?>

NEWSY

2021-06-11

I prezes SN krytykuje Ziobrę za wypowiedź o członkach Izby Dyscyplinarnej. Mowa o "przekroczeniu granic"

"Z konsternacją powzięłam informację na temat wypowiedzi Ministra Sprawiedliwości, w której z imienia i nazwiska zaatakowani zostali dwaj sędziowie Sądu Najwyższego" - napisała w piątkowym oświadczeniu I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska. Jak dodała, środowa wypowiedź Zbigniewa Ziobry dotycząca decyzji Izby Dyscyplinarnej ws. sędzi Beaty Morawiec była przekroczeniem granic "rozsądku i przyzwoitości".

gazeta.pl

2021-06-11

Wiosna Roberta Biedronia rozwiązana. "Coś się kończy, coś zaczyna!"

Zgromadzenie Ogólne Wiosny podjęło w piątek niejednomyślnie uchwałę o samorozwiązaniu partii. Działacze Wiosny mają dołączyć do zarejestrowanej w marcu Nowej Lewicy. We władzach ugrupowania ma zasiadać po 50 proc. przedstawicieli Wiosny i Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

gazeta.pl

2021-06-11

12 tys. złotych na dziecko od 2022 roku. Kto będzie mógł dostać pieniądze? Ministra rodziny wyjaśnia

W ramach opiekuńczego kapitału rodzicielskiego, który będzie wypłacany na drugie dziecko, każda rodzina ma otrzymać 12 tysięcy złotych między 12. a 36. miesiącem życia dziecka

gazeta.pl

2021-06-11

12 tys. złotych na dziecko od 2022 roku. Kto będzie mógł dostać pieniądze? Ministra rodziny wyjaśnia

W ramach opiekuńczego kapitału rodzicielskiego, który będzie wypłacany na drugie dziecko, każda rodzina ma otrzymać 12 tysięcy złotych między 12. a 36. miesiącem życia dziecka

gazeta.pl

2021-06-11

Sąd Najwyższy ewakuowany. "W budynku wykryto zagrożenie"

W związku z anonimowym telefonem informującym o umieszczeniu w kompleksie urbanistycznym SN ładunków wybuchowych, zarządzona została jego ewakuacja. Czynności sprawdzające służb potrwają co najmniej do godziny 14.30 – czytamy we wpisie Sądu Najwyższego na Twitterze.

dziennik.pl

2021-06-10

Za nami częściowe zaćmienie Słońca.

W czwartek doszło do zaćmienia Słońca, które w Polsce było widoczne jako częściowe. Zakończyło się kilka minut przed godziną 14. Swoimi fotografiami tego wyjątkowego zjawiska podzielili się z nami Reporterzy 24.

tvn24.pl

2021-06-10

Miesięcznica smoleńska. Nie dało się złożyć wieńca pod pomnikiem, to wbiegł na pomnik. I w nogi

W czwartek, po oficjalnych obchodach miesięcznicy katastrofy smoleńskiej, aktywista Zbigniew Komosa próbował złożyć na placu Piłsudskiego w Warszawie wieniec z szarfą "Pamięci 95 ofiar Lecha Kaczyńskiego". Żołnierze chcieli go zabrać, więc ktoś schwycił wieniec, wskoczył na monument w postaci schodów i wniósł kwiaty na szczyt. Filmik z akcji ściągania śmiałka z pomnika i pogoni za nim, trafił do mediów społecznościowych.

gazeta.pl

2021-06-10

Polska nie otrzyma pomocy po COVID-19 z unijnego Funduszu Solidarności

Prawie 500 mln euro trafi na pomoc państwom UE po klęskach i epidemii. Wśród 20 państw wspomaganych z unijnego funduszu po COVID-19 nie ma Polski – jak oceniono, poniesione wydatki publiczne były za niskie, aby udzielić wsparcia z FSUE.

farmer.pl

2021-06-09

Jacek Kurski ponownie prezesem Telewizji Polskiej

Jacek Kurski był jedynym kandydatem na stanowisko prezesa TVP. Na kolejną czteroletnią kadencję powołała go Rada Mediów Narodowych, w której większość mają politycy PiS. Wcześniej przepadł wniosek o zorganizowanie otwartego konkursu.

onet.pl

2021-06-09

Sasin o sporze z Czechami: nie mogę niczego deklarować w tej sytuacji

W środę w Warszawie odbywają się demonstracje zorganizowane przez związki zawodowe. Demonstranci przeszli m.in. przed siedzibę resortu aktywów państwowych. Tam spotkał się z nimi wicepremier oraz minister aktywów państwowych Jacek Sasin. [...] W poniedziałek czeska agencja informacyjna CTK poinformowała, że rząd Czech zwróci się w najbliższych dniach do TSUE o nałożenie 5 mln euro kary dziennie na Polskę za niewykonanie decyzji o natychmiastowym wstrzymaniu działalności wydobywczej kopalni odkrywkowej Turów

tvn24.pl

2021-06-09

Australijska spółka składa pozew przeciw Polsce. Domaga się miliardów złotych

Australijska spółka Prairie Mining złożyła pozew przeciwko w Polsce, w którym domaga się odszkodowania w wysokości ponad 800 milionów funtów, czyli około 4,2 miliarda złotych. Kwota ta obejmuje wycenę wartości szkód i utraconych przez Prairie zysków związanych z kopalniami Jan Karski i Dębieńsko, a także naliczone odsetki związane z ewentualnymi odszkodowaniami – podała spółka w komunikacie.

tvn24.pl

2021-06-09

Białoruś wstrzymuje transport ropy do Polski

W środę przed południem Białoruś poinformowała o wstrzymaniu dostaw ropy naftowej do Polski rurociągiem "Przyjaźń". - Od godz. 12.00 w dniu dzisiejszym, Homeltransnafta wstrzymuje transport na 96 godzin w kierunku Adamowo-Zastawy w celu przeprowadzenia zaplanowanych prac na białoruskim odcinku" rurociągu Przyjaźń - powiedział dziennikarzom rzecznik Transnieftu Igor Diomin.

money.pl

2021-06-08

Polski MiG-29 ostrzelał polskiego MiG-a podczas ćwiczeń

Na poligonie w Nadarzycach pilot myśliwca MiG-29 ostrzelał omyłkowo maszynę, z którą leciał w parze. Myśliwiec jest poważnie uszkodzony. Jak dowiedzieliśmy się od pilotów, przy tego rodzaju kalibrze pocisków, to cud, że nie doszło do tragedii. [hmmm]

onet.pl

2021-06-08

Marian Banaś w Sejmie o wyborach kopertowych.

Marian Banaś podczas sejmowej komisji ds. kontroli państwowej powtórzył tezę z raportu NIK. - Sposób organizacji wyborów korespondencyjnych oceniamy negatywnie - powiedział. Banaś zapowiedział także wydanie dwóch książek o "własnej osobie".

wp.pl

2021-06-07

Netanjahu po 12 latach traci władzę. Mówi o "największym oszustwie w historii demokracji"

Izraelskie partie opozycyjne osiągnęły porozumienie w sprawie utworzenia gabinetu. Jego zaprzysiężenie będzie oznaczać koniec długich rządów premiera Benjamina Netanjahu. Polityk już zarzuca przeciwnikom "oszustwo wyborcze" i mówi o "ataku na demokrację".

gazeta.pl

2021-06-07

"Zdrada!". Wielka demonstracja w Budapeszcie przeciwko otwarciu chińskiego uniwersytetu

Przeciwnicy premiera Węgier Viktora Orbana oskarżają go o "zdradę" i "zbytnie bratanie się" z Chinami i obawiają się, że kampus chińskiej uczelni, który ma powstać w stolicy Węgier, może obniżyć jakość szkolnictwa wyższego oraz pomóc ChRL zwiększyć wpływy na Węgrzech i w Unii Europejskiej.

onet.pl

2021-06-07

Strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych. Powodem "ustawa Niedzielskiego"

W poniedziałek pielęgniarki i położne z około 40 szpitali w Polsce wezmą udział w strajku ostrzegawczym. Sprzeciwiają się warunkom pracy i sposobowi ustalania płac – poinformowała szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok.

tvn24.pl

2021-06-05

Mecz na szczycie dla Polaków. Rosjanie upokorzeni w ostatnim secie

Kolejne zwycięstwo polskich siatkarzy w Lidze Narodów. W sobotę pokonali Rosjan, dotychczasowego lidera, 3:1. W ten sposób Biało-Czerwoni objęli prowadzenie w tabeli.

tvn24.pl

2021-06-04

Europa zamyka niebo dla Białorusi

Zakaz zacznie obowiązywać od północy z piątku na sobotę

belsat.eu

2021-06-04

Donald Tusk wróci? Były premier: Jestem gotów, by pomóc odwrócić niebezpieczny dla Polski bieg zdarzeń

Donald Tusk zapowiedział, że jest gotów zrobić wszystko, by Platforma Obywatelska nie przeszła do historii. Od kilku dni trwają spekulacje na temat powrotu byłego premiera i przewodniczącego Rady Europejskiej do polskiej polityki. - Chciałbym, żeby w Polsce doszło do zmiany politycznej - powiedział w TVN24 Donald Tusk. - Mentalnie, emocjonalnie, życiowo jestem gotowy podjąć każdą decyzję, żeby pomóc odwrócić niebezpieczny dla Polski bieg zdarzeń.

gazeta.pl

2021-06-04

Białoruś zatrzymała samochód przewożący litewską pocztę dyplomatyczną

Białoruś zatrzymała samochód przewożący litewską pocztę dyplomatyczną. Litewskie MSZ wyraziło zdecydowany sprzeciw wobec naruszeń postanowień Konwencji Wiedeńskiej. Przebywający w Wilnie wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans wyraził solidarność z Litwą.

onet.pl

2021-06-03

Czechy. Milosz Zeman "niezdolny do sprawowania funkcji prezydenta"? Zdaniem Senatu zagraża bezpieczeństwu

Milosz Zeman jest niezdolny do sprawowania funkcji prezydenta - uznała komisja spraw zagranicznych, obrony i bezpieczeństwa czeskiego Senatu. Zdaniem senatorów działania Zemana zagrażają bezpieczeństwu państwa.

gazeta.pl

2021-06-03

USA. Biden obiecał darmowe piwo dla wszystkich Amerykanów. Postawił jeden warunek

Do 4 lipca 70 procent Amerykanów ma być już po pierwszej dawce szczepionki przeciwko COVID-19. Taki cel postawił przed swoją administracją prezydent Joe Biden. Zadanie jest jednak trudne, ponieważ tempo szczepień zdecydowanie spadło. By zmienić ten stan rzeczy Biały Dom zaproponował wszystkim mieszkańcom USA... darmowe piwo.

gazeta.pl

2021-06-02

Sławomir Nowak ma wrócić do aresztu. Sąd: Uniknie tego, jeśli zapłaci milion złotych poręczenia

Decyzją Sądu Apelacyjnego w Warszawie Sławomir Nowak ma wrócić do aresztu. Będzie mógł tego jednak uniknąć, jeśli wpłaci poręczenie majątkowe w wysokości 1 miliona złotych. Byłego ministra transportu zwolniono z aresztu w kwietniu tego roku.

gazeta.pl

2021-06-02

Wojska Obrony Terytorialnej: rodzina na swoim, żołnierze na prywatnym w Gdańsku

Żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej obsługują komercyjne imprezy i malują płot w prywatnej stadninie. Dowództwo zatrudnia rodziny i znajomych. Kiedy córka szefa sztabu za siedzenie na infolinii odbiera nagrodę za walkę z COVID-19, uznanie omija żołnierza, który był zaangażowany w walkę z wirusem na pierwszej linii frontu. Żandarmeria Wojskowa bada sprawę „nazistowskiego” zdjęcia jednego z oficerów. Co się dzieje u gdańskich terytorialsów?

onet.pl

2021-06-02

Nieoficjalnie: nie będzie śledztwa po doniesieniach NIK w sprawie wyborów kopertowych

Prokuratura nie zamierza wszczynać śledztwa w związku z doniesieniami Najwyższej Izby Kontroli przeciwko premierowi, trzem ministrom oraz zarządom Poczty Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w związku z próbą przeprowadzenia tzw. wyborów kopertowych

onet.pl

2021-06-02

Prokuratura Europejska działa i będzie "pilnować, aby żadne euro nie zostało zmarnowane". Polska może dołączyć

Swoją działalność rozpoczęła we wtorek Prokuratura Europejska. "Europejscy prokuratorzy, pod silnym przewodnictwem Laury Kovesi, będą zwalczać przestępców i pilnować, aby żadne euro nie zostało zmarnowane z powodu korupcji lub oszustw" – mówiła niedawno wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova. Do tej pory do EPPO przystąpiły 22 unijne kraje. Pięć pozostałych - Szwecja, Węgry, Polska, Irlandia i Dania - może dołączyć w dowolnym momencie.

tvn24.pl

2021-06-01

Marian Banaś kieruje do prokuratury zawiadomienie w sprawie Jarosława Kaczyńskiego

Prezes NIK Marian Banaś w oświadczeniu napisał, że "w związku z ostatnią medialną aktywnością" wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego złożył on zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstw z artykułu 226 par. 3, art. 224 par. 2 oraz art. 212 par. 1 w zw. z art. 212 par. 2 Kodeksu karnego. Paragraf trzeci artykułu 226 Kodeksu karnego dotyczy publicznego znieważenia lub poniżenia konstytucyjnego organu, a paragraf drugi artykułu 224 - przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia funkcjonariusza publicznego albo osoby do pomocy mu przybranej do przedsięwzięcia lub zaniechania prawnej czynności służbowej.

tvn24.pl

2021-05-31

Wraca sprawa sędziego Wróbla. Izba Dyscyplinarna SN zdecyduje ws. immunitetu

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego ma zdecydować w poniedziałek ws. odebrania immunitetu sędziemu Włodzimierzowi Wróblowi. Domaga się tego prokuratura, która chce postawić prawnikowi zarzut za błąd, jaki popełnili pracownicy administracyjni - co przyznał sam Sąd Najwyższy.

wp.pl

2021-05-31

PiS podpisało z Kukiz 15 umowę o współpracy programowej

Szef Kukiz 15 Paweł Kukiz potwierdził w rozmowie z portalem wPolityce informację PAP o podpisaniu umowy o współpracy programowej z PiS. - Proszę nie mylić tej umowy z koalicyjną - zaznaczył Kukiz.

onet.pl
*** 11-06-2021 (wg. raportu MZ z 12.06.2021) Odnotowano 239 przypadków koronawirusa w Polsce. Zmarło 47 osób. Zaszczepiono 401 958 osób. Dotychczas podano 24 045 826 dawek szczepionki. Liczba osób, które przyjęły kompletną szczepionkę. (Dwie dawki lub jedną w przypadku szczepionki Jonson & Jonson) - to 9 479 766 osób. *** Szanowni Państwo. Zakończyliśmy zrzutkę na prowadzenie naszej strony internetowej. Zebraliśmy 3218,00 zł z założonych 3000,00 zł. Wszystkim darczyńcom Bardzo serdecznie dziękujemy. Informacje o tym jak będą te pieniądze rozdysponowane będziemy zamieszczać na bieżąco.