# 0

- Filmy -

NEWSY

2023-12-05

Nieoficjalnie: Będą zmiany w regulaminie Sejmu. Ma to związek z powołaniem rządu Tuska

W regulaminie Sejmu wskazane jest, że wybór premiera ma odbywać się w głosowaniu imiennym. Na czym dokładnie ono polega? "Głosowanie imienne odbywa się przy wykorzystaniu przygotowanej w tym celu urny; posłowie kolejno, w porządku alfabetycznym, wyczytywani przez sekretarza Sejmu, wrzucają swoje kartki do urny. Otwarcia urny oraz obliczenia głosów dokonuje pięciu, wyznaczonych przez Marszałka Sejmu, sekretarzy Sejmu" - czytamy. Jak podaje RMF FM, w środę ma dojść do zmian w regulaminie i usunięciu tego zapisu. "Podchodzenie do urny i wrzucanie kartek trwałoby co najmniej kilkadziesiąt minut. Obecnie posłowie mogą wybrać nazwisko kandydata z listy na urządzeniu i od razu ich imienne głosowanie jest widoczne w systemie".

gazeta.pl

2023-12-05

Morawiecki złożył projekt ws. wypłat dla sędziów. Przyłębska ma otrzymać prawie 100 tysięcy

Mateusz Morawiecki złożył w Sejmie projekt ustawy, który zakłada wyrównania dla sędziów i prokuratorów. W związku z tym - jak czytamy we wniosku - rząd w 2024 roku w sumie ma im wypłacić około 900 milionów złotych.

gazeta.pl

2023-12-05

Jarosław Szymczyk żegna się ze stanowiskiem. Na odchodne podwyżka. "Ordynarny skok na kasę"

Jarosław Szymczyk prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu odejdzie ze stanowiska komendanta głównego policji. Według informacji przekazanych przez posła Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Brejzę generał Szymczyk "dostał na odejście podwyżkę dodatku służbowego" w wysokości 6 tys. złotych. Jego emerytura ma wynosić aż 21 tys. złotych.

gazeta.pl

2023-12-05

Afera z Pegasusem. Zniszczona płyta z danymi z telefonu Brejzy. Prokuratura potwierdza

Prokuratura potwierdza, że doszło do zniszczenia płyty DVD, na której miały się znajdować dane z telefonu posła KO Krzysztofa Brejzy - podaje "Superwizjer" TVN. Śledczy twierdzą jednak, że płyta nie została zniszczona celowo. "Płyty w najważniejszych, politycznych sprawach, nie pękają same" - skomentowała na platformie X prawniczka Dorota Brejza, małżonka parlamentarzysty.

gazeta.pl

2023-12-05

Nieoficjalnie: ustawa wiatrakowa wstrzymana. "Decyzja Donalda Tuska"

"Projekt dotyczący stawiania turbin wiatrowych ma zostać wyłączony z ustawy zamrażającej ceny prądu i zostanie złożony w Sejmie jako projekt rządowy po przejęciu rządu przez nową większość" - podał we wtorek wczesnym popołudniem portal Onet.pl. Z ustaleń portalu wynika, że to "osobista decyzja Donalda Tuska".

gazeta.pl

2023-12-05

Kontrole na granicy z Niemcami.

Niemcy po raz kolejny przedłużają stacjonarne kontrole na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią, wprowadzone w połowie października w związku z drastycznym nasileniem nielegalnej migracji. Będą one obowiązywać przynajmniej do 15 grudnia. Minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser ma poinformować o tej decyzji Komisję Europejską, powiedział w poniedziałek rzecznik resortu. Jak dodał, zakłada się, że kontrole będą kontynuowane "szczególnie wzdłuż granicy polsko-niemieckiej".

gazeta.pl

2023-12-04

Adam Glapiński pod ochroną UE? List prezes Europejskiego Banku Centralnego

"Prawo Unii Europejskiej zapewnia ochronę prezesowi Polskiego Banku Centralnego" - przekazała w liście prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde. Jak dodała, to na wypadek "gdyby przyszły rząd planował bezprawnie postawić go w stan oskarżenia". O interwencję do unijnego banku zwrócił się osobiście Adam Glapiński. Koalicja Obywatelska zapowiadała postawienie szefa NBP przed Trybunałem Stanu.

interia.pl

2023-12-04

Premier dał 10 mln na film o Pałacu Saskim. Narratorem ma być gwiazda filmowa światowego formatu

Sławomir Kuliński poinformował, że spółka Pałac Saski prowadziła rozmowy z międzynarodowymi koncernami medialnym o możliwości produkcji, promocji i emisji filmu w wielu krajach. Narratorem w produkcji ma być gwiazda filmowa światowego formatu, ale jej nazwisko owiane jest, póki co, tajemnicą. - Mamy gotowy scenariusz, ale nie możemy niestety zdradzić, kto jest reżyserem. Współpracujemy z międzynarodowym koncernem medialnym i ciążą na nas pewne obostrzenia prawne - dodał.

gazeta.pl

2023-12-04

Rząd Morawieckiego chciał zaoszczędzić, rząd Tuska musi zapłacić. Chodzi o miliony złotych

Wygląda na to, że rząd Mateusza Morawieckiego chciał zaoszczędzić, a obowiązek zapłaty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego spadnie na nowy gabinet Donalda Tuska. Chodzi o wyrównanie wynagrodzeń w 2023 r. sędziom, referendarzom i asesorom.

gazeta.pl

2023-12-03

Śnieżyce paraliżują Europę. Stan klęski żywiołowej w Czechach, zamknięte lotniska

Polska, Czechy, Niemcy, Austria, Szwajcaria i Wielka Brytania - w sobotę komunikację w części regionów tych państw sparaliżowały burze śnieżne i intensywne opady śniegu. Lotnisko w Monachium odwołało loty do niedzielnego poranka, problemy miał też port Kraków-Balice.

gazeta.pl

2023-12-02

Raport komisji ds. badania rosyjskich wpływów. Oficerowie wydali oświadczenie

Sławomir Cenckiewicz w środę poinformował o wynikach prac komisji ds. badania rosyjskich wpływów, przedstawiając cząstkowy raport z trzech miesięcy. Oficerowie rezerwy polskich służb specjalnych, zajmujący kierownicze stanowiska w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, opublikowali oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Poniżej publikujemy je w całości. "Teza o uleganiu wpływom Federacji Rosyjskiej przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego jest kłamstwem niepopartym żadnymi dowodami" — wskazali. Oficerowie Służby Kontrwywiadu w oficjalnym oświadczeniu będącym odpowiedzią na raport wskazali, że "jest on dokumentem wyłącznie o charakterze politycznym, a nie merytorycznym. Jego publikacja wraz z załącznikami w stopniu radykalnym osłabia zdolności obronne RP oraz powagę państwa na arenie międzynarodowej"

onet.pl

2023-12-02

Burza wokół wiatraków. Prawnicy: Ustawa nie pozwala na wywłaszczenia

Ustawa dotycząca wiatraków nie wprowadza możliwości wywłaszczenia pod budowę farm wiatrowych - oceniają eksperci. Zapewniają też o tym politycy nowej koalicji. Kontrowersyjna pozostaje kwestia budowy turbin blisko parków narodowych, ale tutaj zapowiadana jest zmiana.

gazeta.pl

2023-12-02

Donald Tusk ujawnił majątek.

Donald Tusk ma ponad milion złotych oszczędności i otrzymuje pokaźną emeryturę z Komisji Europejskiej. Nie jest właścicielem żadnej nieruchomości, a w majątku ruchomym wpisał drogi zegarek — wynika z oświadczenia majątkowego, które zostało opublikowane na stronie Sejmu.

onet.pl

2023-12-01

Morawiecki wprowadził drugi i trzeci stan alarmowy. Zaczną obowiązywać od 1 grudnia

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało w czwartek o tym, że premier Mateusz Morawiecki wprowadził drugi stopień alarmowy (BRAVO) oraz trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE-CRP) na całym terytorium RP. Szef rządu zdecydował również o tym, że dla polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami RP zacznie obowiązywać drugi stopień alarmowy (BRAVO). Decyzja wchodzi w życie w piątek 1 grudnia i potrwa przez najbliższe trzy miesiące - zakończy się 28 lutego 2024 r.

gazeta.pl

2023-11-30

Sejm zdecydował. Ziobro bez miejsca w sejmowych komisjach.

Posłowie zagłosowali nad wyborem Zbigniewa Ziobry do składu Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych, a także Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Zdecydowana większość polityków była przeciw, co oznacza, że lider Suwerennej Polski nie zasiądzie w żadnej z sejmowych komisji.

gazeta.pl

2023-11-30

Nie żyje Henry Kissinger

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut w wieku 100 lat.

onet.pl

2023-11-29

Kiedy powołanie rządu Tuska? Marszałek wskazuje dwie możliwości. "Zależy od decyzji nowego premiera"

Szymon Hołownia potwierdził datę, w której premier Morawiecki wygłosi swoje exposé, a Sejm przeprowadzi głosowanie nad udzieleniem wotum zaufania. Marszałek Sejmu przedstawił ponadto dwa warianty powołania nowego rządu z premierem Donaldem Tuskiem. - Spodziewam się, że jeszcze 11 grudnia, dokonamy w Sejmie wyboru nowego prezesa Rady Ministrów - zapowiedział.

gazeta.pl

2023-11-29

Tauron potwierdza: czterech górników nie żyje. Tragedia w kopalni Sobieski

Tauron potwierdził, że w tragedii w kopalni Sobieski zginęło czterech górników. Na głębokości ponad 600 metrów przeprowadzali prace serwisowe.

gazeta.pl

2023-11-29

Burzliwe obrady ws. komisji, Sejm wybrał Rzeczniczkę Praw Dziecka.

We wtorek do późnych godzin nocnych kontynuowane było pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Posłowie wybrali Rzeczniczkę Praw Dziecka oraz członkini Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Odbyły się także debaty na temat komisji śledczych.

gazeta.pl

2023-11-28

Trwają obrady Sejmu

Informacja własna

2023-11-27

Pełna lista ministrów w nowym rządzie PiS.

Przedstawiamy pełny skład rządu, który premier Mateusz Morawiecki przedstawi prezydentowi Andrzejowi Dudzie. W istocie będzie to rząd na około dwa tygodnie. Największą sensacją jest obecność Mariusza Błaszczaka jako szefa MON, choć on sam zapowiadał, że go w tym rządzie nie będzie.

gazeta.pl

2023-11-27

Sowite odprawy dla ministrów "dwutygodniowego" rządu. Nawet 50 tys. zł

W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim odbędzie się zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego, który następnie będzie musiał uzyskać poparcie parlamentu, co wydaje się mało prawdopodobne. To oznacza, że po maksymalnie dwóch tygodniach pracy ministrowie wciąż będą uprawnieni do sowitych odpraw.

gazeta.pl

2023-11-27

Dziś powstanie nowy rząd PiS.

Mateusz Morawiecki przedstawi dziś skład swego nowego rządu. Według ustaleń Onetu nowy gabinet będzie się składał głównie z bliskich współpracowników premiera. W tym gronie mają być Olga Semeniuk jako minister funduszy i polityki regionalnej oraz Anna Gembicka jako minister rolnictwa. Porządzą maksymalnie dwa tygodnie.

onet.pl

2023-11-25

Jest decyzja w sprawie budowy drugiej elektrowni atomowej w Polsce. Jacek Sasin komentuje

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wydała decyzję zasadniczą w sprawie budowy elektrowni atomowej w rejonie Konina. Elektrownia powstanie we współpracy z koreańską firmą KHNP.

gazeta.pl

2023-11-25

Marek Suski szefem komisji ds. klimatu. Ganił aktywistki, blokował wiatraki

Nowy Sejm wybrał szefów komisji i przewodniczenie tej, która zajmuje się klimatem i energią, przypadła Marku Suskiemu z PiS. W poprzedniej kadencji, gdy PiS miało większość, Suski także przewodniczył tej komisji i zasłynął m.in. blokowaniem zmian w energetyce odnawialnej. Dlaczego znów będzie szefował komisji? Politycy nowej większości tłumaczą, że opozycja - czyli obecnie PiS - zawsze "dostaje" część komisji, a w razie potrzeby Suskiego można odwołać.

gazeta.pl

2023-11-24

Niż Niklas nadal w natarciu. Szereg alertów IMGW. Piątek i weekend pod znakiem zimy?

Na pogodę w Polsce w piątek nadal wpływać będzie niż Niklas, który sprowadził silny wiatr czy dość intensywne opady. IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia na piątek, ale również sobotę. Zrobi się ślisko, miejscami będzie padał śnieg i deszcz.

gazeta.pl

2023-11-23

Orlen wyczarterował supertankowiec za 13 mln dolarów. Ropa nie trafi do Polski, spółka wyjaśnia

Orlen korzysta z okazji, jaką jest czasowe zniesienie sankcji nałożonych przez USA na Wenezuelę i chce pośredniczyć w handlu wenezuelską ropą, która ma być dostarczona do Chin. W tym celu płocki koncern wynajął duży tankowiec klasy VLCC (Very Large Crude Carrier) - podaje Reuters, powołując się na agencję analityczną Kpler.

gazeta.pl

2023-11-23

Lech Wałęsa wygrał w Europejskim Trybunale Praw Człowieka przeciwko Polsce. Ziobro "nadużył procedury"

Europejski Trybunał Praw Człowieka przychylił się do skargi Lecha Wałęsy. Były prezydent RP ma otrzymać 30 tys. euro odszkodowania. Polski system sądownictwa został oceniony przez sędziów w Strasburgu jako pełen nieprawidłowości. Sprawa złożenia skargi przez Lecha Wałęsę do ETPC miała swój początek w 2005 roku, kiedy to polityk wytoczył proces Krzysztofowi Wyszkowskiemu. Oskarżony powiedział w telewizji, że Wałęsa współpracował ze Służbami Bezpieczeństwa pod pseudonimem "Bolek". Sprawa miała swój finał w 2011 roku, kiedy Sąd Najwyższy odrzucił wniosek o kasację. Z kolei na wcześniejszym etapie procesu Sąd Apelacyjny przyznał rację Wałęsie i zobowiązał Wyszkowskiego do przeprosin. Proces ożył na nowo w 2017 roku za sprawą skargi nadzwyczajnej złożonej przez Zbigniewa Ziobrę.

gazeta.pl

2023-11-23

PiS interweniował ws. "Sylwestra marzeń"? Nagła zmiana decyzji TVP. "Na kredyt"

Telewizja Polska jednak zorganizuje "Sylwestra marzeń" w Zakopanem. Choć jeszcze kilka tygodni temu było niemal pewne, że impreza odbędzie się w innym mieście. Teraz wiadomo, że ponownie zagości na Równi Krupowej. Do decyzji TVP miała przyczynić się sama była premier Beata Szydło i współpracujący z nią politycy PiS.

gazeta.pl

2023-11-23

Posłanka chce opodatkować kolędy. Duchowny ostro zareagował.

Posłanka Lewicy Paulina Matysiak chce, aby datki z kolęd zostały opodatkowane. - Jeśli ma się firmę, trzeba się rozliczać, wykazać, skąd miało się wpływy - powiedziała. Jej słowa skomentował ojciec Paweł Gużyński. - Albo próbuje coś ugrać, albo nie ma świadomości, o czym mówi - stwierdził duchowny.

gazeta.pl

2023-11-23

Holandia. Skrajnie prawicowa partia wygrywa wybory

Prawicowa partia PVV Geerta Wildersa zwyciężyła w wyborach do izby niższej parlamentu (Tweede kamer), zdobywając 35 mandatów. To 9 mandatów więcej niż Partia Pracy i Zielona Lewica Fransa Timmermansa - wynika z exit poll pracowni Ipsos z g. 21, które cytuje agencja Reutera.

gazeta.pl

2023-11-22

Europarlament poparł zmianę unijnych traktatów. To plan skazany na porażkę

Parlament Europejski zagłosował za raportem proponującym zmiany unijnych traktatów. Za głosowało 291 europosłów, w tym przedstawiciele Lewicy. Przeciwko było 274 europosłów, wśród nich reprezentanci Zjednoczonej Prawicy, PO i PSL.

onet.pl

2023-11-22

Do kiedy Morawiecki będzie premierem? Jego czas się kończy. Co stanie się później?

Prezydent musi powołać nową Radę Ministrów najpóźniej 27 listopada. Od tej daty Morawiecki ma dwa tygodnie (czyli najpóźniej do 11 grudnia) na przedstawienie exposé i uzyskanie dla swojego rządu wotum zaufania w Sejmie. W przeciwnym razie zgodnie z art. 155 Konstytucji inicjatywę przejmie Sejm, który w ciągu kolejnych 14 dni wybierze premiera oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Wybranym przez koalicyjną większość kandydatem na premiera jest Donald Tusk. Skład jego rządu musi zostać zaakceptowany przez Sejm, który w razie wątpliwości może nie udzielić wotum zaufania, co prowadzi do skrócenia kadencji izby niższej przez prezydenta i zarządzenia wyborów.

gazeta.pl

2023-11-22

Znamy już nazwiska przewodniczących stałych komisji w Sejmie [LISTA]

We wtorek wybrano przewodniczących i wiceprzewodniczących 12 komisji sejmowych. Pełna lista w linku.

gazeta.pl

2023-11-21

Już oficjalnie! Polska dostanie dodatkowe dziesiątki miliardów złotych z KPO. I to już niedługo

Jest już oficjalnie zgoda Komisji Europejskiej na 5 miliardów euro zaliczki dla Polski z unijnego programu wspierającego politykę energetyczną, wchodzącego w skład Krajowego Planu Odbudowy.

gazeta.pl

2023-11-21

Burzliwe posiedzenie KRS. Posłowie podsiedli innych członków.

W trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa doszło do kilku spięć pomiędzy nowo wybranymi członkami a częścią starego składu. Posłowie wybrani przez Sejm domagali się udostępnienia obrad dziennikarzom i usunięcia 15 osób z KRS. - Oni muszą odejść - apelowała Gasiuk-Pihowicz.

gazeta.pl

2023-11-21

Sejm podjął decyzję. Wybrano członków Trybunału Stanu

Zgodnie z głosowaniem w Sejmie, członkami Trybunału Stanu są: Marek Czeszkiewicz, Jan Majchrowski, Adrian Salus, Piotr Sak, Marcin Wawrzyniak, Maciej Zaborowski, Sabina Grabowska, Adam Koczyk, Marek Mikołajczyk, Przemysław Rosati, Marek Małecki, Józef Zych, Marcin Radwan-Röhrenschef, Kamila Ferenc, Maciej Miłosz, Piotr Zientarski. Wybrano także dwóch zastępców przewodniczącego TS: Jacek Dubois Piotr Andrzejewski

gazeta.pl

2023-11-21

To będą burzliwe dni w Sejmie. Przed nami wybór komisji i pierwsze projekty ustaw

W południe politycy rozpoczną obrady Sejmu od wyboru komisji sejmowych, a w środę zajmą się pierwszymi projektami ustaw. Możliwe, że wśród tych najbardziej priorytetowych spraw znajdzie się projekt dofinansowania do in vitro, a także projekty obywatelskie o rencie socjalnej i Karcie Nauczyciela.

gazeta.pl

2023-11-21

Rząd PiS miał dostać 21 mld zł "czystej gotówki" z tytułu sprzedaży praw do emisji CO2. Na co poszły?

Polska rokrocznie zarabia miliardy złotych na sprzedaży praw do emisji CO2. Jak dowiedział się Krzysztof Brejza, w tym roku z tego tytułu wpływy przekroczyły 21 mld zł. Media od lat zarzucają rządowi, że pieniądze te są wydatkowane w nieodpowiedni sposób.

gazeta.pl

2023-11-19

Kraków. Poseł Koalicji Obywatelskiej ogłosił start w wyborach na prezydenta miasta

"Kochani, w najbliższych wyborach z rekomendacji Platformy Obywatelskiej będę ubiegać się o zaszczyt wzięcia odpowiedzialności za Kraków jako jego prezydent" - napisał na portalu X Aleksander Miszalski. "Dziękuję władzom i członkom PO za zaufanie. Już dziś zapraszam wszystkich Was do wspólnej pracy!" - dodał. Miszalski jest posłem od 2019 roku. W ostatnich wyborach do Sejmu uzyskał blisko 30 tys. głosów.

gazeta.pl

2023-11-18

Słowacja. Populistyczny premier sieje zamęt. Czyni z fake newsów "doktrynę państwową"

Słowacją po raz czwarty rządzi populista Robert Fico. Gabinet tworzy jego partia wraz z ugrupowaniem jego dawnego zastępcy oraz nacjonalistami. Dwóch pisarzy słowackich ostrzega przed politykiem, który wrócił do władzy.

gazeta.pl

2023-11-18

KE zgodziła się przyznać Polsce dodatkowe środki w ramach KPO. Kilkadziesiąt miliardów na energetykę

Polska ma otrzymać dodatkowe środki z KPO. PiS wnioskował o nie jeszcze kilka miesięcy temu, a Komisja Europejska właśnie wydała zgodę. Prawie 22 mld złotych będziemy musieli przeznaczyć na energetykę.

gazeta.pl

2023-11-18

Prywatni ochroniarze Kaczyńskiego bez wstępu do Sejmu

Ochroniarze prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego opłacani z partyjnych pieniędzy być może już wkrótce nie będą mieli wstępu na teren Sejmu - podaje nieoficjalnie WP.pl. Z ustaleń portalu wynika, że nowe szefostwo sejmowej kancelarii docelowo pozwoli na pracę w tym miejscu tylko Straży Marszałkowskiej, Służbie Ochrony Państwa i Żandarmerii Wojskowej.

gazeta.pl

2023-11-17

Maciej Damięcki nie żyje.
Aktor miał 79 lat

W wieku 79 lat zmarł Maciej Damięcki, aktor filmowy i teatralny znany z występów w takich filmach jak "Rozmowy kontrolowane", czy "Ciało". Widzowie zapamiętali go również z ról w serialach "M jak Miłość" i "Ojciec Mateusz". Informację o śmierci aktora w rozmowie z TVN24.pl potwierdziła Adrianna Rosińska, agentka Matyldy Damięckiej.

tvn24.pl

2023-11-17

Szymon Hołownia spotkał się z Andrzejem Dudą.

— Rozmawialiśmy o wielu wątkach. Prezydent zapewnił mnie, że będzie przestrzegał wszystkich konstytucyjnych terminów przy tworzeniu nowego rządu — powiedział Szymon Hołownia po spotkaniu z Andrzejem Dudą. Marszałek Sejmu stwierdził również, że większość parlamentarna jest "bezwzględna".

onet.pl

2023-11-16

Startuje 89.
Plebiscyt Przeglądu Sportowego i Polsatu:
Lista 20 nominowanych
na Najlepszego Sportowca 2022 roku.

Przed nami kolejna, już 89. edycja legendarnego Plebiscytu Przeglądu Sportowego i Polsatu na Najlepszego Sportowca Polski 2023 roku. W zeszłym roku triumfatorką rywalizacji o miano największej gwiazdy polskiego sportu została zwyciężczyni dwóch turniejów wielkoszlemowych i liderka rankingu WTA - Iga Świątek.

polsatsport.pl

2023-11-16

Jest faworyt na nowego Rzecznika Praw Dziecka.
Ma imponujące poparcie

14 grudnia upływa kadencja dotychczasowego Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka, kandydatem mającym największe poparcie jest Prof. Marek Konopczyński to jeden z najbardziej znanych polskich pedagogów i obrońców praw dziecka. Zasłynął opracowaniem koncepcji tzw. twórczej resocjalizacji, która od lat stosowana jest w placówkach dla nieletnich. Jest kierownikiem Katedry Pedagogiki Specjalnej i Działań Twórczych na Uniwersytecie w Białymstoku.

onet.pl

2023-11-15

Łzy w Sejmie.
"Każdy dzień był koszmarem. Dzieci błagały o to, żebyśmy je wyciągnęli"

W środę w Sejmie odbyła się konferencja prasowa poświęcona Polkom, których bliscy uciekli, bądź wciąż przebywają w Strefie Gazy. Na samym początku głos zabrała Samira Ramadan, której siostra Kamila była w pierwszej grupie osób ewakuowanych przez polskie MSZ.

"Polski rząd nie zainteresował się losem ewakuowanych"

onet.pl

2023-11-15

Awantura w Sejmie. Ziobrze puściły nerwy.

- Przyjdzie czas, że wy też znajdziecie się w ławach opozycji, a wtedy będziecie rozliczani również za łamanie Konstytucji, możliwe przestępstwa kryminalne, niech pan nie będzie taki pewny siebie, czas biegnie szybko - mówił we wtorek w Sejmie minister sprawiedliwości prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Posłowie wznieśli okrzyki: "Będziesz siedział, będziesz siedział". - Liczę na was, mam nadzieję, że nie okażecie się takimi fujarami, jak za czasów Trybunału Stanu - dodał.

gazeta.pl

2023-11-15

Sejm wybrał czterech członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska, poseł Polski 2050 Tomasz Zimoch i poseł KO Robert Kropiwnicki zostali we wtorek wybrani przez Sejm na nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa. Parlamentarzyści odrzucili kandydatury wskazane przez Prawo i Sprawiedliwość. - KRS ma stać na straży niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów. Niestety, w obecnym składzie stała się przybudówką, na szczęście, ustępującego już rządu - komentował poseł KO Borys Budka.

gazeta.pl

2023-11-14

Przedświąteczne zmiany w handlu

Wigilia, która w tym roku przypada w niedzielę 24 grudnia, ma być objęta zakazem handlu — poinformowała kancelaria premiera. Handel będzie mógł się natomiast odbywać w niedzielę 10 grudnia, ale tylko do godz. 14.

Informacja własna

2023-11-13

Kolejna porażka PiS. Tym razem w Senacie. Tam też nie mają swojego wicemarszałka

Magdalena Biejat z Lewicy, Rafał Grupiński z Koalicji Obywatelskiej oraz Michał Kamiński z Trzeciej Drogi uzyskali poparcie większości parlamentarzystów i zostali wybrani do prezydium Senatu. Marek Pęk z Prawa i Sprawiedliwości nie dostał wymaganej większości głosów i nie został wicemarszałkiem Senatu. Zagłosowało na niego 33 senatorów, 60 było przeciw, natomiast 3 wstrzymało się od głosu.

gazeta.pl

2023-11-13

Andrzej Duda desygnował Mateusza Morawieckiego na Prezesa Rady Ministrów

W Pałacu Prezydenckim prezydent przyjął dymisję rządu Mateusza Morawieckiego oraz desygnował go na Prezesa Rady Ministrów. Sejm X kadencji wybrał wicemarszałków. Podczas pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji, parlamentarzyści wybrali wicemarszałków. Zostali nimi Krzysztof Bosak z Konfederacji (272 głosy), Włodzimierz Czarzasty z Lewicy (250 głosów), Piotr Zgorzelski z PSL (267 głosów) oraz Monika Wielichowska (252 głosy) i Dorota Niedziela z KO (257 głosów). Elżbieta Witek nie uzyskała wymaganej większości i nie będzie wicemarszałkinią Sejmu. Za posłanką PiS-u zagłosowały jedynie 203 osoby. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że wybór ten zostanie przeprowadzony w innym terminie.

gazeta.pl

2023-11-13

Koniec z tajemnicą wynagrodzeń i dyskryminacją płacową

6 czerwca 2023 r. weszła w życie Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania (dalej: Dyrektywa). Państwa członkowskie mają trzy lata na implementację tej Dyrektywy do swoich krajowych porządków prawnych. Pracodawca będzie miał obowiązek ujawnić stawki wynagrodzeń obowiązujące pracowników wykonujących tę samą pracę lub pracę o jednakowej wartości.

rp.pl

2023-11-13

Ile zarabia poseł? Może liczyć nawet na trzy źródła dochodu. Oprócz uposażenia dieta i dodatki

W tym roku uposażenie poselskie wynosi 12.826,64 zł brutto, natomiast dieta parlamentarna 4.008,33 zł brutto, co daje łącznie kwotę 16 834,97 zł brutto. Niektórzy posłowie mogą jednak liczyć na dodatki, które wynoszą kolejno: 20 proc. uposażenia (co daje około 2 565 zł brutto) - otrzymują je osoby, które pełnią funkcję przewodniczącego komisji; 15 proc. uposażenia (co daje około 1 924 zł brutto) - otrzymują je osoby, które pełnią funkcję zastępcy przewodniczącego komisji; 10 proc. uposażenia (co daje około 1 283 zł brutto) - otrzymują je osoby, które pełnią funkcję przewodniczących stałych podkomisji.

gazeta.pl

2023-11-13

Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Nieoficjalnie: Zostanie przedłużone z powodu TK i aborcji

Jak wynika z nieoficjalnych ustaleń Polsat News, możliwe, że posiedzenie Sejmu zostanie przedłużone do dwóch dni. Oprócz tego "tworząca się koalicja rządowa chce już na pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu przyjąć uchwałę ws. legalności wyboru trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego" - donosi portal. Oznacza to, że w konsekwencji doprowadzi to do unieważnienia wyroków Trybunału, łącznie z tym z 2020 roku ws. aborcji. Jak informowaliśmy w niedzielę, Lewica planuje także złożyć w Sejmie w poniedziałek projekty ustaw w sprawie legalnej aborcji do 12. tygodnia i dekryminalizacji pomocy w przerywaniu ciąży.

gazeta.pl

2023-11-13

Sejm czeka rewolucja? Szymon Hołownia ma plan. "Ten budynek nie może kojarzyć się z cyrkiem"

Szymon Hołownia jest oficjalnym kandydatem koalicji demokratycznej na marszałka Sejmu. Lider Polski 2050 przedstawił propozycje, które mają zreformować sposób funkcjonowania polskiego parlamentu. Jakie zmiany zajdą? Niemal natychmiast znikną barierki i "zamrażarka".

gazeta.pl

2023-11-12

Co będzie się działo w Sejmie w poniedziałek? Dymisja Morawieckiego, orędzie prezydenta [harmonogram]

Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji odbędzie się w poniedziałek 13 listopada. Otworzy je o godzinie 12 marszałek senior Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Na uroczystym posiedzeniu obok prezydenta zjawią się przedstawiciele najwyższych rangą władz państwowych. Do Sejmu przybędą także między innymi członkowie korpusu dyplomatycznego, byli prezydenci, marszałkowie Sejmu i premierzy, dowódcy Wojska Polskiego, przedstawiciele kościołów oraz związków wyznaniowych. Po tym jak marszałek senior rozpocznie posiedzenie, wybrzmi hymn Polski, odegrany przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Następnie przemówienie wygłosi Andrzej Duda, a po nim przemówi Marek Sawicki...

gazeta.pl

2023-11-12

Holecka poza Telewizją Polską? Są tacy, którzy naprawdę o tym marzą. Jest najnowszy sondaż

Blisko 50 proc. badanych oczekuje konkretnych zmian w Telewizji Polskiej - wynika z sondażu United Surveys dla Wp.pl. Niektórych jednak nawet to nie satysfakcjonuje. Część ankietowanych domaga się wręcz likwidacji TVP.

gazeta.pl

2023-11-11

11 listopada nie każdy sklep będzie otwarty. W tych miejscach zrobisz zakupy w Święto Niepodległości

Podczas Narodowego Dnia Niepodległości będzie obowiązywać ograniczenie handlu. To oznacza, że podobnie jak w przypadku niedziel handlowych, pozostaną zamknięte markety, galerie handlowe i sklepy. Jednak będzie kilka miejsc, w których uda się tego dnia zrobić zakupy. Otwarte pozostaną placówki, których działalność znajduje się na liście ustawowych wyjątków od zakazu sprzedaży w święta. Złamanie zakazu handlu grozi karami do 100 tysięcy złotych. Sklep w niedzielę i święta może obsługiwać jedynie właściciel.

gazeta.pl

2023-11-11

Trasa Marszu Niepodległości 2023.

Oficjalne rozpoczęcie Marszu Niepodległości zaplanowano na godzinę 14. Uczestnicy wyruszą z ronda im. Romana Dmowskiego, a celem marszu będą błonia Stadionu Narodowego w Warszawie. Aby tam dotrzeć, kolumna przejdzie kolejno przez: Aleje Jerozolimskie, Most Poniatowskiego, ul. Wał Miedzeszyński, ul. Wybrzeże Szczecińskie i ul. Siwca.

gazeta.pl

2023-11-10

PPK do zmiany. Taki plan ma nowy rząd Donalda Tuska

Nowy rząd koalicji KO-Trzecia Droga-Lewica będzie chciał wziąć pod lupę Pracownicze Plany Kapitałowe. PPK, czyli jeden ze sztandarowych programów Prawa i Sprawiedliwości, okazał się klapą. Dlatego program będzie zreformowany, ale nie zlikwidowany.

gazeta.pl

2023-11-10

Oto treść umowy koalicyjnej

Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia, Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń po godzinie 12 podpisali umowę koalicyjną, która zawiera 24 założenia. Przedstawiamy szczegóły.

tvn24.pl

2023-11-10

Liderzy opozycji podpisują umowę koalicyjną [NA ŻYWO]

Po tygodniach negocjacji liderzy obecnej opozycji podpisali umowę koalicyjną. Parafowanie dokumentu ma nastąpić o godzinie 12 w budynku Sejmu.

gazeta.pl

2023-11-09

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego

Urządzenia o dużej mocy obliczeniowej wykorzystywane w obrocie kryptowalutami odkryto w siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Komputery pobierające mnóstwo energii elektrycznej ukryte były w kanale wentylacyjnym oraz w podłodze technicznej. Śledztwo prowadzi prokuratura, o zdarzeniu powiadomiono też Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

tvn24.pl

2023-11-09

Planował zamach na lidera PO i jego rodzinę. Tusk: Zeznał, że działał pod wpływem TVP

"Właśnie wyszedłem z sali sądowej w Sopocie. Człowiek, który planował zamach na mnie i moją rodzinę zeznał, że działał pod wpływem TVP Info, Wiadomości i TV Republika. Bardziej ofiara niż zamachowiec" - przekazał w czwartek na platformie X przewodniczący PO Donald Tusk.

gazeta.pl

2023-11-09

Europosłowie PiS pozbawieni immunitetów. Parlament zdecydował

Parlament Europejski podjął w czwartek decyzję o uchyleniu immunitetów czwórki deputowanych Prawa i Sprawiedliwości: Beaty Mazurek, Tomasza Poręby, Patryka Jakiego i Beaty Kempy. Chodzi o sprawę karną, którą przeciw nim wytoczył założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. — Wolność w internecie jest zagrożona. Jeżeli coś polubisz, podasz dalej, możesz liczyć się z więzieniem — komentuje w rozmowie z Onetem Beata Kempa.

onet.pl

2023-11-08

PiS zabrał, ale TK każe wyrównać. Ważny wyrok w sprawie pensji sędziów

Trybunał Konstytucyjny uznał, że zasady dotyczące wynagrodzeń sędziów na 2023 rok są niezgodne z konstytucją. Orzeczenie będzie miało wpływ na zarobki 20 tysięcy sędziów, prokuratorów i referendarzy, którym państwo będzie musiało wyrównać wynagrodzenia.

gazeta.pl

2023-11-08

Rząd przyjął zmiany w budżecie na 2024 r. Miliard dla kół gospodyń wiejskich i orkiestr dętych

Rząd PiS przeznaczy ponad miliard złotych z przyszłorocznego budżetu dla małych gmin z najwyższą frekwencją wyborczą. Środki będą przeznaczone z rezerwy celowej. W komunikacie po dzisiejszym posiedzeniu napisano, że pieniądze trafią na działalność kół gospodyń wiejskich, orkiestr dętych oraz klubów sportowych w gminach z najwyższą frekwencją, w których jest nie więcej niż 20 tysięcy mieszkańców.

gazeta.pl

2023-11-08

Senat

Andrzej Duda zdecydował, że najstarszy wiekiem senator Michał Seweryński będzie przewodniczyć pierwszemu posiedzeniu Senatu XI kadencji, które odbędzie się 13 listopada br. o godz. 16.00"

gazeta.pl

2023-11-08

Jest umowa na dostarczenie 1000 rakiet i 100 wyrzutni dla Polski.

O umowie pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową a koncernem MBDA poinformował w mediach społecznościowych Mariusz Błaszczak. Jak przekazał, wartość kontraktu przekracza 4 miliardy funtów. Umowa obejmuje również szeroki transfer wiedzy i technologii zapewniający produkcję rakiet i wyrzutni w Polsce oraz podzespołów niezbędnych do wyprodukowania ponad stu wyrzutni iLauncher i przeszło tysiąca przeznaczonych do nich pocisków CAMM-ER, zamówionych przez Wojsko Polskie w ramach programu Narew.

gazeta.pl

2023-11-08

Andrzej Duda nada stopnie generalskie. W ścisłym gronie jest też "ulubiony generał PiS"

Andrzej Duda mianował na stopnie generalskie dwunastu oficerów Wojska Polskiego, w tym szefa Sztabu Generalnego WP generała broni Wiesława Kukułę. Akty mianowania zostaną wręczone w czwartek w Pałacu Prezydenckim.

gazeta.pl

2023-11-07

Duda chce pilnie zmienić regulamin Sądu Najwyższego. "To jest szyte tak grubymi nićmi, że aż zdumiewające"

"Wczoraj projekt prezydenta Dudy, dziś Kolegium SN zwołane przez prezes Manowską, które ma go zaopiniować. Jutro kontrasygnata premiera…Morawieckiego? Wszystko by zalegalizować bezprawne powołania neosędziów i upchnąć dodatkową osobę w izbie cywilnej SN" - prokurator Ewa Wrzosek.

gazeta.pl

2023-11-07

Donald Tusk na Jagodnie. "Koalicja jest dopięta, ale nie będzie prosta"

- Pytacie mnie często, jak wyglądają rozmowy, dlaczego nie ma koalicji, a kto będzie ministrem. Koalicja jest dopięta. W każdym drobnym fragmencie - mówił Donald Tusk podczas spotkania z wyborcami na wrocławskim Jagodnie. Szef Platformy Obywatelskiej ogłosił także, że opozycja będzie gotowa do podpisania umowy koalicyjnej przed Dniem Niepodległości.

gazeta.pl

2023-11-07

Kwalifikacja wojskowa 2024. Wezwanie na komisję dostaną także kobiety.

W przyszłym roku wezwanie na komisję wojskową otrzymają mężczyźni oraz kobiety - w sumie około 230 tys. osób. Kwalifikacja wojskowa w przyszłym roku potrwa od 1 lutego do 30 kwietnia. Utworzonych zostanie około 390 powiatowych komisji lekarskich. Każda z nich będzie mogła przyjmować od 30 do 35 osób dziennie - czytamy w projekcie rozporządzenia w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2024 roku. Do stawienia się przed komisją wojskową zostaną wezwane osoby urodzone w 2005 roku oraz mężczyźni urodzeni w latach 2000-2004, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do służby wojskowej. Dotyczy to również osób, które w latach 2022-2023 uznano za czasowo niezdolne do służby.

gazeta.pl

2023-11-07

Duda powierzył funkcję marszałka seniora Markowi Sawickiemu z PSL, a na premiera nowego rządu wyznaczył Mateusza Morawieckiego.

Informacja własna

2023-11-06

Andrzej Duda podjął decyzję w sprawie nowego rządu. Wieczorem orędzie

"Po przeprowadzeniu konsultacji i głębokim zastanowieniu, prezydent Andrzej Duda podjął już decyzję ws. tzw. pierwszego kroku" — poinformował w poniedziałek na platformie X szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek. Wieczorem w tej sprawie prezydent wygłosi orędzie.

onet.pl

2023-11-06

Mistrzowska klasa Świątek, bezradność Sabalenki. Polka o krok od powrotu na szczyt kobiecego tenisa.

To był prawdziwy koncert Igi Świątek w półfinale WTA Finals. Polka rozegrała najprawdopodobniej najlepszy mecz w tym sezonie i ograła swoją największą rywalkę - Białorusinkę Arynę Sabalenkę 6:3, 6:2, dzięki czemu awansowała do WTA Finals i w poniedziałek może wrócić na pozycję liderki światowego rankingu.

interia.pl

2023-11-04

Podwyżki za prąd będą dotkliwe. Eksperci mają wyliczenia. Trudno być optymistą

Rząd PiS mroził ceny energii przez ostatnie dwa lata, ale tarcze antyinflacyjne zaraz wygasają. Rachunki za prąd wzrosną drastycznie. Eksperci uważają, że nowy rząd powinien szukać kolejnych rozwiązań, które odciążą obywateli.

gazeta.pl

2023-11-04

Składka zdrowotna do zmiany. W kieszeniach Polaków może zostać 7 mld zł

Składka zdrowotna to właściwie "parapodatek", który został wprowadzony przez PiS w ramach Polskiego Ładu. Wszystko wskazuje na to, że zmiany w tym obszarze będą wprowadzone do umowy koalicyjnej.

gazeta.pl

2023-11-03

W poniedziałek Donald Tusk spotka się z mieszkańcami Jagodna. To tam wyborcy czekali do 3 w nocy, by oddać głos.

Informacja własna

2023-11-03

PiS nie odpuści "bitwy o 11 listopada". Kulisy walki o Marsz Niepodległości

Tegoroczny Marsz Niepodległości jest organizowany przez nowe władze, którym kilka miesięcy temu udało się pozbyć "pisowskiego" prezesa Roberta Bąkiewicza. Ale oskarżenia o upolitycznienie Stowarzyszenia Marszu Niepodległości nie milkną i tym razem dotyczą związków z Konfederacją. PiS raczej nie odpuści "bitwy o 11 listopada" i w Warszawie przygotowuje się do swojego festiwalu.

onet.pl

2023-11-02

Huragan Ciaran sieje spustoszenie w Europie. IMGW wydał ostrzeżenia dla Polski

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazali, że w czwartek może wystąpić w Polsce silny wiatr o średniej prędkości do 50 km/h, który w porywach osiągnie nawet do 110 km/h, z kierunków południowych. Ponadto wydano przed nim ostrzeżenia drugiego stopnia dla powiatów: cieszyńskiego, bielskiego, oświęcimskiego, wadowickiego, żywieckiego, suskiego, myślenickiego, nowotarskiego, limanowskiego, tatrzańskiego, nowosądeckiego, gorlickiego, jasielskiego, krośnieńskiego, sanockiego, bieszczadzkiego, leskiego. Ostrzeżenie będzie obowiązywało do godziny 20:00 w piątek (3 listopada).

gazeta.pl

2023-11-02

Morawiecki wysłał urzędników na urlop. 2 listopada w tych instytucjach nic nie załatwisz [LISTA]

Mateusz Morawiecki zdecydował, że 2 listopada członkowie korpusu służby cywilnej dostaną dzień wolny od pracy. Oznacza to, że w Zaduszki wiele instytucji będzie nieczynnych. Podczas Święta Zmarłych nie załatwimy spraw m.in. w urzędach wojewódzkich oraz skarbowych.

gazeta.pl

2023-11-01

Ekonomiści policzyli "prawdziwą" dziurę budżetową. "Pokazujemy fakty i liczby"

Raport "Prawdziwy Budżet 2024" wymienia dochody państwa na poziomie 652,9 mld zł, wydatki rzędu 929,7 mld zł oraz deficyt, który w ocenie ekonomistów wynosi 276,8 mld zł, czyli o 112 mld zł więcej, niż wskazano w projekcie ustawy budżetowej, przyjętej przez rząd Mateusza Morawieckiego.

gazeta.pl

2023-10-31

Zapewnili sobie ogromne emerytury i uciekają? Zbigniew Ziobro traci zaufanych ludzi w prokuraturze

Zbigniew Ziobro stracił swojego bliskiego współpracownika. Zastępca Prokuratora Generalnego do Spraw Wojskowych przeszedł w stan spoczynku tuż po wyborach. Wkrótce w jego ślady mogą pójść kolejne osoby. Pojawiły się informacje, że zaufani ludzie Ziobry chcą uciec, zanim PiS straci władzę. Wcześniej jednak zadbali, by pobierać "najwyższe emerytury w Polsce", co miało rozwścieczyć ich kolegów z prokuratury.

gazeta.pl

2023-10-31

Wiemy, ile pieniędzy dostaną partie po wyborach. Rekordowa kwota

Państwowa Komisja Wyborcza policzyła, ile środków z subwencji dostaną poszczególne partie w najbliższej kadencji. Do podziału są 84 mln zł rocznie.

onet.pl

2023-10-29

W poniedziałek spotkanie opozycji ws. nowego rządu.

W poniedziałek ma się odbyć kolejne spotkanie liderów Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy na temat utworzenia nowego rządu. Poseł Nowej Lewicy Dariusz Wieczorek powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że po uzgodnieniach liderów do pracy zabiorą się zespoły programowe. Jak dodaje, trzeba przygotować plany dla nowego rządu po uformowaniu się.

gazeta.pl

2023-10-28

Nowe porządki w Sejmie. To zaboli PiS

W nowym Sejmie Prawo i Sprawiedliwość straci aż dwóch członków prezydium Sejmu i przewodniczących większości komisji. To nie koniec. Niewykluczone, że ustępująca partia władzy będzie musiała się pożegnać z zajmowanymi obecnie gabinetami w gmachu parlamentu, a nawet przesiąść z miejsc zajmowanych na sali plenarnej. Posłowie PiS stracą też finansowo.

onet.pl

2023-10-28

Już jutro pośpimy o godzinę dłużej.

Powrót do czasu zimowego następuje w ostatnią niedzielę października. W Polsce zmiana czasu regulowana jest przez rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Za sprawą przepisów co roku w ostatnią niedzielę października przechodzimy z czasu letniego na zimowy, a wskazówki zegarków przestawiamy z 3.00 na 2.00.

Informacja własna

2023-10-27

"Pierwszy taki przypadek". Do sądu wpłynął pozew przeciwko prezydentowi Andrzejowi Dudzie

Andrzej Duda 20 września na antenie TVP Info odwołał się do filmu "Zielona granica" Agnieszki Holland. - Ja się nie dziwię, że funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy zapoznali się z tym filmem, użyli tego hasła "Tylko świnie siedzą w kinie", znanego nam z czasów okupacji hitlerowskiej - powiedział wówczas. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował w piątek, że "skutecznie pozwał urzędującego prezydenta". "Zrobiliśmy to jako pierwsi w historii Polski! Skutecznie pozwaliśmy urzędującego prezydenta za to, że nazwał Polaków ‘świniami‘.

gazeta.pl

2023-10-27

Ryszard Terlecki wylewa żale. "W kwietniu uratujmy co się da"

Zdaniem Terleckiego, "młodzi potraktowali wybory jak imprezę, ubaw po pachy, teraz jedni prędzej, a drudzy wolniej, ale zaczną dorastać". "Zanim lewica z liberałami ostatecznie pogrzebią resztki solidnej edukacji, może przyjdzie otrzeźwienie, może też przybędzie nauczycieli, którzy poważnie potraktują swój zawód. Może skrzykniemy się i staniemy pod szkołami, gdy znowu przyjdą likwidować lekcje religii i zdejmować krzyże" — napisał.

onet.pl

2023-10-26

Uzbrojona po zęby PGZ rusza na podbój Azji

Polska Grupa Zbrojeniowa weźmie udział w rozpoczynających się we wtorek w targach zbrojeniowych Seoul International Aerospace and Defense Exhibition (ADEX). W stolicy Korei Południowej nasz narodowy holding pokaże najlepszy polski sprzęt wojskowy, który miałby szansę zawojować region południowo wschodniej Azji.

Radar.rp.pl

2023-10-26

Robert Plant po 16 latach zaśpiewał
"Stairway To Heaven".
W tle sześciocyfrowa suma.

Obecny na scenie gitarzysta Keenway House wyjawił, dlaczego Plant zdecydował się zagrać unikaną przez lata piosenkę. Okazało się, że anonimowy darczyńca zaproponował "sześciocyfrową wpłatę" na rzecz The Cancer Platform tylko wtedy, gdy wokalista zaśpiewa utwór.
"Ktoś zapłacił ogromną sumę pieniędzy, aby zaśpiewał tę piosenkę" - wyznał House. "Ten utwór ma dobrą karmę. Ta jedna piosenka zebrała sześciocyfrową sumę na cele charytatywne" -  wyjawił.

Interia MUZYKA

2023-10-25

Opozycja demokratyczna u prezydenta.

Przedstawicieli wszystkich ugrupowań tworzących demokratyczną opozycję odbyli już rozmowy w pałacu prezydenckim. Wszystkie potwierdziły wolę utworzenia wspólnego rządu.

Przedstawiciele wszystkich ugrupowań podkreślają dobrą atmosferę rozmów. Teraz ruch należy do prezydenta Dudy.

Informacja własna

2023-10-25

Kulisy rozmów Andrzeja Dudy o przyszłym premierze. Morawiecki bojowy, Tusk zrobił wrażenie

Tak Prawo i Sprawiedliwość, jak i Platforma Obywatelska zadeklarowały na spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, że chcą tworzyć rząd. Ale prezydent, jak mówią nasi rozmówcy znający kulisy rozmów w Pałacu, nie podjął jeszcze decyzji, komu powierzy tę misję.

gazeta.pl

2023-10-24

Doniesienia o tajnej odprawie w policji.

- Na odprawie komendant główny policji zaproponował, że jeżeli komendanci wojewódzcy, ich zastępcy i inni funkcyjni funkcjonariusze sami odejdą ze służby teraz, tzn. w najbliższym czasie, podwyższone im zostaną dodatki do pensji zasadniczej. To spowoduje, że procentowo wzrosną im emerytury

gazeta.pl

2023-10-24

Komendant straży pożarnej zwołał tajną naradę.

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej zwołał tajną, dwudniową naradę, w której bierze udział ścisłe kierownictwo straży oraz komendanci wojewódzcy. Według nieoficjalnych informacji, do których dotarł Onet, ustalane są intratne warunki odejścia na emeryturę. Podobna sytuacja wydarzyła się też w policji.

onet.pl

2023-10-24

Amerykanie będą musieli mieć specjalne pozwolenie, żeby wjechać do Europy

Posiadacze między innymi amerykańskich paszportów udający się do Europy będą musieli uzyskać wcześniejszą zgodę na podróż. Specjalne pozwolenie zacznie obowiązywać od 2025 roku. To pokłosie wdrażania nowego europejskiego systemu informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż (ETIAS).

gazeta.pl

2023-10-24

Tworzenie nowego rządu. Media: Pierwsze deklaracje mają paść we wtorek

We wtorek Andrzej Duda odbędzie rozmowy z przedstawicielami PiS i Koalicji Obywatelskiej. W środę z kolei z Trzecią Drogą, Nową Lewicą i Konfederacją. Rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował w rozmowie z TVN24, że Prawo i Sprawiedliwość reprezentować będzie premier Mateusz Morawiecki, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz rzecznik ugrupowania Rafał Bochenek.

gazeta.pl
*** Witaj na stronie Wyborcza Kuźnia. Jest wtorek 5 grudnia. Udanego tygodnia***Andrzej Duda podpisał nowelizację "ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni" *** Posłowie: Kamila Gasiuk-Pihowicz, Robert Kropiwnicki (KO), Anna Maria Żukowska (Lewica), Tomasz Zimoch (Polska 2050) - zostali wybrani przez Sejm na nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa. Parlamentarzyści odrzucili kandydatury wskazane przez PiS. *** WYNIKI WYBORÓW DO SEJMU - Wyniki procentowe / ilość mandatów: PiS 35,38% / 194 miejsc; KO 30,70% / 157 miejsc; Trzecia Droga 14,40% / 65 miejsc; Nowa Lewica 8,61% / 26 miejsc; Konfederacja 7,16% / 18 miejsc; OPOZYCJA DEMOKRATYCZNA 248 mandatów! WYNIKI WYBORÓW DO SENATU - PiS 34 miejsca; Pakt senacki 66 miejsc *** Kursy walut - Wtorek 5 grudnia 2023 r., godz. 12.00: euro 4,3233 zł ↓0.24%; dolar amerykański 3,9910 zł ↑0.15%; frank szwajcarski 4,5689 zł ↑0.02%; funt szterling 5,0417 zł ↓0.18%; hrywna ukraińska 0,1088 zł ↓0.27%. / Kursy średnie NBP