# 0

- Filmy -

NEWSY

2024-05-18

Premier Donald Tusk wziął udział w obchodach 80. rocznicy Bitwy pod Monte Cassino.

W trakcie przemówienia premier Donald Tusk poruszył temat zagrożenia rosyjskimi wpływami w Polsce: W przyszłym tygodniu poinformuję opinię publiczną w Polsce o działaniach państwa polskiego wymierzonych w autorów prowokacji, sabotażu i dywersji...

gazeta.pl

2024-05-18

Lasy w ogniu. Pożar wierzchołkowy trawi las w pobliżu Puszczy Białowieskiej. Spłonął wóz strażacki

Fala pożarów w Polsce. Trudna sytuacja jest na Podlasiu, gdzie ogień obejmuje 10 hektarów lasu w pobliżu Kleszczel. Z żywiołem walczy ok. 30 zastępów Straży Pożarnej. Jeden z wozów spłonął podczas akcji - podają media. Strażacy walczą z żywiołem również w Borach Tucholskich, trwa także dogaszanie pożaru lasu koło Kielc.

gazeta.pl

2024-05-17

Komisja Europejska bierze się za Facebooka i Instagrama.

Komisja Europejska przyjrzy się algorytmom i mechanizmom Facebooka oraz Instagrama pod kątem ich potencjału uzależniającego. Wśród europejskich urzędników brak pewności, że dostawca platform, firma Meta, w sposób wystarczający ogranicza ryzyko negatywnych skutków korzystania z mediów społecznościowych, szczególnie wśród młodych użytkowników.

gazeta.pl

2024-05-17

Bój o krzyże w Warszawie.

Rafał Trzaskowski podpisał zarządzenie o zakazie eksponowania symboli religijnych w przestrzeni warszawskich urzędów. Ta decyzja wywołała poruszenie szczególnie wśród prawicowych polityków.

gazeta.pl

2024-05-17

Tomasz Szmydt nagabywał "polskiego przedstawiciela dyplomatycznego". Był otoczony przez służby

"Dziś w godzinach porannych, przed budynkiem ambasady w Mińsku, Tomasz Szmydt w otoczeniu reżimowych białoruskich dziennikarzy i służb usiłował nagabywać polskiego przedstawiciela dyplomatycznego" — poinformował na portalu X rzecznik polskiego MSZ, Paweł Wroński. Jak dodał, "nasz przedstawiciel nie odpowiedział na zaczepki".

onet.pl

2024-05-16

Były wiceminister obrony wydalony z kontrwywiadu wojskowego. "Efekt postępowania dyscyplinarnego"

Podczas sprawowania swojej funkcji w MON Bartłomiej Grabski dorobił się łatki "człowieka od zwolnień". Według ekspertów to właśnie on miał podpisywać większość decyzji o dymisjach, a tych, w czasie kiedy resortem rządził Macierewicz, było sporo. Zaledwie po kilkunastu dniach rządów w resorcie odwołano 238 oficerów, czyli około 1,3 proc. wszystkich na tych stanowiskach. Pierwszy rok nowego kierownictwa w MON zakończył się zwolnieniem 1,1 tys. oficerów. Dymisję otrzymał także dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych Mirosław Różański.

gazeta.pl

2024-05-16

Burzliwe obrady komisji nadzwyczajnej ws. aborcji. Straż Marszałkowska musiała interweniować

W debacie uczestniczy 30 organizacji. Organizacja Legalna Aborcja zauważyła, że około 75 proc. z 359 osób, które znalazły się na liście uczestników wysłuchania, to zwolennicy wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji.

gazeta.pl

2024-05-16

Zakaz handlu w niedziele. Taki plan ma Polska 2050 Szymona Hołowni. Duże zmiany

Do pierwszego czytania w Sejmie trafił projekt Polski 2050 liberalizujący zakaz handlu w niedziele. Ugrupowanie Szymona Hołowni proponuje konkretne zmiany, które dotyczą liczby handlowych niedziel oraz kwestii wynagrodzenia za pracę w tych dniach.

gazeta.pl

2024-05-16

Incydent granicy polsko-białoruskiej. Próbowano podpalić posterunek

Straż graniczna udaremniła kolejne próby nielegalnego przekroczenia polskiej granicy z Białorusią. W Czeremsze i Białowieży doszło do kilku incydentów. Zamaskowane osoby chciały podpalić posterunek polskich służb. Funkcjonariusze zostali też obrzuceni konarami drzew i kamieniami. Ostatecznie napastnicy wycofali się do lasu.

interia.pl

2024-05-15

Operacja Roberta Fico. Są nowe doniesienia o jego stanie

Słowacki premier Robert Fico pomyślnie przeszedł operację. Jego stan jest stabilny i komunikuje się — podała słowacka telewizja. Nowe informacje w jego sprawie przekazali też na konferencji przedstawiciele rządu Słowacji.

onet.pl

2024-05-15

Polska gospodarka przyspiesza. Są pierwsze dane uwzględniające 2024 r.

Poznaliśmy pierwsze dane o PKB Polski dotyczące nowego roku. W pierwszym kwartale gospodarka urosła o 1,9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku — wynika z danych GUS opublikowanych w środę. To wynik minimalnie lepszy od prognoz. Średnia szacunków ekonomistów zakładała wzrost na poziomie 1,8 proc.

businessinsider.com.pl

2024-05-15

Donald Tusk zabrał głos po posiedzeniu rządu. Mówił o Rosji. "Udaremniliśmy wiele prób sabotażu"

We wtorek 14 maja odbyło się posiedzenie rządu. Po spotkaniu, jak zawsze, premier Donald Tusk wziął udział w konferencji prasowej. - Rosja przygotowuje ingerencję w proces wyborczy - powiedział premier. - Z sojuszniczych źródeł wynika, że zagrożona ingerencjami Rosji są Polska, Litwa, Łotwa, Estonia i Finlandia - przekazał. - To nie jest pierwszy taki przypadek, ale tym razem skala jest niepokojąca

gazeta.pl

2024-05-15

Kiedy aresztowanie Macierewicza?

Radosław Sikorski przekazał, że rozmawiał z Adamem Bodnarem o w sprawie Antoniego Macierewicza. "Zapewnił mnie, że śledztwo jest w toku" - poinformował Sikorski. Szef MSZ stwierdził, że jego zdaniem Macierewicz powinien ponieść odpowiedzialność za swoje działania na szkodę państwa.

gazeta.pl

2024-05-15

Rada UE przyjęła pakt migracyjny.

Unijny pakt migracyjny został ostatecznie zatwierdzony. Decyzję podjęli ministrowie finansów z 27 krajów członkowskich. Tę decyzję skomentował podczas konferencji prasowej Donald Tusk. - Polska będzie beneficjantem paktu migracyjnego, nie będziemy za nic płacić, nie będziemy musieli przyjmować żadnych migrantów z innych kierunków - zapewnił premier.

gazeta.pl

2024-05-13

Pilne spotkanie ws. pożarów w Polsce. Szef MSWiA odniósł się do możliwości sabotażu i działań Rosji

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że będzie rozmawiał z komendantami straży pożarnej i policji o ostatnich pożarach na terenie Polski. Siemoniak odniósł się również do pytania dotyczącego możliwych przyczyn pożarów.

gazeta.pl

2024-05-13

Awantura na komisji śledczej ds. Pegasusa. Będzie wniosek o tymczasowe aresztowanie Mikołaja Pawlaka

Podczas poniedziałkowego posiedzenia sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa doszło do spięcia między członkami komisji a świadkiem. Ostatecznie Mikołaj Pawlak opuścił obrady wraz ze swoim pełnomocnikiem.

gazeta.pl

2024-05-12

Wielki pożar w centrum handlowym Marywilska 44 w Warszawie

Centrum handlowe Marywilska 44 w Warszawie stoi w ogniu. Akcja gaśnicza może potrwać nawet kilkanaście godzin. Na terenie obiektu jest 1400 sklepów, głównie z odzieżą. "Pożar w centrum handlowym Marywilska 44 to dla kupców wielkie straty finansowe i utrata źródła utrzymana na długi okres" - przekazało Stowarzyszenie Przedsiębiorców Wietnamskich w Polsce. Warszawski ratusz zapowiedział, że kupcy, którzy ponieśli straty, otrzymają wsparcie. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i strażacy zalecają mieszkańców północnych i zachodnich części Warszawy nieotwieranie okien.

gazeta.pl

2024-05-10

Rolnicy zablokują Warszawę. Nawet 200 tys.

Protest rolników przejdzie z Placu Zamkowego przed warszawską siedzibę przedstawicielstwa Komisji i Parlamentu Europejskiego, gdzie protestujący przedstawią postulaty. Stamtąd manifestanci przemieszczą się przed gmach parlamentu. Tam mają odbyć się wystąpienia, a delegacja rolników spotka się z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią. Manifestacja rozpocznie się około godziny 12:00 i powinna potrwać do 22:00. Organizatorzy spodziewają się około 200 tysięcy uczestników. Na Placu Zamkowym, gdzie w południe zacznie się marsz, pojawić się mają też członkowie innych grup zawodowych, zrzeszonych w tym związku. W charakterze uczestników na proteście mają się też pojawić przedstawiciele między innymi Prawa i Sprawiedliwości.

gazeta.pl

2024-05-10

Szok jak PiS potraktowało Danutę Wałęsę

Danuta Wałęsa dwukrotnie ubiegała się o status działaczki opozycji antykomunistycznej. Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, kierowany przez działacza PiS Jana Józefa Kasprzyka, odrzucił jej wnioski. W uzasadnieniu podano, że "wnioskodawczyni nie spełnia przesłanek".

gazeta.pl

2024-05-10

Donald Tusk ujawnia nazwiska nowych ministrów

Premier Donald Tusk przyjął rezygnacje czterech ministrów. Chodzi o szefów: MSWiA Marcina Kierwińskiego oraz MAP Borysa Budkę, ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana oraz ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, którzy startują w wyborach do PE. Poznaliśmy nazwiska nowych ministrów. To: Tomasz Siemoniak, Krzysztof Paszyk, Hanna Wróblewska i Jakub Jaworowski. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo!

onet.pl

2024-05-09

Daniel Obajtek wezwany przed komisję śledczą.

Przewodniczący komisji śledczej ds. afery wizowej poinformował w środę wieczorem o przesłuchaniu byłego prezesa Orlenu. "Olefiny III. Wstrząsające relacje cudzoziemców pracujących przy inwestycji Orlenu. Wyzysk i łamanie praw pracowniczych. Ale też nowa odsłona afery wizowej, która wyłania się z dokumentów. Dziś wezwałem Daniela Obajtka na przesłuchanie przed komisją wizową na 28 maja o godz. 10.00!" - poinformował Michał Szczerba na portalu X. Byli prezesi Orlenu i Grupy Azoty Tomasz Hinc, a także była ministerka Jadwiga Emilewicz będą również świadkami sejmowej komisji śledczej do spraw afery wizowej.

gazeta.pl

2024-05-08

Solidarność naciąga dane i straszy "nowym podatkiem" przed antyklimatycznym protestem

Czerwone tło, spadające banknoty i groźna muzyka. Tak Solidarność straszy unijną polityką klimatyczną i zachęca do udziału w proteście przeciwko niej. A przy okazji naciąga dane tak, by maksymalnie straszyć skutkami gospodarczymi.

gazeta.pl

2024-05-08

Zwrot w sprawie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Ministerstwo uchyliło decyzję sprzed 6 lat

Koalicyjny rząd, który przejął władzę po Zjednoczonej Prawicy, uchylił decyzję zezwalającą na postawienie pomnika ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej na placu Piłsudskiego w Warszawie. Ten krok umożliwia zmianę umiejscowienia czarnych, kamiennych schodów

gazeta.pl

2024-05-08

Rząd przyjął projekt ustawy o bonie energetycznym i zamrożeniu cen

Rząd na wyjazdowym posiedzeniu w Katowicach przyjął we wtorek projekt ustawy o bonie energetycznym i zamrożeniu cen energii. Wsparcie trafi do gospodarstw, których dochody nie przekraczają 2500 złotych na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 złotych na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Bon ma wynieść od 300 do 600 złotych - więcej TUTAJ. - I co najważniejsze: jest zamrożona cena energii jeżeli chodzi o małe i średnie przedsiębiorstwa, instytucje publiczne, szkoły, żłobki i przedszkola, domy pomocy społecznej. Rozszerzamy to na drugie półrocze - powiedział w Katowicach minister nauki Dariusz Wieczorek.

gazeta.pl

2024-05-08

PiS traci władzę na Podlasiu.

Dzięki głosom dwojga radnych PiS partia straciła władzę w sejmiku województwa podlaskiego, uchodzącym dotychczas za jeden z jej politycznych bastionów. Nieoczekiwana sytuacja rozwścieczyła Jacka Sasina, który miał czuwać nad sytuacją jako szef lokalnych struktur partii. Poseł PiS oskarża radnych o nielojalność i polityczną korupcję oraz twierdzi, że "zdradzili za stołki swoich wyborców".

gazeta.pl

2024-05-08

Sromotna porażka PiS. Po 10 latach traci Podhale. "Przegraliśmy coś, co było nie do przegrania"

- Jesteśmy załamani. Najpierw straciliśmy władzę w Zakopanem, gdzie nasza kandydatka na burmistrza przegrała w II turze, a teraz tracimy powiat. Skala naszej klęski jest olbrzymia - mówią działacze PiS. - Co gorsze, w poprzedniej kadencji mieliśmy jeszcze swoich wójtów w gminach Bukowina Tatrzańska, Poronin i Biały Dunajec. Dziś ostał się nam wójt tylko w Bukowinie. Wszystkie inne ważne stanowiska w całym powiecie jako PiS przegraliśmy. Muszą być z tego wyciągnięte jakieś wnioski, bo przecież Podhale to nasz matecznik. Na kampanię wydaliśmy całą masę pieniędzy, a mimo to przegraliśmy coś, co było nie do przegrania. Chyba w podhalańskim PiS-ie potrzeba nam więcej młodych. Inaczej za kolejne pięć lat to nawet swoich radnych nie będziemy mieli - dodają.

gazeta.pl

2024-05-07

Podsłuch przed posiedzeniem rządu. Akcja służb

W Katowicach ma się odbyć wyjazdowe posiedzenie rządu Donalda Tuska. Jak poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych, "Służba Ochrony Państwa we współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego wykryła i zdemontowała urządzenia mogące służyć do podsłuchu".

onet.pl

2024-05-06

Procedura przeciwko Polsce z art. 7. Jest zwrot w sprawie

Jak wskazano, "Polska podjęła szereg legislacyjnych i nielegislacyjnych działań", by odpowiedzieć na wątpliwości związane z niezawisłością sądownictwa. W dokumencie KE podkreśla, że zamierza wycofać wniosek w sprawie procedury przeciwko Polsce z Rady UE, który skierowała tam w 2017 r. Oznaczać to będzie zakończenie procedury z art. 7. Formalnie nastąpi to nie wcześniej niż przed posiedzeniem ministrów ds. europejskich 21 maja.

onet.pl

2024-05-06

Polski sędzia poprosił o azyl polityczny na Białorusi. Jest znany z afery hejterskiej

Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt zwrócił się z prośbą o udzielenie azylu politycznego na Białorusi w związku ze sprzeciwem wobec polityki polskich władz. Poinformował o tym na konferencji prasowej w Mińsku — podaje rosyjska agencja informacyjna TASS. Sędzia Tomasz Szmydt jest znany z udziału w aferze hejterskiej, którą w 2019 r. ujawnił Onet. Jego była żona Emilia Szmydt była sygnalistką, która pomogła ujawnić działania zespołu ówczesnego wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka.

onet.pl

2024-05-05

Będzie śledztwo ws. działań Nawackiego wobec sędziego Juszczyszyna. Prokurator podjął decyzję

Nawacki nie dopuszczał sędziego do orzekania mimo korzystnych dla niego orzeczeń polskich sądów nakazujących przywrócenie go do pracy. I mimo orzeczeń TSUE oraz SN, w których uznano, że Izba Dyscyplinarna, która zawiesiła bezterminowo sędziego w 2020 r., nie była legalnym sądem. Nawacki, lekceważąc orzeczenia sądów, powoływał się właśnie na decyzję nielegalnej Izby o zawieszeniu sędziego. Śledztwo ma wyjaśnić, czy Nawacki dopuścił się przekroczenia uprawnień, blokując możliwość orzekania sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi.

gazeta.pl

2024-05-04

Tajny gabinet Obajtka. Wyposażenie trafi na aukcję, wyciekły zdjęcia. "Złoty, a skromny"

Do tajnego gabinetu Daniela Obajtka dostęp mieli tylko nieliczni pracownicy PKN Orlen. W luksusowym pokoju, pełnym złota i kosztownych mebli prezes koncernu miał przyjmować gości między innymi z Arabii Saudyjskiej. - Wnętrze zostało dopasowane do rangi spotkań - tłumaczyli byli współpracownicy Obajtka. Teraz nowe władze spółki zdecydowały, co zrobią z kosztownym wyposażeniem gabinetu.

gazeta.pl

2024-05-03

Konstytucja!

3 Maja to opowieść o wolności, o rządach prawa, o władzy podległej konstytucji, o marzeniach o Polsce silnej, niepodległej i nowoczesnej. To również opowieść o zdrajcach i głupcach, wysługujących się Rosji, z bogoojczyźnianymi hasłami na ustach. Lekcja ważna do dziś - Donald Tusk

Informacja własna

2024-05-03

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

"Po analizie trajektorii ich przelotu widać wyraźnie, że trasa Falcona pokrywała się z trasą przelotu AC3. Satelita ten to pewna nowość na niebie i mógł przez to zachowywać się w zupełnie dla nas nieprzewidywalny sposób. Jest to 9-metrowy żagiel słoneczny, który miał przeprowadzać między innymi manewry orbitalne, co w skrajnych przypadkach mogłoby dać podobny efekt do tego, który obserwowaliśmy" - Karol Wójcicki.

tvn24.pl

2024-05-03

NBP ze stratą. Glapiński ujawia ogromne zadłużenie

Strata NBP za 2023 r. wyniosła 20,8 mld zł - podał Narodowy Bank Polski w sprawozdaniu finansowym za ubiegły rok. NBP poinformował również, że niepokryta strata z lat ubiegłych wynosi prawie 27,5 miliardów złotych!

se.pl

2024-05-02

A.Duda skierował do Sejmu ustawę dotyczącą zagrożenia bezpieczeństwa państwa

Andrzej Duda skierował w do Sejmu projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa — poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. "Projekt przewiduje wprowadzenie zmian w obszarze militarnym oraz pozamilitarnym, wzmacniających zdolności państwa do przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym, podprogowym oraz bezpośredniej agresji zbrojnej" - wyjaśnia BBN.

onet.pl

2024-05-02

Byli członkowie zarządu Orlenu na emigracji. "Śledztwa obserwują z zagranicy"

Trzech byłych członków zarządu Orlenu miało wyjechać z Polski i na efekty działań śledczych oczekuje za granicą - podaje onet.pl. Jeden z nich, Adam Burak, miał kupić dom w Turcji i starać się o obywatelstwo tego kraju.

gazeta.pl

2024-05-01

Jarosław Kaczyński może stracić immunitet.
Wniosek trafił do Sejmu

Kłopoty prezesa PiS wiążą się obchodami rocznicy katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia na placu Piłsudskiego Jarosław Kaczyński zniszczył i zabrał wieniec położony pod pomnikiem ofiar. Jak dowiedział się RMF FM, wniosek o uchylenie immunitetu z powodu zachowania polityka trafił do Sejmu. Onet potwierdził w policji, że taki wniosek rzeczywiście został złożony.

onet.pl

2024-04-29

Szwajcarska spółka Orlenu i człowiek Hezbollahu.
Tusk: Polacy muszą poznać prawdę

"Poprosiłem dziś o odwiedziny panów prokuratora generalnego i koordynatora służb w sprawie kluczowej dla bezpieczeństwa państwa"
- poinformował Donald Tusk. Chodzi o ustalenia Onetu w sprawie powiązań prezesa szwajcarskiej spółki Orlenu z Hezbollahem oraz stratę 1,6 mld złotych przez koncern.

gazeta.pl

2024-04-28

Prezydencki minister: Duda konsultował Nuclear Sharing z rządem.
Tylko że poprzednim

W porannym programie Radia Zet minister kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski powiedział, że ogłoszenie chęci przystąpienia do programu Nuclear Sharing było tematem konsultacji na linii rząd-prezydent. Andrzej Duda rozmawiał jednak o wejściu do NATO-wskiego programu jeszcze z poprzednią ekipą, dowodzoną przez polityków Prawa i Sprawiedliwości.

oko-press

2024-04-28

Jastrzębski Węgiel po raz czwarty!
Ogromne emocje w finale PlusLigi

Jastrzębski Węgiel pokonał Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:1 w trzecim meczu finału PlusLigi. Jastrzębianie wygrali 2—1 w rywalizacji do dwóch zwycięstw i po raz czwarty w historii wywalczyli mistrzostwo Polski siatkarzy. W finałowej rywalizacji nie brakowało emocji, zwrotów akcji i bardzo dobrej gry.

polsatsport.pl

2024-04-28

Fala komentarzy po wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego.
"Chyba mu się nie uda"

Wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego podczas warszawskiej konwencji, w którym prezes PiS określił program partii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, wywołało liczne komentarze.

"Walczą z Zielonym Ładem, który sami w Polsce wprowadzili, żądają reparacji, które sami wykreślili z noty do Niemiec" — napisał poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal.

onet.pl

2024-04-27

W Ukrainie bombardowania,
Morawiecki w Budapeszcie.
Tusk: Głupota? Zdrada? Czy jedno i drugie?

Na okręg lwowski spadły dziś dziesiątki bomb i rakiet. Jedna z nich 15 km od naszej granicy. Morawiecki w tym czasie ustala w Budapeszcie wspólną antyeuropejską strategię z proputinowskimi politykami skrajnej prawicy - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

TVN24

2024-04-27

Nominaci PiS nadal zatrudnieni w Poczcie Polskej. Związkowcy piszą do premiera Tuska

Związkowcy sześciu największych central związkowych w Poczcie Polskiej napisali list do Donalda Tuska dotyczący sytuacji w spółce. Skarżą się m.in. na działania nowego prezesa Sebastiana Mikosza oraz podkreślają, że pomimo zapowiedzi zmian w Poczcie Polskiej nadal pracują nominaci z czasów rządów PiS.

gazeta.pl

2024-04-26

Lewica odkrywa karty. Znamy listy kandydatów do europarlamentu

W piątek zarząd krajowy Lewicy zaakceptował listy kandydatów do europarlamentu. Do końca ważył się układ sił na Dolnym Śląsku, ale "jedynkę" utrzymał Krzysztof Śmiszek. Na Śląsku listę otworzy Maciej Konieczny z Razem. [Pełne listy kandydatów w artykule pod linkiem]

onet.pl

2024-04-26

Wyzwiska i groźby w PiS. Poszło o listy do PE

W Prawie i Sprawiedliwości trwa karczemna kłótnia o miejsca na listach wyborczych do Parlamentu Europejskiego. Niezadowoleni z decyzji kierownictwa partii o podziale miejsc na listach ruszyli pod drzwi samego prezesa Jarosława Kaczyńskiego, by wymusić na nim tuż przed rejestracją kandydatów ostatnie roszady. Na ten moment "jedynkę" stracił były prezes TVP Jacek Kurski. Korekt ma być jednak więcej. — Nikt jeszcze nie może spać spokojnie. Wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie — słyszymy na Nowogrodzkiej.

onet.pl

2024-04-26

Prokuratura Krajowa komentuje decyzję Dudy ws. ułaskawienia funkcjonariuszy CBA. "Negatywne stanowisko"

W środę Andrzej Duda ułaskawił byłych funkcjonariuszy CBA Grzegorza P. i Krzysztofa B., darując im karę roku więzienia, zdejmując zakaz zajmowania stanowisk we wskazanych instytucjach i zacierając skazanie. Wcześniej tego samego dnia Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia zarządził doprowadzenie byłych funkcjonariuszy CBA do zakładu karnego. Podobnie jak Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, Krzysztof B. i Grzegorz P. zostali skazani w 2015 r. za nadużycie uprawnień, a później (już prawomocnie) w grudniu ubiegłego roku przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Ostatecznie mieli trafić na rok do więzienia, jednak sąd w ich przypadku tymczasowo wstrzymał wykonanie kary ze względu na kwestie zdrowotne.

gazeta.pl

2024-04-26

Protesty rolników zaraz mają zostać wznowione. Rząd ma jednak asa w rękawie i właśnie go użył

Rolnicy będą zwolnieni z części wyśrubowanych wymogów środowiskowych i zmniejszone zostaną obciążenia administracyjne. Zniesiony zostaje obowiązek ugorowania - nawet jeśli rolnicy nie będą wyłączać 4 procent ziemi z upraw, to i tak otrzymają unijne dopłaty bezpośrednie. Będą natomiast zachęty - rolnicy, którzy dobrowolnie zdecydują się na odłogowanie, będą mogli otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe. Są też zmiany, jeśli chodzi o zimową okrywę glebową. Komisja nie będzie narzucać sztywnych okresów. Rolnik nie będzie zobowiązany także do płodozmianu. Jest też zwolnienie małych gospodarstw o powierzchni poniżej 10 hektarów z kontroli i kar związanych z przestrzeganiem norm środowiskowych (w Polsce to 70% gospodarstw). W czerwcu zostaną przedstawione zmiany w "Zielonym Ładzie" dostosowane do wymogów rolników. A polski rząd zdecydował o przyjęciu rozporządzenia określającego cały plan pomocy dla polskich rolników.

gazeta.pl

2024-04-26

Europosłowie dziękują Buzkowi za 20 lat pracy. "Hołd za wszystko, co pan zrobił"

Europosłowie na stojąco, oklaskami, podziękowali Jerzemu Buzkowi za 20 lat pracy w Parlamencie Europejskim. Jerzy Buzek zdecydował, że nie będzie kandydował w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Były premier zasiadał w nim nieprzerwanie od 20 lat, a przez trzy - w okresie 2009-2012 - był jego przewodniczącym.

gazeta.pl

2024-04-26

PiS oficjalnie zatwierdził listy do PE

Na zatwierdzonych przez komitet polityczny Prawa i Sprawiedliwości listach kandydatów do Parlamentu Europejskiego znaleźli się między innymi Daniel Obajtek. Były prezes Orlenu został "jedynką" w okręgu podkarpackim. Obok niego jako lider w okręgach obejmujących województwa podlaskie oraz warmińsko-mazurskie znalazł się były prezes TVP Jacek Kurski. Mariusz Kamiński ma być z kolei liderem listy lubelskiej. Na listach obecny jest także Maciej Wąsik. Polityk jest "dwójką" w okręgu mazowieckim, gdzie z pierwszego miejsca wystartuje Adam Bielan, w lubelskim Mariusz Kamiński...

gazeta.pl

2024-04-25

Orlen obniża ceny paliw. Majówka z tańszym tankowaniem

Majówkowa promocja na stacjach paliw Orlen ruszy już w piątek 26 kwietnia i potrwa do 5 maja do godz. 23:59. W tym czasie kierowcy będą mogli uzyskać rabat 30-40 gr. na paliwa podczas dwóch tankowań (do 100l). Z majówkowej promocji będą mogli skorzystać wszyscy użytkownicy programu Vitay, zarejestrowani w aplikacji Orlen Vitay lub posiadający tradycyjną plastikową kartę Vitay. Nowi klienci również mogą zatankować taniej, ale najpierw muszą się zarejestrować w aplikacji.

gazeta.pl

2024-04-25

Sikorski o bezpieczeństwie Polski, a co robi Duda? "Czyta coś w telefonie"

Po godzinie 9:00 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski rozpoczął wystąpienie w Sejmie. Szef MSZ przedstawia informacje resortu na temat bezpieczeństwa. Na salę plenarną parlamentu przybył prezydent Andrzej Duda. Jego zachowanie zwróciło uwagę internautów, którzy dopytują, co odciągało jego uwagę od słów Sikorskiego.

gazeta.pl

2024-04-25

Polska na wielkich zakupach. Kontrakt podpisany. Miliardy złotych na zakup wyrzutni rakietowych

Polska delegacja podpisała w Korei Południowej umowę na zakup 72 wyrzutni rakietowych Chunmoo - podaje Informacyjna Agencja Radiowa. Większość z nich zostanie wyprodukowana w Polsce. Wartość umowy przekroczy 6 mld zł. Tymczasem amerykański Departament Stanu wydał zgodę na sprzedaż Polsce zaawansowanych pocisków kierowanych dalekiego zasięgu, przeznaczonych do niszczenia instalacji radiolokacyjnych. Maksymalna wartość kontraktu wyniesie 1,275 mld dolarów.

gazeta.pl

2024-04-24

Adam Bodnar w Sejmie. Tysiące osób inwigilowanych Pegasusem

Adam Bodnar przedstawił w Sejmie nowe dane dotyczące inwigilacji w Polsce, także systemem Pegasus. Jak przekazał, w 2023 roku skierowano wnioski o zarządzenie "kontroli operacyjnej" wobec 5973 osób. Minister sprawiedliwości i prokurator generalny ujawnił także, ile takich wniosków zostało przyjętych, a ile zostało odrzuconych przez prokuraturę lub sądy.

interia.pl

2024-04-24

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Lista okręgów

W 2024 r. w skład Parlamentu wejdzie 720 posłów, w tym 53 z Polski. Każdy uprawniony do głosowania będzie mógł zagłosować na kandydatów z listy swojego okręgu. Tych w Polsce jest 13 i nie zawsze pokrywają się z granicami województw. I tak: okręg 1.: województwo pomorskie; okręg 2.: województwo kujawsko-pomorskie; okręg 3.: województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie; okręg 4.: część województwa mazowieckiego (Warszawa i 8 powiatów: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński); okręg 5.: część województwa mazowieckiego (pozostałe powiaty województwa mazowieckiego, które nie wchodzą w skład okręgu nr 4); okręg 6.: województwo łódzkie; okręg 7.: województwo wielkopolskie; okręg 8.: województwo lubelskie; okręg 9.: województwo podkarpackie; okręg 10.: województwa małopolskie i świętokrzyskie; okręg 11.: województwo śląskie; okręg 12. województwa dolnośląskie i opolskie; okręg 13. województwa lubuskie i zachodniopomorskie.

interia.pl

2024-04-24

PO przedstawia kandydatów w eurowyborach

- Takich ludzi, którzy wyjeżdżają z Polski z piętnem kradzieży, przestępstw, kto ich będzie słuchał w PE? Kto pomyśli sobie "wydamy 8 mld euro na pomysły pana Wąsika". Można było się parę lat temu śmiać z popisów parlamentarzystów PiS, szkoda, że nie tylko nam było do śmiechu. Dzisiaj to nie jest powód do śmiechu. Teraz potrzebujemy wzmocnienia autorytetu Polski - mówił Donald Tusk.

gazeta.pl

2024-04-24

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak głosować za granicą Polski?

Wybory do Parlamentu Europejskiego są zaplanowane na dni od 6 do 9 czerwca. Każdy kraj indywidualnie wyznacza termin głosowania. W Polsce wybory zaplanowane są na 9 czerwca 2024 roku. Jest zatem jeszcze czas, aby dopełnić wszystkie formalności związane z możliwością głosowania. Obcokrajowcy mieszkający w Polsce mają możliwość głosowania na kandydatów swojego kraju lub kandydatów z polskich list. Takie samo prawo mają Polacy przebywający za granicą. Wystarczy, że złożą odpowiedni wniosek z prośbą o wpisanie do rejestru wyborców.

interia.pl

2024-04-24

Szymon Hołownia twardo ws. Glapińskiego. "Nie wykonam postanowienia Julii Przyłębskiej"

- Nie wykonam postanowienia Julii Przyłębskiej, nadal będziemy procedować wniosek ws. Trybunału Stanu dla Adama Glapińskiego - podkreślał Hołownia. Oznacza to, że cała procedura jest nadal aktualna, a wniosek podpisany przez ponad 190 posłów rządzącej koalicji trafi w czwartek do sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.

gazeta.pl

2024-04-23

Miliony dla mediów z Funduszu Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości pod kierownictwem Zbigniewa Ziobry miało wydać dziesiątki milionów złotych na promocję Funduszu Sprawiedliwości w mediach. Umowy zawarto m.in. z wydawcą Onetu - Ringier Axel Springer Polska. Z informacji OKO.press wynika, że najwięcej środków jednorazowo dostała spółka Orle Pióro wydająca tygodnik "Do Rzeczy" (umowa na 3 mln zł). Z kolei łącznie najwięcej pieniędzy popłynęło do Wirtualnej Polski - spółka miała otrzymać 7,1 mln złotych, spółka Time S.A. (wydawca "Super Expressu" i właściciel rozgłośni radiowych, takich jak Radio Eska, Radio Plus, VOX FM) - łącznie 5 178 300 zł, Fratria (wydawca tygodnika "Sieci" oraz serwisu wpolityce.pl) - łącznie 3 689 189 zł, RMF - łącznie 3 605 677 zł, Polsat - łącznie 3 167 704 zł, spółki medialne związane z o. Tadeuszem Rydzykiem (Spółka Spes oraz Fundacja Lux Veritatis) - łącznie 3 087 110 zł, Axel Springer (wydawca m.in. Onetu, "Faktu" czy tygodnika "Newsweek") - łącznie 1 968 000 zł, Gremi Media (wydawca "Rzeczpospolitej") - łącznie 1 242 300 zł, Infor (wydawca "Dziennika Gazety Prawnej") - łącznie 1 094 700 zł, PMPG SA - Platforma Mediowa Point Group (wydawca "Wprost") - łącznie 861 000 zł (...)

gazeta.pl

2024-04-23

Kto może liczyć na czternastą emeryturę

Czternasta emerytura ma w tym roku wynieść ok. 2650 zł brutto. Po odliczeniu podatku dochodowego w wysokości 12 proc. i składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 9 proc., uprawnieni powinni otrzymać ok. 2200 zł. Dodatek w pełnej wysokości otrzymają jedynie ci, których wysokość comiesięcznych świadczeń nie wynosi więcej niż 2900 zł brutto. Czternasta emerytura trafi do uprawnionych w drugiej połowie roku, najprawdopodobniej we wrześniu lub październiku.

onet.pl

2024-04-23

25-latek z Hongkongu handlował ze spółką Orlenu ropą z Wenezueli. Pieniądze przepadły

Orlen Trading Switzerland przekazał około 400 milionów dolarów na dostawy ropy z Wenezueli - poinformował we wtorek zarząd spółki. Pieniądze zapłacone pośrednikom przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. Najwięcej środków trafiło do 25-latka z Hongkongu, który kilka lat wcześniej założył własną firmę w Dubaju.

tvn24.pl

2024-04-23

Ochroniarze Kaczyńskiego na etatach w Żandarmerii Wojskowej

- Najważniejsze jest to, że te etaty były de facto fikcyjne. Mówimy o kilku ochroniarzach, którzy byli zatrudnieni w Żandarmerii Wojskowej, mimo że w tym czasie byli ochroniarzami Kaczyńskiego i de facto jego chronili przez 24 godziny na dobę - mówił Cezary Tomczyk. - To jest rzecz skandaliczna. Nie wiedzieli o tym żołnierze, wiedziały o tym władze Żandarmerii Wojskowej. Ta sprawa wyszła kilkanaście dni temu przy kontroli. Będziemy przekazywać pełną informację komisji obrony narodowej - stwierdził polityk i zapowiedział, że w środę 23 kwietnia na komisji obrony narodowej zostaną przedstawione zostanie więcej informacji.

gazeta.pl

2024-04-23

Afera Pegasusa. Media: ABW i SKW płaciły CBA za dostęp do oprogramowania. "Ukłon wobec Rosjan"

Portal tvn24.pl ustalił, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służba Kontrwywiadu Wojskowego płaciły Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu za dostęp do Pegasusa. - Nawet jeżeli działo się to w ramach przekazywania gotówki z funduszu operacyjnego na przykład SKW, to środki powinny trafiać do budżetu państwa, a nie do CBA. Liczę, że również ten wątek zbada komisja śledcza - skomentował Paweł Wojtunik, były szef formacji w rozmowie z serwisem.

gazeta.pl

2024-04-22

Tusk reaguje na słowa Dudy o broni atomowej.

- Ta idea jest bardzo poważna, musiałbym poznać wszystkie okoliczności, które skłoniły pana prezydenta do tej deklaracji - przekazał Donald Tusk, odpowiadając na słowa prezydenta o broni atomowej w Polsce. Radosław Sikorski przypomniał Andrzejowi Dudzie, że kwestie bezpieczeństwa są kompetencją Rady Ministrów.

gazeta.pl

2024-04-22

NIK złożył zawiadomienie do prokuratury ws. Banasia. "Realne zagrożenie dla bezpieczeństwa"

Najwyższa Izba Kontroli złożyła zawiadomienie do prokuratury. Dotyczy ono bezprawnych działań, które miały według NIK prowadzić do usunięcia prezesa instytucji Mariana Banasia. W sprawę miały być zaangażowane służby specjalne.

gazeta.pl

2024-04-22

Nieoficjalnie: Sekretarz generalny NATO z nagłą wizytą w Polsce. Ma się spotkać z Donaldem Tuskiem

Sekretarz generalny NATO przylatuje do Polski. Według ustaleń Informacyjnej Agencji Radiowej, Jens Stoltenberg będzie w Warszawie z krótką wizytą, spotka się m.in. z premierem Donaldem Tuskiem.

gazeta.pl

2024-04-22

Nieoficjalnie: Rishi Sunak w Polsce. Premier Wielkiej Brytanii przyleci do Warszawy

We wtorek w Warszawie wizytę złoży premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak - podała Informacyjna Agencja Radiowa. W godzinach popołudniowych spotka się z szefem rządu Donaldem Tuskiem.

gazeta.pl

2024-04-22

Wybory samorządowe 2024 dobiegły końca.

Na porannej konferencji prasowej Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki ze 100 proc. obwodów głosowania w II turze wyborów samorządowych. Frekwencja wyborcza — według tych danych — wyniosła 44,06 proc. Duże opóźnienie zanotowała jedna z komisji w Legionowie. Członkowie trzykrotnie sporządzali raport. — Nie odbierali telefonów — przekazała szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

gazeta.pl

2024-04-22

Znamy już oficjalne wyniki we wszystkich miastach. Oto lista zwycięzców

W nocy z niedzieli na poniedziałek poznaliśmy wyniki drugiej tury wyborów samorządowych. Nowych prezydentów będą miały m.in. Kraków, Toruń, Olsztyn, Kielce, Gdynia czy Zielona Góra. Przedstawiamy oficjalnych zwycięzców ze wszystkich miast Polski liczących więcej niż 100 tys. mieszkańców.

onet.pl

2024-04-21

II TURA WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH

Informacja własna

2024-04-20

Pakiet pomocy dla Ukrainy od USA.
Zapadła kluczowa decyzja Izby Reprezentantów

Izba Reprezentantów USA przyjęła ustawę w sprawie wsparcia wojskowego i finansowego dla Ukrainy. Wartość projektów pomocowych wynosi 95 mld dol., w tym niemal 61 mld dol. ma pójść na wsparcie dla Ukrainy. Jest to kluczowa pomoc. Jak wskazywali eksperci, bez tego Ukraina mogłaby przegrać wojnę.

onet.pl

2024-04-20

Manowska w ostatniej chwili odmówiła zwołania posiedzenia Trybunału Stanu

Sześciu sędziów zawnioskowało o zwołanie posiedzenia Trybunału Stanu celem zmiany jego regulaminu. Małgorzata Manowska, Pierwsza Prezeska Sądu Najwyższego, która z urzędu kieruje TS, wniosek jednak odrzuciła - informuje RMF FM. "Jeżeli posiedzenie pełnego składu Trybunału nie zostanie zwołane najpóźniej na dzień 4 maja br., będzie to naruszenie przepisów prawa" - napisał Przemysław Rosati, jeden z wnioskodawców, na platformie X.

gazeta.pl

2024-04-20

Były senator PiS usłyszał wyrok. Bezwględne więzienie

Sąd Okręgowy w Gdańsku wydał wyrok w sprawie Waldemara Bonkowskiego. Były senator PiS został skazany na trzy miesiące bezwzględnego więzienia i rok ograniczenia wolności w postaci prac społecznych. Były polityk znęcał się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzęciem. Wyrok jest prawomocny.

msn.com/pl

2024-04-20

Wojsko kusi młodych. Można nieźle zarobić. 6000 zł za szkolenie w wakacje

Wojsko chce zaoferować młodym po szkole średniej "wakacyjne ćwiczenia". Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowuje trzy terminy. Za udział w miesięcznym szkoleniu przewidziano wypłatę 6000 złotych.

gazeta.pl

2024-04-20

W weekend utrudnienia w ośmiu dużych bankach. Będą problemy z przelewami, płatnościami i bankomatami

Aż osiem banków zaplanowało prace serwisowe w ten weekend. Klienci muszą przygotować się na utrudnienia. Nie będzie można m.in. wykonywać przelewów, płacić BLIK-iem i korzystać z bankomatów. Przerwy techniczne ogłosiły: Bank Pekao, Bank Pocztowy, Citibank Handlowy, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank, PKO BP i Santander Bank Polska.

gazeta.pl

2024-04-20

Przed II turą wyborów samorządowych też obowiązuje cisza wyborcza

Informacja własna

2024-04-19

Pakt migracyjny.

- Migracje były, są i będą. Zamiast straszyć, zamiast szczuć na migrantów, należy zastanowić się, jak stworzyć mechanizmy, które sprawią, że wszystkie trudności związane z integracją osób migrujących będą jak najmniejsze - mówiła w "Rozmowach Gazeta.pl" posłanka Lewicy Daria Gosek-Popiołek. Zwróciła również uwagę, że w przyjętych rozwiązaniach znajduje się możliwość całkowitego lub częściowego odstąpienia od układu solidarnościowego. - Ten wyjątek dotyczy również Polski, między innymi dlatego, że przyjęliśmy imigrantów z Ukrainy - zaznaczyła.

gazeta.pl

2024-04-19

Jarosław Kaczyński usunął swoją najbliższą przyjaciółkę.

Jarosław Kaczyński usunął Janinę Goss, swoją przyjaciółkę od dekad, z zarządu spółki Srebrna, która jest majątkowym zapleczem Prawa i Sprawiedliwości - ustaliła Gazeta.pl. Według naszych informacji prezes PiS wkurzył się na Goss za to, że nie udało jej się stworzyć kameralnego muzeum prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Goss ma 81 lat, ale politycznie jest aktywna, choć zakulisowo - trzęsie PiS-em w Łodzi, a jej protekcja bądź wpadniecie w jej niełaskę może oznaczać karierę w partii bądź jej koniec. W czasie rządów PiS Goss zasiadała w radach nadzorczych spółek: BOŚ, PGE i Orlenu. Obecnie więc prezesem Srebrnej jest Kazimierz Kujda, a drugim członkiem zarządu pozostaje Jacek Cieślikowski, osobisty kierowca i jednocześnie warszawski radny PiS.

gazeta.pl

2024-04-19

Polak chciał współpracować z rosyjskim wywiadem. W tle planowany zamach na Wołodymyra Zełenskiego

17 kwietnia 2024 r. doszło do zatrzymania na terytorium Polski obywatela RP Pawła K. Zatrzymanemu przedstawiono zarzut zgłoszenia gotowości do działania na rzecz rosyjskiego wywiadu. Czyn zagrożony jest karą do ośmiu lat pozbawienia wolności — informuje Prokuratura Krajowa.

onet.pl

2024-04-19

Donald Tusk po burzliwym szczycie w Brukseli: Moment jest krytyczny. Teraz może rozstrzygnąć się wojna

Dwudniowe rozmowy europejskich przywódców pokazały rozłamy wśród krajów członkowskich i mogą być rozczarowaniem dla tych, którzy liczyli na mocne wsparcie Ukrainy. — Nastroje są może nie minorowe, ale wszyscy zdają sobie sprawę, że moment jest krytyczny. Najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach tej wojny — mówił dziennikarzom Donald Tusk. Skomentował także spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa w USA. — Nie jest tajemnicą, że mam inny pogląd niż prezydent Duda na sytuację w Stanach Zjednoczonych i role prezydenta Bidena i poprzedniego prezydenta Trumpa

onet.pl

2024-04-18

Donald Tusk w rankingu stu najbardziej wpływowych osób magazynu "TIME"

Magazyn "Time" opublikował listę 100 najbardziej wpływowych osób. Wśród wyróżnionych znalazł się Donald Tusk. "Jest politycznym maratończykiem. Nauczył nas wszystkich, że nigdy nie jest za późno i warto podjąć każdy wysiłek, aby stanąć w obronie naszej demokracji" - napisała w laudacji o polskim premierze szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Polityk został wyróżniony w kategorii Liderzy.

gazeta.pl

2024-04-17

Są miliardy na Czyste Powietrze. Wsparcie dla dziesiątek tysięcy rodzin

- Program Czyste Powietrze ma zapewnione finansowanie na miesiące, a nawet lata - ogłosiła ministerka klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Poinformowała o popisaniu umów na w sumie 6,4 miliarda złotych. Środki będą pochodzić z unijnego funduszu i trafią do osób chcących wymienić "kopciucha" czy wykonać termomodernizację domu. W tym roku Czyste Powietrze może też przejść głębszą reformę.

gazeta.pl

2024-04-17

"Renata" narobi bałaganu w pogodzie

Przez najbliższy tydzień spodziewane są burze, opady deszczu i śniegu, a także mróz - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Po rekordowo ciepłym początku kwietnia do Polski dociera chłodne, arktyczne powietrze z północnej części Europy. - Winowajcą jest niż "Renata" - mówi rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

gazeta.pl

2024-04-16

Zaskakujący ruch Andrzeja Dudy. Co dalej z gigantyczną wypłatą dla Poczty Polskiej?

Poczta Polska jest na ostatniej prostej, aby otrzymać środki ratujące państwową firmę z bardzo trudnej sytuacji finansowej. Jak się okazuje, operator prawdopodobnie będzie musiał na przelew jeszcze poczekać (o ile w ogóle go dostanie), podają media. Andrzej Duda skierował bowiem nowelizację ustawy Prawo pocztowe do Trybunału Konstytucyjnego.

gazeta.pl

2024-04-16

Konferencja prawicy w Brukseli przerwana, interweniowała policja. Wśród gości Mateusz Morawiecki

W dwudniowej Konferencji Narodowego Konserwatyzmu w Brukseli miało wziąć udział kilkaset osób, m.in. były premier Mateusz Morawiecki, Viktor Orban, brexitowiec Nigel Farage, politycy z Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Holandii i Belgii, w tym ze skrajnie prawicowej partii Vlaams Belang. Za udział w konferencji i spotkania z prominentnymi politykami prawicy trzeba było zapłacić nawet do 20 tysięcy euro. Na miejsce przyjechała policja, aby poinformować o tym organizatorów. Oficjalny powód to względy bezpieczeństwa - władze stolicy zamknęły wydarzenie ze względu na ryzyko zakłócenia porządku publicznego.

gazeta.pl

2024-04-16

Żelazna kopuła w Polsce? Andrzej Duda: "To jest biznesowy projekt niemiecki". Jest odpowiedź Tuska

Duda spotkał się we wtorek 16 kwietnia z prezydentką Słowacji Zuzaną Czaputovą. Po rozmowie odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent został zapytany, czy będzie wspierał działania rządu w zakresie budowy żelaznej kopuły. Jest to inicjatywa, w którą zaangażowały się między innymi Niemcy, Dania i Wielka Brytania. Andrzej Duda: To jest biznesowy projekt niemiecki. Premier Donald Tusk podkreślił, że dla niego kwestie biznesowe są nieistotne w przeciwieństwie do bezpieczeństwa Polski. Zaznaczył, że Amerykanie również "robią biznes na sprzęcie, który nam sprzedają". Ponadto podkreślił, że ewentualne uczestnictwo Polski w European Sky Shield Initiative ("żelaznej kopule") nie jest alternatywą wobec czegokolwiek, tylko uzupełnieniem. - Nikt nie mówi o rezygnacji z dotychczasowych programów

gazeta.pl

2024-04-16

Donald Tusk zabrał głos po posiedzeniu rządu dotyczącym kwestii bezpieczeństwa Polski.

Donald Tusk powiedział, że na poziom bezpieczeństwa Polski negatywnie wpłynęły decyzje podejmowane przez byłego szefa MON Antoniego Macierewicza. - Musimy być świadomi, że dzisiaj Polska jest w trudniejszej sytuacji, niż mogłaby być, gdyby nie decyzje pana Antoniego Macierewicza. Za naszych rządów zapadła decyzja o zakupie Patriotów. Zamiast ośmiu baterii, podpisano umowę na dwie. To samo było z przetargiem na uzbrojone drony. Antonii Macierewicz unieważnił postępowania przetargowe. Premier dodał, że większość zakupów, których dokonano za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości, "to skutek nieprzemyślanej strategii, bo tę zniszczył Antonii Macierewicz".

gazeta.pl

2024-04-16

Leśnicy z kontrolą u rodziny byłego ministra rolnictwa z PiS. Odkryto trzy martwe konie. "Bulwersujące"

Trzy padłe konie, samowola budowlana i wykorzystanie gruntu niezgodne z przeznaczeniem - to wstępne kontroli, jaką Lasy Państwowe przeprowadziły na terenach dzierżawionych przez rodzinę byłego ministra rolnictwa w rządzie PiS. Sprawa trafiła do łódzkiego wojewody, który nie wyklucza zawiadomienia służb. Tymczasem sam Robert Telus jest zbulwersowany sytuacją i uważa ją za element "politycznej nagonki".

gazeta.pl

2024-04-15

KPO trafiło do Polski. "Największy przelew z UE w historii naszego członkostwa"

"27 mld zł. Do Polski wpłynął właśnie największy przelew z UE w historii naszego członkostwa. Bycie w Unii się opłaca, ale Unia to nie tylko pieniądze, o czym zapomnieli nasi poprzednicy. Łączą nas wartości: demokracja, równe szanse, rządy prawa, wolności obywatelskie!" - napisała na platformie X szefowa resortu funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

gazeta.pl

2024-04-15

Polska policja korzystała z Pegasusa. Komendant główny zdradza szczegóły

Komendant główny, insp. Marek Boroń w rozmowie z TVN24 ocenił, że kluczowym problemem policji jest jej upolitycznienie, które w ostatnich latach osiągnęło krytyczny poziom, a także "zapaść kadrowa". Ujawnił także, że policja korzystała z Pegasusa.

gazeta.pl

2024-04-15

Samoloty FA-50 były uziemione. Ogromne problemy wojska z koreańskimi maszynami

Najnowsze samoloty szkolno-bojowe polskiej armii, koreańskie FA-50, przez kilka miesięcy były uziemione. To efekt zaniedbań i błędów wynikających z kontraktu podpisanego przez poprzedniego ministra obrony Mariusza Błaszczaka. Kłopotów z południowokoreańskimi myśliwcami jest znacznie więcej. — Obecnie są dla sił powietrznych większym problemem niż korzyścią — twierdzą piloci. W ogólnym pośpiechu zakupowym polska strona zapomniała nawet o zamówieniu symulatora do katapultowania się pilotów. Nie dysponujemy też uzbrojeniem do tych maszyn.

onet.pl

2024-04-13

Wstawili zdjęcie ofiar Holokaustu. Facebook je oflagował m.in. za nagość i aktywność seksualną

21 postów Muzeum Auschwitz ze zdjęciami ofiar Holokaustu według Facebooka naruszyło standardy społeczności. Instytucja się odwołała, ale z marnym skutkiem. Wpisy oznaczono i zmniejszono ich widoczność z powodów, które muzeum określa jako absurdalne. Moderacja Facebooka twierdzi, że zdjęcia ofiar Holokaustu naruszały zasady społeczności przez wzgląd m.in. na "nagość dorosłych i seksualną aktywność", "zastraszanie i nękanie", za "mowę nienawiści" oraz "podżeganie do przemocy". Ponadto instytucja zauważyła, że post z 6 kwietnia upamiętniający tragiczny los żydowskich dzieci z sierocińca w Izieu został usunięty bez możliwości odwołania.

gazeta.pl

2024-04-12

Tyle zarabiają księża na etacie w skarbówce. Szef KAS ujawnił, za co dostają 1,3 mln zł

Krajowa Administracja Skarbowa zatrudnia 11 kapelanów. Szef KAS Marcin Łoboda poinformował, ile wynoszą ich pensje. Część księży co miesiąc otrzymuje z budżetu państwa ponad dziewięć tysięcy złotych. - Kapelani obejmują opieką duszpasterską pracowników i funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, ich rodziny, emerytów i rencistów w zakresie m.in. organizacji i przeprowadzania zajęć z etyki, organizowania nabożeństw, w tym z okazji świąt KAS, współorganizowania uroczystości patriotyczno-religijnych i współdziałania z szefem KAS w zakresie prowadzenia działalności oświatowo-wychowawczej - przekazał Marcin Łoboda.

gazeta.pl

2024-04-11

Debata ws. aborcji przy pustych ławach sejmowych. W tym samym czasie zwołano komisje

Podczas czytania czterech projektów, dotyczących aborcji sala sejmowa była prawie pusta. Część posłów zapewne uczestniczyła w spotkaniach komisji, a pozostali zrezygnowali z uczestnictwa w obradach. Prawo i Sprawiedliwość już złożyło wnioski o odrzucenie trzech z czterech projektów.

gazeta.pl

2024-04-11

Sprawa aborcji. Bodnar powołuje specjalny zespół w Prokuraturze Krajowej

Prokurator Generalny powołał w Prokuraturze Krajowej zespół prokuratorów. Zgodnie z komunikatem zajmie się on "opracowaniem wskazówek metodycznych w zakresie prowadzenia spraw dotyczących odmowy dokonania przerwania ciąży oraz tzw. aborcji farmakologicznej".

gazeta.pl

2024-04-11

Bartłomiej Sienkiewicz odwołał ważnych dyrektorów. W tle Trybunał Stanu dla Świrskiego

Bartłomiej Sienkiewicz odwołał dyrektorów w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej i Instytucie Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. W jednym z nich minister kultury wskazał na występowanie poważnych naruszeń proceduralnych. Przekazał także, że rozważa złożenie wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego.

gazeta.pl

2024-04-11

Europarlament przyjął pakt migracyjny. Donald Tusk: Polska się nie zgodzi

Pakt migracyjny został przegłosowany w Parlamencie Europejskim stosunkiem 322 głosów za i 266 przeciw. - W tym kształcie jest nie do przyjęcia dla Polski - powiedział Donald Tusk.

gazeta.pl

2024-04-11

Sejm zajmie się aborcją. Co w przypadku weta prezydenta? Rząd jest przygotowany

W najbliższych dniach Sejm zajmie się projektami ustaw liberalizujących prawo aborcyjne. Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny przekazał, że jego resort szykuje się na ryzyko prezydenckiego weta i pracuje już nad "planem B".

gazeta.pl

2024-04-10

Z szaf Orlenu wypadają kolejne trupy. Strata ponad 1,5 mld zł

Szwajcarska spółka Orlenu poinformowała polską centralę o kwocie 1,6 mld zł, która jako nieprzewidywany wcześniej koszt obciąży wyniki finansowe całego koncernu za 2023 r. Chodzi o dokonane przedpłaty za ropę, których nie ma możliwości odzyskać.

businessinsider.com.pl

2024-04-10

Wojsko wzywa specjalistów. Pierwsze osoby dostają przydziały mobilizacyjne

Pierwsze osoby posiadające konkretne specjalizacje są wzywane już do wojska. W regionalnych centrach rekrutacji nadawane są im już przydziały oraz karty mobilizacyjne. To oznacza, że w przypadku wybuchu wojny takie osoby będą musiały stawić się w jednostkach wojskowych.

gazeta.pl

2024-04-09

Wybory samorządowe 2024. Kto będzie rządzić w województwach? Możliwe koalicje

W lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim i małopolskim władza należy do PiS, w pomorskim do KO. Partie zdobyły tam wystarczająco dużo mandatów, by sprawować samodzielną władzę. W innych regionach konieczne będzie utworzenie koalicji. W zachodniopomorskim, wielkopolskim, łódzkim, mazowieckim, dolnośląskim i śląskim rządy może przejąć Koalicja Obywatelska, jeśli utworzy koalicje z Trzecią Drogą i Lewicą. W warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim i lubuskim KO musiałaby dogadać się z Trzecią Drogą, a w opolskim - z Trzecią Drogą i Śląskimi Samorządowcami, którzy uzyskali pięć mandatów do sejmiku. Z kolei na Podlasiu może dojść do koalicji PiS i Konfederacji.

gazeta.pl
 ~WK Info~ Witaj na stronie Wyborcza Kuźnia. Jest sobota 18 maja. Słonecznego weekendu ~WK Info~ Premier Donald Tusk ogłosił w Krakowie uruchomienie programu "Tarcza Wschód". W jego ramach rząd przeznaczy 10 mld zł na wzmocnienie bezpieczeństwa na polskiej granicy, w tym na budowę fortyfikacji. ~WK Info~ Stan Roberta Ficy pozostaje bardzo poważny, mimo to odbył pierwsze krótkie spotkania w szpitalu ~WK Info~ Będzie komisja nadzoru nad sztuczną inteligencją. - Jeśli nie zareagujemy w porę na negatywne zjawiska, to nowe technologie, które zawsze wpływają na demokrację, mogą zaburzać instytucje demokratyczne - Dariusz Standerski ~WK Info~ Funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policji we Wrocławiu został odnaleziony martwy z raną postrzałową głowy ~WK Info~ Zakończyło się 11 posiedzenie Sejmu: bon energetyczny, babciowe, ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy przyjęte ~WK Info~ Prokurator generalny Adam Bodnar skierował do marszałka Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu posłance PiS Anicie Czerwińskiej ~WK Info~ Prokuratura Okręgowa wszczyna śledztwo przeciwko Danielowi Obajtkowi ~WK Info~ Numery list wyborczych do Europarlamentu dla poszczególnych komitetów: Trzecia droga - lista nr 1; Konfederacja - nr 2; Bezpartyjni Samorządowcy - nr 3; Polexit - nr 4; Koalicja Obywatelska - nr 5; Lewica - nr 6; PIS - nr 7. ~WK Info~ Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Okręgi wyborcze: 1 - województwo pomorskie; 2 - województwo kujawsko-pomorskie; 3 - województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie; 4 - część województwa mazowieckiego (Warszawa i 8 powiatów: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński); 5 - część województwa mazowieckiego (pozostałe powiaty województwa mazowieckiego, które nie wchodzą w skład okręgu nr 4); 6 - województwo łódzkie; 7 - województwo wielkopolskie; 8 - województwo lubelskie; 9 - województwo podkarpackie; 10 - województwa małopolskie i świętokrzyskie; 11 - województwo śląskie; 12 - województwa dolnośląskie i opolskie; 13 - województwa lubuskie i zachodniopomorskie. ~WK Info~ Średnie kursy walut NBP w piątek 17 maja 2024 g.12:00 Dolar amerykański 3,9363 zł ↑0.43% Euro 4,2685 zł ↑0.16% Frank szwajcarski 4,3302 zł ↓0.33% Funt Szterling 4,9790 zł ↑0.22% Hrywna ukraińska 0,0999 zł ↑0.60%