co pozwoliłoby Rosji mieć kontrolę nad nimi po wyborach do europarlamentu, a także zakończyć wojnę w Ukrainie na swoich warunkach" - Gazeta Wyborcza

onet.pl

2024-06-05

Pożar na terenie elektrowni Jaworzno. Służby ugasiły ogień

Blok 910 MW uruchomiono z opóźnieniem w listopadzie 2020 r. Kilka miesięcy później został wyłączony z powodu usterek. Ponownie uruchomiono go — także z opóźnieniem — pod koniec kwietnia 2022 r. Później był czasowo wyłączany jeszcze dwukrotnie. Tauron toczył wielomiesięczny spór z firmą Rafako, która wykonała warty ponad 6 mld zł blok energetyczny w Jaworznie. Wykonawca twierdził, że usterki wynikają z nieodpowiedniej jakości węgla dostarczanego do jednostki. Ostatecznie ugodę podpisano w marcu 2023 r. Pożar bloku energetycznego 910 MW Elektrowni Jaworzno wybuchł we wtorek wieczorem. Rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Jaworznie kpt. Michał Dyl poinformował, że ogień został szybko opanowany.

onet.pl

2024-06-04

Szokujące wyniki audytu w ARP. Media: Fałszywe stanowiska, z których finansowano wiece wyborcze PiS

Nieoficjalne wyniki kontroli w Agencji Rozwoju Przemysłu ujawniły wiele nieprawidłowości w spółce. Według doniesień medialnych miały tam powstawać fikcyjne działy, a także dochodziło do wyjątkowej niegospodarności oraz powstawania wydatków bez pokrycia. Z publicznych pieniędzy miały też być finansowane wiece wyborcze polityków PiS.

gazeta.pl

2024-06-03

Wiec Donalda Tuska - 4.05 g.18 Plac Zamkowy Warszawa

Informacja własna

2024-06-03

Rosja chce płacić krocie za prowadzenie badań wśród Polaków. Eksperci ujawniają: Pytania dość dziwne

Od kilku miesięcy firmy badawcze otrzymują dziwne maile, które dotyczą przeprowadzenia badań wśród Polaków. Stawki są zawyżone nawet o 300 proc. Mają one wykazać, jaki stosunek Polacy mają do Rosji czy Ukrainy. - Dla mnie były to pytania dość dziwne, ponieważ na rynku tego typu kwestii w badaniach się nie porusza - zwrócił uwagę jeden z ekspertów.

gazeta.pl

2024-06-03

Najbardziej krwawa kampania w historii Meksyku. Po raz pierwszy wybrano kobietę na prezydenta

W Meksyku zakończyło się głosowanie w wyborach prezydenckich. Jak wskazują nieoficjalne dane, po raz pierwszy w historii wygrała je kobieta - Claudia Sheinbaum. Jednocześnie, była to najbardziej krwawa kampania prezydencka w historii tego kraju, zginęło aż 38 kandydatów. Liczba aktów przemocy była z kolei niemal dwa razy wyższa w porównaniu z okresem przed poprzednimi wyborami.

gazeta.pl

2024-06-03

Dostawca wszystkiego, zarabiał na pandemii i na wojnie. Dzięki zamówieniom od PiS

"Dzięki ekipie Mateusza Morawieckiego Szopa kupił sobie między innymi bmw za milion i siedem mieszkań w Warszawie za gotówkę" - podał Onet ujawniając sojusz Prawa i Sprawiedliwości z Pawłem Szopą, twórcą marki odzieżowej Red is Bad. Jak twierdzi portal, stworzono układ, który służył do wyprowadzania publicznych pieniędzy. Do tej sprawy odniósł się premier Donald Tusk. "Zadaniem Prokuratora Generalnego będzie sprawdzenie wszystkich przypadków ‘kradzieży zgodnej z procedurami‘" - napisał w serwisie X. Podsłuchy wskazują na to, że Szopa prowadził farmy internetowych trolli wspomagające obóz władzy. Stenogramy z podsłuchów pokazują, że przed wyborami wyprzedawał majątek i chciał się ewakuować do Hiszpanii.

tvn24.pl

2024-06-02

Daniel Obajtek wezwany na poniedziałek do prokuratury. "Trzy gigantyczne śledztwa"

Toczą się trzy śledztwa związane z Danielem Obajtkiem. Dotyczą one: fuzji Lotosu z Orlenem, zawyżania cen benzyny i zaliczki na zakup ropy. - Myślę, że prędzej czy później pan Daniel Obajtek spotka się z wymiarem sprawiedliwości - stwierdził szef resortu sprawiedliwości.

gazeta.pl

2024-06-01

"Taśmy ziobrystów". Ile zarabiał Krzysztof Suwart? Ministerstwo Sprawiedliwości ujawnia kwotę

Pod nazwiskiem Krzysztofa Suwarta - który publikował sprzyjające obozowi Prawa i Sprawiedliwości artykuły w Wirtualnej Polsce - krył się Krzysztof Mirończuk. Do 2018 roku był on dziennikarzem WP, a następnie autorem tekstów sponsorowanych pisanych na umowę zlecenie zawartą z Ministerstwem Sprawiedliwości za rządów Zbigniewa Ziobry. Krzysztof Mirończuk był też mężem Anety Jakubiak-Mirończuk, dyrektorki ds. Funduszy Europejskich w Ministerstwie Sprawiedliwości, a dziś prowadzi własną działalność gospodarczą. W latach 2021-2023 ministerstwo zawarło z firmą SocArt MEDIA Krzysztof Mirończuk trzy umowy cywilnoprawne na łączną kwotę 210 tysięcy złotych. Wszystkie umowy dotyczyły wykonania usługi copywiritngu polegającej na pisaniu tekstów do publikacji i sloganów reklamowych, a także redakcji i korekcie dostarczonych przez zamawiającego tekstów/raportów, materiałów informacyjnych, promocyjnych i marketingowych

gazeta.pl

2024-05-31

Orlen płacił za luksusowy apartament Daniela Obajtka na Powiślu. Podano olbrzymią kwotę czynszu

Daniel Obajtek zajmował 136-metrowy apartament. Przekazano, że czynsz wynosił 17,5 tys. złotych miesięcznie. Dziennik dowiedział się, że zarząd Orlenu miał zgodę na dofinansowanie wynajęcia mieszkania do ośmiu tysięcy złotych. Poinformowano, że uzyskanie dopłaty przekraczającej tę kwotę wymagało specjalnej zgody. "Widać Daniel Obajtek taką zgodę uzyskał, bo za wynajem nie płacił" - stwierdził "Fakt".

gazeta.pl

2024-05-31

Politycy PiS i tajna drukarnia w garażu. Wojciech Hermeliński grzmi: to niebywałe!

Banery wyborcze polityków Suwerennej Polski — wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, Jana Kanthaka oraz Daniela Obajtka — drukowano w tajnym garażu w Aleksandrowie, a proceder miała nadzorować m.in. urzędniczka z Ministerstwa Sprawiedliwości — wynika z ustaleń Onetu. — To efekt manipulacji PiS przy Kodeksie wyborczym. Przestrzegałem — mówi Onetowi sędzia Wojciech Hermeliński, były szef Państwowej Komisji Wyborczej.

onet.pl

2024-05-31

Historyczny dzień w USA. Ława przysięgłych zdecydowała ws. Donalda Trumpa

Donald Trump został uznany za winnego wszystkich 34 stawianych mu zarzutów w sprawie malwersacji finansowych podczas kampanii wyborczej w 2016 r. Sprawa jest o tyle bezprecedensowa, że to pierwszy raz, kiedy amerykański prezydent usłyszał wyrok skazujący w procesie karnym. Ale to nie oznacza, że Trump będzie miał teraz zamkniętą drogę do Białego Domu. Wręcz przeciwnie, pozostaje faworytem listopadowych wyborów, a werdykt ławy przysięgłych da mu dodatkowe paliwo polityczne.

onet.pl

2024-05-29

Białoruski opozycjonista zdradza szczegóły szkolenia dywersantów. Mają działać w Polsce i na Litwie

Białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka poinformował, że w okolicach Mińska reżim Alaksandara Łukaszenki szkolił dywersantów. Zdaniem Łatuszki osoby te były przygotowywane do działania na terenie Polski i Litwy. Podał dokładnie ich liczbę oraz rodzaj przeszkolenia, jakie mieli przejść.

gazeta.pl

2024-05-29

Seria podpaleń w Polsce. ABW zatrzymała podejrzanych o działanie na rzecz obcego wywiadu

Zatrzymano trzy osoby podejrzane o działanie na rzecz obcego wywiadu. Są nimi Polak oraz dwóch Białorusinów, którzy mieli dokonywać podpaleń obiektów w różnych częściach Polski.

gazeta.pl

2024-05-29

Komisja Europejska zakończyła postępowanie przeciwko Polsce. Jeden kraj zgłaszał wątpliwości

Komisja Europejska zakończyła postępowanie praworządnościowe przeciwko Polsce. Chodzi o procedurę z artykułu 7 unijnego traktatu, którą Bruksela rozpoczęła w grudniu 2017 roku. Powodem były zmiany w Sądzie Najwyższym, Trybunale Konstytucyjnym i Krajowe Radzie Sądownictwa. Jedynym krajem, który zgłaszał wątpliwości co do zakończenia postępowania wobec Polski, były Węgry.

gazeta.pl

2024-05-29

Zapadł wyrok TSUE w sprawie polskiej skargi. Chodzi o kopalnię w Turowie

Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) wydał w środę wyrok w sprawie polskiej skargi na Komisję Europejską dotyczącej nałożenia kar za niezamknięcie kopalni węgla brunatnego w Turowie. TSUE orzekł, że Komisja Europejska mogła zgodnie z prawem potrącić kwoty należne z tytułu okresowej kary pieniężnej z wierzytelnościami Polski wobec Unii.

onet.pl

2024-05-29

Adam Bodnar unieważnia umowy z Funduszem Sprawiedliwości. Miliony nie trafią do fundacji ojca Rydzyka

23 umowy zawarte z Funduszem Sprawiedliwości zostały zakwestionowane "z powodu sprzecznością z ustawą, zasad współżycia społecznego czy pozorności czynności". Wśród podmiotów, które zawarły uznane za nieważne umowy, znalazła się m.in. fundacja Lux Veritatis.

onet.pl

2024-05-28

Inwigilacja w Polsce. Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) orzekł we wtorek, że polskie przepisy umożliwiające służbom inwigilację oraz zatrzymywanie danych inwigilowanych osób naruszają konwencję o ochronie praw człowieka, w tym prawo obywateli do prywatności.

gazeta.pl

2024-05-28

Dziesiątki milionów ze zleceń i dotacji dla człowieka pracującego przy kampaniach PiS i Andrzeja Dudy

Prawie 6 mln zł na współpracy z Orlenem zarobiły w ostatnich latach spółki Radosława Tadajewskiego, biznesmena zaprzyjaźnionego z byłym członkiem zarządu paliwowej spółki Adamem Burakiem — ustalił Onet. W ciągu całych rządów Zjednoczonej Prawicy związane z Tadajewskim podmioty z różnych kontrolowanych przez państwo źródeł otrzymały co najmniej 63 mln zł.

onet.pl

2024-05-27

Od 1 lipca wzrośnie pensja minimalna dla pracowników ochrony zdrowia.

Po podwyżkach minimalne wynagrodzenie wśród lekarzy lub lekarzy dentystów ze specjalizacją od 1 lipca 2024 r. wyniesie aż 10 375,45 zł brutto - podaje "Fakt". A jak wzrosną najniższe krajowe pensje w innych zawodach? Według wyliczeń dziennika minimalna krajowa: dla farmaceuty, fizjoterapeuty, diagnosty laboratoryjnego z tytułem magistra oraz dla pielęgniarki z tytułem magistra pielęgniarstwa albo położnej z tytułem magister położnictwa z wymaganą specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia wyniesie 9 230,57 zł; dla lekarza albo lekarza dentysty, bez specjalizacji - 8 515,02 zł; dla pielęgniarki, położnej z wymaganym wyższym wykształceniem (studia I stopnia) i specjalizacją - 7 298,59 zł; m.in. dla fizjoterapeuty, ratownika medycznego, technika analityki medycznej z wymaganym średnim wykształceniem albo pielęgniarki, albo położnej z wymaganym średnim wykształceniem, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia - 6 726,15 zł; dla opiekuna medycznego - 6 153,71 zł.

gazeta.pl

2024-05-27

Linia Tuska

Szef Sztabu Generalnego, minister obrony narodowej oraz wiceszef MON przedstawili szczegóły programu Tarcza Wschód. Poinformowano, że program ma realizować cztery zadania o strategicznym znaczeniu. wzmocnienie zdolności przeciwzaskoczeniowych polskich sił zbrojnych; ograniczenie mobilności przeciwnika; zapewnienie mobilności wojsk własnych; zwiększenie bezpieczeństwa wojsk i ochrona ludności cywilnej. Tarcza Wschód ma zostać zrealizowany do 2028 roku. Przekazano też, że w ramach programu na wschodniej granicy Polski powstanie sieć stacji bazowych oraz centrów operacyjnych. - Stacje bazowe będą nośnikami systemów obrazowych. Zakładamy montaż kamer termowizyjnych, które będą miały sensory rozpoznania elektronicznego oraz akustycznego...

gazeta.pl

2024-05-26

W tych aptekach farmaceuta przepisze tabletkę "dzień po". NFZ ujawnił adresy punktów [MAPA]

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) opublikował mapę aptek, w których jest realizowany pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia ws. antykoncepcji awaryjnej, czyli tzw. pigułki dzień po. Lista punktów jest aktualizowana od poniedziałku do piątku.

gazeta.pl

2024-05-26

Gen. Skrzypczak: amatorszczyzna Macierewicza, brak polskiej myśli wojskowej, puste magazyny z amunicją

Gościem 4. odcinka podcastu "Fronty Wojny" były Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych. Skomentował fotografowanie się Donalda Tuska i Władysława Kosiniaka-Kamysza na tle żołnierzy. Zajął się Antonim Macierewiczem w kontekście komisji wpływów rosyjskich. Omówił pustki w polskich magazynach z amunicją i wskazał winnych. Opowiedział o ludziach, którzy wstępują do wojska, żeby zarobić na wycieczkę do Hiszpanii. Wyjaśnił, kim są "faceci w polskich mundurach". I wytłumaczył, dlaczego jesteśmy plagiatem NATO. W pewnym momencie rozmowy zrobiło się naprawdę gorąco.

onet.pl

2024-05-25

Arabski współwłaściciel Rafinerii Gdańskiej idzie pod młotek

Saudi Aramco, który nabył 30 procent udziałów w rafinerii Lotosu, planuje emisję swoich akcji na giełdzie w Arabii Saudyjskiej - donosi Reuters. W grę wchodzi sprzedaż akcji o wartości 10 miliardów dolarów. Ma to być największa tego typu transakcja w regionie. Saudi Aramco kupiło 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu, a węgierski MOL przejął ponad 410 stacji paliw Lotosu. W lipcu 2023 roku Najwyższa Izba Kontroli sporządziła raport dotyczący m.in. fuzji Orlenu z Lotosem po kontroli w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Według NIK Saudi Aramco zapłaciło co najmniej 5 miliardów złotych mniej za część Lotosu, niż była ona warta. Saudi Aramco poniżej wartości kupiło nie tylko rafinerię. Według kontrolerów NIK cała paczka transakcyjna – 30 proc. udziałów w rafinerii, cała spółka zajmująca się hurtową sprzedażą paliw i 50 proc. udziałów w spółce produkującej paliwa lotnicze - były warte 9 miliardów 400 milionów złotych. Orlen sprzedał je natomiast za nieco ponad 2 miliardy 200 milionów.

tvn24.pl

2024-05-25

Śmierć po użyciu paralizatora. Policjanci usłyszeli zarzuty

Dwóch policjantów usłyszało zarzuty po śmierci 27-latka w Inowrocławiu, wobec którego w trakcie interwencji użyto paralizatora i przemocy. Rzecznik prasowa bydgoskiej prokuratury Agnieszka Adamska-Okońska poinformowała, że do sądu trafi wniosek o ich aresztowanie.

onet.pl

2024-05-25

W Warszawie miało dojść do próby wywołania dużego pożaru. Służby znalazły zapalniki

W ostatnim czasie w Warszawie doszło do próby podpalenia obiektu wielkopowierzchniowego. Dzięki temu, że była nieudana, polskie służby weszły w posiadanie urządzeń podpalających, co najmniej kilku, które były odpalane drogą radiową — ujawniają w podcaście Radia Zet "Podejrzani politycy" Radosław Gruca i Mariusz Gierszewski. Jak przekazali, według ich informatorów na miejscu było osiem zapalników, z których zadziałały dwa. Nie wywołały jednak pożaru na dużą skalę — takiego, jaki strawił Centrum Handlowe Marywilska 44. Przybyły na miejsce służby znalazły urządzenia, co wywołało podejrzenia i doprowadziło do powołania sztabu, w którym działają przedstawiciele wszystkich służb podległych MSWiA i MON — podają dziennikarze Radia Zet.

onet.pl

2024-05-24

Szukają Daniela Obajtka. "Coraz bardziej potwierdza się hipoteza, że nie ma go w Polsce"

Policja w całym kraju szuka Daniela Obajtka. Z podanych przez Michała Szczerbę informacji wynika, że były prezes Orlenu nie odebrał wezwania do prokuratury oraz na komisję śledczą. -Coraz bardziej potwierdza się ta hipoteza, że Daniel Obajtek po prostu w Polsce nie przebywa - uważa poseł Koalicji Obywatelskiej.

gazeta.pl

2024-05-24

Jarosław Kaczyński przed komisją śledczą. Mocne reakcje w sieci. "Tchórz"

Prezes PiS stawił się w piątek przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych. Już na początku przesłuchania Dariusz Joński odmówił Jarosławowi Kaczyńskiemu prawa do swobodnej wypowiedzi. Prezes PiS stwierdził, że to politycy PO odpowiadają za nieprzeprowadzenie wyborów w 2020 r. Słowa Kaczyńskiego odbijają się szerokim echem w mediach społecznościowych, gdzie pojawiają się liczne komentarze.

onet.pl

2024-05-24

Kupcy w czerwcu wrócą do pracy po pożarze hali przy Marywilskiej.

Wkrótce w pobliżu spalonej hali targowej przy ulicy Marywilskiej 44 w Warszawie stanie tymczasowy obiekt. Wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek poinformował, że pierwsza jego część powinna być gotowa w czerwcu, a druga w lipcu. Będą mogli korzystać z niego kupcy, którzy w pożarze hali stracili swoje sklepy. Władze miasta zapewniają również, że zniszczone centrum handlowe zostanie odbudowane.

interia.pl

2024-05-24

Prorosyjskie hasła na proteście w Czarnogórze. Demonstranci wychwalali zbrodniarza wojennego

W czwartek, ulice Podgoricy stały się areną demonstracji sprzeciwiających się rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ dotyczącej ludobójstwa w Srebrenicy. Niektórzy z protestujących nosili symbol "Z", popierający rosyjską inwazję na Ukrainę oraz wykrzykiwali hasła wychwalające Ratka Mladicia, znanego zbrodniarza wojennego.

onet.pl

2024-05-23

Roman Giertych u Moniki Olejnik o chorobie Zbigniewa Ziobry. "Ja się nie dam szantażować"

- Ja nie dyskredytuję choroby pana Zbigniewa Ziobry i życzę mu zdrowia. Natomiast niech nas nikt nie szantażuje tą chorobą - oświadczył w programie "Kropka nad i" Roman Giertych. Mecenas odniósł się tym samym do oświadczenia posłów Suwerennej Polski, którzy stwierdzili, że za sprawą zeznań Mraza na temat nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości "dokonał linczu" na byłym ministrze sprawiedliwości.

gazeta.pl

2024-05-23

Sprzątanie po Danielu Obajtku w Orlenie. Już ponad 100 "ludzi PiS" straciło pracę

Syn Jacka Kurskiego, mąż Jadwigi Emilewicz albo słynna na całą Polskę nauczycielka plastyki. To tylko niektóre z ponad setki osób z Grupy Orlen, które straciły pracę po zmianie władzy - pisze Business Insider.

money.pl

2024-05-23

Ważne ostrzeżenie. Wicepremier o cyberatakach Rosji: W najbliższych dwóch tygodniach

Krzysztof Gawkowski wicepremier i minister cyfryzacji przekazał, że w najbliższych dwóch tygodniach może dojść do ataków cybernetycznych ze strony Rosji. - Ataki mają być kierowane na dwóch polach - dezinformacja i ataki na infrastrukturę krytyczną - powiedział.

gazeta.pl

2024-05-23

Generał Bieniek o linii Tuska i minowaniu granicy. O słowach Morawieckiego: Pomysły księżycowe

- Nie będziemy minować terenu, ale przygotowywać się do minowania. Przygotujemy miny przeciwpancerne, a nie przeciwpiechotne, bo tego nie można nam robić. Nie będziemy wypowiadać konwencji ottawskiej - zapewnił w generał Wojska Polskiego w stanie spoczynku Mieczysław Bieniek. W ten sposób odniósł się do słów Mateusza Morawieckiego, które dosadnie określił jako "pomysły księżycowe".

gazeta.pl

2024-05-23

Puchnie skarbiec NBP. Prezes Glapiński na kolejnych zakupach

- Żyjemy w niebezpiecznych czasach i na wszelki wypadek nasze złoto znajduje się w różnych miejscach, w tym w Londynie - mówił Glapiński w lutym 2024 r. - Nasze zapasy należą do kilkudziesięciu największych na świecie (ponad 300 ton - przyp. red.). To złoto, które należy do wszystkich Polaków i zwiększa nasze bezpieczeństwo. Właśnie dlatego podjęliśmy decyzję o zwiększeniu ilości złota do 20 proc. udziałów w rezerwach walutowych NBP - zapowiadał prezes NBP. Narodowy Bank Polski na koniec kwietnia 2024 roku miał w rezerwach złoto o wartości 109,1 mld złotych. Rezerwy kruszcu wzrosły o 7,2 mld zł w ciągu miesiąca. NBP zwiększył w kwietniu zasoby złota do 11,682 mln uncji, czyli do 363,4 mld ton (wobec 11,532 mln uncji na koniec marca) - wynika z najnowszych danych banku centralnego.

gazeta.pl

2024-05-23

Nie tylko bon energetyczny. Rząd wyda 30 mln zł na dodatkowe wsparcie dla jednej grupy Polaków

Nawet 30 mln zł z PFRON ma zostać przeznaczonych na wsparcie osób z niepełnosprawnościami, które mogą zostać szczególnie dotknięte przez wzrost cen energii. Dodatkowe miesięczne świadczenie otrzymać mają osoby korzystające z koncentratorów tlenu. - Takie urządzenie musi chodzić 18 godzin i więcej w ciągu doby. To przekłada się na wyższe rachunki - wyjaśnił Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

gazeta.pl

2024-05-23

Komisja Giertycha. Były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości: Było polecenie od Ziobry

- Minister Romanowski otrzymywał polecenie od ministra Ziobro, jakie podmioty mają zwyciężyć. To z nim ustalał listę tych podmiotów, informacje, kiedy konkursy mają być ogłoszone. Minister Ziobro sam prowadził rozmowy z podmiotami, które miały zwyciężyć w przyszłych konkursach - powiedział podczas posiedzenia zespołu do spraw rozliczeń PiS Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości. Zaznaczył, że to właśnie Ziobro był "głównym decydentem" w sprawach funduszu.

gazeta.pl

2024-05-22

Minister z PiS, prom i znikające dokumenty. W tle zaginiony milion

Do prokuratury trafiło właśnie zawiadomienie w sprawie zaginionych pieniędzy za rejs polskiego promu na Litwę z początków pandemii koronawirusa. W marcu 2020 r. kurs statku "Baltivia" dla obywateli Litwy zamówił w Polskiej Żegludze Bałtyckiej rząd PiS, a ówczesny minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk obiecywał, że państwo pokryje wszelkie koszty. Tymczasem do dziś trwa poszukiwanie 1 mln zł.

onet.pl

2024-05-22

Ukrywają listę "bomb ekologicznych". Nie pomógł sąd, ani zmiana władzy

Stworzona za rządów PiS lista "bomb ekologicznych" jest cały czas ukrywana. Choć w sprawie orzekł już sąd i zmieniły się władze, lista wciąż nie została upubliczniona. Zdaniem GIOŚ dane są niepełne i wbrew wyrokowi sądu - wcale nie są publiczne, choć - jak pisze "DGP", na listę powoływał się na jednej z sejmowych komisji Jacek Ozdoba, były wiceminister środowiska. Mówił wówczas, że liczba nielegalnych składowisk w Polsce jest "gigantyczna". Inspektorat wskazał wówczas, że chodzi o 768 miejsc, z czego w 231 zostały nagromadzone odpady niebezpieczne. Łącznie chodzi o 3,86 mln ton śmieci. Polska śmietnikiem Europy.

gazeta.pl

2024-05-22

Polska rusza z operacją "Barbara". Ogłosił to właśnie szef MON

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił podpisanie umowy na dostawy czterech aerostatów (sterowców), które będą stacjonowały na posterunkach wzdłuż wschodniej oraz północno-wschodniej granicy Polski. Wartość kontraktu z USA to ok. 960 mln USD.

gazeta.pl

2024-05-22

Szara eminencja PiS traci kolejną posadę. Kujda odwołany z rady nadzorczej spółki Orlenu

Szara eminencja PiS, współpracownik J.Kaczyńskiego - Kazimierz Kujda został odwołany ze stanowiska przewodniczącego rady nadzorczej w Polskiej Spółce Gazownictwa. W styczniu 2024 roku decyzją premiera Donalda Tuska stracił funkcję członka rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego. Za czasów poprzednich rządów partii Kujda działał również w dwóch resortach - był ekspertem w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz członkiem zespołu doradców gospodarczych w Ministerstwie Aktywów Państwowych. W latach 2015-2019 pełnił funkcję prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W 2015 roku Andrzej Duda powołał go ponadto w skład Narodowej Rady Rozwoju. W latach 1995-98 i 2008-15 był prezesem Srebrnej.

gazeta.pl

2024-05-21

Kołodziejczak ruszył w teren z "Brygadami Tygrysa". Kontrole w całym kraju

- W Polsce stawiamy na polskie produkty. Są one dla nas ważne i dlatego teraz "Brygady Tygrysa", jak je nazwałem roboczo, ruszyły w całym kraju do kontroli - przekazał wiceminister Kołodziejczak. Podkreślił również, że kontrole będą prowadzone na bieżąco. W przyszłości mają objąć nie tylko giełdy rolne i rynki, czy place targowe, ale również sklepy i supermarkety.

gazeta.pl

2024-05-21

Komisja ds. wpływów rosyjskich i białoruskich

- Wydałem zarządzenie w sprawie powołania komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich na bezpieczeństwo wewnętrzne i interesy Rzeczpospolitej Polskiej w latach 2004-2024 - poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej Donald Tusk. - Przewodniczącym nowego organu państwa zostanie szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. bryg. dr Jarosław Stróżyk. - To był w swojej bogatej karierze dyplomata wojskowy, dowódca wojskowy, wiceszef wywiadu NATO, a także naukowiec.

gazeta.pl

2024-05-21

Rewolucyjne zmiany w szkołach już od września

Szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Barbara Nowacka podpisała rozporządzenie ws. zmian planów nauczania, które zacznie obowiązywać 1 września. W roku szkolnym 2024/2025 przedmiot historia i teraźniejszość zniknie ze szkół ponadpodstawowych. Część uczniów zacznie natomiast uczęszczać na obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy w ramach godzin wychowawczych.

gazeta.pl

2024-05-21

Tusk: W kilka miesięcy wypłacono im 900 tysięcy złotych. "Nie logowali się nawet na komputerach"

- Pan Krzysztof Szczucki, będąc szefem Rządowego Centrum Legislacji, zatrudnił na kilka miesięcy sześciu pracowników, którzy nie świadczyli tu żadnych usług - poinformował we wtorek Donald Tusk. Jak dodał, chodzi o wynagrodzenia w wysokości niemal miliona złotych.

gazeta.pl

2024-05-21

ABW rekrutuje łowców szpiegów. Tworzone są nowe delegatury agencji. Ile będzie można zarobić?

1 lipca na mocy zarządzenia premiera Donalda Tuska do życia przywróconych zostanie 10 delegatur ABW. W sumie w Polsce będzie ich aż 15: w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Olsztynie, Opolu, Radomiu, Rzeszowie, Szczecinie, Zielonej Górze oraz we Wrocławiu. Nabór do nowych oddziałów ABW oraz do warszawskiej centrali trwa już od marca. Agencja napotyka jednak na duże przeszkody związane z doświadczeniem kandydatów. Poszukiwani na stanowisko łowców będą mieli za zadanie rozbijanie siatek szpiegowskich, do czego potrzebna jest m.in. podstawowa znajomość języka rosyjskiego. Szukamy ludzi o wyjątkowych predyspozycjach do tej służby, ale z wielorakimi umiejętnościami - głównie absolwentów szkół wyższych, od humanistów, przez absolwentów kierunków językowych, przyrody, IT, prawników czy ekonomistów. Minimalna stawka uposażenia zasadniczego funkcjonariusz ABW wynosi od 2200 zł do 12,1 tys. zł, a maksymalna od 4700 zł do 16,2 tys. zł.

gazeta.pl

2024-05-20

Ujawniono skalę problemów PKP Cargo. "Traci płynność przez rządy PiS-u"

PKP Cargo znalazło się w gigantycznych tarapatach finansowych. Wartość spółki w ostatnich latach spadła o 80 proc., jej akcje zaliczyły gigantyczny zjazd, a do tego rok 2023 zakończono z gigantycznym długiem.

gazeta.pl

2024-05-20

Mocne słowa Tuska: nie było w pełni kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium Polski

Premier Donald Tusk powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24, że polski rząd "odzyskuje kontrolę" nad tym, co dzieje się w Polsce w kontekście działalności obcych służb. — Mówimy tu o wpływach Kremla, także na to, co dzieje się w Polsce i do tego potrzebna będzie komisja. Wspólnie z premierem Grecji przygotowujemy list do instytucji europejskich w sprawie obrony powietrznej dla całej Europy. Żelazna kopuła nie powinna budzić wątpliwości. To są ciągle inicjatywy polityczne, ciągle trudno uzgodnić wspólnie realizowane konkrety. Dla mnie ważne jest, by wywoływać presję. Znajduję oddźwięk w Europie, najbardziej sceptyczni liderzy zaczynają rozumieć, że trzeba zacząć od tej kopuły. Wtedy nasza przewaga nad Rosją znajdzie swój wyraz. Europa bezpieczna z nieba będzie kontynentem, który będzie mógł znów zacząć dyktować warunki .

onet.pl

2024-05-20

Ile naprawdę zarabiają polscy żołnierze? Ujawniono zaskakujące szczegóły

Teoretycznie najniższe wynagrodzenie w Wojsku Polskim (WP) wynosi 6 tys. zł brutto dla żołnierza szeregowego - wynika z zestawienia opublikowanego przez WP. Zaprzecza i śmieje się z tych doniesień jeden z żołnierzy, który o zarobkach w wojsku rozmawiał z portalem Business Insider. Zdaniem wojskowego, szeregowi zarabiają znacznie więcej, chociażby dlatego, że często otrzymują świadczenie mieszkaniowe, które według wytycznych WP przysługuje żołnierzom zawodowym podczas pełnienia służby w danej miejscowości. To sprawia, że już na początku służby mają znacznie wyższe zarobki, niż wielu sądzi...

gazeta.pl

2024-05-19

Zapytaliśmy obywateli o decyzję Trzaskowskiego ws. symboli religijnych. Jednoznaczne wyniki sondy

Rafał Trzaskowski podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym w stołecznych urzędach będzie obowiązywał zakaz eksponowania symboli religijnych. Ta decyzja wywołała ogromne poruszenie, szczególnie wśród prawicowych polityków. Zapytaliśmy czytelników Gazety.pl, czy podobne przepisy powinno się wprowadzić w placówkach publicznych także w innych miastach. Wynik nie pozostawił złudzeń.

gazeta.pl

2024-05-19

Rośnie frustracja w armii. Chlubę szefa sztabu czeka chwila prawdy

Karabin wyborowy BOR waży siedem kilogramów i ma ponad metr długości. Kawał sprzętu. Jak to możliwe, że żołnierze go zgubili? Niepilnowani przez dowódcę żołnierze postanowili "uprościć" sobie życie i zamiast "targać" ciężki karabin po poligonie, zostawili go na pace wojskowego Stara. Wówczas do akcji wkroczyła młodzież z pobliskiej klasy mundurowej i "zaopiekowała" się, bądź co bądź porzuconą bronią. Jeden z uczniów pod osłoną nocy przyniósł ją do domu i schował w swoim pokoju, gdzie karabin wyborowy znalazła jego mama. Przytomnie chwyciła broń pod pachę, syna za ucho i udała się na najbliższy komisariat. Karabin się odnalazł, ale z czym my mamy tutaj do czynienia? Obecny szef sztabu, gen. Kukuła od lat mówi o tzw. kruszeniu betonu, o tym, że "regulaminy i procedury" nie powinny być przeszkodą dla żołnierzy w realizacji ich marzeń.

onet.pl

2024-05-19

Rekordowe zadłużenie Cyfrowego Polsatu

Na zadłużenie brutto grupy Cyfrowy Polsat na koniec 2023 roku, wynoszące 15,56 mld zł składało się 10,6 mld zł w formie kredytów i pożyczek, 4,35 mld zł obligacji oraz 611 mln zł leasingu. 84 proc. zostało zaciągnięte w złotych, a reszta (506 mln euro obligacji) w walucie obcej. Aktualna struktura zadłużenia spółki wynika przede wszystkim ze zrolowania wiosną 2023 r. dotychczasowego długu u instytucji bankowych. Firma w ramach umów z konsorcjum polskich i zagranicznych instytucji finansowych zaciągnęła dwa kredyty w kwocie do 8,225 mld zł i jeden wynoszący do 506 mln euro...

money.pl

2024-05-18

Premier Donald Tusk wziął udział w obchodach 80. rocznicy Bitwy pod Monte Cassino.

W trakcie przemówienia premier Donald Tusk poruszył temat zagrożenia rosyjskimi wpływami w Polsce: W przyszłym tygodniu poinformuję opinię publiczną w Polsce o działaniach państwa polskiego wymierzonych w autorów prowokacji, sabotażu i dywersji...

gazeta.pl

2024-05-18

Lasy w ogniu. Pożar wierzchołkowy trawi las w pobliżu Puszczy Białowieskiej. Spłonął wóz strażacki

Fala pożarów w Polsce. Trudna sytuacja jest na Podlasiu, gdzie ogień obejmuje 10 hektarów lasu w pobliżu Kleszczel. Z żywiołem walczy ok. 30 zastępów Straży Pożarnej. Jeden z wozów spłonął podczas akcji - podają media. Strażacy walczą z żywiołem również w Borach Tucholskich, trwa także dogaszanie pożaru lasu koło Kielc.

gazeta.pl

2024-05-17

Komisja Europejska bierze się za Facebooka i Instagrama.

Komisja Europejska przyjrzy się algorytmom i mechanizmom Facebooka oraz Instagrama pod kątem ich potencjału uzależniającego. Wśród europejskich urzędników brak pewności, że dostawca platform, firma Meta, w sposób wystarczający ogranicza ryzyko negatywnych skutków korzystania z mediów społecznościowych, szczególnie wśród młodych użytkowników.

gazeta.pl
 ~WK Info~ Witaj na stronie Wyborcza Kuźnia. Jest sobota 22 czerwca. Miłego weekendu ~WK Info~ Prokuratorzy wspólnie z biegłymi i funkcjonariuszami ABW zabezpieczyli urządzenia wchodzące w skład systemu Pegasus ~WK Info~ Prezes Fundacji Profeto ksiądz Michał Olszewski zostaje w areszcie na kolejne trzy miesiące ~WK Info~ Funkcjonariusze ABW z delegatury w Bydgoszczy weszli w środę rano do zakładu Orlenu w Płocku. Zabezpieczali nośniki danych i komputery. Sprawa dotyczy cen paliw ~WK Info~ Agenci CBA w Rządowym Centrum Legislacji. Akcja wiąże się z fikcyjnymi etatami w Rządowym Centrum Legislacji w czasie, gdy szefował nim poseł PiS Krzysztof Szczucki ~WK Info~ Gdy PKP Cargo pędziło w przepaść, zarząd wypłacał sobie wielkie premie. Jest zawiadomienie do prokuratury ~WK Info~ Duda podpisał ustawę z dnia 14 czerwca bieżącego roku o ochronie sygnalistów ~WK Info~ W wieku 88 lat zmarł wybitny aktor Donald Sutherland ~WK Info~ Koalicja Obywatelska złożyła do Sejmu projekt ustawy zakazującej używania przez osoby fizyczne fajerwerków o najwyższym stopniu głośności ~WK Info~ Średnie kursy walut NBP w piątek 21 czerwca 2024 g.12:00 Dolar amerykański 4,0527 zł ↑0.45% Euro 4,3331 zł ↑0.22% Frank szwajcarski 4,5437 zł ↑0.17% Funt Szterling 5,1291 zł ↑0.13% Hrywna ukraińska 0,1001 zł ↑0.60%