NEWSY

2021-04-10

Będzie banknot z Lechem Kaczyńskim. Prezes NBP podpisał wzór

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński oficjalnie zaakceptował i uroczyście podpisał w sobotę wzór banknotu kolekcjonerskiego "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem" o nominale 20 złotych. - Poprzez emisję tego banknotu, szczególnie ważnego dla milionów Polaków, chcemy oddać hołd wielkiemu człowiekowi, jakim był profesor Lech Kaczyński - powiedział szef NBP.

tvn24.pl

2021-04-10

Obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Paweł Tanajno zatrzymany

11. rocznica katastrofy smoleńskiej. W sobotę w Warszawie zaplanowane zostały główne wydarzenia związane z rocznicą: msze oraz składanie kwiatów na pl. Piłsudskiego. Przed godz. 8 przed placem zgromadziła się grupa protestujących przedsiębiorców, ich lider Paweł Tanajno został zatrzymany

onet.pl

2021-04-09

Książę Filip nie żyje. Mąż królowej Elżbiety II odszedł w wieku 99 lat

O śmierci księcia Filipa poinformował w piątek Pałac Buckingham. Jak podano, małżonek królowej Elżbiety II zmarł "w spokoju" nad ranem w zamku Windsor. Rodzina królewska nie ogłosiła jeszcze, kiedy odbędzie się uroczysty pogrzeb.

gazeta.pl

2021-04-08

Ukraina. Pilna wizyta szefa polskiego MSZ w związku z eskalacją w Donbasie. "Zagrożenie pokoju u granic"

Kwestia eskalacji napięcia militarnego przez Rosję - to główny temat wizyty szefa polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Kijowie. Minister Zbigniew Rau spotkał się ze swoim odpowiednikiem - Dmytrem Kułebą. Wizytę, w komunikacie naszego MSZ, określono mianem "pilnej i nadzwyczajnej".

gazeta.pl

2021-04-08

Pytania o legalność powołania nowych sędziów. Tysiące wyroków mogą być uznane za niebyłe

W marcu dwaj sędziowie znani z walki o niezależność sądownictwa - szef "Iustitii" Krystian Markiewicz oraz członek zarządu "Themis" Waldemar Żurek skierowali do unijnego Trybunału Sprawiedliwości pytania o status blisko tysiąca sędziów, którzy dziś orzekają w sądach powszechnych, a których rekomendowała nowa Krajowa Rada Sądownictwa.

onet.pl

2021-04-08

Polacy płacą więcej bankom, ale to nie koniec podwyżek. "Darmowe usługi przechodzą do historii"

"Od lat na spadek wyniku odsetkowego banki reagują podnoszeniem opłat i prowizji i tak dzieje się również obecnie". Tak ekspertka tłumaczy, dlaczego konsumenci mogą spodziewać się dalszego wzrostu cen za usługi bankowe.

gazeta.pl

2021-04-07

Zmarła Anna Wasilewska. Posłanka Platformy Obywatelskiej miała 63 lata

We wtorek wieczorem zmarła Anna Wasilewska, była wiceprezydentka Olsztyna, posłanka Platformy Obywatelskiej. Miała 63 lata.

gazeta.pl

2021-04-07

Amerykanie zbojkotują IO w Pekinie? Narasta spór na linii USA - Chiny

Zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie w 2022 roku mogą zostać zbojkotowane przez największe światowe mocarstwa, w tym Wielką Brytanię, Kanadę i Stany Zjednoczone. Administracja prezydenta USA Joe Bidena rozważa taki scenariusz w związku z napiętą sytuacją w prowincji Xinjiang. Sam przywódca ma być niechętny tak drastycznym rozwiązaniom

radiozet.pl

2021-04-07

Będzie strajk pielęgniarek. "Przy 100 łóżkach mamy 0,5 pielęgniarki. Wykonujemy 250 proc. normy"

W środę przed siedzibą Ministerstwa Zdrowia odbył się protest przedstawicieli zawodów medycznych. Manifestujący domagali się odpowiednich wynagrodzeń oraz lepszego finansowania w ochronie zdrowia. Wcześniej na temat strajku wypowiedziała się też szefowa związku pielęgniarek, która zapowiedziała, że w maju odbędzie się dwugodzinny strajk generalny.

gazeta.pl

2021-04-06

Warszawa uruchomi 13 miejskich punktów szczepień masowych

Już 19 kwietnia stolica uruchomi program „Warszawa szczepi". W ramach programu powstanie 13 miejskich punktów szczepień masowych. Wzmocnią one działanie blisko 60 punktów szczepień przeciw COVID-19 dotychczas funkcjonujących w miejskich placówkach i przychodniach.

portalsamorzadowy.pl

2021-04-06

Do TSUE wpłynęła skarga na Polskę w spr. ustawy kagańcowej. "Polska narusza prawo Unii Europejskiej"

Do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wpłynęła już skarga Komisji Europejskiej w sprawie tzw. ustawy kagańcowej i działalności Izby Dyscyplinarnej. "Polska narusza prawo UE, zezwalając Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - której niezawisłość nie jest gwarantowana - na podejmowanie decyzji" - twierdzi KE. Wnioskuje też o zastosowanie środków tymczasowych: zawieszenie uchylania immunitetów sędziom oraz zawieszenia decyzji ws. już podjętych spraw dotyczących immunitetów.

gazeta.pl

2021-04-06

Polska Akademia Nauk do likwidacji? Miałaby ją zastąpić nowa instytucja

Narodowy Program Kopernikański to nowa instytucja, która miałaby zastąpić Polską Akademię Nauk - informuje portal OKO.press. Zmiana opierałaby się na zapowiadanym przez rząd Nowym Ładzie. "Groźba zawisła nad środowiskiem" - pisze prezes PAN. Nadzór i powoływanie członków należałoby do rządzących.

onet.pl

2021-04-05

Królewska parada starożytnych władców. Egipt z pompą przewiózł mumie do nowego muzeum

22 mumie władców starożytnego Egiptu zostały przetransportowane ze słynnego Muzeum Egipskiego do nowego muzeum. Z tej okazji zorganizowano wielką paradę z motywami historycznymi.

gazeta.pl

2021-04-05

W Rzeszowie szczepiono 20- i 30-latków bez rejestracji. "Czy rząd nam czegoś nie mówi?"

Jak wynika z ustaleń Wirutalnej Polski oraz informacji przekazanych przez posła KO Dariusza Jońskiego, w dwóch rzeszowskich punktach szczepień można otrzymać preparat bez rejestracji i skierowania. W stolicy woj. podkarpackiego, gdzie wkrótce mają odbyć się wybory prezydenckie, pierwszą dawką zaszczepiono już 86 tys. osób.

gazeta.pl

2021-04-04

TVN24 nadal bez koncesji od KRRiT. "Może to oznaczać duże problemy dla nadawcy"

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wciąż analizuje wniosek TVN Grupy Discovery w sprawie przedłużenia koncesji na nadawanie TVN24. W razie ewentualnego braku zgody nadawce mogą czekać spore problemy

onet.pl

2021-03-03

Zdrowych i miłych Świąt

Informacja własna

2021-04-02

Konflikt w Donbasie eskaluje. Wojska USA w Europie ogłaszają najwyższy stan zagrożenia

Wprowadzenie najwyższego poziomu zagrożenia miało być odpowiedzią na śmierć czterech żołnierzy z 26 marca i gromadzenie się sił rosyjskich na granicy, co zwróciło uwagę wyższych urzędników amerykańskich w Europie i Waszyngtonie - pisze "New York Times".

gazeta.pl

2021-04-02

Były senator PiS Waldemar Bonkowski usłyszał zarzut znęcania się nad psem. "Przywiązał go do haka holowniczego i ruszył"

Prokuratura Rejonowa w Kościerzynie postawiła byłemu senatorowi PiS, Waldemarowi B., zarzut znęcania się nad psem ze szczególnym okrucieństwem. Przed kilkoma dniami do lokalnej policji trafiło nagranie, na którym widać polityka ciągnącego przywiązanego liną do auta psa. Jak się okazało, zwierzę nie przeżyło.

gazeta.pl

2021-04-01

Primaaprilisowy chaos szczepionkowy. Co wiemy po konferencji Michała Dworczyka?

Czy osoby w wieku 40-59 lat, które zapisały się w czwartek na szczepienia otrzymają preparat? Czy będzie można wybrać preparat, który chcemy się przyjąć? Co ze szczepieniami w zakładach pracy? Na m.in. te pytania odpowiadał Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej. Wyjaśniamy, jak wygląda sytuacja w tej sprawie po porannym rządowym chaosie, także informacyjnym.

gazeta.pl

2021-04-01

Finał spotkania Morawieckiego, Orbana i Salviniego. "Czas na renesans Europy"

Po spotkaniu w Budapeszcie premier Polski Mateusz Morawiecki, szef rządu Węgier Viktor Orban i lider prawicowej włoskiej Ligi Matteo Salvini stwierdzili, że Europa potrzebuje powrotu do tradycyjnych wartości. Nie zapowiedzieli jednak powstania nowej frakcji w Parlamencie Europejskim. Kolejne spotkanie polityków odbędzie się najprawdopodobniej w maju w Warszawie.

onet.pl

2021-04-01

01-04

Wyborcza Kuźnia jako jedyna jest w posiadaniu jedynej pewnej informacji w dniu dzisiejszym. Oto ona:

W dniu dzisiejszym żadna informacja podana gdziekolwiek i przez kogokolwiek nie musi być prawdziwa. Miłego dnia.

Informacja własna

2021-03-31

"Rzucała we mnie pieniędzmi, a ja zbierałem je z ziemi". Jak pani Kasia wynosiła miliony z CBA

Przez dwa lata Katarzyna G., kasjerka CBA, wyniosła z tej instytucji ponad dziewięć mln zł. Wszystko przekazywała mężowi uzależnionemu od hazardu, który u bukmachera przegrał ponad 30 mln zł. Kasjerka twierdzi, że mogła kraść dalej, bo nikt jej nie kontrolował. Marian Banaś, prezes NIK, zdradził dziś na łamach Business Insidera, że sprawę wyjaśniają pracownicy tej instytucji. W związku z tym przypominamy tekst Onetu, w którym ujawniliśmy fragmenty zeznań bohaterów jednej z największych afer w specsłużbach ostatnich lat.

onet.pl

2021-03-31

Morawiecki, Orban i Salvini będą rozmawiać o tym, jak układać funkcjonowanie UE w przyszłości

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że czwartkowa rozmowa ma dotyczyć m.in. funkcjonowania Parlamentu Europejskiego, w tym sprawy interesów Polski, Węgier i Włoch. Rzecznik Orbana Bertalan Havasi oznajmił, że tematem rozmów będzie sojusz polityczny Prawa i Sprawiedliwości, Fideszu oraz Ligi. Według mediów, w efekcie rozmów może dojść do stworzenia nowej grupy w PE.

gazetaprawna.p

2021-03-31

Bruksela pozywa Polskę przed TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN

Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej "w celu ochrony niezawisłości polskich sędziów". KE postanowiła również zwrócić się do TSUE o zastosowanie tzw. środków tymczasowych do czasu wydania ostatecznego wyroku w sprawie.

onet.pl

2021-03-30

Sejm. Projekt Ordo Iuris ws. wypowiedzenia konwencji stambulskiej skierowany do dalszych prac. "Wstyd!"

Sejm skierował do dalszych prac w komisji sprawiedliwości i praw człowieka projekt Ordo Iuris, który zakłada wypowiedzenie konwencji stambulskiej. - To co przed chwileczką państwo żeście przyjęli do procedowania, to zezwolenie na przemoc domową, to zielone światło dla oprawców - mówiła posłanka Barbara Nowacka.

gazeta.pl

2021-03-30

PiS przegrywa dwa głosowania w Sejmie

Głosowania dotyczyły sprawozdań z senackich komisji w temacie zmiany ustawy o podatku akcyzowym. W pierwszym z opozycją zagłosowali m.in. czołowi politycy PiS, w drugim część posłów z koalicyjnego Porozumienia oraz Solidarnej Polski.

onet.pl

2021-03-29

WOŚP 210 mln 813 tys. 830 zł i 10 gr - oficjalny kwota zebrana w 29 Finale.

Na specjalnej konferencji Jerzy Owsiak poinformował, że 31 stycznia br. podczas 29. Finału WOŚP zebrano łącznie 210 mln 813 tys. 830 zł i 10 gr. To rekordowa suma w historii Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - poprawiono poprzedni rekord o ponad 24 mln zł.

onet.pl

2021-03-29

Jak sprzedawca ogrodowych grillów wcisnął wojsku chińskie kompasy

Wojska Obrony Terytorialnej zamówiły dla swoich żołnierzy tysiące profesjonalnych kompasów. Zamiast nich dostały niskiej jakości chińskie urządzenia dostępne na azjatyckich portalach aukcyjnych. Przetarg zorganizowała jednostka wojsk specjalnych Nil. Żołnierze mówią, że to, co dostali, to "plastikowe g...". Nil nie widzi problemu, a dowództwo WOT nabiera wody w usta. Sprawę bada prokuratura wojskowa.

onet.pl

2021-03-28

Blokada Kanału Sueskiego. Ta sama firma w 1992 r. "zgubiła" na oceanie 28 tys. gumowych kaczek

Armator słynnego od kilku dni kontenerowca, który blokuje Kanał Sueski, ma już na koncie inny poważny incydent. W 1992 roku, ze statku obsługiwanego przez Evergreen Marine Corp., wypadło ponad 30 tysięcy zabawek. Przez następnych 15 lat gumowe kaczuszki pływały po Pacyfiku.

gazeta.pl

2021-03-28

Ranking odporności Covid.

Błyskawiczna akcja szczepień sprawiła, że ​​Izrael znalazł się na szczycie rankingu Bloomberga Covid Resilience, zmieniając życie codzienne, stawiając kraj obok Nowej Zelandii i Tajwanu jako jedno z najlepszych miejsc w erze koronawirusa.

bloomberg.com
*** * 10-04-2021 Odnotowano 21 703 przypadki koronawirusa w Polsce. Zmarło 245 osób. Zaszczepiono 142 346 osób. Dotychczas podano 7 635 264 dawki szczepionki w tym 2 105 550 osób zaszczepiono 2 dawkami. *** *Szanowni Państwo. Trwa zrzutka na prowadzenie naszej strony internetowej. 1-go marca osiągnęliśmy nasz założony cel finansowy. 3000,00 zł. Wszystkim Darczyńcom Bardzo serdecznie dziękujemy.